Błogosławiony Niels Stensen (1638 - 1686)

Piękne jest to, co widzimy, piękniejsze to, co wiemy, a najpiękniejsze to, czego nie rozumiemy.
„Pulchra quae videntur, pulchriora quae scientur, longe pulcherrima quae ignorantur”.
 
Potrzebuje człowiek tę myśl obejrzeć, odmienić na różne sposoby:
Piękna jest teraźniejszość, ciekawsza jest przeszłość, z której aktualność się zrodziła, ale najbardziej intrygująca jest przyszłość – finał wszystkiego.
Entuzjazm sentencji wielkiego Duńczyka Nielsa Stensena, zwanego Steno, zachęca do ujęcia w te szlachetne ramy każde spotkanie dwojga ludzi dobrej woli:
Wspaniale, że się  spotykamy, nasze historie niech okażą się bogactwem naszej przyjaźni, ale liczy się przede wszystkim to, co dzięki temu wspólnemu kapitałowi zbudujemy.
 
W jakiej sytuacji przytoczone  słowa zostały przez Nielsa wypowiedziane? Znajomość okoliczności potęguje ich wymowę. Mądrość młodego człowieka znana była już w wielu miastach Europy. Namówiono go, by wrócił do Kopenhagi, gdzie miała czekać na niego profesorska katedra. Został zwiedziony i przyszło mu zarobkować poprzez publiczne pokazy anatomiczne - w małym stopniu były to sekcje zwłok ludzkich. Właśnie  w trakcie takich wykładów -można sobie wyobrazić Stensena z jakimś wykrojonym właśnie organem wewnętrznym w dłoni - użył on tych głębokich słów, świadczących o niezwykłej zdolności do postrzegania świata: „Piękne jest to…”.
Każdy ma pamiątkę po tym niezwykłym odkrywcy. Przewód łączący śliniankę przyuszną z jamą gębową nosi nazwę przewodu Stensena. Zasłużył się nie tylko w dziedzinie medycyny.
Przenikliwy umysł poprowadził go od krojenia ciał rekinów do badań maltańskich skał osadowych. Został w prekursorem stratygrafii i całej geologii – sformułował precyzyjnie  cztery podstawowe zasady obowiązujące w tym obszarze poszukiwań i teorii naukowych do dziś.
 
Encyklopedie, w haśle o nim traktującym, do tego rutynowo dorzucają:
„Znalazł także prawo kątowej niezmienności kryształów. Położył więc podwaliny pod współczesną krystalografii.”
Prawie ten kolejny sukces jego poszukiwań przestaje dziwić.  U tego tytana myśli i woli powinno zastanawiać coś innego. Został katolikiem. W morzu protestanckim oparł się bezwładowi poglądów. Pomimo późniejszych namów i okazji, by powrócić i dopasować się do otaczającego go luterańskiego żywiołu, służył wiernie kościołowi rzymskiemu. Został kapłanem i biskupem Północnych Niemiec. Wiernym i dosłownym uczniem Chrystusa, prowadzącym surowe życie dostojnikiem kościelnym, któremu za całe posłanie służył worek wypchany słomą.
Jako filozofa i człowieka, odnajdującego prawdę we właściwym miejscu, należy go umieścić w towarzystwie Gilberta K. Chestertona i Edyty Stein.
 
 
 
 
 
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Pani Anna

05-10-2019 [16:00] - Pani Anna | Link:

Krótka, ale piekna i potrzebna notka. Tak mało się mówi i pisze, ile przekłamań wciąż pokutuje na temat zasług ludzi Kościoła Katolickiego dla nauki.

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

07-10-2019 [07:14] - wielkopolskizdzichu | Link:

Pan Bloger zapomniał napisać ze bohater jego notki pracował będąc luteraninem, a po przejściu na katolicyzm z lekka zgnuśniał.
Krótko pisząc dla Steno, bycie katolikiem nic nie miało wspólnego z jego naukowym wkładem w światową naukę.

Obrazek użytkownika St. M. Krzyśków-Marcinowski

07-10-2019 [12:33] - St. M. Krzyśków... | Link:

O niczym nie zapomniałem. Nie zamierzałem zajmować się detalami, które są oczywiste. Po samodzielnym bliższym zapoznaniu się z opisywaną postacią,  każdy je sobie może interpretować. Wymową, intencją tego, co ja napisałem jest: najmądrzejsi docierają w trakcie swych poszukiwań do katolicyzmu. Wolałbym nie być taki dosłowny, ale skoro zaistniała taka potrzeba, to wyjaśniam.
Wiernym krzyżowi Chrystusa daleko jest do zgnuśnienia, w ciągu ostatniego roku zamordowano ich 150 tysięcy:
„Kiedy Niels w końcu poważnie zastanawiał się nad zostaniem katolikiem, przypomniał sobie, jak bardzo inni byli oczerniani, kiedy zostali katolikami. Dlatego nie spodziewał się, że będzie dla niego lepiej. Wkrótce też zaczęła się konwersja. Kalwinistyczny profesor teologii z Amsterdamu, Johan Sylvius, publicznie pisał przeciwko Nielsowi, ale Niels nie był w stanie się obronić. (…)
Nawrócenie i włączenie do Kościoła katolickiego nie zniszczyło życia Nielsa. Ponieważ praca, życie codzienne i wiara były dla niego jednością. Widział to wszystko z jednej perspektywy. (…)
Teraz rozpoczęła się ścieżka cierpienia, która trwała aż do śmierci Nielsa.” [z biografii  napisanej w języku duńskim]
 

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

07-10-2019 [13:20] - wielkopolskizdzichu | Link:

1. Idiotycznym stawianie cierpienia jako kwantyfikatora słuszności wyznania.
2. Dokonał Pan nadużycia wiążąc badania jakie prowadził Nielsen z wiarą katolicką, po prostu nie miała ona nic wspólnego ani z jego potencjałem intelektualnym ani z jego osiągnięciami.

