Timmermans to zły wybór dla Polski i Europy

Dziś o 11 nastąpi rozpoczęcie zawieszonego wczoraj szczytu UE poświęconego wyborowi nowych władz Unii, w tym szefa Komisji Europejskiej. W związku z tym - i wisząca nad nami groźbą wyboru pewnego Holendra - proponuje lekturę komentarza, jakiego udzieliłem portalowi wpolityce.pl. Rozmowę przeprowadził red . Tomasz Plaskota. 
Jeżeli wszystkie państwa, które w  nieoficjalnych rozmowach deklarują zawetowanie kandydatury Timmermansa, potwierdzą to na szczycie Rady Europejskiej, wówczas nie będzie większości potrzebnej do jego wyboru. 
Na szczycie państw G20 w Japonii państwa Unii Europejskiej, przede wszystkim Niemcy i Francja zaakceptowały kandydaturę Franka Timmermansa na szefa Komisji Europejskiej. I jego kandydatura będzie dzisiaj proponowana na szczycie unijnym – wskazuje polityk. 
 Pojawia się pytanie czy do jego wyboru zostanie zebrana większość kwalifikowana. Ona wynosi 72 proc. Przy czym państwa, które tę większość tworzą, muszą stanowić w sensie demograficznym 65 proc. całej UE. Jeżeli wszystkie państwa, które w  nieoficjalnych rozmowach deklarują zawetowanie kandydatury Timmermansa, potwierdzą to na szczycie Rady Europejskiej, wówczas nie będzie większości potrzebnej do jego wyboru – przekonuje Czarnecki. 
Jeżeli ktoś kto mówi dziś „nie” dla Fransa Timmermansa, zmieni zdanie i powie „tak”, wtedy ma on szansę na wybór – dodaje. 
Dzisiaj wieczorem albo w nocy zapadnie decyzja w sprawie jego kandydatury. Formalny wybór ma nastąpić 17 lipca na drugim w tej kadencji posiedzeniu Parlamentu Europejskiego. Wybór pozostałych 27 czy 26 komisarzy (bez Wielkiej Brytanii) nastąpi we wrześniu lub w październiku – mówi.  
Jeżeli kandydat socjalistów Frans Timmermans zostanie szefem Komisji Europejskiej, przedstawiciel liberałów ma być szefem Rady Europejskiej, a chadek Parlamentu Europejskiego. 
Nie jest to wykluczone. Jako szefowa Rady Europejskiej wymieniana jest obecna komisarz do spraw konkurencji, Dunka Margrethe Vestager. Mówi się, że szefem Parlamentu Europejskiego mógłby zostać kandydat chadeków Manfred Weber – wskazuje. 
Wszystko rozstrzygnie się za kilka godzin. Gdyby Frans Timmermans został szefem Komisji Europejskiej, nie byłoby to dobre dla przyszłości Europy i Polski. Przypomnę, że Timmermans dzielił państwa europejskie a zadaniem szefa KE jest łączenie. Może to być dobry wybór dla najbogatszych państw, dla państw „starej” UE. Dla państw „nowej” Unii na pewno nie będzie to dobre rozwiązanie. Przypomnę, że pan Timmermans atakował Polskę, a nie dostrzegał brutalnie tłumionych demonstracji „żółtych kamizelek” we Francji – podkreśla Czarnecki w rozmowie z portalem wPolityce.pl. 

 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika xena2012

02-07-2019 [08:27] - xena2012 | Link:

Nie wystarczy powiedzieć zdawkowo,że Timmermans atakował Polskę,to po prostu nieprzejednany wróg Polski. Ile jego działań wymierzonych w Polskę było podjęte wbrew prawu? Czy udział w próbach obalania demokratycznie wybranego rządu jest dopuszczalne w traktatach czy też Timmermansa wykazuje skrajną samowolę? Czy przyjazd do Polski agitacja i bieganie z ulotkami opozycji w kampanii do Europarlamentu jest dopuszczalne? Czy tak tępy jak on urzędas znienawidzony we własnym kraju ma jakiekolwiek prawo decydować przy całej swojej stronniczości o losach UE?

Obrazek użytkownika zbieracz śmieci

02-07-2019 [10:48] - zbieracz śmieci | Link:

Panie ,walisz pan z tymi wywiadami i jest ich tyle,że nie zdołała ich pobić znana celebrytka która cycki przeniosła na plecy.
Jakość i trafność wieszczenia to nul ,podobnie jak prorok góralski piłujący konar na którym siedział !

Obrazek użytkownika anakonda

02-07-2019 [17:33] - anakonda | Link:

" Timmermans to zły wybór dla Polski i Europy "

-----------------------------------------------------------------------------------------
Zgadzam sie w 100% ale Ursula von der Leyen to jeszcze wielokrotnie gorsze rozwiazanie dla Polski.

https://niezalezna.pl/278228-g...
 

Obrazek użytkownika xena2012

02-07-2019 [19:12] - xena2012 | Link:

Jeszcze nic nie skończone,to moze lepiej powalczyć o starego,wypróbowanego Jounckera? 

Obrazek użytkownika anakonda

02-07-2019 [19:54] - anakonda | Link:

Wiadomo, wiadomo, juz jest wszystko w suchych pieluszkach.
Alles In Trockenen Tüchern jak mawiaja Niemcy.

" Tusk hatte das Paket in stundenlangen Vorgesprächen mit etlichen Gipfelteilnehmern getestet, darunter Merkel, Frankreichs Präsident Emmanuel Macron und der spanischen Regierungschef Pedro Sanchez. Auch die vier östlichen Staaten Ungarn, Polen, Tschechien und die Slowakei unterstützen von der Leyen, wie ein ungarischer Regierungssprecher auf Twitter schrieb. Sie reklamierten sogar für sich, die Idee aufgebracht zu haben."

https://www.n-tv.de/newsletter...

p.s.

Jedyna nadzieja w poslach PE, ktorzy maja mozliwosc zablokowac ta osobe.
Ponizej artykul obrazujacy " zaslugi " tej pani. ( dla znajacych jezyk niemiecki )

https://www.epochtimes.de/poli...

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

02-07-2019 [20:03] - Imć Waszeć | Link:

Trudno powiedzieć, ale widać, że w walce jak lwy o stołki pisowcy zapomnieli już o tym:

"Von der Leyen w 2017 roku naraziła się na krytykę ówczesnego polskiego ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza oraz ówczesnego szefa MSZ Witolda Waszczykowskiego. W wywiadzie z niemiecką telewizją państwową ZDF mówiła o tym, że jej dzieci studiowały w ramach wymiany studenckiej Erasmus w Polsce w czasie zmiany rządów, komentując: “Musimy wspierać ten zdrowy demokratyczny opór młodego pokolenia w Polsce”. Według Waszczykowskiego miała to być “próba ingerencji w wewnętrzne sprawy naszego kraju”."

Obrazek użytkownika xena2012

02-07-2019 [22:43] - xena2012 | Link:

To teraz ona mając na uwadze krytykę z 2017 roku będzie się mścić?Czyli z deszczu pod rynnę?

Obrazek użytkownika Czesław2

03-07-2019 [06:45] - Czesław2 | Link:

A jakiego to propisowskiego kandydata można było wybrać?