Lista Przebojów Trójki przebojowym fundamentem III RP

Narobiło się zamieszania wokół Trójki, jej Listy Przebojów i dziennikarzy, którzy od jakiegoś czasu odchodzą z Programu III Polskiego Radia. Poszło o niby cenzurę piosenki Kazika na Liście Przebojów Trójki. Ja a'priori  cenzury nie uznaję, choć akurat w tym przypadku są rozbieżne zdania między dyrekcją radia a dziennikarzami i niektórymi artystami. Nie zgadzam się  też z tym, że dziś można tak łatwo ocenzurować czyjąś aktywność, nie tylko artystyczną. To nie jest komuna, kiedy nie było internetu i niezależnych źródeł informacji. Teraz - ograniczając się do muzyki - swobodnie można umieszczać swoje utwory chociażby na YouTube, choć i tam jest cenzura i jakoś nie grzmią z tego powodu tuzy dziennikarstwa III RP. A tak naprawdę zamieszanie wokół piosenki Kazika jest dla niego reklamą i jestem pewny, że liczba odsłon na YouTube wzrosła niebotycznie (i zarobki też), choć sam utwór i teledysk do niego są artystycznie beznadziejne (moim subiektywnym zdaniem).

W całej tej dyskusji niestety zapomina się o roli trójki i jej Listy Przebojów w okresie Komuny. Dlatego też w całości przypominam mój post opublikowany przeze mnie 10 lat temu.

----------------------------------------

Są w Polsce "święte krowy", o których można pisać albo dobrze albo wcale. Do takich zalicza się imć Pan Marek Niedźwiecki, twórca legendarnej i kultowej Listy Przebojów Trójki, która skutecznie skanalizowała naturalny bunt młodzieży nakierowując go na "ucieczkę  w muzykę".

Lista Przebojów Trójki zadebiutowała - według oficjalnych danych - 24.04.1982 chociaż w wielu informacjach pojawia się data 13.04.1982 roku jako dzień pierwszej emisji Listy  - sic! - dzień wprowadzenia Stanu Wojennego, który zwyczajowo był dniem demonstracji a więc w piątym miesiącu trwania Stanu Wojennego! i 19 dni po wznowieniu (05.04.1982 roku) nadawania Programu III PR. Ówczesnym Dyrektorem Trójki był red. Andrzej Turski (TW z listy Wildsteina, członek PZPR od 1974 do końca, czyli do 1990 roku) a zastępcą S. Zieliński.

"Program (Trójki -kj) dotychczas adresowany głównie do wielkomiejskiej inteligencji, nie odwracając się od niej, postawił wyraźnie na ożywienie kontaktu z młodym słuchaczem, który na początku lat 80. kontestował sytuację polityczną i uciekał w świat muzyki. Dzięki wprowadzeniu na antenę nowych audycji (np. "Radio Mann", "Lista przebojów)" i zastąpieniu propagandowej nowomowy (obecnej w innych środkach masowego przekazu) normalnym, żywym językiem, a także udostępnieniu anteny dla zespołów rockowych, Programowi III udała się rzecz absolutnie wyjątkowa. Oto w czasach gdy społeczeństwo masowo odwracało się od oficjalnych publikatorów (słynny przykład, jakim były powszechne w miastach spacery wielu ludzi w porze Dziennika Telewizyjnego), Trójka zdobywała coraz większe zaufanie i sympatię słuchaczy. Przyczyniły się do tego przede wszystkim dwie nowe audycje, które w podobnej formule miały przetrwać z powodzeniem kolejne dziesięciolecia: Zapraszamy do Trójki oraz Lista przebojów. (...) "Lista przebojów Programu III" stworzona i prowadzona przez Marka Niedźwieckiego, szybko sama stała się największym przebojem radiowym w Polsce. Audycja nadawana wówczas w sobotnie wieczory była nie tylko ucztą dla fanów muzyki, ale także najlepszym "podkładem" dźwiękowym do masowo w tamtych czasach organizowanych (z powodu symbolicznej ilości klubów) sobotnich imprez domowych. O jej popularności najlepiej można się było przekonać w pierwszej połowie dekady przechadzając się przez miasto w sobotę wieczorem: Lista dobiegała wówczas z tak wielu okien, że można było jej wysłuchać w całości na spacerze." (cyt.: za wikipedia).

