"Tarcza antykryzysowa" PO-KO: antypis i przełożenie wyborów

Wczoraj prezydent i premier spotkali się, aby dyskutować o tym co będzie się gospodarczo działo już po kryzysie związanym z koronawirusem. I w taki właśnie sposób należy traktować wszystkie działania rządu i prezydenta w obrębie gospodarki, czyli tak naprawdę w newralgicznym dla wszystkich aspekcie codziennego funkcjonowania.

Musimy sobie zdawać sprawę, że myśląc o przyszłości trzeba zadbać o to, aby teraźniejszość nie spowodowała przyszłej katastrofy gospodarczej naszego kraju. Jeżeliby tak się stało, to by znaczyło, iż mamy nieodpowiedzialnych i niewykwalifikowanych rządzących.

Jestem jednak przekonany, że obecna ekipa jest bardzo silna pod względem gospodarczym, co też wynika z charyzmy i wiedzy samego premiera M. Morawieckiego. Przez te lata swojego premierostwa udowodnił, że potrafi dobierać sobie kompetentnych współpracowników i poprowadzić naszą gospodarkę na coraz wyższe pułapy jej rozwoju a już tego kwintesencją było ustalenie na rok 2020 budżetu z zerowym deficytem, co zdarzyło się po raz pierwszy w nowej Polsce. Do tego mieliśmy rekordowo niskie bezrobocie i różnego rodzaju programy wspierające gospodarkę. Przez wielu byliśmy i jesteśmy stawiani w Europie za wzór, co jest jak najbardziej słuszne.

Przyszedł sobie do nas koronawirus i wywrócił wszystko do góry nogami... za wyjątkiem zimnej krwi naszych rządzących. Przyjęliśmy rozwiązania antywirusowe bardzo szybko. Jako jedni z pierwszych wprowadziliśmy stan zagrożenia epidemicznego i wszystkie z tym związane obostrzenia. I w tym przypadku jesteśmy stawiani za wzór i po nas podobne rozwiązania wprowadzają inni. To wszystko w zakresie zdrowia nas wszystkich.

Dziś zaś premier M. Morawiecki wraz z ministrami odpowiedzialnymi za gospodarkę przedstawił pakiet antykryzysowy dla gospodarki, który nazwał "Tarczą antykryzysową". Jest to pakiet innowacyjny i składający się z pięciu filarów, które ogólnie mają dać szansę na przetrwanie w dobrej kondycji naszej gospodarki przez ten nieuchronny kryzys. I znów mam wrażenie, że będzie kopiowany przez inne europejskie kraje, bowiem jest na wskroś całościowy i nie stanowi zbioru jakichś przypadkowych działań.

Pakiet zakłada bardzo wiele rozwiązań zarówno dla pracodawców i pracowników, jak i dla całego systemu finansowo-gospodarczego w naszym kraju. Jest to bufor, który ma zminimalizować negatywne skutki gospodarcze, które na pewno spowodują spowolnienie wzrostu gospodarek nie tylko europejskich. 

O szczegółach premier poinformował w czasie konferencji prasowej i już niedługo znajdzie się on na stronach KPRM a dziś przedstawiają go portale internetowe [1], [2], [3], [4], [5], [6].

O szczegółach wypowiem się po przyjęciu jednej lub dwóch specustaw, które rząd ma zamiar przedstawić sejmowi do akceptacji i w nich to będą zawarte wszystkie propozycje... Na gorąco mogę tylko powiedzieć, że ich kompleksowość i szybkość wdrażania pozytywnie zapiera dech w piersiach ekonomisty :).

Natomiast nie mogę oprzeć się wrażeniu, że gdybyśmy mieli rządy PO-PSL to wszystko by po prostu naszą gospodarkę pogrążyło tak, że nasza, polska egzystencja byłaby zagrożona. Czy ktokolwiek z takich person jak D. Tusk, E. Kopacz czy też inni przywódcy opozycji byliby w stanie tak merytorycznie jak M. Morawiecki przedstawić  (chociażby) taki plan i byliby zdolni do merytorycznych odpowiedzi? Wątpię i sądzę, że większość liderów opozycji w ogóle nie rozumiała tego, co mówią przedstawiciele rządu z premierem na czele.

Cały pakiet jest pozbawiony jakiejkolwiek polityki, jest na wskroś merytoryczny i miejmy nadzieję słuszny. 

A co robi opozycja? No i oczywiście - jak można się było spodziewać - totalna opozycja już krytykuje ową Tarczę Antykryzysową,,, krytykują, aby krytykować, choć nie mają pojęcia co tak naprawdę krytykują.

Jedynym u nich planem antykryzysowym jest totalniacka i prostacka negacja wszystkiego co robi PiS i gdyby rządzili to takiego planu w ogóle by nie było. Innym elementem antykryzysowego planu opozycji jest... przełożenie wyborów prezydenckich... 

To wszystko na co opozycję dzisiaj stać. Zero merytorycznych i realnych propozycji. Żałośni ludzie.

