Gala Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Wielkie kino w zderzeniu z jeszcze większą butą, bezczelnością, arogancją, koniunkturalizmem i (również) głupotą mainstreamu.

Swego czasu pisałem, że dla mnie ważny jest nie tylko talent, ale również to – jakiej sprawie ten talent służy. Jeśli np. wybitny twórca czy artysta flekuje swym wybitnym dziełem (bądź nienawistnymi wypowiedziami) normalną Polskę – nie muszę go szanować ani wspierać. Zwłaszcza finansowo – jako podatnik sponsorujący to plucie w twarz normalnym Polakom.

Co roku zbiera się w Gdyni dość hermetyczne towarzystwo wzajemnej adoracji: filmowcy, aktorzy, animatorzy kultury itp. - szerokie spektrum tzw. ludzi sztuki. Znakomita większość z nich mocno zaistniała w branży filmowej jeszcze w starej, peerelowskiej rzeczywistości; ci starzy wyżeracze koniunkturalizm/autocenzurę wyssali z mlekiem matki – ludowej ojczyzny. W ciągu ostatnich trzech dekad dołączyła do nich dość liczna grupa artystów młodego pokolenia – tzw. „europejczyków”. Niektórzy z nich – nawet dość utalentowani – bardzo szybko wyczuli, gdzie leżą tzw. konfitury. Ta nieświadoma naszej historii młoda fala karierowiczów nie czuje żadnego związku z polską tradycją i ochoczo włącza się w proces zwalczania „bogoojczyźnianego ciemnogrodu”.

Skupię się na dwóch przypadkach:

Pani Agnieszka Holland – za polsko-ukraińsko-brytyjskie pieniądze zrealizowała przejmujący film historyczny „Obywatel Jones”. Historia stalinowskiej zbrodni na narodzie ukraińskim, w wyniku której zagłodzono od sześciu do ośmiu milionów ludzi pokazuje całą prawdę o komunistycznym terrorze. Jeśli film ten szerzej zaistnieje na świecie (czego mu szczerze życzę) – tzw. Zachód zrozumie być może czym był tak naprawdę sowiecki totalitaryzm. Tym bardziej nie mogę pojąć, dlaczego tu, w kraju – mimo ciągłego przyznawania dotacji PISF na swoje filmy – p. Holland tak zaciekle zwalcza tych, którzy próbują usunąć złogi komunizmu zatruwające naszą rzeczywistość i bronią większości obywateli katolickiego kraju (zwłaszcza dzieci) przed demoralizującą i samobójczą dla demografii ideologią LGBT! I nawet odbierając główną nagrodę – „Złote Lwy” FPFF (!?) p. Agnieszka użala się nad okrutną cenzurą i brakiem praworządności w Polsce. Kiedy zatem mówi prawdę: atakując komunizm w swym filmie, czy też zwalczając z całych sił jedyny antykomunistyczny rząd próbujący oczyścić z byłych aparatczyków sądownictwo, szkolnictwo (zwłaszcza wyższe), wojsko, służby...

Drugi przypadek – to niezwykle zdolny aktor młodego pokolenia – Dawid Ogrodnik, który oprócz należnych mu licznych nagród za wcześniejsze role zaskarbił sobie nawet moją sympatię! Dlatego ze zdumieniem – podczas odbierania przez ww. nagrody za rolę w filmie opartym na biografii wybitnego muzyka śp. Mieczysława Kosza – wysłuchałem jego emocjonalnej tyrady na temat „zamordyzmu” panującego aktualnie w naszym kraju. I doprawdy nie wiem, czy była to kolejna świetnie odegrana rola, czy też ww. naprawdę czuje się dziś w Polsce zaszczuty i prześladowany. Jeśli tak jest, świadczy to o talencie artysty odwrotnie proporcjonalnym do jego wiedzy historycznej…

