Wolni czy zniewoleni ułudą wolności?

Refleksyjnie...

Czy ktoś z nas uważa, że jest wolny, prawdziwie wolny?

Jeżeli tak, to przeważnie dziś jesteśmy tak naprawdę zniewoleni ułudą tej wolności, którą nam wmówiono jako wolność a de facto jest to ubezwłasnowolnienie ułudą tej wolności, gdzie owa a'la wolność jest zniewoleniem od wszystkiego i niby wolnością a de facto przymusem niemal do wszystkiego.

Czyż ktoś z nas jest w stanie powiedzieć, ze jest wolny, czyli w pełni wolny od wszystkiego a decyzje nasze są wyborem wszystkiego a nie wybór ów determinowany jest czymś poza wolnym człowiekiem, wolnym wolą jego, wynikającą z wolnej duszy i woli?

Czymże wszakże jest wolność człowieka, każdego z osobna? Wolność to przecież stan ducha, stan pogody ducha, który czyni człowieka wolnym od wszystkiego a wszystko czyni wynikiem jego wolnej woli, wolnej decyzji, wolnej od wszystkiego i wynikającej z tego spokoju i radości ducha.

Wolność... Piękny stan spokoju, pogody, wolności ducha, umysłu i ciała człowieka, które czynią go w pełni szczęśliwym i radosnym, czującym się w pełni danym nam przez Boga człowieczeństwem, przy czym - jak onegdaj zapisał Edmund Burke (1729–1797), irlandzki filozof i polityk, twórca nowoczesnego konserwatyzmu, krytyk rewolucji francuskiej - "Wolność bez mądrości i cnoty? To jest zło największe z możliwych".

Wolność więc to inaczej to też wolność pełna, ale z mądrością i cnotą. Wolność bez zniewolenia strachem. Wolność bez zniewolenia pychą.  Wolność bez zniewolenia lękiem. Wolność pełna to wolność od pychy, lęku i strachu.

Ten jest wolny, któremu na niczym nie zależy. Ten jest wolny, który o nic się nie lęka. Ten jest wolny, który nic nie musi. Ten jest wolny, który niczego się nie boi. Z tego punktu widzenia nikt nie jest w pełni wolny, ale można do tej wolności dążyć i osiągnąć choć jej namiastkę.

Ja też nie jestem wolny od wszystkiego, choć staram się być, ale przez to staranie zawsze jakoś się zbliżam do owego ideału wolności, bowiem jest to tylko ideał, którego nie jesteśmy w stanie osiągnąć. Tedy pozostaje nam jedynie dążenie do tej wolności, ale trzeba sobie zdawać sprawę, iż zawsze jesteśmy jakoś zniewoleni i zmuszani do jakichś działań i postaw, które odbiegają od pełnej wolności. I dlatego też dziś nie ma ludzi w pełni wolnych a jeżeli tak myślą to żyją tą ułudą.

Oczywiście można wskazać, że pełna wolność jednostek zmierza do anarchii... tyle tylko, że piszę o wolności w mądrości i cnocie. Mądrości, która rozumie, iż wolnymi chcą być i inni ludzie, więc trzeba jakichś zasad z nimi współistnienia a to wymaga przestrzegania konkretnych praw a przede wszystkim prawa naturalnego wynikającego z Dekalogu i nowych praw miłości Boga, bliźniego i siebie samego danymi nam przez Jezusa Chrystusa.  Są to nasze uniwersalne odnośniki naszego postępowania. Nic więcej nie potrzeba.

Jako katolik uważam, że przeszłość, teraźniejszość i przyszłość jest nie nasza albowiem do Boga należy, ale musimy się o nią troszczyć o tyle, aby dalej być choć trochę wolnym, bo Bóg daje nam wolną wolę i tylko od nas zależy czy wykorzystamy ją do czynienia dobra czy też - kuszeni przez zło - do czynienia tegoż zła.

Więc talentów nie należy utożsamiać z sobą, ale radością wolności dysponowania talentami danymi  od Stwórcy. I korzystajmy z tych talentów, bo najgorsze, co może być to ich niewykorzystanie w czasie naszego życia.

Nic wobec tego nie jest nasze a wszystko jest nam dane. Zrozumienie tego sprawi, ze zniewalająca nas pycha stanie się czymś ulotnym i poznanym jedynie w historii. Stąd ważna jest znajomość naszej drogi od Adama i Ewy, i późniejszej całej drogi poszczególnego rodu, kraju czy kontynentu oraz ziemi całej. Bez wiedzy o tym, co było, nie wiemy co jest i będziemy zaskoczeni tym, co się stanie. Stąd potrzeba zawsze prawdy, w każdym momencie. Stąd potrzeba dążenia do ideału wolności.

