A papieros dymi i mówi mi...

Muszę się od razu przyznać: palę papierosy, choć onegdaj udało mi się je rzucić na okres około 3 lat i bez żadnych cudów medycznych typu tabletki czy plastry. Dlaczego wróciłem? Sam nie wiem, ale chyba uważałem, że po takim czasie wypalenie jednego nie zaszkodzi... no i "poleciało". Przez pierwsze trzy, cztery dni paliłem mało by w końcu znów "palić jak smok" najpierw słabe a później już  mocne papierosy.

Ale naprawdę palenie jest jednak paleniem. I nie ma tak naprawdę znaczenia, czy palimy cienkie, czy grube papierosy, słabe czy mocne, mentolowe czy wiśniowe, tradycyjne czy tzw. e-papierosy. Palenie jest paleniem, jest uzależnieniem od nikotyny i nie ma co wartościować tegoż uzależnienia.

Ileż to razy słyszałem: Ależ ja palę  "lighty", albo... palę tylko 4 papierosy dziennie. To nie tak źle! Raczej to tylko oszukiwanie własnego siebie...

Palenie nawet tych słabych, czy też tylko 4 dziennie jest uzależnieniem i warto wiedzieć, że tak samo wpływa negatywnie na nasz organizm jak palenie większej ilości papierosów.  Niektórzy alkoholicy np. (ale nie tylko) często – być może jako własne usprawiedliwienie – mawiają, że piwo to nie alkohol (w znaczeniu mocne wino, wódka, spirytus lub jakieś ichnie wynalazki)... A jakże!... Małe jabłko nie jest dużym jabłkiem, ale jest jabłkiem... słaba herbata nie jest mocna herbatą, ale jest herbatą... więc piwo też jest napojem alkoholowym... I nie ma sobie potrzeby wmawiać zupełnie fałszywego obrazu własnego ja, tworzyć fałszywej iluzji własnego uzależnienia.

Można zapytać: To po co palić w ogóle, skoro  4 wystarczają.... Dla przyjemności... Dla takowej może i można wypalić jednego na miesiąc czy pół roku. Ale 4 dziennie dla przyjemności? To coś ta przyjemność jakaś spowszedniała jest... a może to jednak potrzeba? A poza tym 4 w zwykły dzień, ale podczas np. piątkowego pobytu w pubie już z 10 papierosów, albo i więcej często można wypalić, nieprawdaż? I tych słabych też...

Zawsze fascynowały mnie zabiegi marketingowe firm tytoniowych. Naturalne już jest (w wielu branżach) tworzenie tzw. pozornego rozszerzania asortymentu poprzez kreowanie nowych marek, których tzw. rdzeń produktu zostaje niezmieniony.   Tworzy się nową wódkę z identyczną zawartością, jaką  posiada już inna wódka i siłą przekazu marketingowego, manipulacji klientem / konsumentem można mu wspaniale wmówić, że zupełnie inaczej smakuje i jest zupełnie inna... To samo jest z wieloma produktami i z papierosami również...

Więc albo palmy tyle, ile chcemy, ile potrzebuje nasz organizm, albo nie palmy w ogóle. Po co mamy się męczyć ograniczając palenie lub sztucznie kreując własne potrzeby określające wybór danej marki papierosów. Jeżeli już palimy to "chwytajmy dzień" z papierosem i zegnajmy go z 30 tym już wypalonym. To jest dopiero coś, a nie tam "od czasu do czasu", albo jeszcze często ukrywać fakt palenia... co często się zdarza... i cały czas myśleć, że już niedługo przyjdzie moment i czas, że można zapalić... bo przecież mamy ograniczona liczbę papierosów do wypalenia dziennie... Oj jak my cały czas wtedy myślimy jeno o paleniu... wszak chyba o niczym innym... To są dopiero katusze... a jeszcze w perspektywie... cały czas dochodzą pieniążki... papierosy takie drogie teraz są... Och... jesteśmy źli, ze palimy, ale palimy. Jeszcze bardziej jesteśmy źli, że wydajemy aż tyle na papierosy, ale dalej palimy i w konsekwencji jesteśmy źli, że papierosy są tak drogie... Kołomyja i hipokryzja...

