Chcemy nowej Konstytucji!

Zapraszam do lektury wywiadu ze mną, który ukazał się w dzienniku „Superekspress”. Rozmowę - o ewentualnej zmianie konstytucji -przeprowadził red . Mirosław Skowron.
 
„Super Express”: – Jarosław Kaczyński zapowiedział, że „przyjdzie taki dzień, że zmienimy konstytucję na potrzebną. Konstytucję, która będzie gwarantowała prawdziwą demokrację, prawdziwą praworządność, prawdziwą równość, która jest dzisiaj łamana”. Ten dzień nadejdzie jesienią?
- Obecna konstytucja została uchwalona prawie ćwierć wieku temu. Choćby nawet w kwestiach gospodarczo-społecznych Europa i Polska poszły naprzód. Konstytucję tworzono w okresie początku transformacji, przyjęto ją nieco później, ale chyba każdy, kto się tym interesuje, widzi, że ustawa zasadnicza za zmianami rzeczywistości nie nadąża.
Czyli jesienią?
- Prezes Kaczyński mówi o przyszłym Sejmie, w którym ponad podziałami udałoby się projekt nowej konstytucji uchwalić. Trudno bronić zapisów, które się zdezaktualizowały. I przyszły Sejm mógłby być Konstytuantą.
Z ręką na sercu, wierzy pan w to, że uda się ponad podziałami?
– Jeżeli nada się temu kontekst polityczny, to nie będzie to możliwe. Wyobrażam sobie jednak takie sprawy i sytuacje, które nie muszą doprowadzić do ping-ponga między opozycją i władzą.
 Panie pośle... W Polsce nawet zdechły koń i zdechła wiewiórka miały kontekst polityczny.
– Jestem optymistą i zakładam, że może być pozytywna wersja wydarzeń, choć oczywiście trzeba być przygotowanym na to, że będzie inaczej. Co do konstytucji, to chciałbym wierzyć, że raz na jakiś czas, choćby tak jak miało to miejsce w sprawie wejścia Polski do Unii Europejskiej, będzie można ustalić pewien zakres tematów, które można wydyskutować i które można wspolnie skorygować w konstytucji.
Opozycja z miejsca zaczęła mówić o Erdoganie i Putinie. Odsuwając na bok tę przesadę, do której się przyzwyczailiśmy, czy można sobie wyobrazić zmiany, jakich dokonał na Węgrzech Viktor Orbán?
– Nie. To są nieprzystające do siebie sytuacje. Viktor Orbán zmienił na Węgrzech nawet nazwę państwa! W Polsce istnieje też olbrzymi pluralizm mediów, opozycja ma w mediach silne wpływy i żaden rząd, jakikolwiek by był, nie będzie miał możliwości przeprowadzenia aż takich zmian,jak nad Dunajem. Co do tej przesady, dziwię się opozycji, że dyskutuje na tym poziomie. Opisywanie każdej próby zmian jako walki z demokracją jest bzdurą. Konstytucję amerykańską zmieniano wielokrotnie i czy to oznaczało, że ktoś chciał tam dyktatury?
Poglądy PiS, także samego Jarosława Kaczyńskiego na to, jaki w Polsce powinniśmy mieć ustrój ewoluowały. Raz było bliżej systemu prezydenckiego, raz uważano to za niebezpieczne. Jest już jakiś projekt? Bo poprzedni, jak rozumiem, już się zdezaktualizował?
– Ta dyskusja jest dopiero przed nami. Jest wiele ciekawych modeli, od francuskiego z silną prezydenturą do kanclerskiego w Niemczech i Austrii, z silniejszą rolą premiera. Nie da się też wykluczyć, że w debacie społecznej obywatele uznają, że coś, co mamy obecnie, ta polska specyfika, ma w sobie wartości, które  warto utrzymać.
 
 
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Jabe

12-08-2019 [09:30] - Jabe | Link:

A więc dyskusja jest dopiero przed nami i na razie wiadomo tylko, że konstytucję trzeba zmienić. Na jaką? – Na lepszą!

Nie da się też wykluczyć, że w debacie społecznej obywatele uznają, że coś, co mamy obecnie, ta polska specyfika, ma w sobie wartości, które warto utrzymać. – Ale pretekst do bicia piany jest, a przede wszystkim wykręt, bo brak koalicjanta sprawia, że nie ma na kogo winy za gnuśność zwalić.

