Kiedy będziemy głosować w wyborach na prezydenta?

Pytanie zawarte w tytule wydaje się zasadne w dzisiejszych okolicznościach stanu epidemii koronawirusa.

Jak na razie obecne władze skłaniają się do utrzymania terminu wyborów przypadających na dzień 10 maja 2020 roku. Z kolei cała opozycja jednym głosem apeluje o przełożenie wyborów na czas po zakończeniu stanu epidemii i zagrożenia epidemicznego.

Jest wiele argumentów przemawiających za oboma konkretnymi rozwiązaniami i uciekając od bieżączki politycznej można wybiórczo wskazać  na poniższe.

Za terminem 10 maja przemawiają zapisy Konstytucji RP oraz jak na razie na tyle skuteczne metody walki z koronawirusem, że nie ma konstytucyjnych podstaw do wprowadzenia jednego ze stanów nadzwyczajnych: klęski żywiołowej, wyjątkowego czy wojennego a tylko po ogłoszeniu jednego z tych stanów mogłoby nastąpić przesunięcie terminu wyborów.

Dodatkowym argumentem za utrzymaniem terminu wyborów jest fakt, że tak naprawdę nie wiemy ile czasu potrwa walka z koronawirusem a później walka z jego skutkami i na czas tych walk należałoby mieć już jasną sytuację, kto jest w tym okresie Prezydentem RP wybranym w 2020 roku.

W nawiązaniu do poprzedniego akapitu można sobie wyobrazić sytuację, że epidemia koronawirusa będzie trwała dłużej niż np. 3 miesiące i będzie - jak zapowiadają niektórzy eksperci - powracać falami wiosenno-jesiennymi nawet przez rok czy półtora roku. Co więc wtedy? Czy aż tyle czasu mógłby obowiązywać stan nadzwyczajny i wydłużona kadencja obecnego prezydenta?

Kolejnym argumentem za terminem 10 maja są oczywiście obostrzenia i ograniczenia swobód obywatelskich podczas trwania jednego ze stanów nadzwyczajnych. Musimy sobie zdawać sprawę, że ogłoszenie takiego stanu nadzwyczajnego niesie za sobą całkowitą i niedemokratyczną władzę obecnie rządzących. Uprawnienia dla rządu i prezydenta w czasie tych stanów są bowiem takie, które nic nie mają wspólnego z demokracją i wolnością. Więc godząc się na stan nadzwyczajny godzimy się na drastyczne ograniczenie naszych demokratycznych swobód obywatelskich. Już dzisiaj przecież mamy przy stanie epidemii wiele ograniczeń a w czasie stanów nadzwyczajnych byłoby ich znacznie więcej.

Za przełożeniem terminu wyborów są oczywiście - ponownie pomijając bieżączkę polityczną - argumenty związane z aktualną sytuacją epidemiologiczną w kraju. Jest oczywiste, że gdyby do  połowy czy końca kwietnia 2020 roku epidemia koronawirusa nie została w większości opanowana i mielibyśmy dalszy skokowy wzrost zakażeń to należałoby wprowadzić stan nadzwyczajny i przesunąć termin wyborów.

Można się też zastanowić czy kolejnym argumentem za przełożeniem terminu wyborów nie jest obecny brak możliwości prowadzenia normalnej kampanii wyborczej kandydatów na urząd prezydenta RP. Z tym konkretnym argumentem wiąże się też tzw. "demokratyczność" i powszechność wyborów, bowiem w stanie epidemii ludzie mogą bać się wychodzić z domów na głosowanie w dniu 10 maja a to może być podstawą nawet do podważania wyników wyborów.

Jedno jest pewne. To czy wybory odbędą się 10 maja czy też później (kiedy?) zależy wyłącznie od tego, czy da się zahamować  rozprzestrzenianie się wirusa a liczba zachorowań zacznie spadać. Jeżeli tak się stanie przed wyborami to winny się one odbyć w wyznaczonym terminie. Natomiast gdybyśmy jeszcze "walczyli" i liczba zarażonych znacznie by rosła to należałoby wprowadzić stan nadzwyczajny i przełożyć wybory.

