Czy czynne prawo wyborcze uzyskają 16-latkowie?

Umożliwienie głosowania w wyborach do Parlamentu Europejskiego osobom od 16. roku życia zakłada opozycyjna Partia Pracy i Szkocka Partia Narodowa, które zapowiedziały, że poprą złożony przez brytyjski rząd projekt ustawy o wyborach 12 grudnia, ale chcą dać czynne prawo wyborcze 16- i 17-latkom oraz obywatelom państw Unii Europejskiej, którzy mają status osoby osiedlonej. Nie wiadomo jeszcze, czy poprawka rozszerzająca czynne prawo wyborcze zostanie poddana pod głosowanie, a jeśli tak, to czy uzyskałaby poparcie [1].

Nie jest to pojedynczy głos w tej sprawie. Przypominam sobie np. fakt, że podobny projekt onegdaj w Polsce złożył w Sejmie Twój Ruch. Wtedy według posła Michała Kabacińskiego z TR "młodzi ludzie mają powinny mieć prawo do dostępu do polityki (...) a jeśli faktycznie chcemy zwiększyć frekwencję wyborczą, przybliżyć większą grupę młodych ludzi do decyzji politycznych (...), to powinniśmy zagwarantować prawo wyboru. Niestety - nad czym ubolewał TR -  w polskiej konstytucji jest zapis, który mówi o pełnoletności, stąd wtedy ich inicjatywa, ograniczała się do Parlamentu Europejskiego i do wyborów do PE (...) [2].

Później podobnie mówiło się o wyborach samorządowych i wskazywano, że np. Austria już w 2007 roku uchwaliła stosowne zmiany a dyskusja w tym temacie rozpoczęła się w Finlandii i Norwegii. Argumentowano, że środowisko młodych ludzi poniżej 18. roku życia, jest już na tyle ukształtowane by mieć swoje zdanie w wielu sprawach.

Zresztą podobne pomysły co rusz pojawiają się wśród lewackich elit unijnych, które owe czynne prawo wyborcze są skłonne niemal prawną siłą wprowadzić w krajach unijnych i nie tylko. 

No, no, no...

Eurokratom już nie wystarcza "uplastycznianie" i "ogłupianie" młodych ludzi wchodzących w dorosłość.  Teraz "spin-doktorzy chcą już tworzyć swe "narracje" u dzieci i młodzieży powyżej 16 roku życia. Cel jest oczywiście jeden - wedle przysłowia: "Czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci" - jak najwcześniej rozpocząć  kształtowanie kolorowej, bezmyślnej i radosnej masy młodych ludzi nakierowanych w swoim życiu na emocje (opakowanie) a nie na treść i intelektualny rozwój, poparty wiedzą i dojrzałością społeczną, intelektualną i moralno-etyczną (dojrzałość psychiczna).

I właśnie tylko człowiek w pełni dojrzały może dokonywać racjonalnych wyborów, ma ukształtowane poglądy społeczno-polityczne. A pragnę przypomnieć, że dojrzałość społeczną i moralną (etyczną) osiąga się w miarę późno.

Osiągnięcie dojrzałości psychicznej, które obejmuje sferę intelektualną, uczuciową, społeczną i moralną, wymaga przejścia przez człowieka dłuższego i bardziej złożonego procesu rozwoju niż osiągnięcie dojrzałości fizycznej. Jest to skomplikowany proces, który jest efektem synergii: wychowania, wiedzy, rozwoju intelektualnego i emocjonalnego, doświadczenia, życia w interakcji ze społeczeństwem (innymi jednostkami), poznawania świata i praw nim rządzących, itp.

Szczególnie zaś czynne prawo wyborcze winno obejmować przede wszystkim ludzi choć trochę potencjalnie dojrzałych intelektualnie i społecznie, którzy są w stanie racjonalnie dokonywać wyborów... nie kierując się emocjami i "papka marketingową" (narracją inżynierów socjotechniki i manipulacji).

Doprawdy czy 16 latkowie są na tyle dojrzali społecznie, że są zdolni do racjonalnych wyborów? Czy mają już ukształtowane zręby poglądów społeczno-politycznych? Śmiem wątpić.