Niemniej jednak niezależnie, ile wypalamy i jakich papierosów, skutki palenia są identyczne. Najgorsze dla mnie jest uzależnienie psychiczne a więc ubezwłasnowolnienie od (w tym wypadku) nikotyny. Jak palę to ona rządzi mną a nie ja samym sobą. To chęć zapalenia papierosa jest determinantą mojego zachowania - sam go nie kreuje ani nie jestem jego inicjatorem. Zwyczajnie: jestem zwykłym niewolnikiem, niewolnikiem czegoś niewidocznego, zwanego nikotyną, którego uzewnętrznianiem jest zniewolenie mnie samego przez zwinięte w rulonik takie białe z pomarańczowym ustnikiem i jakimś sianem w środku.

Przecież brak papierosa wyzwala w nas najgorsze emocje: złość, gniew, niepokój wewnętrzny, wściekłość. Często cierpią na tym najbliżsi i najbliższe otoczenie... Więc jednak biegniemy do kiosku by... kupić te papierosy, zapalić, zaciągnąć się i... już świat jest nasz, już jesteśmy spokojni, już jest dobrze... do najbliższej konieczności zapalenia kolejnego... Czyż to nie jest czyste niewolnictwo i ubezwłasnowolnienie?

Można też przestać być niewolnikiem a stać się człowiekiem decydującym o sobie i dokonującym świadomych wyborów.  Można po prostu rzucić palenie. Jest to trudniejsze niż nawet odstawienie alkoholu przez alkoholika (poza ciągiem alkoholowym)... zapewniam.

Najlepiej zaś, aby być prawdziwie wolnym i decydować o sobie przy pomocy własnej, wolnej woli.... rzucić wszystkie nałogi i zobaczyć jaki świat może być piękny, gdy nic nie musimy... nie musimy zapalić papierosa, nie musimy wziąć narkotyku, nie musimy kupić lepszego auta, nie musimy dziś odwiedzić kosmetyczki ani po raz kolejny zrobić korekty chirurgicznej nosa, nie musimy się napić alkoholu, nie musimy mieć lepszej komórki, itd...

Osobiście jestem przeciwnikiem leczenie uzależnień poprzez podawanie farmakologicznych zamienników środków uzależniających, np. w przypadku nikotyny: wszelkie plastry, gumy, itp., zawierające nikotynę. Jeżeli mamy rzucić to najlepiej rzucić od razu. Jednego dnia i koniec. Stosowanie plastrów, czy gum , czy też innych "cudotwórców" to nic innego, zarówno z punktu widzenia psychobiologicznego, jak i fizycznego jak - według mnie -  niemalże tzw: ograniczenie palenia do kilku czy kilkunastu sztuk, albo palenie do połowy. To jest tylko i włącznie oszukiwanie siebie i swojego organizmu. No bo jak to jest: nie palimy a dostarczamy nikotynę.... czyli jest tak jakbyśmy de facto realnie palili (pomijam tu substancje smoliste).

Firmy "parafarmaceutyczne" są mistrzami w kreowaniu strachu i wymyślaniu na likwidację tego stanu strachu  kolejnych, cudownych lekarstw lub tzw. parafarmaceutyków (genialny wprost zabieg do wprowadzania do obrotu niesprawdzonych "dziwnośći")  lub też na podtrzymywaniu sprzedaży (popytu) na swoje produkty. Czyż myślicie, że gdyby te wszystkie plastry, gumy były skuteczne... to tak by je reklamowano i wydawano niepotrzebnie ogromne środki finansowe? Przecież one się muszą jakoś zwrócić prawda? A palacz jak alkoholik zawsze będzie starał się znaleźć wytłumaczenie, że próbuje i - mimo, ze już raz kupił i się nie udało - kupi jeszcze raz choćby dla uspokojenia bliskich lub swojego sumienia.