Zostaw za sobą dobra, miłości i mądrości ślad...
© Krzysztof Jaworucki (krzysztofjaw)
http://krzysztofjaw.blogspot.com/
kjahog@gmail.com

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika RinoCeronte

23-03-2020 [10:00] - RinoCeronte | Link:

Proste, jasne i logiczne wytłumaczenie. Obawiam się jednak, że rani Pan uczucia opozycji...

Obrazek użytkownika krzysztofjaw

23-03-2020 [11:06] - krzysztofjaw | Link:

Tak naprawdę na dziś prawnie można w stanie nadzwyczajnym (jednym z trzech wymienionych w tekście) można przesunąć wybory o 90 dni. A jak będzie trzeba je przełożyć na dłuższy okres to prawdopodobnie musi być dokonana korekta Konstytucji RP. Opozycja dąży do przełożenia wyborów, ale nie wskazuje żadnych prawnych rozwiązań, gdyby stan nadzwyczajny miał trwać dłużej niż te np. 3 miesiące. Ale ta notka miała być apolityczna i niech taka pozostanie w komentarzach. 
Pozdraowiam

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

23-03-2020 [10:09] - wielkopolskizdzichu | Link:

Ciekawe jak się zachowa rządząca kamaryla, gdy po 10 maja nagle pojawi się w Polsce skokowy wzrost zainfekowanych. Winą Tuska zapewne to zostanie ogłoszone.

Obrazek użytkownika sake3

23-03-2020 [11:02] - sake3 | Link:

Kaczyński w wywiadzie dla RMF wyraźnie powiedział,że ,,wybory powinny się odbyć 10-go maja,by była zgodność z Konstytucją,a nie że się w tym terminie odbedą.Naprawdę mieć dużo złej woli aby tego nie zrozumieć.Minister Szumowski prognozuje wzrost zachorowań,więc to od tego będą zależne wybory.Opozycja podle i jak zawsze perfidnie to wykorzystuje jatrząc,kłamiąc i siejąc panikę i nie mogąc się doczekać większej skali zachorowań i zgonów jak bezmyślna żona posła Brejzy Nie zauważyłam aby ktoś z rządu czy PiS-u oskarżał Tuska,natomiast jest wiele wypowiedzi ze strony opozycji oskarżających prawicę o wszystko.

Obrazek użytkownika krzysztofjaw

23-03-2020 [18:26] - krzysztofjaw | Link:

Tak więc zgadza się Pan ze mną, że wybory będą uzależnione tylko i wyłącznie od samego wirusa i jego opanowania bądź też nie. Opozycje zostaw już Pan w spokoju. Na ich "mordki" to ja już patrzeć nie mogę a jak ich słyszę to jakoś świat jawi mi sie jako dom wariatów. 
Pozdrawiam

Obrazek użytkownika RinoCeronte

23-03-2020 [12:08] - RinoCeronte | Link:

Zachowa się zgodnie z obowiązującym prawem i tyle. Poza tym "Uderz w stół..."

Obrazek użytkownika kaliszanin

23-03-2020 [10:41] - kaliszanin | Link:

Panie Krzysztofie,

jedynym argumentem za dla obozu rządzącego jest chęć przeprowadzenia wyborów zanim się coś nieodpowiedniego przy okazji epidemii wydarzy.
jedynym argumentem przeciw dla opozycji jest chęć przeprowadzenia wyborów po tym jak się coś nieodpowiedniego przy okazji epidemii wydarzy.

jak widać sprawa jest prosta i czytelna i dorabianie do tego ideologii nie ma sensu. pozostaje jednak pytanie rodzące się samoistnie każdemu zwykłemu obserwatorowi rzeczywistości zaokiennej, mianowicie czy jakiekolwiek europejskie państwo może przeprowadzić BEZPIECZNE, MIARODAJNE I UCZCIWE wybory w czasie epidemii? ja wątpię i Pan też w to wątpi.

