Myśli szarpane, nicią moich doświadczeń i wspomnień tkane

Kiedyś we wrześniu i grudniu 2010 roku przedstawiłem swoje myśli szarpane nicią mojego doświadczenia tkane. Minęło tyle lat, więc podzielę się nowymi moimi przemyśleniami... może przyczynią się do jakichś refleksji o życiu. Z pewnością 3 lub 4 sentencje zasłyszałem, reszta jest moja.

 1. Podawaj rękę potrzebującym. Dobroć wraca w dwójnasób, dawanie złości, zło sieje nienawiść i w końcu do Ciebie wraca również w dwójnasób.

2. Bądź szczęśliwy i czuj że każdego dnia zostawiasz za sobą mądrości, miłości i dobra ślady i czuj, że istniejesz każdego dnia.

3. Każdy  człowiek jest godzien szacunku nawet niegodziwiec, szanuj ich za dobroć a wskazuj zło. Krytykując innych nie upadlaj ich a wskazuj twoim zdaniem tylko ich czyny a nie osoby, nigdy nie szargaj ich człowieczeństwa.

4. Zostawiaj za sobą uśmiech i dobre wspomnienia.

5. Jesteś tyle wart ile ostatnio przez ciebie wykonane zadanie.

6. Rób najlepiej to, co potrafisz i ciesz się z tego, udoskonalaj coś i nie popełniaj drugi raz tych samych błędów. Każda czynność dobrze wykonana zasługuje na jednakowe uznanie, relatywnie wymaga tyle samo energii pracy uzależnionej tylko od danego człowieka i jego umiejętnoci.

7. Nie umniejszaj godności ludzi... i wkładu ich pracy: dobrze umyta podłoga jest dla sprzątaczki wartościowo i relatywnie tyle samo warta co dla ciebie zarobiony kolejny milion.

8. Jesteś kamieniem, ludzie głazami, staniesz się piaskiem oni głazami i górami.

9. Dokądkolwiek byśmy nie szli zawsze idziemy ku śmierci.

10. Los jest nam dany. Jak go wykorzystasz zależy już tylko od ciebie.

11. Nigdy nie kłam. Prawda jest najważniejsza a nie ma mniejszego czy większego zła, każde zło jest największym złem, każde dobro - nawet najmniejsze - jest tym największym.

12. Uczynione zło zawsze naprawiaj w miarę swoich możliwości.

13. Bądź wizjonerem i mierz jak najwyżej. Wtedy nawet gdy nie osiągniesz wszystkiego i tak osiągniesz najwięcej, bo gdybyś nie mierzył w wysokie cele to osiągnąłbyś też nie wszystko, ale byłoby to o milę mniej niż to wszystko, co osiągnąłeś mierząc wysoko.

15. Ciesz się z osiąganych drobności a osiągniesz wielkie rzeczy.

16. Przeszłość jest tylko o tyle ważna o ile daje możliwości wyciągania z niej wniosków dla własnego rozwoju i działań przyszłych... reszta jest niczym.

17. Mądrość i wiedza są matką sukcesu, głupota porażki.

18. Otaczaj się zawsze lepszymi od siebie a jeżeli ty jesteś najlepszy wybieraj ludzi godnych swojego człowieczeństwa i czerp z nich jak najwięcej. Równaj zawsze w górę a nie w dół.

19. Będąc na szczycie zawsze pamiętaj, że byłeś kiedyś na dole i możesz tam wrócić.

20. Osiągając już wszystko stawiaj sobie nowe cele.

21. Gdy zdarzy ci się, że upadłeś podnieś się, otrzep się i zacznij ponownie się wspinać na utracony szczyt.

22. Żyj każdego dnia tak, jakby to był ostatni dzień twojego życia i zostawiaj jak najwięcej piękna, godności i radości oraz uśmiechu.

23. Pomagaj biednym i upadłym. Wspieraj tych, którym się udało. Chwal ludzi za ich faktyczne uczynki a nie wyolbrzymiaj porażek. Dawaj ludziom wiele szans. Nikt nie może być pozbawiony naprawy.

24. Jeżeli zaś masz do czynienia ze złem w czystej postaci to już nie masz do czynienia z człowiekiem. Omijaj go szerokim łukiem, ale niszcz dobrem. Zło dobrem zwyciężaj. Nie zatruwaj się drobnymi łyżkami dziegciu, parafią zatruć Twoją całą duszę jak beczkę miodu.