Panie Dawidzie! Jako facet, który większość swego życia przeżył w tzw. komunie wyjaśniam Panu: za rządów Gomułki czy Jaruzela po takim publicznym wystąpieniu nie znalazłby Pan już pracy z żadnym teatrze ani filmie! Co najwyżej mógłby pan dostać robotę u jakiegoś ogrodnika - przy pieleniu grządek... Ewentualnie grać monodramy patriotyczno-religijne po kościołach (które w tamtych latach jako jedyne dawały zajęcie wyklętym przez system artystom). A gdyby upierał się pan nadal przy szkalowaniu władzy ludowej – skończyłoby się to niechybnie aresztowaniem, tzw. „ścieżką zdrowia”, długoletnim więzieniem albo nawet skrytobójczym mordem. W najlepszym wypadku mógłby pan liczyć na bilet w jedną stronę i emigracyjną tułaczkę po świecie… I walkę na tamtejszym rynku pracy…

PS Film „Legiony” został absolutnie przemilczany, choć o niedorastającym mu do pięt „Piłsudskim” - kojarzącym mi się raczej z rozbójnikiem Rumcajsem przebranym w mundur Komendanta - powiedziano nawet kilka ciepłych słów (plus nagroda za najlepszą rolę kobiecą). Pozostaje tylko nadzieja w następnym Festiwalu NNW (Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci). Już w tym tygodniu! To samo miasto, te same sale kinowe i Teatr Muzyczny – a jakże inni twórcy, artyści, publiczność...

I na koniec:

Czy w tzw. wolnej Polsce była (jest?) cenzura? Ależ tak! Doświadczyłem jej na własnej skórze. W 2008r. wygrałem konkurs Agencji Filmowej TVP na scenariusz filmu wojennego pt. roboczym „Ojczyzna wam będzie matką” o wysiedleniach Polaków przez Niemców w czasie II wojny światowej. Oprócz dwugodzinnej fabuły (opartej na prawdziwej, dramatycznej historii mojej rodziny) dopisałem również (na zamówienie TVP) siedem odcinków serialu telewizyjnego. Gdy zmieniła się władza w mediach publicznych – nowo wybrany zarząd odłożył moje gotowe już, odebrane i opłacone scenariusze na półkę… Na której leżą do tej pory...
Mam świadomość, że żaden z mainstreamowych reżyserów nawet nie przeczyta tego „niepoprawnego politycznie”, pełnego „mowy nienawiści” treatmentu o niemieckim ludobójstwie.
Pokłosiem mego scenariusza było zrealizowanie przez Niemców kilka lat później zakłamanego (choć perfekcyjnie zrealizowanego) obrazu „Nasze matki, nasi ojcowie”. Opisałem to szerzej na blogu:

https://wpolityce.pl/polityka/160427-nasze-matki-nasi-ojcowie-polska-wersja-alternatywna-gotowe-scenariusze-powedrowaly-na-coraz-bardziej-zakurzona-polke

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Jabe

22-09-2019 [12:46] - Jabe | Link:

Gdzieś na uboczu snują się zagubieni pretorianie tamtego obozu, ale koniunkturaliści wiedzą, dokąd wiatr wieje. A teraz to Wy jesteście mainstreamem.

Niektórzy z nich – nawet dość utalentowani – bardzo szybko wyczuli, gdzie leżą tzw. konfitury. – No właśnie.

artysta flekuje swym wybitnym dziełem (bądź nienawistnymi wypowiedziami) normalną Polskę – Przy czym pojęcie o normalności najwyraźniej zależy od tego, z kim się przystaje.

p. Holland tak zaciekle zwalcza tych, którzy próbują usunąć złogi komunizmu zatruwające naszą rzeczywistość – „Złogi komunizmu” wydają się być zupełnie arbitralnym epitetem. Może nie?

Wciąż nie ma konsekwencji za nieprawomyślność jak za Gomułki, lecz „normalni Polacy” doczekać się ich nie mogą (antyrządowych „filmowców” i „artystów” trzeba absolutnie odsunąć od państwowej kasy). Powróciła już jednak propaganda sukcesu w totalnie upartyjnionych mediach państwowych, zaś prezes ogłosił, że zamierza „uregulować” zawód dziennikarza. A opozycja – każda opozycja – okazuje się być nasłana przez imperialistów.