[1] https://wpolityce.pl/polityka/491760-najwiekszy-pakiet-antykryzysowy-co-zaklada-tarcza-sprawdz
[2] https://www.salon24.pl/newsroom/1028499,pakiet-antykryzysowy-w-zwiazku-z-koronawirusem-wartosc-212-mld-zl-znamy-szczegoly
[3] https://wpolityce.pl/gospodarka/491782-prezes-nbp-nie-musze-o-nic-prosic-za-granica-damy-rade
[4] https://niezalezna.pl/317105-pracowniku-pracodawco-przeczytaj-pakiet-antykryzysowy-17-kluczowych-punktow
[5] https://niezalezna.pl/317151-rzad-przeznaczy-dodatkowe-75-mld-zl-na-ochronezdrowia-w-planach-min-wzrost-swiadczen
[6] https://niezalezna.pl/317149-emilewicz-wyplacimy-min-samozatrudnionym-swiadczenie-w-wysokosci-ok-2-tys-zl

Zostaw za sobą dobra, miłości i mądrości ślad...
© Krzysztof Jaworucki (krzysztofjaw)
http://krzysztofjaw.blogspot.com/
kjahog@gmail.com
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika kaliszanin

18-03-2020 [19:50] - kaliszanin | Link:

dobry wieczór Panie Krzysztofie,

o ile dobrze rozumiem (a jak nie to proszę mnie poprawić) to nasz rząd będzie teraz z naszych podatków wypłacał 40% pensji pracownikom niemieckich montowni, które wszystkie jak jeden mąż wykażą straty.

czyli tak - robol straci tylko 20%
bauer zyska 60%
a za to wszystko zapłacimy My.

Cały pakiet jest pozbawiony jakiejkolwiek polityki, jest na wskroś merytoryczny i miejmy nadzieję słuszny taaa i zbawienny.

i na koniec durne pytanie ale co będzie jak się przyjdzie zżyć z wirusem tak dajmy na to z pół roku...?

Obrazek użytkownika krzysztofjaw

18-03-2020 [20:10] - krzysztofjaw | Link:

Wszystko tkwi w szczegółach. Dlatego nie omawiałem propozycji szczegółowo dopóki nie zobaczę specustaw. Wtedy będę się mógł odnieść do tych szczegółów. Ma być jedna ustawa, no zobaczymy. 
A ile wirus potrwa? Trudno przewidzieć, choć w Chinach już jest lepiej a i prace nad lekiem też się posuwają naprzód. Zobaczymy. 

Pozdrawiam

Obrazek użytkownika Marek1taki

18-03-2020 [22:15] - Marek1taki | Link:

Richtig. A kredyty się restrukturyzuje. Dokładnie "musimy się przyzwyczaić, że kredyty się restrukturyzuje" powiedział ekspert prof. Modzelewski w radio Wnet.

Obrazek użytkownika tricolour

18-03-2020 [20:20] - tricolour | Link:

Nie wiem co zapiera dech w piersiach ekonomisty, ale dech w piersiach inżyniera zapiera wynik, a nie zapowiedzi.

Proszę napisać, w ktorym dokumencie jest napisane, ze polski sklep w galerii nie musi płacić czynszu (a tak z 30-50 euro miesięcznie, co daje ze sto tysiecy złotych na - na przykład - polski sklep obuwniczy) za najem w okresie zamknięcia galerii, której zarządcą jest prawie zawsze zagraniczny właściciel?

Obrazek użytkownika angela

18-03-2020 [20:53] - angela | Link:

Dosyć zaskakujący jest ten nagły spadek zachorowań w Chinach. Czyżby Chinczyki już mieli lek czy szczepionke na k,wirusa?
Pewnie maja, ale nie na tyle dużo,   żeby się dzielić z innymi. 

Obrazek użytkownika Jabe

18-03-2020 [20:55] - Jabe | Link:

Przez te lata swojego premierostwa udowodnił, że [...] poprowadzić naszą gospodarkę na coraz wyższe pułapy jej rozwoju – Kryzys pokaże, jakie to były pułapy.

O szczegółach wypowiem się po... Na gorąco mogę tylko powiedzieć, że ich kompleksowość i szybkość wdrażania pozytywnie zapiera dech w piersiach ekonomisty – Czyli pakiet jest kompleksowy i nowatorski, ale bliżej nie znany.

Natomiast nie mogę oprzeć się wrażeniu... – Daj Pan spokój!

Cały pakiet jest pozbawiony jakiejkolwiek polityki, jest na wskroś merytoryczny... – Pakiet ma chwytliwą nazwę i, choć jest wspaniały, nie wiadomo bliżej, jaki. Zero polityki, zaiste.

A co robi opozycja? – Daj Pan spokój!

gdyby rządzili to takiego planu w ogóle by nie było. – Oni też potrafią kity wciskać.

Obrazek użytkownika tricolour

18-03-2020 [23:20] - tricolour | Link:

@Autor

Zapowiedzi zapierające dech w piersiach w stosunku do rzeczywistości obrazuje sześćdziesięciokilometrowy korek pod Zgorzelcem. Bez picia, bez jedzenia z dziećmi na kolanach... a jutro w nocy temperatury ujemne do minus pięciu.

Obrazek użytkownika sake3

19-03-2020 [09:49] - sake3 | Link:

Tak trudno zrozumieć ,że w obecnej sytuacji nie da się rozwiązać od ręki wszystkich problemów,w tym transportu?Czy uwaza Pan,że w innych krajach też dotkniętych pandemią wszystko wyglada różowo i bezboleśnie?

Obrazek użytkownika tricolour

19-03-2020 [12:54] - tricolour | Link:

@Sake

Nie piszę, ze gdzie indziej jest różowo, tylko piszę, że autorowi obietnice rozpierają dech w piersiach, a zapytany o konkrety mówi, że nie wie.