Opłaca się być skutecznym...

Polska po sukcesie obalenia F. Timmermansa wreszcie zaczęła być postrzegana jako lider nie tylko V4, ale wielu innych krajów, jak np. Włoch. Przyjechała do naszego kraju w drugiej po Francji wizycie nowa szefowa KE. To nie jest przypadkiem. Rola Polski w UE wzrosła a Morawiecki zaczął być postrzegany jako lider, skuteczny lider nie tylko naszego państwa.

Teraz są geopolityczne warunki by wreszcie budować silne państwo. Mamy NATO i stajemy się teraz jego realną "wschodnią flanką". A to dziś jest w interesie USA, do tego V4 i projekt Trójmorza też popierany przez USA. To trzeba wykorzystać dziś, gdy sytuacja jest geopolitycznie korzystna dla nas.

Uważam też, że nigdy Niemcy i Moskwa nie będą naszymi przyjaciółmi, więc musimy się otworzyć na USA. Pozostaje UK jako silny sojusznik USA i jej wyjście z UE może spowodować ścisły sojusz pomiędzy UK a Polską, bo Amerykanie też chcą mieć swojego sojusznika w UE. Po wyjściu z niej UK (co za nowego premiera jest pewne) pozostaniemy jedynym krajem w UE tak proamerykańskim i USA zdają sobie z tego sprawę. Stąd wynika też ich poparcie dla Polski i zapowiadana kolejna wizyta D. Trumpa w naszym kraju.

Jesteśmy - wbrew pozorom - bardzo bogatym krajem. Mamy surowce naturalne i lasy, mamy wody geotermalne, jesteśmy też jednym z najliczniejszych ludnościowo krajów w Europie. I możemy sprawić, że Polska wreszcie odzyska takie znaczenie, jakie mieć powinna.

Niestety nasze położenie z jednej strony jest bardzo korzystne jako centrum Europy, ale z drugiej jesteśmy "solą w oku" naszych sąsiadów: Niemiec i Rosji, które nie chcą silnego państwa polskiego i będą robiły wszystko, żeby tak się nie stało.

Wszystko wskazuje na to, że ZP znów wygra wybory parlamentarne i będzie mogła ponownie tworzyć rząd samemu.

Ostatnie 4 lata poświęcono przede wszystkim na uzdrowieniu finansów państwa i pomoc socjalną dla zwykłych ludzi. To już jest i kolejny rząd powinien skupić się w kwestiach wewnętrznych na ochronie zdrowia i jej reformy oraz w dalszym ciągu na sądownictwie a w kwestiach zagranicznych na budowie pozycji Polski w świecie. Niestety ministrowie z  obszarów zdrowia i dyplomacji jakoś nie spełniają pokładanych w nich nadziei. Mamy jakiegoś pecha do ministrów spraw zagranicznych i ministrów zdrowia. Ja wiem, że są to bardzo trudne ministerstwa, ale tym bardziej dobór kadry powinien być zdecydowanie lepszy. Nie mamy specjalistów? Oj sądzę, że mamy i niekoniecznie muszą to być profesorowie, którzy są bardziej teoretykami niż realistami a nam potrzeba ich sprawności zarządczej i dyplomatycznej oraz długookresowej wizji z celami strategicznymi do osiągnięcia. Teoretyczne ogólniki nie wystarczą, tu trzeba działać i reformować obydwa te obszary.

Reasumując. Opłaca się być skutecznym na arenie międzynarodowej (jak M. Morawicki), bo wzrasta pozycja Polski, ale winniśmy robić swoje i za wszelką cenę "myśleć po polsku" i budować swoją niezależność, suwerenność i niepodległość.  Nie mamy co zbytnio liczyć na innych, liczmy więc na siebie - to stara maksyma sukcesu i nią podążajmy. A wtedy przyjaciele sami się znajdą.

Zostaw za sobą dobra, miłości i mądrości ślad...
 http://krzysztofjaw.blogspot.com/
kjahog@gmail.com

Post jest chroniony prawem autorskim. Może być kopiowany w całości lub w części jedynie z podaniem źródła tekstu na bloggerze lub innym forum, gdzie autorsko publikuję. Dotyczy to również gazet i czasopism oraz wypowiedzi medialnych, w których konieczne jest podanie moich personaliów: Krzysztof Jaworucki, bloger "krzysztofjaw".
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Jabe

07-08-2019 [23:26] - Jabe | Link:

Polska poparła kandydata knujących z Ruskimi Niemiec. Dzięki temu tuby rządowe mogły obwieścić sukces w obaleniu Timmermansa. Nie tak jest? Co o tym świadczy?

No i co Pan o tym Trójmorzu? Pomysł wydaje się być martwy od lat.

Skuteczność to jest w robieniu mas w balona. Potrafi Pan wymienić jakieś realne sukcesy, w szczególności w budowaniu naszej pozycji? Pytałem już – są planowane.

Natomiast faktem jest sojusznicza pętla na szyi w postaci roszczeń.