Zaznaczam, że mierżą mnie te artystyczne tuzy, jednak muszę przyznać, że mieli rację, ostrzegając. No i z tego, że oni są źli nie wynika wcale, że Pańska strona jest dobra i że jej zależy na dobru Polaków.

Obrazek użytkownika kaliszanin

22-09-2019 [14:27] - kaliszanin | Link:

panie artysta na znak protestu trza było wygwizdać te pierdoły, albo maźnąć coś na ścianie kredkami albo stanąć murem za... no sam nie wiem za kim. pokazaliby w teleekspresie, sprzedaż płyt wzrosłaby 10 krotnie do 20 rocznie...

no chyba, że brakło odwagi choć tak fajnie się wzruszyć jak inni młodzi krew przelewali...

ale po co iść gdzieś, gdzie się będę źle czuł i jeszcze o tym z żalem pisać.

żałosny człowiek, żałosne żale, z żalu żałosne starości czekanie 
 

Obrazek użytkownika maks jamnicki

22-09-2019 [23:01] - maks jamnicki | Link:

Lech Makowiecki : Widzę że Jabe u Pana czujny, najczęściej pierwszy z "komentarzem" :) Drugi chyba z tej samej "szkoły" :) 
Tym nie mniej trochę dziwi mnie Pana pewnego rodzaju naiwność? brak orientacji? Wątek ukraiński pominę, chociaż.... "Tym bardziej nie mogę pojąć,dlaczego/.../p.Holland tak zaciekle zwalcza tych, którzy próbują zwalczać złogi komunizmu zatruwające naszą rzeczywistość i bronią większości obywateli katolickiego kraju (zwłaszcza dzieci) przed demoralizującą i samobójczą dla demografii ideologią LGBT". Pan wymaga od potomków żydokomuny, od pani Holland, Michnika, Schnepfa..itd by dobrze życzyli wolnej katolickiej Polsce? To po to ich ojcowie instalowali tu komunizm i system stalinowski by Polska była wolna i katolicka ?. /Holland- ojciec komunista-stalinista-propagandzista, Michnik - ojciec wiadomo,brat-wiadomo. Schnepf, ze szkoły Geremka / następny/, wieloletni ambasador w USA robił wiele by szkodzić temu rządowi.  :..."Jego ojciec Maksymilian Sznepf był żołnierzem wojskowej bezpieki, matka Alicja – funkcjonariuszem  MBP, zwalczającym podziemie niepodległościowe, zaś krewny Oswald Schnepf jako sędzia wojskowy wydał co najmniej kilkanaście wyroków śmierci na Żołnierzy Wyklętych. Nikt z rodziny Schnepfów nie został ukarany za walkę z uczestnikami podziemia niepodległościowego. Alicja Schnepf straciła rentę specjalną za walkę z Żołnierzami Wyklętymi dopiero w latach 90". / GP 04.11.2016, z ks. "Resortowe dzieci" t/3 /. Instalowali tutaj stalinizm, by ich dzieci grały tutaj pierwsze skrzypce, miały zapewniony dobrobyt ekonomiczny i rząd dusz. I w dużej części im się udało, do teraz, acz nie tak jak by chcieli w pewnej skali tylko. Żyją duuuużolepiej i bardziej wpływowo niż przeciętny Polak.  Michnik ze swoją ekipą dzięki Bolkowi  przejął  główną gazetę "Solidarności", szkody mentalne  wyrządzone polskiej sprawie znamy. Będziemy się z tego wygrzebywać ze 30 lat, jak Pan Bóg pozwoli. Holland to szara eminencja  środowiska filmowego, jest ciągłość, kto przejął nadzór nad produkcją filmową w Polsce po 44r, kto rządzi przemysłem  filmowym w USA? Na jakim świecie Pan żyje? Można powiedzieć, że te trzy rodziny /z ilu, jak długa lista? / to "rodziny sukcesu". Tatowie instalowali u nas  krwawy stalinizm a dzieci stanęły "na czele przemian", by promować tu teraz, na tym etapie np LGBT i zwalczać Kościół. Po odebraniu głównej nagrody w Gdyni Holland udzieliła w kuluarach wywiadu "Onetowi" / kto wykupił dopiero co  polskiego Axela Springera, z Onetem, czyj  fundusz inwestycyjny? Kto TVN? Źle doczytałem, to ktoś poprawi/ , progr. "Rezerwacja", gdzie , ok 7 min wygłosiła atak na rząd, za  LGBT i zaatakowała polski Kościół /. Pan znajdzie, to z dzisiejszą datą. A Pan pisze zdania zdziwienia? Przepraszam, ale w jakim świecie żyje, chyba jakimś nierzeczywistym ? Proszę  wybaczyć te kilka słów od człowieka mu życzliwego, ale nie bądźmy naiwni. 