Zostaw za sobą dobra, miłości i mądrości ślad...
© Krzysztof Jaworucki (krzysztofjaw)
http://krzysztofjaw.blogspot.com/
kjahog@gmail.com
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Marek1taki

19-01-2020 [15:36] - Marek1taki | Link:

To drugie.

Obrazek użytkownika Jabe

19-01-2020 [17:00] - Jabe | Link:

Nie wiem, co właściwie chciał Pan wyrazić, ale wrażenie jest takie, że ma Pan coś przeciw wolności, ale nie chce napisać wprost. Dlatego kluczy, że a to wolność jest subiektywna, to znowu, że nie może być za duża, tylko taka w sam raz, wiecie, rozumiecie.

Obrazek użytkownika Marek1taki

19-01-2020 [17:58] - Marek1taki | Link:

Ha... Na czasie. W Pch24 o zombii:
"Jak to jest, że człowiek, który zdaje się kochać wolność ponad wszystko, nagle może dać się zupełnie zniewolić? Jak daleko jest więc od swawoli do niewoli! A może już w samej swawoli zawiera się niewola?"
https://www.pch24.pl/br--tadeu...
Czy Europa nie stała się cywilizacyjnie białym zombi? Czy sekta brukselska nie zrobiła ostatecznego pstryk? Chyba jesteśmy dopiero na drodze do powszechnej szczęśliwości. Póki co w skali globalnej funkcjonują różne, uzupełniające się w tym redyku sekty. Ekologizm został podjęty przez Brukselę jak wcześniej multikulti. Cashless i paperless też będą miały unijne umocowania "prawne". Unia pralnią mózgów społeczeństw.

Obrazek użytkownika maxilampus

19-01-2020 [20:24] - maxilampus | Link:

.." Chyba jesteśmy dopiero na drodze do powszechnej szczęśliwości"...Dzieki za link..doprawdy wstrzasajacy...
Mozna bez ryzyka stwierdzic ,ze Nowy Wspanialy Swiat Huxleya czy proza CS.Levisa czy Orwella byly zapowiedzia nadchodzacych czasow a nie sci-fi jak nam wmawiano..Nie na darmo 1984 Orwella byl w PRL najbardziej zakazana ksiazka..
Swiat Klasyczny umarl..2 dekady zycia w PRL jasno pokazywaly jaki jest obraz i stan swiata ,pozniejsza wymuszona Emigracja tylko utwierdzily mnie w tym przekonaniu..
Mialem fundamentalny problem w akceptacji tego faktu..Obserwowane w latach 90 tych patologie polityczne i spoleczne jawily sie jako random events..trudno w nich bylo dopatrzyc sie jakiejs zaplanowanej narracji czy przemyslanej konstrukcji..Dopiero po wielokrotnym obejrzeniu Matrix zaakcetowalem istnienie Nowego Swiata..Zaczalem ratowac swoje zycie poprzez tworzenie wlasnych Enklaw Wolnosci..co robie do dzisiaj..Zycie zaczelo byc " transitional" oraz   byciem Pielgrzymem wciagle w drodze z jednej do nastepnej Enklawy Wolnosci..bez korzeni..
Ze smutkiem obserwuje otaczajaca mnie Rzeczywistosc..ale on nie boli..ma raczej smak smutnej konstatacji niz bolu emocjonalnego..tak musial czuc sie Sokrates..
UE jest tylko kolejnym narzedziem zniewolenia..sluzy chorym Germanskim ambicjom do osiagniecia celu jakim jest Nowe Germanskie Imperium..
Francja ,Benelux biora w tym udzial..Dekadencki Swiat bez Boga,Wiary w jego Opatrznosc i wyselekcjonowane Kanalie jako Demiurgi zastepujace Boga..nic od wiekow nie zmienilo sie w tej naracji...Prometeizm w wydaniu 21 wieku..tym razem pod banerami Multikulti,Ekologi i Soboru Amazonskiego..20 wieku Faszyzm.Komunizm Socjalizm nie byl wystarczajaco skuteczny..
Tylko Prawdziwy Bog prezyglada sie temu i mysle ,ze powoli traci cierpliwosc... Pzdr..
W zalaczonym linku znajdziesz wizualna reprezentacje tego o czym Br. T.Rucinski mowi o " zombie"..https://www.youtube.com/watch?...

Obrazek użytkownika Marek1taki

19-01-2020 [21:36] - Marek1taki | Link:

Mamy podobne spostrzeżenia i odczucia. Pozdrawiam.

