A sądy swoje...

Koronawirus rozprzestrzenia się w Polsce, ale podobno niezawisłe sądy robią swoje, czyli orzekają tak, że zwykłemu człowiekowi przychodzi tylko jedno spostrzeżenie: sądownictwo jest do całkowitej reformy.

Całkiem niedawno Sąd Okręgowy w Poznaniu (sic!) zwolnił z aresztu Arkadiusz Ł. który był oskarżony o o zorganizowanie międzynarodowej grupy przestępczej zajmującej się tzw. oszustwami "metodą na wnuczka". Jego grupa wyłudziła w ten sposób prawie prawie 1,6 mln zł bo za "czyny, które mu zarzucono, został już wcześniej skazany. skazany. Sąd zwolnił go z aresztu a sędzią był Aleksander Brzozowski z Sądu Okręgowego [1].

No i cóż się okazało? Ano w niemieckich mediach decyzja SO była powszechnie krytykowana, bo Arkadiusz Ł. prowadził działalność również na terenie Niemiec. Prokuratura złożyła też  wniosek o ponowne aresztowanie "Hossa". Sąd kazał go aresztować, ale gdy policja przyszła po Arkadiusza Ł., nie było go w domu. Teraz rozpoczynają się poszukiwania i wydano wobec przestępcy list gończy, który został wydany... a jakże! przez tego samego sędziego z Poznania. To naprawdę zakrawa o kpinę, śmieszność i jakąś hipokryzję SO i samego sędziego [2].

No ale to nie wszystkie "igraszki" naszych sądów. W ubiegły piątek okazało się, że zwolniono z aresztu tymczasowego 8 członków zorganizowanej grupy przestępczej sprzedającej nielegalnie leki za granicę. Sąd też nie zastosował wobec nich nawet wolnościowych środków zapobiegawczych. Decyzję podjął Sąd Okręgowy w Gdańsku (sic!).

Grupa wywoziła polskie leki za granicę, by tam sprzedawać je z olbrzymim zyskiem. Bandyci to nie tylko cwaniacy. To ludzie bardzo niebezpieczni. Jeden ze zwolnionych podejrzanych podczas pobytu w areszcie podżegał do polania substancją żrącą córki innego podejrzanego w celu wymuszenia na nim zmiany złożonych wyjaśnień. I taką to grupę sąd sobie wypuścił a przecież ABW rozpracowywała ją ją miesiącami. Prokuraturze udało się zakwestionować transakcje sprzedaży leków na około 50 milionów złotych a Minister Sprawiedliwości Z. Ziobro zapowiedział ostrą walkę z mafiami lekowymi. Ta decyzja SO jest kompromitacją tegoż sądu i kpiną z wymiaru sprawiedliwości.

Oczywiście - podobnie jak we wcześniejszej sprawie - SO nie zastosował wobec członków mafii lekowej nawet wolnościowych środków zapobiegawczych. Obecnie podejrzani ci przebywają już na wolności. Od decyzji sądu prokuratura złoży zażalenia. "Dlaczego sąd nie wziął pod uwagę, że istnieje wysokie prawdopodobieństwo, iż podejrzani wrócą do swojego procederu? Przecież przestępcy mogą teraz mataczyć oraz próbować ukryć już osiągniętych przez nich korzyści" [3].

Należy się głęboko zastanowić nad przyczynami takich i podobnych werdyktów sądów. Czyżby to była nawet walka z prokuraturą Z. Ziobry? Tego nie wiem, ale powyższe wyroki są szokujące i dające wiele do myślenia.

I m.in. dlatego konieczna jest głęboka reforma systemu sądownictwa w Polsce. Ja się nawet zastanawiam czy ta reforma nie winna iść w kierunku sądownictwa USA. Oczywiście z lekkimi zmianami dotyczącymi kwestii regionalnych, ale z powszechnym wyborem sędziów poprzez głosowanie suwerena i ławą przysięgłych.

[1] https://polskatimes.pl/arkadiusz-l-pseudonim-hoss-tworca-metody-na-wnuczka-wyszedl-na-wolnosc/ar/c1-14867703
[2] https://plus.gloswielkopolski.pl/poznan-wydano-list-gonczy-za-hossem-wczesniej-zostaly-wypuszczony-na-wolnosc-mimo-skazania-za-oszustwa-na-wnuczka/ar/c1-14878587
[3] https://wpolityce.pl/kryminal/493594-ujawniamy-sad-wypuscil-na-wolnosc-czlonkow-mafii-lekowej

Zostaw za sobą dobra, miłości i mądrości ślad...
© Krzysztof Jaworucki (krzysztofjaw)
http://krzysztofjaw.blogspot.com/
kjahog@gmail.com
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika RinoCeronte

31-03-2020 [18:40] - RinoCeronte | Link:

Jednym słowem, należy zapytać o cennik.

Obrazek użytkownika kaliszanin

31-03-2020 [19:37] - kaliszanin | Link:

pan wie, że dżentelmeni o pieniądzach nie rozmawiają...

Obrazek użytkownika Jabe

31-03-2020 [20:14] - Jabe | Link:

W tym kraju sądy zwykły taśmowo przyklepywać prokuratorskie oskarżenia. Niektórzy tak tym nasiąkli, że oburzają się na samą myśl o normalności.

Grupa wywoziła polskie leki za granicę, by tam sprzedawać je z olbrzymim zyskiem. – Pono mamy kapitalizm, a tu walka ze spekulantami jak za komuny. Tylko te sądy inne.

Swoją drogą nic nie budzi takiego obrzydzenia u mentalnych postkomunistów jak zysk. Wszak wszystko, co dobre, przynosi straty!

Patologie należy zwalczać u źródeł, a źródłem jest fałszowanie cen.

Czyżby to była nawet walka z prokuraturą Z. Ziobry? – Sądy miałyby stawać po stronie obywatela? To by dopiero była reforma!

Obrazek użytkownika Marek1taki

31-03-2020 [22:46] - Marek1taki | Link:

To jakaś pandemia walki ze spekulantami. Nawet redaktor Gadowski w bardzo ciekawej i zrównoważonej wypowiedzi dał się wkręcić w negatywną opinię o działaczu samorządowym z PiS, który chciał sprowadzić maseczki z Chin. https://www.youtube.com/watch?...
Za konkurowanie z Prezydentem RP?
W rzeczywistości państwo kreuje problem, bo np. Orlen mógł zbić cenę płynów dezynfekcyjnych na Allegro w normalnej rywalizacji rynkowej, bez zakazów i nakazów.

Obrazek użytkownika angela

01-04-2020 [07:02] - angela | Link:

Ręka rękę myje. Sądy muszą dbać o wyborców Koalicji Obywatelskiej, skupionych w zakładach karnych. To ich elektorat. Z tego wynika, ze sądy i system mafijny, ściśle powiązani.