Obrazek użytkownika mjk1

12-08-2019 [13:52] - mjk1 | Link:

Zawsze uważałem Was Czarnecki za wyjątkowego propagandzistę i karierowicza, a dzisiejszy Wasz wpis dokładnie to potwierdza. Przyjmijcie więc do wiadomości Czarnecki, że aktualnie obowiązująca Konstytucja, jest najlepszą Konstytucją w historii naszego kraju i to od ponad stu lat. Jest to jedyna Konstytucja, której przestrzeganie gwarantuje Państwu Polskiemu suwerenność. Problem tylko w tym, że żadne ugrupowanie będące u władzy w III RP Konstytucji tej nie przestrzegało, nie przestrzega i przestrzegać nie ma zamiaru. Dlatego więc Czarnecki będziecie pleść duby smalone o zmianie Konstytucji dla samej zmiany i tego typu nieistotnych bzdetach a przy okazji, po cichutku wywalicie najważniejszy jej artykuł, ten który gwarantuje nam suwerenność. Macie jednak  szczęście Czarnecki, że społeczeństwo jest jeszcze głupsze od Jabego i nie ma pojęcia ani o Konstytucji ani o znaczeniu jej poszczególnych artykułów. Możecie więc spać spokojnie, ludek tu tak fantastycznie odporny na wiedzę, że nic Wam nie grozi, prawdopodobnie przez kolejne sto lat.
 

Obrazek użytkownika angela

12-08-2019 [18:14] - angela | Link:

Czy ktoś ma jeszcze wątpliwości, kim jest Jabe i mjk. 

Obrazek użytkownika Jabe

12-08-2019 [19:55] - Jabe | Link:

Kim jest Mjk1?

Obrazek użytkownika mjk1

13-08-2019 [07:31] - mjk1 | Link:

Przypuszczam, że agentem Putina, albo Merkel. Problem tylko w tym, że to nie oni, zmuszają  naszych wybrańców narodu do łamania własnej Konstytucji, tylko zarówno Ty Jabe ,jak i Aniela nasza ukochana, na to przyzwalacie. Macie więc fantastyczną okazję wytłumaczyć wszystkim, dlaczego na to pozwalacie? Przypuszczam jednak, choć mogę się mylić, że nie macie bladego pojęcia, który z artykułów naszej Konstytucji nie jest przestrzegany. Nie jest przestrzegany przez wszystkie opcje polityczne, nie tylko przez aktualnie rządzących. Udowodnicie wtedy, że niesłusznie uznałem Was za głupców odpornych na wiedzę a mnie nie pozostanie nic innego, jak tylko serdecznie Was przeprosić.
 

Obrazek użytkownika paparazzi

13-08-2019 [00:12] - paparazzi | Link:

Pana Czarneckiego boss nie pozwoli na zmiany, nie biduj.

Obrazek użytkownika Czesław2

13-08-2019 [11:26] - Czesław2 | Link:

Art. 90.
1. Rzeczpospolita Polska może na podstawie umowy międzynarodowej przekazać organizacji międzynarodowej lub organowi międzynarodowemu kompetencje organów władzy państwowej w niektórych sprawach.

Obrazek użytkownika Jabe

13-08-2019 [12:26] - Jabe | Link:

Może to jest ta specyfika, która ma w sobie wartości?

Obrazek użytkownika mjk1

13-08-2019 [14:06] - mjk1 | Link:

Wbrew pozorom art. 90 w żadnym stopniu nie ogranicza naszej suwerenności. Rzeczpospolita "może", ale nie musi nikomu przekazywać władzy. Jednak bezwzględne przestrzeganie innego artykułu tejże konstytucji o który mi chodziło, jest gwarancją naszej suwerenności. Dalej więc pozostaje otwarte pytanie, który to artykuł?

Obrazek użytkownika Czesław2

13-08-2019 [15:18] - Czesław2 | Link:

Każdy ,kto stosuje art.90 jest bezkarny. Nie jestem uczestnikiem tego forum, aby rozwiązywać prawne zagadki. Pewnie chodzi o ten artykuł, który mówi, że cenzura prewencyjna w Polsce jest zakazana.

Obrazek użytkownika angela

13-08-2019 [19:01] - angela | Link:

Już jest inny czas,mjk, skostniale ustawy komunistyczne powinny być zmienione.
Po ostatniej blokadzie reformy  SN, nie powinien być  prezydencki. 
Myślę, że będzie referendum, albo szeroka debata na ten temat. 
Ale konst. Kwaśniewska powinna iść do lamusa.