Obrazek użytkownika angela

23-03-2020 [10:50] - angela | Link:

Dlaczego wybory trzeba przesuwać  na jesień,  a nie przesunąć o miesiąc lub dwa.?

Obrazek użytkownika Kryspin

23-03-2020 [21:02] - Kryspin | Link:

Biedna Angelo!
ano dlatego, że wszystko wskazuje na to (wg.ekspertów), że pandemia ta potrwa dłużej niż do czerwca. Ale jeśli chcesz, to możesz sobie przesunąć termin o miesiąc lub dwa - Twój wybór.

Obrazek użytkownika angela

23-03-2020 [11:59] - angela | Link:

Na pewno rząd ZP, nie zachowa się jak rządząca  kamaryla podczas grypy  2009-2010, kiedy nie dość że nie zakupili szczepionki,  to jeszcze oszukali świat podając ponad 100 przypadków śmiertelnych,  a faktycznie zmarło ponad 400.
Vidè The Lancet.

Obrazek użytkownika Kazimierz Koziorowski

23-03-2020 [12:18] - Kazimierz Kozio... | Link:

wybory beda 10V 
poki co oprocz pandemii paranoi medialnej - pandemia coviid-19 istnieje tylko dla wyznawcow arbirtalnych decyzji manipulatorw z roznych centrali sterowania masami.  
zrodlo pochodzenia znamy: rodzina koronawirusow znana jest od wielu lat i wiekszosc ludzkosci ma przeciwciala swiadczace o przebytych epizodach infekcyjnych z udzialem koronawirusow. antidotum nie mamy tak jak nie mamy i miec nie bedziemy antidotum na niemal wszystkie inne inne wirusy, a szanse na wyprodukowanie skutecznej szczepionki w dajacej sie przewidziec przyszlosci - iluzoryczne. leczenie objawowe jest skuteczne w powyzej 95% przypadkow. jezeli ktos jest ciezko chory to dodatkowa infekcja przez covid-95 owszem moze dobic nieszczesnika ale kazda inna infekcja jest w tym wypadku rownie fatalna w skutkach.
wiadomo kiedy epidemia sie skonczy - kiedy sztaby decyzyjne uznaja ze pobawilismy sie dostatecznie z masami, dowiedzielismy sie tego czego chcielismy sie dowiedziec z zakresu inzynierii spolecznej i teraz nie mozemy przefajnowac zeby mozna przejsc do kolejnego etapu w walce o to i owo. w RP trzeba sie bedzie zaczac wycofywac z tej paranoi za 2 tygodnie zeby za 4 tygodnie oswiadczyc ze panstwo zdalo egzamin i rozdac medale dla frontmenow.
w Polsce umiera nieco ponad 1000 ludzi dziennie niezaleznie od jakiejkolwiek epidemii oglaszanej przez dowolne gremia. pamietajmy o proporcjach i szacunku dla rodzin zmarlych na niemodne medialnie choroby. nie nakrecajmy sie, analiza krytyczna niekoniecznie pochodzi od oszolomow-negacjonistow.
wyciagnij wnioski samodzielnie z dostepnych statystyk np.
https://informationisbeautiful...
https://informationisbeautiful...

Obrazek użytkownika krzysztofjaw

23-03-2020 [18:23] - krzysztofjaw | Link:

Ma Pan wiele racji, ale musi Pan przyznać, że zogniskowanie i zintensyfikowanie ataku obecnego koronawirusa na wiele krajów jednocześnie jest zadziwiające. I stąd ta panika medialna. Rzadko mamy zintensyfikowanie umieralności tylko z jednego powodu a tutaj mamy, może jeszcze nie w Polsce, ale w Europie tak. Czy jest to eksperyment "Onych" w zakresie inżynierii społecznej mającej na celu przejść do kolejnego etapu atomizacji i zniewalania ludzi? A owszem... Też mi się tak wydaje. 

