M. Banaś. Czy PiS tego nie widzi?

W. Gadowski w swoim tygodniowym komentarzu na YouTube [1] mniej więcej stwierdził, że cała sprawa M. Banasia ma jedynie moralny a nie prawny charakter. Wedle niego M. Banaś nie popełnił żadnego przestępstwa (ani karnego ani cywilnego) i ponosi właśnie winę tylko w sferze etycznej a ponadto winien być bardziej wyczulony w doborze swoich pracowników oraz w swoich kontaktach  zewnętrznych, też dotyczących gospodarowania własnym majątkiem, w tym własną kamienicą. Podał też przykład Gawłowskiego jako polityka z zarzutami prokuratorskimi, który dziś zasiada w senacie.  Dodał też, że M. Banaś jest niszczony przede wszystkim dlatego, iż będąc szefem Krajowej Administracji Skarbowej uderzył w miejsca, gdzie przewijały się setki milionów nielegalnych pieniędzy (m.in. z wyłudzeń VAT-u i warszawskiego "światka" finansowego), których nikt do tej pory nie ważył  się "ruszyć" a do tego wystąpił u tych ludzi strach, że będąc szefem NIK-u będzie całkowicie niezależny, i to niezależnie od tego, czy będzie chodziło o rządzących, jak i opozycję. Dorzucił jeszcze inne fakty dotyczące otoczenia M. Banasia, w którym przewijały się tajemnicze osoby powiązane z dawnymi służbami specjalnymi i światem przestępczym.

Z kolei dziś w artykule na łamach portalu wpolityce.pl zatytułowanym: "Władza, która się ze wszystkiego pokornie tłumaczy i przeprasza, że cokolwiek robi, sama kopie sobie grób" [2] S. Janecki napisał, że np. sprawa M. Banasia jest nieproporcjonalnie wykorzystywana przez opozycję, skoro sama posiada osoby, które mają zarzuty nawet kryminalne jak i cywilne,  "czym przekonuje to, że poprzedni prezes NIK, Krzysztof Kwiatkowski, przez 3 lata funkcjonował na stanowisku z zarzutami, i to prokuratorskimi, a wciąż je mając został w październiku 2019 r. senatorem. Owszem, sprawa Banasia jest kłopotliwa wizerunkowo i moralnie, ale rządzący robią wszystko, co są w stanie zrobić, żeby Marian Banaś podał się do dymisji. Jeszcze na etapie domniemań, hipotez i sprawdzania zarzutów. I (rządzący) nie unikają odpowiedzialności za wybór Banasia, choć zgodnie z prawem nie mogą go unieważnić. Ale stanowisko rządzących jest jasne i jednoznaczne – niech sprawa będzie wyjaśniania bez Mariana Banasia na stanowisku szefa NIK. Nikt tu niczego nie mataczy, a wszystkie możliwe procedury zostały uruchomione" (...) Rządzący i ich zaplecze nie mogą oczywiście przejawiać pychy i buty, a tym bardziej bagatelizować zagrożeń oraz patologii. Ale władza, która się ze wszystkiego pokornie tłumaczy i przeprasza, że cokolwiek robi, sama kopie sobie grób. Nie można iść w zaparte czy udawać, że jeśli się o czymś nie mówi, to tego nie ma, ale nie można też bać się własnego cienia i reagować na każde głupstwo czy każdą zaczepkę. Po to są takie zaczepki, a nawet prowokacje, żeby trafić do najsłabszych w atakowanym obozie, skłonić ich do trzęsienia portkami, skonformizować i zmusić do mniej lub bardziej sensownych jęków, moralnych uniesień czy tylko potulności. A potem to się przekłada na działania i obraz całego politycznego obozu. Powtarzam: zero pychy, buty i odklejania się od rzeczywistości, ale też bez przesady z reagowaniem na wszelkie wrzutki, zaczepki i robienie z igły wideł (...) Ale władza, która się ze wszystkiego pokornie tłumaczy i przeprasza, że cokolwiek robi, sama kopie sobie grób.

Zgadzam się z opinią powyższych redaktorów, ale pragnę dodać, że niestety prezes NIK już został osądzony i to przez własne zaplecze polityczne. Zarówno J. Kaczyński, jak i premier M. Morawiecki (i inne osoby) zażądały od niego natychmiastowej dymisji z urzędującego stanowiska a jeżeli tego nie zrobi, to postarają się tak zmienić Konstytucję, aby możliwe stało się odwołanie szefa NIK-u.