Obrazek użytkownika Jabe

22-09-2019 [20:52] - Jabe | Link:

Uważa Pan, że lilika Pana do niczego nie zobowiązuje?

Obrazek użytkownika maks jamnicki

22-09-2019 [23:03] - maks jamnicki | Link:

Jabe : A zobowiązuje, np do szukania prawdy o rzeczywistości :) 

Obrazek użytkownika Lech Makowiecki

22-09-2019 [21:19] - Lech Makowiecki | Link:

Szanowny Panie Maksie Jamnicki. Nie jestem naiwny, tylko umiejętnie prowokuję dyskutantów do zabierania głosu na forum. :))) Na trolli zawsze mogę liczyć, ale cieszę się znacznie bardziej z pańskiego komentarza. Pani Holland jest profesjonalistką zadaniowaną do pewnych celów. Potrafi zrobić (za znaczne pieniądze) dobry film dla Ukraińców, potrafi też umiejętnie upokorzyć Polaków i zakłamywać prawdę. W słusznym skądinąd filmie "W ciemności" pozwoliła ocalić głównemu bohaterowi (Polakowi) tylko 11 Żydów, bo prawdziwa liczba (aż 21 ocalonych!) wydawała się jej niewiarygodna! Świadomie fałszowała prawdę, by obniżyć bohaterstwo naszego rodaka... Czyż to nie podłość?

Obrazek użytkownika tricolour

22-09-2019 [22:23] - tricolour | Link:

Przyznam, że czytając o uratowaniu 11 Żydów gdy kątem oka widziałem już dalszy tekst i tam liczbę 21, to wyobraźnia podpowiadała, że będzie to dwadzieścia jeden tysięcy albo jeszcze coś bardziej spektakularnego. A tu 21 i pewien niedosyt.

I tym niedosytem, zainicjowanym nadmiarową krytyką (by nie rzec malostkowoscią) w znaczący sposob przekreślił Pan merytoryczną krytykę Holland.

Obrazek użytkownika maks jamnicki

22-09-2019 [23:41] - maks jamnicki | Link:

Lech Makowiecki: To cała umocowana  familia. Plus pajęcza sieć powiązań i wpływów. Gdyby ktoś  napisał pracę doktorską na temat wszystkich filmów nakręconych w ostatnich 30-tu latach przez tych "krewniaków", powiązanych rodzinnie z Holland, wziął je pod lupę, te z  udziałem pieniędzy polskiego podatnika, i zliczył wątki i sceny albo antypolskie, albo Polakom czy  polskiemu Kościołowi  nieżyczliwe, czy pokazujące życie u nas w krzywym  zwierciadle, to mogły by być i ciekawe i pokazujące obraz rzeczy wynik i wnioski. 