Pozdrawiam

Obrazek użytkownika Roz Sądek

23-03-2020 [14:38] - Roz Sądek | Link:

Szanowny Panie, niech Pan nie bierze tego do siebie, nie pamiętam nawet kiedy ostatni raz użyłem tego niezbyt ładnego słowa. Mógłbym to oczywiście wyrazić inaczej, ale niestety, mimo iż w słownikach synonimów znajduję ca 40-50 odpowiedników, to to, co zaraz napiszę, pasuje mi najlepiej - otóż: rzygać mi się chce jak słyszę i czytam "wybory". Mam 1000 innych problemów na głowie!
Połowa Wiadomości TVP o tym jak w walce z wirusem (heh) ciała dają inni, a druga słupki poparcia dla władzy. A podobno sytuacja jest poważna.

Obrazek użytkownika Pani Anna

23-03-2020 [15:08] - Pani Anna | Link:

Czym się właściwie różni kolejka do urny od kolejki w spożywczym? Odczekałam dzisiaj swoje z zachowaniem 1,5m odległości i żyję.

Obrazek użytkownika tricolour

23-03-2020 [15:46] - tricolour | Link:

@Anna

Włosi tez tak mówili, a dzis starych, powyżej sześćdziesiątki, traktuje się jak podludzi, a potem wojsko wywozi zwłoki.

Ale może ma Pani rację, na co komu ktoś po 60?

Obrazek użytkownika Pani Anna

23-03-2020 [16:05] - Pani Anna | Link:

@tricolour
Tia, w domu wszyscy zdrowi?

Obrazek użytkownika tricolour

23-03-2020 [16:44] - tricolour | Link:

@Anna

Tak, dziękuję. 
Jednakże faktem jest, że po 60 nie leczą...

Obrazek użytkownika RinoCeronte

23-03-2020 [17:50] - RinoCeronte | Link:

Zależy ile Pan ma na koncie...

Obrazek użytkownika Roz Sądek

23-03-2020 [15:49] - Roz Sądek | Link:

Wydaje mi się, że różnica jest zasadnicza - stanie w kolejce w sklepie spożywczym daje mi realną szansę wyboru.

Obrazek użytkownika Pani Anna

23-03-2020 [16:06] - Pani Anna | Link:

Roz Sądek
wyboru numeru kasy?

Obrazek użytkownika Roz Sądek

23-03-2020 [20:07] - Roz Sądek | Link:

@Pani Anna
Alllllle z Pani żartownisia - w sklepie mam wybór z całego asortymentu, w kolejce do urny natomiast tylko do tego co na liście napisał Prezes, albo inni Ważni. No nie może Pani tego nie wiedzieć.

Obrazek użytkownika Pani Anna

23-03-2020 [20:27] - Pani Anna | Link:

@Roz Sądek
no, chyba że tak, bo ja myślałam, że kandydatów to mamy jak mrówków.

Obrazek użytkownika kaliszanin

23-03-2020 [17:13] - kaliszanin | Link:

Aa jaką Pani Anno ma urnę na myśli? taką na kominek?

Obrazek użytkownika Kryspin

23-03-2020 [20:42] - Kryspin | Link:

Fantastyczne; Panna Anna jako jedyna w krajach objętych pandemią ma dar inkubowania się koronawirusa i stwierdzenia czy go ma w sobie,natychmiast po wyjściu ze sklepu - niesamowite! Może trzeba by było powiadomić o tym Sanepid i wszystkie szpitale zakaźne,co?

Obrazek użytkownika Pani Anna

23-03-2020 [21:33] - Pani Anna | Link:

Kryspinie, ja mam od 4 tygodni "zwykłą" grypę więc ten najnowszy krzyk mody mi nie straszny.

Obrazek użytkownika tricolour

23-03-2020 [15:52] - tricolour | Link:

@Autor

Szef dziś powiedział, że wybory mają być, bo jakieś regionalne były, frekwencja 20%, jest git. Można iść, nikt nie umarł, co później, to nie jest ważne.