Nie jest to dobrym rozwiązaniem, bowiem o winie lub niewinie powinny decydować sądy na podstawie zrzutów prokuratorskich wynikających m.in. ze śledztw CBA czy innych do tego uprawnionych służb.

Idąc za rozumowaniem obydwu redaktorów nie można przepraszać w nieskończoność za niepopełnione winy a tym bardziej jeśli jeszcze nie ma jeszcze żadnych dowodów winy M. Banasia.

Czy PiS tego nie widzi, że totalna opozycja ima się wszystkiego, aby tylko "rozmontować" obóz rządzący, uderzyć w jego spójność i pozbywać się niewygodnych dla niej osób pełniących wysokie funkcje państwowe?

Czy PiS tego nie widzi, że cała rozdmuchana "afera M. Banasia" ma posłużyć jako "użyźniona" gleba do dalszych ataków na kolejnych polityków Zjednoczonej Prawicy?

Dziś totalniakom już nie wystarcza, aby M. Banaś podał się do dymisji (o co walczyli wcześniej), ale oczekują też, aby M.Morawiecki podjął decyzję o zwolnieniu M. Kamińskiego z funkcji ministra i koordynatora służb specjalnych. Argumentują to faktem, iż służby nieodpowiednio i niewystarczająco sprawdziły M. Banasia.

Kto będzie następny? Z. Ziobro a może M. Błaszczak? Na nich też można coś znaleźć, choćby to, że w dobie ekoterroyzmu jedzą zabijane zwierzęta albo ścięli żyjące drzewo na swojej posesji. A skoro ministrowie są źle dobrani, to kogo wina będzie? Ano M. Morawieckiego, którego opozycja wprost nie może zdzierżyć. A jak M. Morawieckiego to też J. Kaczyńskiego, który odpowiada za wszystkie decyzje PiS. A konsekwencją może być na przykład wniosek o wotum nieufności dla rządu i wcześniejsze wybory parlamentarne.

Czy takiego scenariusza totalnej opozycji nie zauważa PiS?

I na koniec to dobrze - o czym mówi sam zainteresowany - że jego działania sprawdzi na wniosek CBA prokuratura. Jeżeli zarzuty się potwierdzą to wtedy należałoby żądać od M. Banasia dymisji i sądzę, że gdyby coś, to honorowo złoży broń.

[1] https://www.youtube.com/watch?reload=9&v=nWr5WEmBA88
[2] https://wpolityce.pl/polityka/475280-wladza-przepraszajac-ze-cokolwiek-robi-kopie-sobie-grob
[3] https://wpolityce.pl/polityka/475290-opozycja-chce-dymisji-mariusza-kaminskiego

Zostaw za sobą dobra, miłości i mądrości ślad...
© Krzysztof Jaworucki (krzysztofjaw)
http://krzysztofjaw.blogspot.com/
kjahog@gmail.com
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika tricolour

29-11-2019 [18:02] - tricolour | Link:

@Autor

Wiadomo, że trudno przyjąć na klatę, że postawione zarzuty są takiego kalibru, że trzeba było je utajnić. Wiadomo, ryba psuje się od głowy.

Jednakże chowanie głowy w piasek lub zasłanianie się Gawłowskim, nie zmienia istoty rzeczy z Banasiem. A ten udaje cnotkę z pokoju na godziny.

A po trzecie: prokuratura nie jest potrzebna, bo jest podporządkowana partii.

Obrazek użytkownika Tomaszek

30-11-2019 [13:56] - Tomaszek | Link:

@tricolour
Takich rzeczy nie przyjmuje się na klatę tylko odpowiada kopem w dupę . A Banaś i jego życiorys podlega ochronie  . I obojętnie czy jest podejrzany czy nie . I. wara ryjom najemnym od jego życia . Podobnie jak od Twojego czy mojego czy też czyjegoś innego . Od tego jest kto inny . Oszczędz też komentarzy pod adresem prokuratury , bo tam jest potrzebna nie reforma czy miotła tylko palnik . I do gołej ziemi wypalać .

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

29-11-2019 [18:15] - NASZ_HENRY | Link:

A  Braun bronił Banasia niczym  Brigitte Bardot wilków ☺
 

Obrazek użytkownika Marek1taki

29-11-2019 [18:51] - Marek1taki | Link:

O Banasiu nie wiemy co wiemy. Stąd nie wiemy czy Braun broni Banasia demagogicznie, czy coś więcej wie, czy instrumentalnie ponieważ celem wypowiedzi było ujawnienie mataczenia politycznego z użyciem mediów przez pozakonstytucyjne ośrodki władzy nad IIIRP. To samo sedno funkcjonowania "tego kraju". I Braun zaproponował działania nad obnażeniem patomechanizmów władzy.