Obrazek użytkownika maks jamnicki

23-09-2019 [09:51] - maks jamnicki | Link:

Lech Makowiecki c.d: Przepraszam, jak przesadziłem z reakcją :) Odnosząc się do scenariusza i jego zarysu. Dopiero na bazie opisów takich historii, najlepiej filmowych ale jak nie można to literackich, wspomnieniowych, dzisiejsze młodsze pokolenia były by w stanie zrozumieć bestialstwo Niemców. Operuje się w opisie dużymi liczbami, obozy koncentracyjne, 3 miliony, 6 milionów, 200 tysięcy, które nie oddają dokładnie  grozy zdarzeń. A ile nawet większych zdarzeń i miejsc jest szerszemu ogółowi niezbyt znanych ?. Cmentarz-nekropolia 40 tys anonimowych, cywilnych ofiar barbarzyństwa na Woli, jeszcze do teraz ludzie którzy tam trafiają odkrywają iż taki istnieje. Dlaczego? Nie rozumiem. No, w ostatnim czasie coś tu się coś ruszyło. A obóz śledczo- karny w Pomiechówku na Mazowszu. Trochę czytam a przecież dopiero w tym roku dowiedziałem się czym był, z artykułu Płużańskiego,  drążyłem dalej, pisała w przeszłości Warszawska Gazeta. Piekło na ziemi, w którym w bestialski sposób zamordowano tyle samo osób co w obozie koncentracyjnym ....na  Majdanku, tylko wszyscy przed śmiercią byli torturowani. A dużą część bestialskiej obsady to był później już przeszkolony, cywilny, okoliczny żywioł niemiecki "sąsiedzi", właśnie "matki i ojcowie" z okolicznych wsi plus, do pewnego etapu .. żydzi, do spółki z Niemcami / dlatego cisza ?./ Przeżyły tylko  jednostki które szczęśliwym trafem wywieziono do obozów koncentracyjnych.  Może dlatego unikało się takich tematów, bo rzeczy zbyt drastyczne, m.in specjalny barak do gwałcenia przywiezionych kobiet. Skala bestialstw porażająca. Skąd młodzi mają wiedzieć o skali bestialstwa niemieckiego, skoro w podręcznikach jest mało i ogólnikowo a o barbarzyństwie niemieckich cywilów i na Pomorzu i na Śląsku w 39r wcale?. Film na pewno b. potrzebny, ale tu wkracza większa polityka. Prawda i pamięć przegrywają. Więc i my przegrywamy. A druga strona nie śpi, pracują nad naszym młodym pokoleniem. 

Obrazek użytkownika RinoCeronte

22-09-2019 [21:41] - RinoCeronte | Link:

Ale się Pan szanowny naindyczył. Proponuję szklankę soku z marchewki syberyjskiej.

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

22-09-2019 [21:51] - wielkopolskizdzichu | Link:

Taki Clint Eastwood ma szczęście, że tworzy w USA. Wyobraźmy sobie tą ejakulację bluzgów dwóch "specjalistów od sztuki filmowej " Pana Piosenkarza i Pana Grafomana, skierowane pod jego adresem, po wyreżyserowaniu i w dodatku zagraniu głównego bohatera w filmie Gran Torino.
Walt Kowalski to Polak, mrukowaty  ksenofob, który jest skłócony z całym światem, a za przyjaciół ma alkohol i psa.  Dopiero rodzina Azjatów, która jest w pogardzie u rodaka, Panów Piosenkarza i Grafomana, wydobywa z niego cechy ludzkie.
Jak dołożymy do tego, pozytywny stosunek Clinta do zrównania  w prawie amerykańskim, małżeństw homoseksualnych z hetero, to tych dwóch Panów gotowych byłoby spalić żywcem sędziwego reżysera. 
Chłop nawet nie wie jakie ma szczęście, że żyje daleko od tej dwójki Prawdziwych Polaków.

Obrazek użytkownika tricolour

22-09-2019 [22:26] - tricolour | Link:

Bo Prawdziwy Polak im mniej osiągnął tym większym jest besserwisserem.

