Meandry patriotyzmu

Jako wytknięty palcem polonofob pragnę coś wyjaśnić i sprecyzować. Niektórzy, nie mając dość pojęcia i dostatecznej wiedzy tworzą mentalny kogel-mogel.  
  
Patriotyzmem polskim wycierają sobie usta z lewa i prawa. Za prawdziwego patriotę ma się i Leszek Miller i Janusz Korwin Mikke. A nawet za patriotę i to wybitnego, ma się premier Donald Tusk.
Czyżby więc istniały różne patriotyzmy? Jak ten Millera podszyty służalczością wobec Moskwy i różnymi tak zwanymi internacjonalizmami? Lub czołobitny wobec Niemiec patriotyzm Tuska?
A nie sięgając daleko, czy patriotą jest ten nasz internetowy głupek biegający z biało – czerwoną chorągiewką i wydzierający się bez przerwy – Bóg, Honor, Ojczyzna? A może ten, który korzeni polskości poszukuje w prasłowiańskich puszczach i obrzędach kupały?
 
Jak widać, z patriotyzmem panuje niezły bałagan. Chyba z tysiąc różnych grup i ugrupowań używa w stosunku do siebie określenia Prawdziwi Patrioci. W odróżnieniu od nieprawdziwych, których należy zwalczać.
I tutaj mamy sytuację, która ex definitione udowadnia, że ci tak zwani prawdziwi patrioci nie są patriotami w ogóle.
Patriotyzm oparty jest na poczuciu więzi społecznej, wspólnoty kulturowej oraz solidarności z własnym narodem i społecznością.
Jak patriotą może być ten, który wyodrębnia siebie i swoją grupę z narodu. Stawia siebie ponad wszystkimi. Swoje utopijne teorie opiera na wydumanej wyjątkowości. Zatraca swoje więzi. Zrywa je. Tworzy, powielając judaistyczną, teorię narodu wybranego. Z kolei, zapewne jak Hitler, będzie decydował, kto może być członkiem tej wybranej społeczności. Historia pokazała, że wszystkie takie próby kończyły się źle. Nierzadko masakrą.
 
Patriotami jesteśmy wszyscy wtedy, gdy obserwujemy w telewizorach zwycięstwa naszych siatkarzy i duma chwyta nas za gardło, tylko dlatego, że jesteśmy Polakami i Polacy zwyciężają. Miliony z nas się wówczas nie zna, jednakże jesteśmy zjednoczeni tą więzią społeczną. Właśnie patriotyzmem Są to uczucia prawdziwe, nie wydumane przez rozmyślania w fotelu.
 
Patriotyzm to również umiłowanie i pielęgnowanie narodowej tradycji, kultury czy języka. Nie można nagle odrzucić tysiącletniej historii swojego państwa i jego kultury i tworzyć jakieś sztuczne idee.
Jak pisze prof. Mieczysław Gogacz:
 
Kultura w sensie podmiotowym jako nasze życie duchowe, wyrażające się w tym, co myślimy, co wybieramy, czym się emocjonujemy i cieszymy, na co jesteśmy wrażliwi, jest dla nas zagrożeniem, gdy zamyka nas w sobie i kieruje do idei, teorii, modeli, gdy oddziela nas od osób i wszystkich realnych bytów. Izolując nas od realnych ludzi wprowadza nas, według Fromma, w chorobę psychiczną, a oddzielając od realnego świata bytów zamyka nas w getcie idei i teorii.
 

Czyli zamykanie się w getcie idei i teorii nie może mieć nic wspólnego z patriotyzmem, a co więcej, może prowadzić do obłędu. Niestety to jest szczera prawda. Szpitale psychiatryczne pełne są ludzi, którzy oderwali się od świata realnego, zamykając siebie w więzieniu własnej idei.
 
Patriotyzm może być tylko wśród ludzi i przez ludzi. Poprzez rzeczywisty kontakt i odczuwalną wspólnotę. Lansowana przez niektórych w internecie idea wyjątkowości narodu polskiego, lansowana przez ludzi niewykształconych i niedouczonych, którzy nie rozróżniają cywilizacji i kultury, to nie patriotyzm – to raczej szkodliwy etnocentryzm. Mącenie w głowach o wyjątkowości narodu. Teza mająca pokazać, że Polacy są ważniejsi niż Czesi, Litwini, Węgrzy czy Chorwaci. To teza kompletnie nieuprawniona. I nie tędy droga do budowania prawdziwego patriotyzmu.
Nie polega on na poniżaniu innych i wywyższaniu jednego narodu. To zawsze rodzi nacjonalizmy i ksenofobie.
  