Rzucenie każdego nałogu, w tym i papierosów zależy tylko od nas samych, niektórzy mówią, że zależy od "naszej głowy", "tkwi w głowie". Tak jest. Wszystko zależy naprawdę od nas i naszej siły podjętej decyzji o  wyjściu z uzależnienia. Od tego czy chcemy naprawdę, czy też udajemy, że chcemy. Plaster czy guma za nas nie rzuci palenia! Więc jeżeli chcemy i jesteśmy zdecydowani, to po co nam plastry i gumy? No chyba, że od początku najzwyczajniej w świecie konfabulujemy i oszukujemy siebie samych lub otocznie...

Nie paliłem 3 lata i na początku przeżyłem katusze, przytyłem 11 kilo, po dwóch tygodniach dopiero "odszedł głód nikotynowy, byłem dumny i... w sytuacji w sumie bezstresowej znów zapaliłem... jednego... by przez tydzień powrócić w zasadnie do normalnego palenia.

Jednak spróbuję jeszcze raz rzucić, bo już mam dość bycia zniewolonym przez papierosa... chcę jak kiedyś być wolnym i decydować sam w pełni o sobie... a nie patrzeć na wydychany przeze mnie dymek z uczuciem, że palenie mówi mi, iż jestem nim właśnie zniewolonym.

Zostaw za sobą dobra, miłości i mądrości ślad...
© Krzysztof Jaworucki (krzysztofjaw)
http://krzysztofjaw.blogspot.com/
kjahog@gmail.com

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Jak pragnę zdrowia

08-12-2019 [23:46] - Jak pragnę zdrowia | Link:

Chyba tylko autor jest takim cudotwórcą,ze  potrafi rzucić palenie onegdaj (czyli wczoraj) na 3 lata! Jak on to zrobił, jak wyliczył? I jak w ten sposób zostawi za sobą mądrości ślad - wie ktoś może?

Obrazek użytkownika krzysztofjaw

09-12-2019 [08:59] - krzysztofjaw | Link:

"Onegdaj" użyłem jako synonim "dawniej, kiedyś" co zresztą wynika ze słownika języka polskiego: https://pl.wiktionary.org/wiki.... Znaczenie jako "przedwczoraj czy wczoraj" jest tylko wymieniane jako drugi przypadek tegoż znaczenia. Tak więc proszę się nie ośmieszać takimi uwagami. Zanim coś się napisze trzeba wiedzieć czy jest się pewnym znaczenia uzywanych słów. Więc radzę sięgnąć wpierw po "Słownik Języka Polskiego".
Pozdrawiam

Obrazek użytkownika mjk1

09-12-2019 [11:41] - mjk1 | Link:

Szanowny Autorze. Sam na własnym przykładzie może się Pan przekonać, jakie konsekwencje wywołuje ukończenia,  zamiast Akademii Humanistycznej – akademii pierwszomajowej. Nie musiał Pan jednak wcale w okresie gierkowskim, kończyć zaraz jakiejś wyższej uczelni. Wystarczyło tylko, zamiast na zebrania partyjne, chodzić do księgarni. Książki akurat były tanie i w przeciwieństwie do kiełbasy zwyczajnej ogólnodostępne. Zaopatrzyłby się Pan wtedy w Słownik Poprawnej Polszczyzny Doroszewskiego, ewentualnie Słownik Języka Polskiego Szymczaka. Z obydwu tych publikacji dowiedziałby się Pan, że „onegdaj” znaczy dokładnie dzień o dwie doby poprzedzający dzień dzisiejszy, czyli przedwczoraj  i nie wolno go mylić z „ongiś” w znaczeniu – dawniej, kiedyś! Ponieważ 99% naszego społeczeństwa nie potrafi sobie przyswoić jakiejkolwiek wiedzy, to i z przyswojeniem zasada języka polskiego ma kłopot. Językoznawcy zaś, to ludzie wykształceni, inteligentni i kulturalni. Nie wypada im więc nazwać  głąbów, głąbami. Lepiej stwierdzić, że język ewoluuje. Inteligentni ludzie zrozumieją a głąby, nie obrażą się bo nie zrozumieją, jak to głąby. Do czego to doprowadzi będziemy mogli niebawem* przekonać się sami.
 *)niebawem – w najbliższym czasie, w niedługim czasie, wkrótce.     
 