Chyba właśnie moment reaktywacji Trójki w Stanie Wojennym i jej nowe, młode oblicze było jednym  z największych majstersztyków inżynierii społecznej (socjotechniki) reżimu wojskowego PRL i komunistycznych specsłużb a "perełką propagandową" wśród nowych programów była Lista Przebojów Trójki!

Twórcą właśnie tej Listy był Marek Niedźwiecki, młody dziennikarz zatrudniony w Trójce od 1981 roku, któremu powierzono misję stworzenia audycji odciągającej młodzież od polityki i buntu społecznego na rzecz naturalnej, młodzieńczej fascynacji muzyką i ocieplenia wizerunku reżimu wojskowego PRL-u.

Jeszcze raz chciałbym zwrócić uwagę na  ważność owej decyzji dla komunistycznych okupantów Polski lat Stanu Wojennego i późniejszych... aż do zdrady "okragłostowłowej"! Okres bezprawnie wprowadzonego w Polsce Stanu Wojennego a przede wszystkim pierwsze jego miesiące był czasem niezwykle bezwzględnej weryfikacji kadr w mediach dokonywanej przez brutalnych i wielce czujnych funkcjonariuszy reżimu. Weryfikacja ta była szczególnie ostra i obsesyjna w ówczesnych mediach elektronicznych: radiu i telewizji - jako ośrodków propagandy komunistycznej i dezinformacji społeczeństwa polskiego! W owym  czasie do pracy w tych mediach przyjmowano przede wszystkim ludzi bardzo zaufanych politycznie lub dzieci osób cieszących się szczególnym zaufaniem władzy (np. w 1982 roku w trójce zadebiutowała też Monika Olejnik - córka pułkownika MSW PRL).

Ważnym jest też przypomnienie, że w owym czasie trwał - ogłoszony przez podziemną Solidarność - oficjalny bojkot reżimowych mediów przez ludzi kultury, sztuki i dziennikarzy.

Taką zaufaną osobą musiał być oczywiście Marek Niedźwiecki, dla którego (podobnie jak dla Moniki Olejnik) tragiczny dla Polaków okres Stanu Wojennego był czasem rozkwitu ich kariery (obrzydliwość!).

Jego "ciepły i męski", bardzo miły głos w każdą sobotę był słuchany przez miliony. To On wypromował takie zespoły jak Maanam, Perfect, Kombi, Lady Pank, TSA, Lombard, De Mono, Urszulę,  i wiele innych oficjalnych polskich zespołów rockowych, które nie tylko, że pojawiały się w Trójce, ale mogły koncertować i wydawać płyty!

Obok zaś oficjalnej "Trójkowej" sceny rockowej istniała alternatywa będąca również wytworem specsłużb PRL-owskich, czyli Festiwal w Jarocinie. Festiwal ten jako swoisty wentyl bezpieczeństwa dla sfrustrowanej młodzieży z subkultur, miał na celu ich "skanalizowanie" i rozładowanie agresji.

Tak więc w PRL-u lat Stanu Wojennego i Powojennego aż do roku 1989 istniały dwie specyficzne instytucje stworzone przez komunistyczne specsłużby a nakierowane na Polska Młodzież: "inteligentna i światowa" Lista Przebojów M. Niedźwieckiego oraz niszowy i alternatywny Festiwal w Jarocinie Waltera Chełstowskiego (w trochę innej formie istniał od lata 70-tych).

Oprócz tej oficjalnej dwubiegunowej muzycznej i młodzieżowej Polski istniał, podobnie jak w słowie pisanym, trzeci muzyczny obieg (ale to temat na osobny wpis).

Wróćmy do Listy Przebojów Trójki i samego Marka Niedźwieckiego.