Polski patriotyzm, zresztą, jak każdego innego narodu, to postawa szacunku, umiłowania i oddania własnej ojczyźnie oraz chęć ponoszenia za nią ofiar; pełna gotowość do jej obrony, w każdej chwili.
Polski patriotyzm, to, jak już wspomniałem to umiłowanie i pielęgnowanie narodowej tradycji i kultury. Nieustanne przypominanie szczytnych epizodów historii. Poczucie dumy z osiągnięć i ciągłość tradycji. I nieustanne rozbudzanie tej godności i dumy. Nie na zasadzie jakiejś wyjątkowości. Lecz tylko dlatego, że jest się przynależnym do naszego narodu.
 
To także wielka misja edukacyjna. Każdy z nas, w miarę swoich możliwości powinien krzewić wiedzę i emocje związane z patriotyzmem.
Już w przedszkolu obowiązkowym powinno być zaszczepienie:
 
Kto ty jesteś?
Polak mały.
 
Jaki znak twój?
Orzeł biały.

- Gdzie ty mieszkasz?
- Między swemi.

- W jakim kraju?
 W polskiej ziemi.

- Czym ta ziemia?
- Mą ojczyzną.

- Czym zdobyta?
- Krwią i blizną.

- Czy ją kochasz?
- Kocham szczerze.

- A w co wierzysz?
- W Polskę wierzę.

- Czym ty dla niej?
- Wdzięczne dziecię

- Coś jej winien?
- Oddać życie."

 
Tak, jak od maleńkości uczymy rozróżniania dobra od zła, tak również tym wierszykiem powinniśmy zaszczepiać patriotyzm. Kto z rodziców jeszcze uczy swoje pociechy tego wierszyka?
 
Wielu ludzi czuje patriotyzm, lecz nie w pełni go rozumie. Nie pojmuje, ze patriotyzm to ustawiczne ulepszanie swojego kraju i społeczeństwa. Czynienie go mądrzejszym, kulturalniejszym, ogólnie lepszym. To nie tylko ustawiczne wykrzykiwanie haseł i sloganów. Ustawiczne demonstrowanie polskości, noszenia orzełka w klapie, czy biało czerwonej flagi.
To codzienna żmudna praca. Jak najbardziej wszechstronna. To wysokie morale i odpowiednia postawa. To edukacja, kultura na co dzień. Miłość do polskiego krajobrazu, do polskiego obyczaju.
 
Oraz tworzenie poczucia wspólnoty. To jest bardzo ważne. Społeczeństwo jest bardzo zatomizowane. Ludzie zamykają się za własnym płotem.
To jest chyba jedno z najważniejszych zadań na dzisiaj.
Niestety, bardzo dobrze to pojmują nasi wrogowie. Każdy zalążek tworzącej się wspólnoty musi być za wszelką cenę rozbity. Popatrzmy co się dzieje w internecie. Wszystkie portale, gdzie powstają zalążki grup przeżywają wstrząsy. Natychmiast jest uruchomiany mechanizm niszczenia takiej struktury. Mamy być niezjednoczeni.
Pojedynczy, indywidualni patrioci, to jeszcze dla wrogiego systemu jest do przyjęcia. Natomiast grupa, stowarzyszenie Polaków nastawionych patriotycznie należy natychmiast rozwalić.
 
Na zakończenie, aby wyjaśnić pewnemu ideologowi, który tworzy teorie, a nie zna podstawowych prawideł, jeszcze raz profesor Gogacz:
 
Świat kultury to wszystkie mechanicznie komponowane wytwory z wcześniej bytujących tworzyw realnych lub mechanicznie uzyskane sprawności osób, a więc np. umiejętność postępowania (cnoty) i umiejętność wytwarzania (sztuka), także teorie, ideologie, instytucje, maszyny, samochody.
Kultura wobec tego w sensie przedmiotowym to zespół dzieł i dziedzin, wytworzonych przez człowieka w całych jego dziejach. Są to właśnie dzieła sztuki i techniki, uzyskane przez dodawanie tworzyw realnych, wyrażające myślenie, decyzje, emocje i przeżycia twórców.

 
A cywilizacja:
Cywilizacja– poziom rozwoju społeczeństwa w danym okresie historycznym, który charakteryzuje się określonym poziomem kultury materialnej, stopniem opanowania środowiska naturalnego i nagromadzeniem instytucji społecznych. Stanowi ona najwyższy poziom organizacji społeczeństw, z którymi jednostki identyfikują się. W skład cywilizacji wchodzą mniejsze jednostki np.: narody, wspólnoty pierwotne czy inne zbiorowości.
.
  