Obrazek użytkownika Jak pragnę zdrowia

09-12-2019 [19:27] - Jak pragnę zdrowia | Link:

Fakt: ongiś mawiano onegdaj, jako kiedyś, dzisiaj - jeśli się używa tego określenia - znaczy wyłącznie wczoraj. Ale oczywiście mędrzec zawsze wie lepiej.

Obrazek użytkownika Jak pragnę zdrowia

09-12-2019 [19:36] - Jak pragnę zdrowia | Link:

Prostuję: oczywiście: onegdaj nie znaczy wczoraj, ale przedwczoraj -  rację ma Mkj1, ale na pewno nie autor,który liczy 3 lata od przedwczorajszego dnia!

Obrazek użytkownika Trotelreiner

09-12-2019 [08:22] - Trotelreiner | Link:

Moja żona rzuciła palenie "z marszu"....powiedziała KONIEC i skończyła,ale to skorpion...typowy...mam przerąbane...ale już tyle wytrzymałem...
Ja jeszcze dwa lata po niej kopciłem...nasłuchałem sie zrzędzenia ...i 6 godzin na SOR wystarczyło...od razu wyrzuciłem paczkę,drugą z kurtki już w szpitalu
żona wzięła,zapalniczkę też   i nie palę!!

Już trzy lata...samego smrodu nie mogę znieść...wystarczy,że mi ktos na ulicy  chuchnie to mam odruch wymiotny!
DA SIĘ? Ano da sie...

Obrazek użytkownika krzysztofjaw

09-12-2019 [09:02] - krzysztofjaw | Link:

Da się! Wiem coś na ten temat z tym ja mialem inny sposób na wychodzenie z nikotynizmu: zawsze miałem pół paczki przy sobie, ale nie zapaliłem. A co do skorpiona... uchhh... też wiem coś na ten temat :)
Pozdrawiam

Obrazek użytkownika admin

09-12-2019 [13:26] - admin | Link:

Da się. Już chyba 3 lata nie palę, czy 4, nie pamiętam. Rzuciłem w Sylwestra. Podchodziłem kilkanaście razy. Rzucać trzeba do skutku :) Rok ciągnęło ale warto było. Poprawa kondycji ogromna

Obrazek użytkownika tricolour

09-12-2019 [09:15] - tricolour | Link:

Ha,

Życzę wytrwałości. Ja nie palę od września 2000 roku. Juz sie nazbierało abstynencji, że nawet nie ciągnie.

Pamietam, krótko po rzuceniu, wracam z imprezy, druga w nocy. Patrzę, a na ulicy leży papieros. Nie niedopałek tylko calutki, chyba komuś wypadł. Podniosłem uradowany, bo chcialem zapalić, ale nie miałem czym podpalić, na ulicy żywego ducha... no to do domu. I tak szedłem z kwadrans, od pętli tramwajowej do domu i nagle ochota przegrała z rozumem. Wyrzuciłem i podeptałem (może szkoda) fajkę. I tak sie nauczyłem, że pociąg jest silny, ale krótkotrwały.

Życzę powodzenia...

Obrazek użytkownika xena2012

09-12-2019 [12:29] - xena2012 | Link:

Kompletnie Waszych papierosowych dylematów nie rozumiem,ja nigdy nie paliłam,choć w domu wszyscy.Ale co do kawy to już taka bohaterska nie jestem.

Obrazek użytkownika Marek1taki

09-12-2019 [19:39] - Marek1taki | Link:

"A papieros dymi i mówi mi..."
Zachęcający tytuł. Nigdy nie paliłem. Z lenistwa. Zaczynam się zastanawiać. Pospieszalski mówi, że warto rozmawiać.

Obrazek użytkownika Czesław2

09-12-2019 [20:34] - Czesław2 | Link:

Proszę wziąść pod uwagę, że KAŻDE uzależnienie działa tak samo i walka z nim jest taka sama. Jedynie społeczne skutki różnych uzależnień nie są takie same, nigdy jednak pozytywne. Sądzę jednak, że wpis jest przekorny.

Obrazek użytkownika Marek1taki

09-12-2019 [21:54] - Marek1taki | Link:

Społeczne skutki są takie, że mój telewizor jest pozbawiony interlokutora jak komputer Sekatora. Mówię o Naszych Blogach.