Oczywiście nie piszę tutaj jako przeciwnik młodości. Wprost przeciwnie: uważam, że młodych ludzi należy kształcić na jak najwyższym poziomie, tworzyć dla nich "inkubatory obywatelskie" i przedstawiać im określone racje i poglądy zawsze z kilku punktów widzenia. Właśnie po to, aby nauczyli się myśleć i dokonywać wyboru. A 16 latkowie to przecież dopiero co absolwenci gimnazjów czy szkoły podstawowej, które mają inne cele nauczania niż szkoły średnie. Właśnie w tych ostatnich młody człowiek zaczyna dojrzewać intelektualnie i społecznie (oraz też moralnie i uczuciowo). Nie jest przypadkiem, że szkoła średnia kończy się "Egzaminem Dojrzałości" i np. uważa się, że mężczyzna jest zdolny do założenia rodziny od 21 roku życia (w niektórych stanach USA np. alkohol sprzedaje się również ludziom powyżej 21 roku życia).

Oj... lewaccy Eurokraci dla zwiększenia swojego potencjalnego elektoratu najchętniej zezwoliliby na głosowanie wyborcze przedszkolakom... ba, najlepiej niemowlakom (skreślaliby za nich nie rodzice a "lewackie trójki wyborcze", takie na wzór tych "trójek komunistycznych" szpiegujących niemoralne socjalistyczne zachowania młodzieży).

Ta propozycja idzie w parze z innymi działaniami, mającymi na celu stworzenie "bezwolnych rączek do głosowania na jedynie słuszne globalistyczno-socjalistyczne gremia. 

Co jeszcze są w stanie wymyślić lewacy? Może np. w ich głowach powstanie pomysł wygasania czynnego i biernego prawa wyborczego wraz z ukończeniem 65 roku życia! (potem już tylko zostaje eutanazja nieproduktywnych starców!).

Ja natomiast mam inną propozycję: podwyższenia wieku, od którego zyskuje się czynne i  bierne prawo wyborcze, do 21 lat!.

[1] https://m.niezalezna.pl/295119...
[2] http://www.rp.pl/artykul/10717...

Zostaw za sobą dobra, miłości i mądrości ślad...
© Krzysztof Jaworucki (krzysztofjaw)
http://krzysztofjaw.blogspot.com/
kjahog@gmail.com

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

29-10-2019 [19:34] - Imć Waszeć | Link:

Nie dziwi to, bo jest to grupa wiekowa najsilniej podatna na manipulacje lewackich mediów (sterowana pilotem od telewizora i doraźnymi akcjami lub protestami w stylu "uwolnić orka", "zamknąć kopalnie", "zakleić du..."... no może starczy;), czyli grupa, której poglądy zmieniać można dowolnie i wielokrotnie za pomocą prostackich kampanii reklamowych i ogłupiających mód, wzbudzania fal emocji i sterowanego hejtu. Chyba już nic lepszego lewactwo marksistowskie nie może sobie wymodlić.

Obrazek użytkownika krzysztofjaw

29-10-2019 [20:59] - krzysztofjaw | Link:

No właśnie. Tymi ludźmi można sterować, bo są podatni na manipulację jak inna dorosła grupa wiekowa. Nawet osiemnastolatki według mnie są jeszcze niedojrzali do wyborów. Stąd moja propozycja 21 lat. I jeszcze jedno. Uważam, że do parlamentu-sejmu winni kandydować jedynie ludzie powyżej 25 lat, do parlamentu-senatu powyżej 35 lat a na prezydenta powyżej 45 lat... 
Pozdrawiam

Obrazek użytkownika Jabe

29-10-2019 [21:14] - Jabe | Link:

A może ograniczyć czynne prawo wyborcze (np. tylko do senatu) do tych, którzy to państwo utrzymują?

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

29-10-2019 [21:20] - wielkopolskizdzichu | Link:

Gdyby nie manipulacja w mediach i bazowanie na najniższych instynktach, plus rozdawanie pieniędzy, z których okrada się pracowitych obywateli, to PiS nie miałby tej władzy. Skoro młodzież jest tak podatna na idiotyzmy to władza PiS  powinna się zwiększyć, wszak bierze się ona z ludzkiej głupoty, lenistwa i niechęci do krytycznej analizy.
Jeśli młodzież,  ale i ludzie dojrzali zaczną używać, te przysłowiowe 10 procent możliwości umysłu, to będzie koniec karier macierewiczów, misiewiczów i banasiów.