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Trotelreiner

21-08-2019 [09:32] - Trotelreiner | Link:

"Patriotami jesteśmy wszyscy wtedy, gdy obserwujemy w telewizorach zwycięstwa naszych siatkarzy i duma chwyta nas za gardło, tylko dlatego, że jesteśmy Polakami i Polacy zwyciężają. Miliony z nas się wówczas nie zna, jednakże jesteśmy zjednoczeni tą więzią społeczną. Właśnie patriotyzmem Są to uczucia prawdziwe, nie wydumane przez rozmyślania w fotelu." ---koniec cytatu.

Już 1500 lat przed nasza erą Majowie grali w coś,co uznajemy jako pra,pra,pra piłkę nożną---ULAMA.
Potem starożytna Grecja i Igrzyska
Potem Rzym i mecz niewolnicy vs.lwy i gladiatorzy

Potem Igrzyska Olimpijskie w Niemczech i teraz...Mundiale w kopanej

Proszę Szanownego Pana...to czysta socjotechnika,szowinizm...a to wszystko to INSTRUMENT DO STEROWANIA SPOŁECZEŃSTWEM,LUDEM,TŁUMEM ETC.

Pojęli to już Rzymianie  PANEM TE CIRCENSES dać hołocie igrzyska...niech NIE MYŚLĄ...bo jak pisał S.Lem---"NAJWAŻNIEJSZE TO NIE MYŚLEĆ!"

Telewizor,piwo,czipsy,koszulka np.Legii i patriota....Pan to poważnie pisał?!
 

Obrazek użytkownika jazgdyni

21-08-2019 [10:36] - jazgdyni | Link:

Tak, napisałem to poważnie. Widocznie nie jestem takim cynikiem jak pan.

Chleba i igrzysk jest rzeczywiście elementem socjotechniki. Tak jak te tysiące festiwali i występów w każdej pipidówce.
Ale autentyczny i spontaniczny entuzjazm po zwycięstwie Polaka, to jest coś innego. Szkoda, że pan tego nie widzi, albo tylko udaje. Nawet Polak nie musi wygrywać, a patriotyzm jest demonstrowany, jak ci fanatycy jeżdżący po świecie za nieszczęsnym Kubicą.

Jedni ludzie mają bardzo bogate życie uczuciowe, a inni ubogie. W miłość też pewnie pan nie wierzy. 
I powiem panu tak - w takie wzniosłe, że czasami aż humorystyczne uczucia nie wierzą tylko ci, co ich nie zaznali. Wniosek może przykry dla pana, choć, jak pan jest jak ta Róża von Messerschmidt, to nie ma znaczenia - pan nigdy nie był i nie jest patriotą.

Obrazek użytkownika Trotelreiner

21-08-2019 [12:22] - Trotelreiner | Link:

@jazgdyni 10.36
Ha! No i prawie cała odpowiedź,jest atakiem ..ad personam.
A to cynik,w miłość pan nie wierzy, wniosek jest przykry dla pana [ wszędzie pan z małej litery,ale to wymaga wychowania i grzeczności] i ostatni zarzut...z grubej rury..."ale pan nigdy nie był i nie jest patriotą".
A co pan (za przeproszeniem) o mnie wie? Z tych kilku notek? Najlepiej opluć...może sie obrazi?
Otóż "się nie obrazi"! Nie każdy kto chce mnie obrazić...może mnie obrazić...zwłaszcza osoba występująca w necie...na jednym z wielu portali.

Patriotyzm...może to,że mnie wojsko w stanie wojennym wyciągnęło z domu o 3 rano i odpękałem 18 miesięcy interny w tarnowskim więzieniu,celi bez szyb i 25 stopni mrozu?
Za działalność w Regionie...czyli gówno nie patriotyzm! Patriotami są kibice Kubicy...których w latach 1981/1982 jeszcze nie było na swiecie.

I to pan [specjalnie] chce mnie uczyć patriotyzmu???!

Miałem rzucić jakimś bluzgiem...ale chyba wystarczy:Sei un miraggio per me...
Addio

 

Obrazek użytkownika jazgdyni

21-08-2019 [14:30] - jazgdyni | Link:

Nie da się z panem normalnie rozmawiać.
Kompleksy?

Żegnam 
EOT

Obrazek użytkownika Trotelreiner

21-08-2019 [15:26] - Trotelreiner | Link:

Kiedyś na konferencji prasowej Michio Kaku,pewien dziennikarz zadał mu pytanie:
Dziennikarz---Panie profesorze! Jeżeli gdzieś w kosmosie istnieje jakaś inteligentna rasa,to dlaczego nie nawiążą z nami kontaktu?
Michio Kaku---Właśnie dlatego...
Śmiech i oklaski.

A ty inteligencjo gdyńska...zrozumiałeś?