Obrazek użytkownika Marek1taki

29-11-2019 [19:01] - Marek1taki | Link:

https://www.youtube.com/watch?...
10:12 Braun stawia pytanie Kto tu rządzi? i proponuje kontrolę transferów finansowych do mediów. Wcześniej wskazuje na Kitela i jego dokonania dziennikarskie w postaci rzekomych afer Szeremietiewa i WafelnSS.

Obrazek użytkownika Marek1taki

29-11-2019 [19:10] - Marek1taki | Link:

"Zarówno J. Kaczyński, jak i premier M. Morawiecki (i inne osoby) zażądały od niego natychmiastowej dymisji z urzędującego stanowiska a jeżeli tego nie zrobi, to postarają się tak zmienić Konstytucję, aby możliwe stało się odwołanie szefa NIK-u."
Zmieniać pod Banasia?!
Banaś mógłby zostać dobrem narodowym, gdyby zmienić konstytucję pod pretekstem jego osoby na Konstytucję IIRP. Banaś usuwalny a co z Gersdorff i resztą?
Z odwoływalnymi co "przegapili" Banasia włącznie.

Obrazek użytkownika Sępisław Zapsigrosz

29-11-2019 [22:07] - Sępisław Zapsigrosz | Link:

"Sprawę Banasia" widzę tak: albo jest winien przestępstw, albo nie. W pierwszym przypadku prokuratura wie, czego i gdzie szukać, wszak nie pracują tam dzieci. W drugim - ci, co szczują powinni UDOWODNIĆ, że ów prezes NIK popełnił czyn karalny, a ciężar dowodu spoczywa na oskarzycielu i p. Banaś nie musi nic nikomu udowadniać. Nie udowodnią - należy obciążyć kosztami odszkodowania zainteresowane redakcje, a kwota winna być taka, by potencjalny naśladowca trzy razy pomyślał, zanim kogoś oczerni.

Obrazek użytkownika krzysztofjaw

30-11-2019 [08:04] - krzysztofjaw | Link:

Zgadzam się z taką opinią. Domniemanie niewinności jest zasadą. 
Pozdrawiam

Obrazek użytkownika tricolour

30-11-2019 [11:39] - tricolour | Link:

@Autor

Uważa Pan, że partia utajniła fakt niewinności? To się kupy nie trzyma.

Obrazek użytkownika Tomaszek

30-11-2019 [16:10] - Tomaszek | Link:

@tricolour 
Patrz moja poprzednia odpowiedz . Drugie zdanie po "kopem w dupę ".
Swiętego spokoju życzę  

Obrazek użytkownika Tomaszek

30-11-2019 [13:43] - Tomaszek | Link:

@Sępisław
I Ty naiwny człowieku wierzysz że sądy w tym kraju pod batutą Gersdorf i egidą WSI zasądzą odszkodowanie ? Robisz jakieś wykładnie prawa kodeksowego , a nie ono tu rządzi . Spróbuj jeszcze logicznych argumentów , tylko nie miej nadziei że to do trafi  do kogo trzeba .

Obrazek użytkownika AŁTORYDET

30-11-2019 [10:47] - AŁTORYDET | Link:

Ceterum censeo, Kamiński esse delendam. W tej chwili, w obozie rządowym rozdają karty nasz Hoover i nasz MakGovien. Po ew. zwycięstwie Dudy, powstanie triumwirat. Dr Targalski, niestety ma rację. PiS i alianci skończyli robotę. Dalszej naprawy nie budiet.

Obrazek użytkownika maxilampus

30-11-2019 [13:42] - maxilampus | Link:

...""światka" finansowego), których nikt do tej pory nie ważył  się "ruszyć" a do tego wystąpił u tych ludzi strach, że będąc szefem NIK-u będzie całkowicie niezależny, i to niezależnie od tego, czy będzie chodziło o rządzących "...
A morze wlasnie o to chodzi ! strach i obawy ,ze Banas moze ujawnic niewygodne dla Kaczynskiego,Morawieckiego fakty..
Trzeba miec odwage postawic sobie pytanie czy PIS jest rzeczywiscie tak krysztalowo uczciwy za jaki chce uchodzic ?
Morawiecki byl juz na tapecie w zwiazku z kontrowersjami dotyczacymi nieruchomosci..Jego przeszlosc w Goldman Sachs jest rowniez pod znakiem zapytania..
Wyglada na to ,ze Kaczynski i PIS chca wykorzystac okazje aby sie go pozbyc ..za pomoca zrecznie spreparowanej wymowki..Jego wiedza moze byc dla nich niebezpieczna..
Daje to obraz i przedsmak tego kim sa niektorzy w PIS..i jego kierownictwa..To by tlumaczylo "bezradnosc" polityki PIS ..maja na nich " haki"..