Obrazek użytkownika St. M. Krzyśków-Marcinowski

07-10-2019 [16:34] - St. M. Krzyśków... | Link:

1 i 2. Czy intelekt i pasja odkrywcy nie miały znaczenia w nawróceniu się Nielsa Stensena?
Oczywiste, że  odgrywały zasadniczą rolę w tym procesie.

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

07-10-2019 [20:20] - wielkopolskizdzichu | Link:

To że wybrał jako człowiek dojrzały, katolicyzm nie ma nic wspólnego z wielkością jego intelektu. Gdyby uznać to za obowiązujące tym samym obniżyć trzeba by rangę intelektu naukowców, którzy mieli możliwość wyboru katolicyzmu, a z tej propozycji odpowiedzi na relację Boga z ludźmi nie skorzystali.
Tego rodzaju podejście przypomina tezy Prezesa wiążącego jedzenie kotleta schabowego z polskością i zakładającego że poza chrześcijaństwem jest tylko nihilizm.

 

Obrazek użytkownika St. M. Krzyśków-Marcinowski

08-10-2019 [23:09] - St. M. Krzyśków... | Link:

Chrześcijaństwo z założenia sprzeciwia się korelowaniu zdolności umysłowych i posiadaniu wiary w Boga. Znaczy to też, że dostatek rozumu nie przeszkadza nadzwyczajnej gorliwości w wierze. Chyba na  taką konkluzję możemy sobie pozwolić po zapoznaniu się z moją notką o Stensenie, która powstała wszakże bez tego typu wstępnych założeń. Przynajmniej świadomych.
Co by nie mówić, upodobanie do schabowego to jednak polskość. Słyszę ten cichy pomruk aprobaty gości przy stole na widok serwowanego na imprezie dania: - O, schabowy!
W teorii może się czasem coś nie zgadzać. Kiedyś, dawno temu, pracował w Polsce japoński trener judo, który miał trudności z aklimatyzacją. Największym problemem dla niego było polskie jedzenie. Jedną z niewielu potraw, które mu smakowały był kotlet schabowy posmarowany dżemem. Nie zdołaliśmy go jednak tym sposobem pozyskać na dłużej dla naszej reprezentacji, rychło nas opuścił.
 

Obrazek użytkownika xena2012

09-10-2019 [08:08] - xena2012 | Link:

Idąc tropem rozumowania pana Zdzicha z Wielkopolski bycie katolikiem i uczonym wzajemnie się wyklucza.To co ma np.dzisiaj zrobić uczony który jest katolikiem?Wyrzec się wiary? A może jego wynalazki czy wyniki badań światłe gremia wyrzucą do kosza bo są niepoprawne światopoglądowo,nawet te techniczne?

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

09-10-2019 [08:26] - wielkopolskizdzichu | Link:

Idąc tropem rozumowania xeny nie zajdzie się nigdzie. Albowiem  bycie uczonym i bycie katolikiem są to dwie odrębne sprawy.
Można być dobrym katolikiem i mieć problem z podstawowymi działania matematycznymi. Można równie dobrze być wyznawcą bogini Kali i być geniuszem matematycznym.
Wiara w takiego czy innego boga nie ma znaczenia dla nauki o ile interpretacja zasad wiary nie ogranicza nauki, a z tym bywało różnie.

 

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

09-10-2019 [08:54] - wielkopolskizdzichu | Link:

Kotlet schabowy nie ma nic wspólnego z polskością tylko z sposobem w jaki komuna chciała zwiększyć spożycia białka zwierzęcego i skrócić do minimum czas potrzebny na sporządzanie posiłku w ślepych kuchniach i masowych stołówkach.
Schabowy panierowany czyli uboga wersja sznycla / cielęcego kotleta / wiedeńskiego, nigdy nie dominował w polskim menu.

Obrazek użytkownika maks jamnicki

07-10-2019 [20:47] - maks jamnicki | Link:

Z kim autor dyskutuje ? -:) 

Obrazek użytkownika xena2012

09-10-2019 [07:57] - xena2012 | Link:

Przecież autor notki nie sugeruje,że naukowe osiągnięcia Steno miały źródło w katolicyzmie,po prostu podaje jego skrócony życiorys.Czy naprawdę wszystko co się wiąże z katolicyzmem trzeba wykreślić jako niepotrzebne ,złe,nie na czasie?Czy uczony ma się wstydzić swojej wiary,albo ją ukrywać?