Oczywiście On zdawał sobie sprawę ze swojej misji jaką powierzyli mu Komunistyczni (lub quasi-Komunistyczni) Oprawcy Polaków. W tym sensie na pewno jest postacią negatywną i godną, z perspektywy historycznej, potępienia. Upływ czasu, dziejowa retrospekcja wydarzeń dokonywana ex post sprawiają, że pewne czyny i działania stają się jednoznaczne a KOLABORACJA z ustrojem przestępczym - jakim był Komunizm oraz dążący do niego tzw. realny socjalizm - jest ni  mniej, ni więcej jak właśnie KOLABORACJĄ, czyli przestępstwem,  zdradą wobec Polski!

Niemniej jednak - jak M. Niedźwiecki sam wielokrotnie podkreśla - stworzenie listy przebojów było dla niego marzeniem kształtowanym od dzieciństwa. Propozycja przygotowania takiej listy była dla niego więc ich spełnieniem oraz wielkim wyzwaniem. Jestem pewny, że popularny "Niedźwiedź" mówi prawdę. Tylko jest taki mały szkopuł: komunistyczna (ale nie tylko) bezpieka i ubecja (służby specjalne i totalitaryści w stylu faszystów i komunistów)  zawsze do realizacji swoich celów angażowali pasjonatów i perfekcjonistów w danych dziedzinach! Tacy zaangażowani piewcy ich idei i celów musieli być wiarygodni i podziwiani przez innych (współcześnie mówiąc: będących ich targetem , rynkiem docelowym). Takim wiarygodnym pasjonatem był (stał się) Marek Niedźwiecki.

Innym, ocieplającym trochę negatywny wizerunek, efektem działania M. Niedźwieckiego było faktyczne przemycenie do uszu młodych Polaków, dostępnej raczej tylko w Radio Luksemburg, zachodniej muzyki i tejże muzycznej kultury. Niewątpliwie też wypromował wiele polskich zespołów. Był dla wielu ówcześnie młodych ludzi odskocznią od szarej rzeczywistości Polski Ludowej.

Ja sam, jako 14 latek, dobrze pamiętam pierwsze notowania Listy Przebojów. Pamiętam dzień, kiedy po raz pierwszy usłyszałem "Kombinat" Republiki (z G. Ciechowskim), "Ścianę" zespołu Aya RL (z P. Kukizem) czy kultowe "Dorosłe Dzieci" grupy Turbo. Lata 80-te to dla mnie fascynacje muzyczne inspirowane właśnie przez M. Niedźwieckiego i jego Listę. Od heavy metalu (TSA) po punk rock (Dead Kennedys) aż po new romantic (Alphaville i Depeche Mode). I jeżdżenie po Polsce na koncerty. Tak więc dla mnie Lista jest wspomnieniem: najpiękniejszych bo młodzieńczych muzycznych pasji, odkrywania wielości gatunków i nurtów muzycznych a nawet okresu mojej edukacji muzycznej.

Powyższe nie zmienia jednak faktu, że z definicji Lista Przebojów Marka Niedźwieckiego była jedną z form socjotechnicznej manipulacji młodymi Polakami i "kanalizacji" ich ewentualnego buntu politycznego a sam Marek Niedźwiecki podjął się roli realizatora celów wyznaczonych mu przez reżim komunistyczny!

Lista Przebojów i cała Trójka stała się też niejako fundamentem i "cementową " zaprawą lemingowej rzeczywistości III RP, co widać m.in. obecnie po niektórych mainstreamowych zespołach usilnie promowanych w takowych mediach (żywcem wyssane z Listy Przebojów M.N.).