Obrazek użytkownika krzysztofjaw

30-11-2019 [16:17] - krzysztofjaw | Link:

Chyba jest w tym sporo racji. Banaś jest bezkompromisowy w tym co robi. Świetnie rozwalił mafie VAT-owskie, ale być może po wyborach na szefa NIK chciał być znów niezależny a wszyscy sie boją. A w tle raport z likwidacji (aneksu) WSI... nikt nie chce tego aneksu ujawnić. Co tam do cholery jasnej jest?
Pozdrawiam

Obrazek użytkownika maxilampus

30-11-2019 [19:40] - maxilampus | Link:

W Aneksie jest imienna wiedza kto ,jakie dawal Gwarancje nietykalnosci Komuchom oraz  ktoi co zyrowal.. podczas umowy w  Magdalence...po nazwisku i po faktach..
Komunisci nie zadawalali sie pustymi obietnicami i deklaracjami...wiedza na temat poszczegolnych uczestnikow dotyczyla ich zycia prywatnego,zawodowego,finansowego..
Zauwaz ,ze wszyscy ktorzy sa zwiazani z Aneksem,sa Nietykalni..po obu stronach barykady...mozna wrecz mowic o wspolnym zwoazku ponad podzialami..
Ponoc w Aneksie sa haki na Wojtyle jak byl Arcybiskupem Krakowskim..nie mowiac o duzej czesc Episkopatu..Praktycznie cala " opozycja" polityczna w taki czy inny sposob posiada kompromaty..szczegolnie niechlubne z zycia prywatnego ..Kaczynscy nie byli zadnym wujatkiem..Haki na nich sa innego rodzaju i dotycza glebokich powiazan z Miedzynarodowymi organizacjami Masonskimi..a szczego;nie z B'nai B'rith ...

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

30-11-2019 [14:30] - NASZ_HENRY | Link:

To się nawet filozofom nie śniło.
PiS staje w jednym szeregu z TVNem by wywalić człowieka, który próbuje się dobrać do Układu, do którego PiS przez 4 lata się nie dobrał ☺
 

Obrazek użytkownika krzysztofjaw

30-11-2019 [16:18] - krzysztofjaw | Link:

Ta koincydencja jest zastanawiająca. 
Pzdr

Obrazek użytkownika Francik

02-12-2019 [15:11] - Francik | Link:

Biorąc pod uwagę co Gadowski mówi w tej sprawie - sugerując, że w ataku na Banasia maczały palce guwiniątka - byłbym ostrożny w wyciąganiu wniosków. Premier jako pierwszy wystąpił z żądaniem dymisji Banasia. Z tego co mi się o uszy obiło to Morawiecki trzyma sztamę z guwiniątkami. Na mój nos to ta grupa chce przejąć kontrolę nad Zjednoczoną Prawicą - Beatkę wysłali nach Europa, żeby im nie przeszkadzała. Jeśli prezes pozwoli na realizację takiego scenariusza to nic dobrego nas nie czeka. Sprawa gruntów wrocławskich została zamieciona pod dywan, premier miał skierować sprawę do sądu, ale nic nie słychać o tym pozwie. Sprawa jak dla mnie ma większy ciężar gatunkowy niż kamienica Banasia. Ale o tym cicho sza, Morawiecki udaje, że to jego nie dotyczy. Ja miałem nadzieję, że swoją wiedzę na temat działania środowisk banksterskich wykorzysta dla dobra Polski. Niestety nic takiego nie widać - podatek od marketów kolejny raz jest odkładany, sprawa frankowiczów nie popchnięta do przodu itp. W expose jakieś bzdety o buspasach i przejściach dla pieszych. Bajki o elektromobilności. Przestałem wierzyć temu człowiekowi.

Obrazek użytkownika tricolour

02-12-2019 [17:44] - tricolour | Link:

Hahaha...

Przyszedł do nich, a oni go nie przyjęli...

Wysłał Banaś rezygnację, ale mu ją przeredagowali więc nie podpisał cudzej - de facto - rezygnacji.

Przepraszam, czy komuś przeszkadzały ośmiorniczki?