25. Choroba i cierpienie mogą być tylko doświadczeniem, które może przynieść nawet pozytywne rzeczy.

26. Pamiętaj czym była Twoja przeszłość, walcz o teraźniejszość, bo od tego zależy jak będzie Twoja przyszłość.

27. Nie myśl o pieniądzach ale o ideach i rzeczach do zrobienia... pieniądze przyjdą same. Ten kto pracuje tylko dla pieniędzy nigdy ich nie osiągnie.

28. Mów tylko o swoich rzeczach nigdy zaś nie przypisuj sobie dokonań innych lecz eksponuj je i szanuj ich wykonawcę.

29. Bądź lojalny dla innych nawet gdy cię zranią...

30. Nie wstydź się swoich słabości. Każdy jakieś ma, ale nie uwypuklaj ich dla wzbudzania litości innych. Miarą dojrzałości i wielkości człowieczej człowieka jest dostrzeżenie i dostrzeganie przez niego własnej małości.

31. Dziel się sukcesem... w ostateczności i tak zostaniesz pochowany 2 stopy pod ziemią.

32. Ucz się całe życie. Poznawaj w miarę możliwości nowe rzeczy każdego dnia. Wtedy będziesz się rozwijał.

33. Nie bądź egoistą. Egoiści nie mają przyjaciół.

34. Podążaj do swego celu uparcie, trzymaj się jego a zawsze dopniesz swego.

35. Rozmawiając z innymi mów jak najwięcej o nich samych. Wtedy będą zainteresowani rozmową z Tobą. Słuchaj też, co mówią.

36. Gdy inni na to zasługują to chwal ich i komplementuj.

37. Wspomnienia bywają piękne, tylko żeby one nam nie przysłoniły teraźniejszości.

38. Wydobywaj z ludzi to, co najlepsze i mów o tym do nich.

Tak refleksyjnie dzisiaj, daleko od polityki, której chwilami mam już dość. Nie można cały czas zastanawiać się i oceniać, co powiedzieli i co zrobili politycy. Kampania wyborcza trwa i na całe szczęście będzie krótka i dobrze, bo nasze polskie wewnętrzne animozje są nam niepotrzebne, szczególnie w obecnych czasach.

 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika zbieracz śmieci

18-09-2019 [10:53] - zbieracz śmieci | Link:

Ad 1.Każdy dobry uczynek zostanie ukarany...
Reszta czyli 37 powielają  się albo wewnętrznie sprzeczne,37 spłodził nasz stachanowiec a powinno wystarczyć 10 przykazań,nieprawdaż...!?

Obrazek użytkownika kaliszanin

18-09-2019 [14:27] - kaliszanin | Link:

ale Pan nie rozumie - z racji wieku w powstawaniu tamtych dziesięciu autor nie brał udziału. a może Pan zaproponuje 38...

Obrazek użytkownika zbieracz śmieci

18-09-2019 [17:07] - zbieracz śmieci | Link:

Nie ma we mnie pychy poprawiania czegoś co w swojej istocie jest doskonałością samą w sobie ale jaw chce pozostawić po sobie ślad i wyszło jak wyszło.
Ja jestem człowiekiem grzesznym a jaw jeśli ma wszystko to co zaleca innym to żywcem zostanie wyniesiony a jeśli nie to też tylko gdzie ...?

Obrazek użytkownika zbieracz śmieci

18-09-2019 [17:07] - zbieracz śmieci | Link:

Nie ma we mnie pychy poprawiania czegoś co w swojej istocie jest doskonałością samą w sobie ale jaw chce pozostawić po sobie ślad i wyszło jak wyszło.
Ja jestem człowiekiem grzesznym a jaw jeśli ma wszystko to co zaleca innym to żywcem zostanie wyniesiony a jeśli nie to też tylko gdzie ...?