------------------------------------------------

Zostaw za sobą dobra, miłości i mądrości ślad...
© Krzysztof Jaworucki (krzysztofjaw)
http://krzysztofjaw.blogspot.com/
kjahog@gmail.com

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Marek1taki

18-05-2020 [09:37] - Marek1taki | Link:

Cenzura obecnie funkcjonuje. Rzekomo nie można głosić ideologii totalitarnych ale wystarczy włączyć głóne media aby sie przekonać, że totalne czerwone kłamstwo ma się dobrze. Przyjmuje różne formy a ludzie udają ślepych. Przyzwyczajenie druga naturą. Niedźwiedzki został celowo wzmocniony medialnie pod kampanię Trzaskowskiego, ale nie sama Trujka i jej brylanty są zakałą.
Totalitaryzm ewoluuje i jego ideologie są promowane. Weźmy pandemię. Już na podstawie kto kłamie w sprawie koronapandemii nalezy przeprowadzić czystkę.
Żeby nie było świętych krów:
Niezależna kłamie ustami eksperta z radia Zet - po co?
https://niezalezna.pl/329914-k...
"...Ale oznacza to wzrost zachorowań i nie miejmy złudzeń, że jeśli ten wirus będzie funkcjonował w społeczeństwie, to będzie również dotyczył dzieci w wieku szkolnym..."
Na jakiej podstawie tak twierdzi wbrew znanym od poczatku pandemii faktom, że zachorowalność jest minimalna a śmiertelność śladowa? Reszta wywodu też irracjonalna. Na marginesie ile u chłopców nastolatków z objawami koronawirusa i dodatnim wynikiem przeprowadzono badań nasienia aby ocenić czy nie działa jak świnka - były takie doniesienia i to one mogłyby stanowić podstawę izolowania dzieci.
Inne przykłady totatnitarnych działań eugenicznych eksploatowanych do promocji pandemii strachu obnazony przez PCH24 - inne media nie potrafią dotrzeć i ujawnić leżących na stole faktów?
https://www.pch24.pl/hiszpania...
Pisałem już wcześniej, że DPSy są dla komuchów źródłem nabijania zgonów i fałszywej troski.
W polityce.pl - zasłuzony w szerzenie koronazabobonu tym razem ujawnia klasyczny mechanizam finansowania zastosowany w służbie pandemii:
https://wpolityce.pl/spoleczen...
"Senator Jensen pisze, że chorych z grypą czy zapaleniem płuc szpitale klasyfikują jako chorych na COVID-19. Po co? Za leczenie zwykłego zapalenia płuc szpital dostaje 5 tys. dol. Za leczenie zapalenia płuc zCOVID już 13 tys. dol. Za podłączenie chorego do respiratora – 39 tys. dol.
„Nie rozumiem, jak można nie dostrzegać faktu, że sztuczne zwiększenie liczby zgonów na COVID-19 oznacza dla szpitali większą sumę dolarów”
Bibuła.pl podawał informacje o fałszowaniu liczby ofiar - podawałem już linki o tym.
O niemieckich lekarzach niepoprawnych politycznie - dr Wodargu i innych - też mówiliśmy na Naszych Blogach.
Podsumowując. Nie trzeba analizować list przebojów bo codzienne wiadomości są wskazaniem do zamykania stacji, gazet, witryn do wyjaśnienia sprawy i oczyszczenia z totalitarnej cenzury uprawianej przez media. Akcje robienia wody z mózgu jakie uskuteczniają oczywiście ułatwiają sprawę.
 

Obrazek użytkownika Roz Sądek

18-05-2020 [10:34] - Roz Sądek | Link:

Haaalooo, haloooo, Panie Marek1taki, tu ziemia, tu ziemia - ten komentowany artykuł nie jest o koronawirusie, hallllooo....

Obrazek użytkownika angela

18-05-2020 [12:19] - angela | Link:

Marek1taki, na Śląsku też oszukują i umierają. 

Obrazek użytkownika Pani Anna

18-05-2020 [14:46] - Pani Anna | Link:

@angela
Gorzej, jest znacznie gorzej, bo na Śląsku "chorują" bezobjawowo, tacy cwani. Nawet kataru taki jeden z drugim nie ma, spryciarze. 