Mgła, epidemia, nieistotne, jak trzeba, to trzeba...

Obrazek użytkownika marsie

23-03-2020 [16:18] - marsie | Link:

Wybory nie odbędą się ani w maju, ani na jesieni, prawdopodobnie najwcześniej za rok - ciekawe będzie słuchać wtedy wycia totalnych o dyktaturze! Pozdrówka!

Obrazek użytkownika Jabe

23-03-2020 [17:02] - Jabe | Link:

Może to dobry pomysł odfiltrować bojaźliwych?

Obrazek użytkownika Adam66

23-03-2020 [18:47] - Adam66 | Link:

Pandemia koronawirusa potrwa 18 miesięcy? Tak twierdzi rząd USA
https://www.o2.pl/artykul/pand...
Orginalny tekst po angielsku:
https://www.nytimes.com/2020/0...
No i wygląda na to, że niektórzy to już wiedzieli zanim wirus się ujawnił... 
"Koronawirus z Wuhan uzyskal patent w 2019 r. Fundacja Billa i Melindy Gatesów nie tylko sfinansowala rozwój wirusa koronowego. W pazdzierniku 2019 r. Gates przewidzial smierc 65 milionów ludzi z powodu wirusa. Zabawa z wirusami czy bakteriami dla kasy za przyszle szczepionki, toz to lepsza kopalnia zlota niz wszystko co jest nam znane. Obecnie rozprzestrzeniajacy sie w Chinach wirus koronowy w zadnym wypadku nie jest naturalny. 19 czerwca 2015 r. Finansowany przez rzad brytyjski Instytut Pirbright zlozyl patent na wirusa Corona, który zostal zatwierdzony w dn. 20 listopada 2018 r. Fundacja Billa i Melindy Gatesów jest jednym z „glównych finansistów” Instytutu Pirbrighta. Wirus koronowy zostal opatentowany i zarejestrowany w Europejskim Urzedzie Patentowym pod numerem EP3172319A1. Patent jest w posiadaniu Instytutu Pirbrighta. 18 pazdziernika 2019 r., na dlugo przed wystapieniem wirusa, Fundacja Billa i Melindy Gatesów, Uniwersytet Zdrowia Publicznego Johna Hopkinsa, Bloomberg oraz Swiatowe Forum Ekonomiczne wspólnie zorganizowaly sympozjum/symulacje w Nowym Jorku, w którym wzieli udzial „decydenci polityczni, urzednicy, kierownictwo a eksperci ds. zdrowia pracowali razem nad symulowanym wybuchem wirusa koronowego”. Cwiczenie z pandemia, zatytulowane „Event 201”, umiescilo uczestników w srodku niekontrolowanego wybuchu wirusa korony, który rozprzestrzenil sie jak pozar z Ameryki Poludniowej i spowodowal spustoszenie na calym swiecie. „W symulacji CAPS (koronawirus) spowodowal smierc 65 milionów ludzi w ciagu 18 miesiecy” – powiedzial John Hopkins. Bill Gates, zalozyciel firmy Microsoft, jeden z najbogatszych ludzi na swiecie, ma nowa misje- redukcje populacji"

 

Obrazek użytkownika Jan1797

23-03-2020 [19:10] - Jan1797 | Link:

Logiczne jest, za dwa lata jest dla opozycji najlepszym terminem?
Pozdrawiam.

Obrazek użytkownika Marek1taki

23-03-2020 [19:09] - Marek1taki | Link:

Do Wielkanocy nie ma się co tym tematem w ogóle zajmować. Nie mamy żadnej pewności, że utrzyma się liniowy wzrost zachorowań, ani pogorszenie, ani przesilenie.
Poddając się izolacji opóźniamy moment pojawienia się populacji uodpornionych, którzy zahamują rozprzestrzenianie się wirusa. Niby dlaczego nie zacząć z łagodzeniem warunków izolacji po świętach albo w maju? W pewnym momencie pojawią się przesłanki do tego.