Obrazek użytkownika maxilampus

29-10-2019 [21:22] - maxilampus | Link:

Witam..Parlament Brytyjski juz wypowiedzial sie w tej kwesti. NIE przyzna 16 latkom praw wyborczych..Chris o tym wie ale bije piane aby odwrocic uwage od spraw zasadniczych i od klamstw PIS-u..taki zastepczy temat..

Obrazek użytkownika xena2012

29-10-2019 [21:40] - xena2012 | Link:

To część sprytnego planu lewicy.Przecież niedawno rozentuzjazmowana młodzież oklaskiwała Urbana gromkim Urban,Urban!!To nastolatkowie urzadzili chamski happening z ksiedzem w tle.Młodzież ochoczo zgłosi się na różne spędy i zadymy za darmo ,a starym dziadygom spod znaku KOD i obwoźnym przebierańcom trzeba niestety płacić,a więc podwójna korzyść. 

Obrazek użytkownika maxilampus

29-10-2019 [21:51] - maxilampus | Link:

Ty i PIS niech sie nie posluguje Kosciolem,bowiem macie z nim tyle wspolnego co PO,SLD..

Obrazek użytkownika krzysztofjaw

29-10-2019 [22:30] - krzysztofjaw | Link:

Przykre jest co powiem, ale za jakiś czas dojdzie do tego, że młodociani będą głosować. A oni przecież nic nie rozumieją, tylko emocje. Lewactwo jest konsekwentne i to mnie boli. mam nadzieje jednak, że ich pomysły w końcu zostaną odrzucone przez normalne kraje. 

Dzisiaj jest wojna cywilizacji i tę wojnę lewactwa widać po Polsce. Walczmy o to, żeby sie jej nie poddać. 

Pozdrawiam

Obrazek użytkownika Jabe

30-10-2019 [08:47] - Jabe | Link:

Granie na emocjach nie przyniosło PiS-owi szczególnie wysokiego poparcia właśnie wśród młodych.

Obrazek użytkownika maxilampus

30-10-2019 [16:28] - maxilampus | Link:

Dochodza mnie informacje ,ze w PIS-e powstala frakcja RDPM (Raging Dry Pussies Movement) .i ponoc chca przejac wladze w PIS....Czy Kaczynski,,Ciapciakiewicz,Morawieckii i cale to  polit-biuro tych starych przedwojennych trepow  obawia sie tej Frakcji ??
Jako ,ze ty jestes tutaj przedstawicielka tej Frakcji powinnas cos wiedziec na ten temat ?

Obrazek użytkownika Tomaszek

29-10-2019 [23:47] - Tomaszek | Link:

@Imć
Nie wspomniałeś Waść o wsparciu totalnej opozycji przeż partie Snickersów i Nutelli i kandydaturze Teletubisia na prezydenta .

Obrazek użytkownika maxilampus

29-10-2019 [21:10] - maxilampus | Link:

@ Xenia-pis-troll..Jedziemy dalej z PIS..
Dzisiaj możemy już powiedzieć z całą pewnością, że 12 listopada do kosza trafi obywatelski projekt „Zatrzymaj aborcję”, chociaż znajduje się pod nim rekordowa ilość podpisów: ponad 830 tys.! A przecież PiS, idąc przed czterema laty do władzy, obiecał większy szacunek dla ustawodawczych inicjatyw obywatelskich, niż to było za rządów PO-PSL. Tymczasem ten projekt obywatelski od listopada 2017 r. „utknął” w sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. W lipcu 2018 r. trafił do specjalnej podkomisji pod kierownictwem posła Grzegorza Matusiaka (PiS), która w tej sprawie nie odbyła ani jednego posiedzenia (!). W projekcie chodziło nie o całkowity zakaz aborcji, ale o wycofanie przyzwolenia na zabijanie nienarodzonych dzieci w przypadku podejrzenia u nich ciężkiej choroby lub trwałego uszkodzenia ciała. Zgodnie zaś z zasadą dyskontynuacji projekty obywatelskie, które wpływają do sejmu danej kadencji i nie zostaną w tej kadencji rozpatrzone, ulegają przedawnieniu.
Kuzwa to nwlasnie cala prawda o PIS

Obrazek użytkownika Jabe

29-10-2019 [21:12] - Jabe | Link:

Zadziwia, że wśród ludzi pamiętających czasy Gierka polityka wzorowana na nim ma większy poklask niż wśród młodych. Czym skorupka za młodu nasiąknie...