Obrazek użytkownika angela

18-05-2020 [21:03] - angela | Link:

@pani Anna,  no właśnie,  oni tam na Śląsku,  to wszyscy  'udają'.🙄🤧

Obrazek użytkownika Pani Anna

18-05-2020 [21:39] - Pani Anna | Link:

@angela
Za starych, dobrych czasów, żeby nie iść do szkoły, czy do roboty, to należało się troche postarać, termometr do herbaty, czy podrażnić sobie gardo, albo zmusić do jakiegoś rachitycznego kaszlu. O takich symulantach jak u Szwejka nawet nie wspomnę. Dziś? Nie masz chłopie gorączki, ani kaszlu, ani nawet kataru, to nie dość, że musisz pozostać w domu, to jeszcze kopalnię trzeba wygasić. Oczywiście dla zdrowotności.

Obrazek użytkownika Marek1taki

18-05-2020 [21:44] - Marek1taki | Link:

@angela Udaje minister, dziennikarze, że górnicy chorują. To nie jest prawda. Są zdrowi. Mają niektórzy dodatni test na koronawirusa. Jakby im zrobić więcej testów na różne drobnoustroje też część miałaby dodatnie tak jak i Pani. Chodzi o to, że administracyjnie uzurpowano prawo do ingerencji w życie prywatne i gospodarcze pod pretekstem diagnostyki laboratoryjnej niezwiązanej z zagrożeniem epidemiologicznym. To jest zamach stanu koalicji antypolskiej pod szyldem PiS. Brawo żelazny elektoracie! Ciesz się z tego co firmujesz. I jeszcze burz się na głosy niezgodne z totalną cenzurą mediów.

Obrazek użytkownika angela

19-05-2020 [08:45] - angela | Link:

@Marek, Anna, CZY TO TAK CIĘŻKO ZROZUMIEĆ,  ZE CI  bezobjawowi, zagrażają innych, którzy chorują OBJAWOWO.
W Rosyji matuszce, też pewnie udają, a w USA,  jak udają. 

Obrazek użytkownika Marek1taki

19-05-2020 [09:16] - Marek1taki | Link:

Zagrożeni realnie niech siedzą w domu, niech noszą maseczki jeśli wychodzą - ich ryzyko spadnie, co nie znaczy, że na inną odmianę infekcji grypopodobnej nie umrą. Normalni ludzie się normalnie zastosowali do oczywistych i mniej oczywistych zaleceń w marcu. Nie widzi Pani, że rząd kłamie i telewizje kłamią. Nie czytała Pani na murach w 1980roku?

Obrazek użytkownika Pani Anna

19-05-2020 [14:04] - Pani Anna | Link:

@angela
Pani tego nie rozumie, Pani po prostu w to wierzy, a z wiarą ja nie dyskutuję. Marek1taki jest lekarzem jemu chce Pani coś tłumaczyć? Należy Pani do wyznawców nowej wiary, która się nazywa "świrowirus", macie już własnych świętych, własne obrządki, przedmioty kultu (maseczki) i obietnice nowego, lepszego świata, bez zarazków, w którym nikt nie będzie chorował, ani umierał. Ja z czymś takim nie dyskutuję, bo to jakby Śiadków Jechowy przekonywać do transfuzji krwi. Ale Pani pozwoli, że ja jednak pozostane przy swojej wierze.

Obrazek użytkownika sake3

18-05-2020 [10:08] - sake3 | Link:

Ciekawe,ciekawe....To jak wytwórcaTrzaskowianki czyli ,,przedsiębiorca'' zostanie prezydentem Radiowa Trójka wróci do łask i zlecą się jak muchy do miodu ci co tak spektakularnie z niej odeszli?A w raz z Trójką zabłysnie spasiona gwiazda pierwszej wielkości-Staszewski po wypełnieniu swej misji ubliżania Kaczyńskiemu? Kandydat już zapowiada,że zlikwiduje TVP, a w tej jego nowej wspaniałej stacji nie będzie już więcej informacji tylko programy edukacyjne.Tu cisnie się pytanie jaki to będą programy?Pewno Rabiej wystąpi w wywiadzie i opowie o ,,poranku z wrażeniami'' wspólnych godzin z partnerem,latarnicy przyedukują nas nieco z dziedziny LGBT,może jakieś tylko migawki czy UE juz nas obarczyła kolejnymi sankcjami i co myśli o nas pan Timermans.Nie zabraknie oczywiście jakiegoś skeczu czy piosenki o strasznym Kaczorze i czy już znaleziono płatnego zabójcę w internetowej zbiórce.Nawet jak Rosja z Niemcami nas rozbierze to nie będziemy o tym wiedzieli.Może to i dobrze bo po co sie denerwować.Tylko czy Konstytucja tak umilowana przez kandydata Trzaskowskiego mówi coś,że to prezydent  rządzi mediamii?