Obrazek użytkownika krzysztofjaw

08-08-2019 [07:24] - krzysztofjaw | Link:

Roszczenia są ważne, Trójmorze jest ważne... tyle tylko, że jego budowa musi potrwać lata. Teraz ważna jest przede wszystkim zagraniczna polityka naszego państwa, stąd uważam, że Czaputowicz nie nadaje się na stanowisko ministra SZ. Nie ma żadnej wizji a jego działania wydają się chaotyczne. 
Pozdrawiam

Obrazek użytkownika anakonda

08-08-2019 [10:05] - anakonda | Link:

@ 08-08-2019 [07:24] - krzysztofjaw

" Teraz ważna jest przede wszystkim zagraniczna polityka naszego państwa "
-----------------------------------------------------------
Jaka polityka zagraniczna ???
Wielka Brytania aby prowadzic wlasna niezalezna polityke zagraniczna wystepuje z UE.
Poki co to wszystkie unijne panstwa oddaja po kawaleczku swoja suwerennosc
na rzecz Brukseli, takze polityka zagraniczna tez jest sterowana z Brukseli,
z innymi dzialkami tez nie jest lepiej.
PiS oddajac glosy na Ursule von der Leyen oddal czesc polskiej suwerennosci,
kto tego nie widzi jest politycznym slepcem.
Poza tym, takze niemiecka suwerennosc zostala oddana do Brukseli.
 

Obrazek użytkownika Jabe

08-08-2019 [10:42] - Jabe | Link:

PiS nie oddał ani kawałka, bo ani kawałka nie miał, gdyż nadwiślański kraj jest już zupełnie jawną kolonią, i to wcale nie Brukseli czy Berlina.

Obrazek użytkownika Marek1taki

08-08-2019 [11:25] - Marek1taki | Link:

@anakonda I dlatego jesteśmy sojusznikami bo wspólnie niszczą nas kolejne zarazy.

Obrazek użytkownika Tomaszek

08-08-2019 [20:39] - Tomaszek | Link:

Marek , kto by pomyślał . Jeżeli masz sojusz z Anakondą , to wiele wyjasnia . 

Obrazek użytkownika Tomaszek

08-08-2019 [20:31] - Tomaszek | Link:

A Timmermans to pewnie był takim wolontariuszem dobroczyńcą . On bardzo lubi Polaków , szczególnie Kramka i Kozłowską i polskie elity sędziów . On nawet nie musiał  Niemców reprezentować  , dostał kopa i tyle . To przestroga dla wszystkich co chc być przed szeregiem , Największym moim zdaniem sukcesem jest koniec słodkiego pierdzenia i poklepywania po plecach . I nawet za to jest u mnie plus . A o minusach przezornie pomilczę bo i tak jesteśmy w gównie , tylko było po szyję , a jest po pachy . Małe , ale cieszy . I ty Jabe też tak się naucz . Może ci będzie lżej i stressu  mniej . 

Obrazek użytkownika anakonda

09-08-2019 [06:22] - anakonda | Link:

@ 08-08-2019 [20:31] - Tomaszek

" Największym moim zdaniem sukcesem jest koniec słodkiego pierdzenia i poklepywania po plecach. "
--------------------------------------------------------------
Bo pęknę ze śmiechu, a Ulka von der Leyen, to po co do Polski przyjechala
zaraz po odwiedzeniu Paryza ?

 

Obrazek użytkownika Tomaszek

09-08-2019 [23:37] - Tomaszek | Link:

Już Ci pisałem że wyleczyli syfa tryprem . Ale jest trochę bardziej po naszemu . A kop w ch...ja dla  Timermansa to dobry początek . Małe ale cieszy . 

Obrazek użytkownika angela

08-08-2019 [05:14] - angela | Link:

PiS, Zjednoczona Prawica nic nie zrobi, jeżeli nie osiągnie większości konstytucyjnej, nie zmieni konstytucji i wreszcie nie zreformuje sądownictwa. 
A nie osiągnie tego, jak nie przestaniecie prawicowcy  przed wyborami walkowac tematu 447,  jest inny czas ku temu. 😕

Obrazek użytkownika krzysztofjaw

08-08-2019 [07:26] - krzysztofjaw | Link:

Do większości konstytucyjnej wystarczy około 50% głosów i sądzę, że PiS ich tyle zdobędzie. A temat 447 mimo wszystko należy wałkować, żeby nie przegapić jakichś wybryków władzy w tym zakresie. 
Pozdrawiam

Obrazek użytkownika Jabe

08-08-2019 [07:50] - Jabe | Link:

Czemu tzw. Zjednoczona Prawica odmawia zrobienia czegokolwiek, dopóki nie osiągnie większości konstytucyjnej?

Jak miałaby zostać konstytucja zmieniona? Przedstawiono jakąś koncepcję?

Na czym miałaby polegać reforma sądownictwa? Co np. zmieniło się z punktu widzenia obywatela, odkąd prokuratura przeszła całkowicie w ręce rządzących?

Kiedy będzie odpowiedni czas na rozmowę o 447?

Cisza.