Obrazek użytkownika maks jamnicki

23-09-2019 [00:15] - maks jamnicki | Link:

wielkopolskizdzichu : Dyżur nawet przy niedzieli? PiS zmniejszył emeryturę i trzeba dorabiać? Mnie przekonania C.Est. nie przeszkadzają, byle nie chodził po ulicy i gołej d..y nie wypinał i nie deprawował dzieci. Miły gość :) Nawet u takich miłych czasami głupstwa w głowie siedzą. U każdego, mniejsze, większe. Pan Bóg, ma rację, Pan Jezus ma rację, a ludzie błądzą. On w tych sprawach, ja czy Pan w innych.  I Pan jest zapewne  stworzeniem Bożym.  Ale  prosiłem by Pan z żalu po tej pomniejszonej  emeryturze  tyle nie pił, bo żółć wychodzi. Na wódkę jednak starcza? A na pyrki z gzikiem? No ale PiS dorzuci 13-tkę. :) . Dzięki  temu rządowi i  Panu się polepszy :) Jakoś trzeba żyć.

Obrazek użytkownika Lech Makowiecki

23-09-2019 [09:20] - Lech Makowiecki | Link:

Jak ja się cieszę z obudzenia się tak znacznej ilości trolli. :))) A już myślałem, że napisałem coś nieistotnego, że o mnie zapomnieliście, że się starzeję... Kamień z serca!    
PS Zabolało? I ma boleć!

Obrazek użytkownika tricolour

23-09-2019 [09:27] - tricolour | Link:

Kolega się przecenia, rozśmieszyło, zażenowało, nie zabolało.
Ale może oczywiście kolega uważać, że zabolało, co nie zmienia faktów, które trudno przyjąć. Może też kolega zrobić eksperyment i przez pół roku nie pisać, wtedy zauważy, czy ktokolwiek zapyta co się dzieje... zapraszam.

Obrazek użytkownika maks jamnicki

23-09-2019 [10:17] - maks jamnicki | Link:

Lech Makowiecki :Przyznaję, że też jestem zdziwiony, ktoś uznał Pana za groźnego. Trochę się zastanawiam, Niemcy, ruscy ?  Przecież  Niemcy. A  wykonanie-trollowanie to już tylko efekt końcowy.  Trolle czasami sami nie wiedzą, w jakiej grze biorą udział.  Wydaje się, że jest Pan obiektem jakichś świadomych działań, ważniejsi od tutejszych trolli obserwują Pana z daleka . Kogoś boli pole i kierunek Pana życia, działania, misji. Niech pan przeanalizuje ostatnie kilkanaście lat, co nie wyszło. To nie wydaje się przypadkowe. Tak, chyba Niemcy Pana obserwują. To znaczy dobrze pełni Pan swoją misję :). Ludzie nie mają świadomości, że gra o pamięć, to na dziś gra najważniejsza, . To ciąg dalszy tego co było, w wersji "pokojowej". Jak Pan wspomniał, swego czasu przyjechał do Polski "dziennikarz" niemiecki by z Panem porozmawiać / znaczy się "wybadać" /. Nie na każdego tak reagują, ta fatyga. Pozdrawiam.

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

23-09-2019 [10:18] - wielkopolskizdzichu | Link:

Jedynymi osobami, które nawijają non stop o swych boleściach na NB są Prawdziwi Polacy.
W ciągłym publicznym rozdrapywaniu ran swych, czołowe miejsca zajmują Panowie Piosenkarz i Grafoman.

Obrazek użytkownika maks jamnicki

23-09-2019 [12:45] - maks jamnicki | Link:

wielkopolskizdzichu: No i po co ranić swój umysł i jaźń zaglądaniem na patriotyczne strony internetu? Przecież to dobrowolne? To jakiś masochizm, doświadczanie, że taki świat istnieje? I to jest ta różnica. Gdzie by tam np. jakiemuś polskiemu  patriocie przyszło na myśl warować na lewackich czy SBckich stronach by pluć czy kąsać. To trzeba mieć specjalne cechy usposobienia albo.... zlecone zadanie do wykonania ?. Przyzna Pan, że normalnie to  jest Pan na NB potrzebny jak psu piąta noga :). Czyż nie jest tak ?. czytać o czym patrioci sobie rozmawiają i się wścikać.  Niech Pan przeczyta wszystkie swoje komentarze na NB. Sama destrukcja, żółć, jad, emocjonalne kalectwo. Ja wiem,  rożne były i są dewiacje. XXI wiek. Nie lepiej poddać się egzorcyzmom? Może to pomoże. Może  ta potrzeba minie? No dobrze, zmówię za Pana zdrowaśkę. Poważnie.