Obrazek użytkownika krzysztofjaw

18-09-2019 [17:29] - krzysztofjaw | Link:

Mogą być wewnętrzne sprzeczne, bowiem pisałem to w różnych okresach mojego życia (od 2010 roku). Są to tylko luźne sentencje i nad każdą z nich można się pochylić indywidualnie. 
Pozdrawiam

Obrazek użytkownika xena2012

18-09-2019 [11:20] - xena2012 | Link:

Realia współczesnosci wyznaczają dziś kierunek działań i zachowań społeczeńństwa.Powszechny konsumpcjonizm,media społecznosciowe,tematy i programy telewizyjne,internet wpływają na nasze życie.Mimo rosnącego dobrobytu mamy trudności ekonomiczne przy zakładaniu tradycyjnej rodziny i przy wielkich wyrzeczeniach w wychowywaniu dzieci.Nie narzekamy na brak pracy ale na jej czasochłonność i wyścig szczurów.Żyjemy w czasach po rewolucji informatyczneji seksualnej i trzeba sobie zdać sprawę ,że powrotu do stanu sprzed lat już nie będzie.Trzeba twardo stac na nogach,rozważaniami filozoficznymi które Pan nazywa myslami szarpanymi niczego nie zmienimy i niczego nie poprawimy,po prostu przyznajemy sie do bezradności i stajemy z boku wydarzeń. 

Obrazek użytkownika zbieracz śmieci

18-09-2019 [13:01] - zbieracz śmieci | Link:

No i co z tego ,że zaledwie mała część ludzkości przeżywa  szybkość zmian i niby z tego powodu zasady przestały obowiązywać....!?
Kilka razy już prosiłem abyś pisała o sobie a nie za innych bo ja cie do niczego nie upoważniłem i chcesz stać z boku to stój boś słaba i zostałaś  już przerobiona na woła roboczego tak jak zaplanowano..

Obrazek użytkownika xena2012

18-09-2019 [16:13] - xena2012 | Link:

Człowieku odczep sie ode mnie.Mam prawo mieć swoje zdanie i go podtrzymuję,nie namawiam do łamania zasad tylko do większej stanowczości w działaniach.Nie wzniosłe słowa tylko madre działania są potrzebne.

Obrazek użytkownika zbieracz śmieci

18-09-2019 [17:10] - zbieracz śmieci | Link:

Pisz co chcesz ale tylko wypowiadaj się w swoim imieniu,nie wyręczaj innych !

Obrazek użytkownika krzysztofjaw

18-09-2019 [17:30] - krzysztofjaw | Link:

xena2012

Oczywiście, że dziś mamy inny świat, ale uniwersalne i ludzkie wartości pozostają takie same i nie świadczy to o bezradności. 
Pozdrawiam

Obrazek użytkownika kaliszanin

18-09-2019 [14:00] - kaliszanin | Link:

jest takie stare chińskie powiedzenie
 
chcesz mieć kompleksy i wiecznie w tym tkwić
tkaj myśli ze wspomnień, porażek i krzywd
 

Obrazek użytkownika krzysztofjaw

18-09-2019 [17:32] - krzysztofjaw | Link:

Akurat te sentencje powstawały kiedy byłem na górze, jak i na dole. Różne są koleje losu, ale wartości wewnętrzne pozostają i nimi winniśmy się kierować. 

Pozdrawiam

Obrazek użytkownika xena2012

18-09-2019 [19:33] - xena2012 | Link:

Akurat ci do których Pan się zwraca kierują się tymi wartościami,ale byłoby dobrze aby inni też się nimi kierowali.Niestety obecna komunikacja międzyludzka choćby z częścią społeczeństwa jest wyraźnie utrudniona a nawet niemożliwa.Do nich nie dotrą prawdziwe,piękne słowa ani sentencje o wartościach.Nie ma tu żadnej złośliwości z mojej strony pod Pańskim adresem,ani oceną bloga.Po prostu uważam,że nie możemy jedynie pokornie przyjmować inwektywy,przemilczać chamstwo,liczyć że zostawia nas w spokoju i nadstawiać drugi policzek.Atakowano polityków-milczelismu a więc zaczęli atakować nas nazywając bydłem 500+.Tu nie wystarczy Modlitwa Różańcowa Do Granic,ani odwoływanie się do wartości tylko działanie.Nie ma co udawać,że to tylko przedwyborcze emocje,po wyborach będzie tak samo.Jedynie presja i nieustepliwośc ma sens. 

Obrazek użytkownika Jabe

18-09-2019 [20:03] - Jabe | Link:

Czy Pani plemię jest lepsze?

Obrazek użytkownika kaliszanin

18-09-2019 [22:10] - kaliszanin | Link:

@Krzysztofjaw 

skorzystam z okazji, że się Pan odezwał by prosić o wytłumaczenie 8 zdania...

sądząc z nastroju to chyba w trakcie powstawania tych sentencji był dołek.