10 lipca - o roku ów...

Zaskoczę wszystkich i nie będę pisać o szczycie w Brukseli, który miał trwać parę godzin, a trwał w sumie trzy dni i zakończył się po raz pierwszy w historii EWG -UE pokazaniem „gestu Kozakiewicza” nieformalnej „grupie trzymającej władzę” w Unii czyli „Biuru Politycznemu” złożonemu z największych i najbogatszych państw.  
Zaskoczę wszystkich i nie będę pisał o tym, że z kolei w Strasburgu inny „gest Kozakiewicza” pokazał Parlament Europejski – tyle że Radzie Europejskiej, wybierając na szefa PE owszem „człowieka z Południa”, tylko że nie z Bułgarii, a z Italii. 
Zaskoczę wszystkich, ale nie będę pisał o napięciach między poszczególnymi instytucjami Unii Europejskiej – a tu rzeczywiście aż iskrzy.  
Zaskoczę wszystkich i nie napiszę o tym, że równie wielkie konflikty i napięcia są między „starą Unią” czyli dawną EWG, a „nową Unią” czyli krajami, które do UE weszły w ostatnich 15 latach. 
Nie napiszę, bo o tym już mówiłem i po części już pisałem. O tym Państwo już wiecie. Napiszę natomiast o tym, o czym wiecie mniej. Napiszę o dniu, w którym Państwo możecie kupić ten numer „Gazety Polskiej” w kioskach, czyli o 10 lipca. To data dla mnie osobiście ważna, a w historii Polski jeszcze ważniejsza. Mało kto wie o tym, że właśnie w tym dniu 370 lat temu rozpoczęła się obrona Zbaraża przed Kozakami. I też 10 lipca, tyle że dwa lata później wojska polskie tychże Kozaków dobiły na bagnach nad Płaszówka (taka rzeka), co zakończyło trwającą 12 dni słynną zwycięską bitwę pod Beresteczkiem. Mieszkańcom Poznania i czytelnikom „GP” w Szwecji dedykuję natomiast inną rocznicę: smutną, bo 10 lipca 1657 roku podczas „Potopu” Szwedzi podpalili kolegiatę świętej Marii Magdaleny w stolicy Wielkopolski.  
Król mianował króla… Tak, to nie pomyłka. Jan III Sobieski mianował 10 lipca 1682 roku na stanowisko króla cygańskiego (sic!) w pierwszej Rzeczpospolitej Stanisława Węgłowskiego. To były jeszcze czasy, w których Cyganów nazywano Cyganami, a nie Romami.  
O tego momentu minęło równo 112 lat i właśnie pod tą datą zapisały się bitwy podczas Powstania Kościuszkowskiego: pod Raszynem, Rajgrodem, Kolnem i Błoniem. 
Jak świadczy o historii Polski fakt, że gdzie nie spojrzeć w kalendarz, to zawsze bitwy, powstania, bitwy, powstania. I tak 10 listopada 1831 roku nasi dali łupnia Rosjanom w III bitwie pod Kałuszynem, a w Powstaniu Styczniowym tez spuściliśmy im manto-w bitwie pod Ossą.  
Dla tych – jak ja – dla których ważne są przestworza, warto wspomnieć, że tegoż 10 lipca, tyle że 1930 roku ukazał się pierwszy numer „Skrzydlatej Polski”. 
Trzydzieści dwa lata temu, właśnie 10 lipca, 42. prezydent w dziejach USA William (Bill) Clinton rozpoczął wizytę w Polsce.  
I wreszcie bardzo ważna data w najnowszej historii Polski: 10 lipca 2006 roku Jarosław Kaczyński został prezesem Rady Ministrów RP. Można zapytać: i komu to przeszkadzało? Ano, przeszkadzało tym samym, którym przeszkadza obecny rząd i obecny prezydent…  
Pamiętajmy o tym – ze wrogowie zawsze są ci sami. Pamiętajmy o tym nie tylko 10 lipca… 

*tekst ukazał się w „Gazecie Polskiej” (10.07.2019) 

 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Trotelreiner

20-07-2019 [09:31] - Trotelreiner (niezweryfikowany) | Link:

Następnemu "blogerowi" na NB odbiło juz poważnie! Jeszcze tylko zacznie wróżyć z tarota...kalendarz sprzed wieków...sezon ogórkowy,ewentualnie chce zamaskowac
sukcesy naszej dyplomacji w UE!

Obrazek użytkownika maxilampus

20-07-2019 [11:27] - maxilampus | Link:

Obstawiam "sukcesy dyplomatyczne" Kaczynskiego w Brukseli jako powod tego tutaj historycznego belkotu uzytego jako  " smoke screan" . przez wiernego dworzanina na salonach Brukselskich....
ps. Panie Czarnecki ..my Polacy wiemy kto jest naszym wrogiem i nie potrzebujemy suflerow w tej kwesti.
ps 2. Panie Czarnecki niech pan zrobi sobie update swojej podobizny na NB ,bowiem nie reprezentuje ona panskiego obecnego wygladu..Postarzal sie pan od tego czasu  jakies 20 lat i przytyl jakies 40 kg..Po co ludzi wprowadzac w blad ?

Obrazek użytkownika Tomaszek

21-07-2019 [22:13] - Tomaszek | Link:

A może tak postawić literę i . Kiedyś byłem piękny i młody , a teraz niestety zostało mi tylko i .