Sapienti sat...gdynianina nie dotyczy :-)))
 

Obrazek użytkownika jazgdyni

24-08-2019 [17:17] - jazgdyni | Link:

Proszę pana, bym mógł napisać w bezpośrednim zwracaniu się do pana "pan" z dużej litery, to muszę mieć do pana szacunek. Na początku miałem, bo mam do wszystkich nieznajomych. Lecz potem mój szacunek pan roztrwonił. Więc kindersztuba nie podbudowana uświadomieniem sobie, jak oboje jesteśmy wysoko na poziomach Kohlberga, dotyczy wyłącznie dzieci.

A co do Kaku, to właśnie pan nie pojął, że ja mogę wobec pana uważać się za tą obcą cywilizację..I to bez śladu pychy i próżności. Nie znoszę pustosłowia zaprawionego marnym sarkazmem. A to zdaje się jedyna metoda tutejszej erystyki. Dla mnie głupkowata.

Obrazek użytkownika xena2012

21-08-2019 [11:06] - xena2012 | Link:

Pojęcie patriotyzmu nader czesto osmieszamy sami niepotrzebnym patosem.Napuszone wzniosłe słowa na różnych obchodach raczej irytują niż skłaniają do refleksji o naszym patriotyzmie w stosunku do patriotyzmu przodków.Częste powtarzanie ,że powstaliśmy z kolan,że jesteśmy dumnym narodem brzmi nieprawdziwie gdy widzimy krecia,antypolską robotę w UE przez samych Polaków i słyszymy takie indywiduum jak Róża Thun.Jak można wierzyć,że jesteśmy prawdziwie patriotycznym narodem jeśli rocznicę napaści na Polskę obchodzic będzie się tańcami i konferencjami po hasłem ,,Razem dla Izraela''.Przy pojmowaniu patriotyzmu i pielęgnowaniu polskości stanęliśmy więc jako Polacy po dwu przeciwnych biegunach.

Obrazek użytkownika Jabe

21-08-2019 [11:18] - Jabe | Link:

Częste powtarzanie, że powstaliśmy z kolan, że jesteśmy dumnym narodem[,] brzmi nieprawdziwie[,] gdy widzimy kreci[ą], antypolską robotę... – A Pani ciągle o tym 447.

Obrazek użytkownika xena2012

21-08-2019 [15:50] - xena2012 | Link:

Otóż wcale nie miałam na myśli ustawę 447.Krecią,antypolską robotę wykonują jakże nam znani z mediów politycy zwani Targowicą.Ich patriotyzm polega na tajnych spotkaniach ambasadzie niemieckiej i oczekiwanie na obiecane granty i medale.Ciekawe kiedy i jaki medal otrzyma wiceprezydent Gdańska Grzelak za oskarżenie Polski za wywołanie II-iej WŚw? A kiedy niejaki Hartman twierdzacy że Polska napadła Rosję.To ci dopiero patriotyzm!.

Obrazek użytkownika Jabe

21-08-2019 [16:16] - Jabe | Link:

Coś mi się nie chce wierzyć, żeby naszej zasiedziałej śmietance chciało się fatygować dla jakichś głupich grantów i medali. No ale z drugiej strony oni wyraźnie nie chcą przejąć władzy, gdzie prawdziwymi pieniędzmi można się posilić. Dziwne to trochę.

Czy to my musimy być stale napadani? Dość cierpiętnictwa.

No a w problem z 447 wpędzili nas głównie ci, którzy o wstawaniu z kolan i potędze gadali, czyli nowa śmietanka, nie stara.

Obrazek użytkownika xena2012

21-08-2019 [20:00] - xena2012 | Link:

A kto powiedział,że granty i medale są głupie?Zwłaszcza że bohaterami tych medali są niemieccy polakożercy.Z jaką uniżonością przyjął taki medal Tusk to i inni czuja się też wyróżnieni.A granty? Przecież oni poleca nawet na nagrodę wartości kilku złotych.

Obrazek użytkownika jazgdyni

24-08-2019 [17:19] - jazgdyni | Link:

Często niestety jest to teatralna poza i durnie to wychodzi.
Co nie oznacza, że nie ma ludzi, co autentycznie się wzruszają.

Obrazek użytkownika ruisdael

21-08-2019 [12:10] - ruisdael | Link:

Nie będę się rozwodził nad patriotyzmem, ale z jednym chcę się rozprawić: otóż tzw. "liberałowie" bez ojczyzny twierdzili, że patriotyzmem jest zbieranie kupy za swoim psem. Otóż nie!!! Patriotyzm to coś dużo większego niż obowiązek.

Obrazek użytkownika jazgdyni

24-08-2019 [17:20] - jazgdyni | Link:

Jeszcze dobitniejsze było wetknięcie polskiej flagi w psią kupę.