Obrazek użytkownika Lech Makowiecki

25-09-2019 [09:34] - Lech Makowiecki | Link:

Maks Jamnicki. Nie karmimy trolli... :)))  A wracając do meritum - gdyby mój scenariusz (łączący w sobie wojenne, polsko-niemiecko-żydowskie relacje, czyli mający międzynarodowy potencjał oddziaływania) wszedł do produkcji zgodnie z harmonogramem (2009-2010r) - martyrologia Ziemi Dobrzyńskiej mogłaby mocno obciążyć zarówno sumienia Niemców, jak i pośrednio Rosjan. Rypin, Golub-Dobrzyń czy Lipno - to w 1939r. była taka nasza Piaśnica. Tam mordowano patriotów natychmiast po wkroczeniu okupantów, choć trwały jeszcze walki na froncie... Przypominam się co jakiś czas kolejnym, zmieniającym się jak w kalejdoskopie  ekipom Agencji Filmowej TVP z moim "półkownikiem" - na razie bez większego skutku... PS A miało być tak pięknie; niemiecka firma producencka Beta Film (oskarowe "Życie na podsłuchu"!) miała film realizować, co gwarantowało niezłą promocję na Zachodzie; po zapoznaniu się ze scenariuszem Niemcy wycofali się. Kilka lat później Beta Film pojawiła się jaki kooproducent " "Naszych matek, naszych  ojców"...

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

23-09-2019 [23:49] - wielkopolskizdzichu | Link:

,,Niech Pan przeczyta wszystkie swoje komentarze na NB."
Vice versa. Wszak lektura Pańskich wypowiedzi i Pana Piosenkarza w tym wątku świadczy iż tkwicie głęboko w komunie, pomimo, że na nią złorzeczycie. Ilość pretensji wylewanych żalów, że nie ten, a tamta dostała nagrodę. Że ktoś coś powiedział niezgodnego z obowiązującą obecnie w mediach państwowych wykładnią bycia Polakiem/Polką sytuuje Waszą dwójkę o okolicach lat 50' gdy artyści gromadnie składali hołd wiernopoddańczy i zobowiązywali się do realizowania programów ogłaszanych na plenach i bycia na  usługach ludu pracującego miast i wsi.
Gusta masz Pan na poziomie człeka wykształconego na produkcyjniakach, w których był zły obszarnik i dobry sekretarz POP a pomiędzy nimi zagubiony małorolny, różnica w Pańskich i Pana Piosenkarza oczekiwaniach polega tylko na zamianie słów zły na dobry i na odwrót.
Oczekiwanie, że świat rzuci się na polskie filmy, w których główny bohater sra perłami pachnącymi fiołkami, jak na ciepłe bułeczki jest z góry oczekiwaniem bezsensownym.
Nawet ,,Przełęcz Ocalonych" Gibsona to po pierwsze pokaz bezduszności machiny wojennej i administracji wojskowej. 
Oczekujecie, Prawdziwi Polacy tak naprawdę filmów które ugruntowywały Wasze pojęcie  o 10 muzie w latach socjalistycznej propagandy. Tkwicie po uszy w przekazie ,,4 pancernych i psa", a nawet nie wiecie jak wyglądała ,,Fury", śni się Wam po nocach drugie ,,Prawo i Pięść" a zapomnieliście że z legendami rozprawiło się ,,Bez przebaczenia".
Tacy jak Pan i Pan Piosenkarz, macie umysły zdemolowane przez komunę, przez lata egzystencji w szarości i uszy ogłuszone skrzeczącym głośnikiem z Głosem Ameryki.