Obrazek użytkownika Trotelreiner

08-08-2019 [08:09] - Trotelreiner | Link:

Panu sie coś,jak zwykle,pochrzaniło! Większość zwykła...2/3 i 3/5...google i wszystko jasne!

https://i.imgur.com/YKdJfVc.png

Obrazek użytkownika kaliszanin

08-08-2019 [10:35] - kaliszanin | Link:

życzę pisowi 50% z górką wyniku i o ile sam sobie głosów nie odbierze kuchcikując tu i ówdzie (swoją drogą chyba nie jest tak źle skoro po 4 latach samodzielnych bądź co bądź rządów ta marna opozycja potrafiła tylko tyle brudów znaleźć) to będzie to wynik realny.

delikatna środowisk tęczowych stymulacja swoich protestów (nawet w moim mieście 22.9 ma się odbyć ich marsz) tych punktów może nieco odjąć, aczkolwiek jeżeli przestymulują a widać, że mają taką ciągotkę chyba we wszystkim za co się wezmą i dłonią lub inną swego ciała pętlą pochwycą, to tych punktów równie niewiele, ale pisowi raczej dodadzą.

zapomniani frankowicze, mieszkanie póki co minus czy też bezradność tych ministrów, o których Pan pisał niewiele tu zmieni bo i niewielu wyborców obchodzi.

idąc dalej, przy odpowiednio nieodpowiednim rozkładzie głosów dla opozycji – która przy pełnym oświetleniu, dźwięku 9.1 i medialnej transmisji online docierającej nawet tam gdzie chciałby rabiej a my boimy się pomyśleć gdzie, powinna tańczyć zmysłowo na parkietu środku kizombę zadeptuje ją brutalnie i z każdym krokiem swym w marsz żałobny zmienia - przy d’hondcie mogą większość konstytucyjna zgromadzić.

i tu moim zdaniem clou, lecz proszę mnie za nie trollem nie nazywać bo nim nie jestem – nawet wówczas nic nie zrobią z nadwymiarem sprawiedliwości, przejaskrawionym i nachalnym koloryzowaniem naszej dziatwy w zakamarkach oświatowych palcówek latarnikami rozświetlanymi, niedomiarem polskości w medialności wszelakiej, beznapletkowców roszczeniami,  chronicznym nieżytem systemu służby zdrowia ani tym bardziej z niejaśnie nad nami komuszym półblaskiem świecącą ustawą zasadniczo niezasadniczą.  

a do wyborów iść trzeba bo jak nie my to kto?
 

Obrazek użytkownika Tomaszek

08-08-2019 [22:14] - Tomaszek | Link:

To jakieś jajca ? To nie trroll , to ambasador obciachu . Hybryda Rycha Petru i Kononowicza . Z PISem to mi trochę po drodze , bo takie pakietowe czasy nastały . Ale jak do pakietu z klimą dodają takie wypociny gratis , to ja muszę się zastanowić . I jeżeli dobrze życzysz PISowi to lepiej nic więcej nie dopisuj , bo zakonnica w ciąży przy pasach  czyha .

Obrazek użytkownika xena2012

08-08-2019 [08:59] - xena2012 | Link:

,,.....Więc musimy się otworzyć na USA.....'' Ależ myśmy już się otwarli i to nawet za bardzo.Może gdybyśmy przy tym sojuszu wykazali więcej powsciągliwości i godności a mniej dziecęcego entuzjazmu być może nie byloby teraz tylu problemów.Teraz pozostaje tylko oczekiwanie z niepokojem co wizyta Trmpa w Polsce przyniesie.Oby nie było tak ,,miło i przyjaźnie'' jak podczas Konferencji Bliskowschodniej. 

Obrazek użytkownika Marek1taki

08-08-2019 [11:32] - Marek1taki | Link:

A po obwieszczeniu Trójmorza jak było? Styrajki sędziów i telefon od Angeli. To oznacza brak skuteczności wsparcia służb amerykańskich albo ich sprawstwo. Tym bardziej nie można liczyć na ich projekcję siły militarnej, że się wyrażę. 1 IX 1939 to zły moment na polityczne pustosłowie okraszające nasze zobowiązania - jednostronne de facto. Znowu potrzeby sojuszników będą prezentowane jako nasze sukcesy. W 1939 przynajmniej nie grozili, że nas puszczą w skarpetkach.

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

08-08-2019 [16:31] - Imć Waszeć | Link:

Jak ktoś łyknął cały pokomunistyczny syf jako zaufanych "swoich sk-synów", to teraz niech się nie dziwi, że ma w papierach o Polsce taki syf, jak w kontenerze na śmieci za Łubianką. Ja wiem, że trzeba było zapomnianym kuzynom z kresów dać drugą szansę, ale chyba USA nie ma obecnie na stanie jakichś planów bomby do wywiezienia? A może się mylę i niebawem jakaś Korea, Iran lub Chiny ogłoszą trzydniowe święto narodowe? Niektórzy muszą powtarzać kilka razy klasy,żeby coś im we łbie zostało, niestety.