Obrazek użytkownika krzysztofjaw

18-05-2020 [11:16] - krzysztofjaw | Link:

Jak wskazałem nie znoszę cenzury, ale ona jest i nawet w postaci autocenzury jest większa po stronie totalnej. Dziś jest pluralizm informacyjny i dobrze. A czego chce Trzaskowski? Tego, aby było jak dawniej: wszystkie media głównego nurtu mają mówić to samo i być piewcami III RP i UE jako Państwa a nie Europy Ojczyzn. Za komuny taka Trójka była jedyna i swobodnie manipulowała młodymi ludźmi, dziś byłoby to niemożliwe. Ale tak nawiasem mówiąc. Po co dawać wrogom Polski taki kąsek jak cenzura prewencyjna? Kazik ma już przeszło 4 mln odsłon na YouTube, co nie byłoby mozliwe bez tego rozdęcia w mediach wszelakich. 
Pozdrawiam

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

18-05-2020 [11:25] - NASZ_HENRY | Link:

Tylko dlaczego aby zrobić porządek (lustracja, sądy, media), trzeba czekać aż Prezesowi nadepną na odcisk
 

Obrazek użytkownika angela

18-05-2020 [12:22] - angela | Link:

Czyżby rozpoczęło się samooczyszczanie  mediów z  TWarzyszy?
Jezeli tak, to tylko na dobre wyjdzie.

Obrazek użytkownika angela

18-05-2020 [12:27] - angela | Link:

Czyżby ucieczka przed skutkami manipulacji?
Bo w komuszej stacji, bez propagandy się nie obyło,  i jakoś chonor nie zadziałał,  zeby obrazić się,  i  odejść. 
 

Obrazek użytkownika sake3

18-05-2020 [17:32] - sake3 | Link:

@angela....Towarzysze odchodza tylko tak na niby,liczac na dożywocie w Trójce.Niby to solidarni,niby to obrażeni,będą się certowaćc jak panna na wydaniu.Tylko gdzie oni pójdą,kto zechce zasiedziałych lesnych dziadków i niespełnionych artystów?

Obrazek użytkownika Marek1taki

18-05-2020 [20:07] - Marek1taki | Link:

Kolejny dowód w sprawie, że Trujka jest tylko ziarnkiem piasku w wielkiej pieramidzie kłamstw mediów informacyjnych:
"Pracownicy medyczni wracający do kraju nie muszą poddawać się już obowiązkowej kwarantannie – o takie rozwiązanie apelował samorząd lekarski."
Przy okazji swą wartość pozycjonuje samorząd lekarski.
http://www.bibula.com/?p=114310
"KOMENTARZ BIBUŁY: Kolejny przykład pokazujący, że wszelkie restrykcje powzięte aby “powstrzymać rozprzestrzenianie się koronwirusa”, od początku były i są nadal globalnym mechanizmem inżynierii społecznej nie mającym wiele wspólnego z prawdziwą prewencją, z logiką, z wiedzą medyczną. Bo gdybyśmy mieli do czynienia z groźnym wirusem zjadającym całą ludzkość, to właśnie takie grupy jak lekarze i pracownicy medyczni powracający z zagranicy, jako najbardziej narażone, mające nawiększy kontakt z potencjalnymi i realnymi chorymi, powinne być w pierwszym rzędzie izolowane. Ale jest wręcz przeciwnie."
Lepszego komentarza nie napiszę, więc cytuję.