Piszemy na cały świat. Na całym świecie mogą nas czytać...

Jakże często nie zdajemy sobie sprawy z faktu, że nasze blogi czy komentarze idą w świat. Na całym internetowym świecie można je czytać oraz przeglądać komentarze. A dziś świat jest już całkowicie opanowany współczesnymi nowinkami technologiczno-technicznymi a Internet stał się podstawowym źródłem informacji. 

To naprawdę obliguje nas do bycia profesjonalistami i naprawdę: w ferworze pisania często o tym zapominamy sądząc, że to dotyczy tylko konkretnego forum, nas i komentatorów. Sam nieraz - mając to na uwadze - czytam teksty kilkakrotnie zanim je opublikuję i warto, żebyśmy tak postępowali, bo to co napiszemy świadczy o nas samych i nie warto byśmy byli postrzegani jak jakieś puste i infantylne jednostki.

Nieraz na różnych forach obserwuję jakieś postawy ad personam, kłótnie czy inwektywy. Zupełnie to niepotrzebne. Skupiajmy się na określonym temacie i piszmy notki czy komentarze odnoszące się do danej sprawy ad meritum. 

Oczywiście można swobodnie krytykować innych za ich postawy czy poglądy, ale ta krytyka winna być skierowana wobec określonych tych poglądów i opinii. Nieraz przecież trudno opanować emocje, gdy ktoś normalnie bredzi lub kłamie. Wtedy wytykajmy te jego brednie i pokazujmy gdzie się myli i zadawajmy pytanie: Dlaczego i komu to służy?

Mi wielokrotnie zdarzało się emocjonalne krytykowanie określonych ludzi (w moim przypadku z PO i jej akolitów), bo mamy prawo do emocji i ich wyrażania. Natomiast zawsze należy omijać chęć ataku ad personam, bowiem nawet prawnie możemy ponieść tego konsekwencję. Krytykujmy więc postawy, poglądu i opinie naszych adwersarzy i nie skupiajmy się na atakowaniu ich bezpośrednio jako osób fizycznych.

 

Przysługuje nam też prawo do krytyki różnych organizacji, do krytyki rządu czy opozycji jako całości, ale też omijajmy konstatacje ad personam, np. kurdupel, shrek czy kartofel. Przystoi to satyrykom i tylko nim, choć i tak nasza satyra już upadła i jest prostacko bezpośrednia, wraz z używaniem przez nią wyrazów powszechnie uważanych za wulgaryzmy.

My w większości piszemy teksty poważne i staramy się komentować poważnie. I to jest nasz atut i winniśmy z niego korzystać.

Niedawno zaproponowałem powstanie Stowarzyszenia Blogerów i Komentatorów Polskich (SBKP) na wzór Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich (SDP). Uprzejmie więc chcę przekazać, że propozycja nie umarła. Jest już przygotowany Statut Stowarzyszenia a sprawy idą w dobrym kierunku. Zachęcam tedy blogerów i komentatorów, którzy by chcieli należeć do takiego Stowarzyszenia o kontakt na e-mail. Mam też nadzieję, że w przyszłości nasze Stowarzyszenie będzie ściśle współpracowało z dziennikarzami, choć to będzie bardzo trudne.

Zostaw za sobą dobra, miłości i mądrości ślad...
http://krzysztofjaw.blogspot.com/
kjahog@gmail.com

Post jest chroniony prawem autorskim. Może być kopiowany w całości lub w części jedynie z podaniem źródła tekstu na bloggerze lub innym forum, gdzie autorsko publikuję. Dotyczy to również gazet i czasopism oraz wypowiedzi medialnych, w których konieczne jest podanie moich personaliów: Krzysztof Jaworucki, bloger "krzysztofjaw".
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Marek1taki

21-07-2019 [21:04] - Marek1taki | Link:

Wszystko to fajnie ale dlaczego Pan tak na poważnie. Zawsze mam dylemat czy być niepoważnie poważnym czy poważnie niepoważnym.
Nie rozstrzygajmy tego. Załóżmy stowarzyszenie prawdziwych wesołków: Gejów Hetero.

Obrazek użytkownika xena2012

21-07-2019 [21:10] - xena2012 | Link:

Postuluje Pan powstanie Stowarzyszenia Blogerów i Komentatorów.Rozumiem,że wzorem ma być SDP.Tylko czy to wystarczy?Jakie będą uprawnienia takiego blogera aby posiadał prawo do swobodnego wypowiadania się i wolności słowa.Jeżeli patrzymy na SDP  to nie bardzo wiem czy jest to ten upragniony wzór i własciwe ramy.Czy dla takiego blogera nie będzie zadnych granic w epatowaniu nienawiścią i prostactwem,mamy przecież przykład Echo24 .Statut Stowarzyszenia to jeszcze nie wszystko.

Obrazek użytkownika Jabe

21-07-2019 [21:34] - Jabe | Link:

A więc i Pani jest za zwalczaniem mowy nienawiści.

Obrazek użytkownika xena2012

21-07-2019 [22:09] - xena2012 | Link:

Tak,zwłaszcza Pańskiej.

Obrazek użytkownika Jabe

21-07-2019 [22:26] - Jabe | Link:

To jest właśnie powód, by mowy nienawiści nie zwalczać. Nie chodzi o to, że jest w niej coś dobrego, tylko że można przyczepiać tę etykietkę do uciszania dyskutantów.

Obrazek użytkownika krzysztofjaw

21-07-2019 [22:04] - krzysztofjaw | Link:

Dlatego napisałem, że proces trwa. Jest wiele przeszkód ale znając siebie je pokonam. Zalety? Prawa autorskie, posiadanie własnych prawników, legitymacja dziennikarska oraz podleganie prawu prasowemu. To nam się po prostu należy a o Echo24 nie chce mi się w ogóle gadać. Stał się stetryczałym dziadkiem z wybujałym ego i tyle.
Pozdrawiam

Obrazek użytkownika xena2012

21-07-2019 [22:11] - xena2012 | Link:

To komentatorzy też będą ujeci w te ramy?

Obrazek użytkownika tricolour

23-07-2019 [15:47] - tricolour | Link:

Stetryczaly dziadek posługuje się językiem ojczystym jakości dla Pana nieosiągalnej. Nie jest przy tym nadętym bucem, który każde swoje wypociny uważa za ślad mądrości.

Poza tym kazdy z nas kiedys bedzie stary wiec i Pan sie doczeka... spoko.