Obrazek użytkownika kaliszanin

19-01-2020 [20:53] - kaliszanin | Link:

Panie Krzysztofie, odkąd brat pierwszy raz zabił brata historia ludzkości telepie się z różną częstotliwością i subtelnością wprost zależną od posiadanej technologii wokół upadków mocarstw, cesarstw, imperiów a każdy taki upadek rozpoczyna się od pysznego przekroczenia niewidzialnej bariery przez pojedynczego gracza. historia upadków a nie wzlotów z pewnością nie niesie ze sobą potrzeby dążenia do ideału wolności czy też prawdy. 

Obrazek użytkownika maxilampus

19-01-2020 [21:04] - maxilampus | Link:

Witaj Krzysztof.
Prosze znajdz czas na ogladniecie linka ktory znajdziesz w replice do Marka..
Znajdziesz w nim wstrzasajacy przyklad jak miliony ludzi rozumieja wlasna " wolnosc" i znaczenie tego slowa...
W kontekscie naszej "polskiej wolnosci" nie trudno dostrzec ,ze jej kamieniem wegielnym jest Uklad z Magdalenki na ktorego strazy i implementacji stoi Episkopat KK.
Podpisal on ten cyrograf z Diablem a my wszyscy ponosimy katastroficzne jego skutki..lacznie z pustoszejacymi kosciolami i umieraniem Wiary w Polsce..
Gdzie byla nasza czlonkow KK  owa " wolnosc" jak podpisywano w naszym imieniu ten diaboliczny cyrograf ? czy ktos z Epioskopatu pytal sie nas co o tym sadzimy ?
Aneks Macierewicza ktory jest tak skrzetnie ukrywany przed Polakami a jednoczesnie wykorzystywany do szantazu ,zawiera setki nazwisk z hierarchi KK w Polsce ktorzy w swojej "posludze" sluzyli ciemnej stronie mocy w czasach PRL..Gdzie nasza "wolnosc" do poznania nazwisk tych ludzi ktorych dzialanie przyczynilo sie do tak wielu nieszczesc i tragedi  ?
Subiektywizm tego pojecia jest oczywisty wie nie ma sensu polemizowac nad jego definicja..Nasza podla ludzka kondycja nie pozwala na poslugiwanie sie i rozumieniem " wolnosci"
To slowo abstrakt..wymyslone na uzytek wiekszego zniewolenia i manipulacji w ludzkich umyslach..Pzdr.

Obrazek użytkownika Live free or Die

20-01-2020 [02:05] - Live free or Die | Link:

 Zobacz Wyrwałeś mi to z ust.

Obrazek użytkownika mjk1

20-01-2020 [10:43] - mjk1 | Link:

Widzi Pan jakie to te wartości chrześcijańskie są uniwersalne, których postawą jest dziesięcioro przyjaźń. Nikt tego nie kwestionuje,ale jednocześnie nikt tego nie przestrzega i w tym cały problem. Musimy więc zacząć od podstaw. Innej drogi nie ma i nie będzie. Nikt nie może być wolny w kraju, który nie przestrzega tych podstawowych i uniwersalnych wartości. A państwo tych podstawowych wartości nie przestrzega. Jeżeli ktokolwiek zagarnia cudze mienie, bez zgody rabowanego, łamie nie tylko siódme przykazanie, ale i prawo karne i jest przestępcą. Państwo nie jest tutaj żadnym wyjątkiem. Jeżeli tego nie zmienimy, nic w naszym kraju się nie zmieni. Na lepsze nie zmieni. Żeby to zmienić potrzeba tylko trzech rzeczy: wiedzieć co należy zrobić,chcieć to zrobić i zrobić. Naszym problemem jest dodatkowo to, że my nie tylko nie wiemy co należy zrobić, ale nawet nie chcemy wiedzieć. Może się Pan o tym łatwo przekonać. Wystarczy prześledzić komentarze pod moim wpisem. Zapewniam Pana, że nie będzie ani jednego rzeczowego,co  będzie dowodem mojej tezy. Pozdrawiam.
 

Obrazek użytkownika maxilampus

20-01-2020 [14:33] - maxilampus | Link:

Przyczyna stanu rzeczy ktory tutaj  opisujesz jest brak w Nas Porzadku..Człowiek porządku stawia wszystko na właściwym miejscu. Dlatego też na pierwszym planie stawia Stwórcę. A zatem nie rynek, nie naród, ani jakąś epokę historyczną, ani nie inną czysto ludzką wartość. Jak bowiem mówił święty Augustyn „Jeżeli Bóg w życiu jest na pierwszym miejscu, wszystko inne znajdzie się na właściwym miejscu”.