Stowarzyszenie Blogerów Polskich?

Zacząłem blogować w 2008 roku. Od tego czasu minęło przeszło dziesięć lat. Napisałem ponad 1600 postów i mam niezliczoną ilość komentarzy na różnych forach internetowych. Można powiedzieć, że jestem starym wygą, ale to nie jest tak do końca. Są zdecydowanie lepsi blogerzy, którzy piszą na różne tematy. Ja skupiłem się przede wszystkim na polityce a dzisiaj co fajniejszy blogerzy piszą o zdrowiu, modzie, odżywianiu, o problemach dnia codziennego i tak jest jak najbardziej dobrze.

Tyle tylko, że nasze zaangażowanie nie ma raczej pokrycia w naszych osobistych przychodach. Piszemy za darmo, nieraz dostarczając tematów i konstatacji normalnym i realnym dziennikarzom, którzy dostają wierszówkę. Ile to ja razy odnajdywałem w czasopismach moje tezy a nawet na żywca ściągnięte z moich postów fragmenty. Nawet tak działo i dzieje się w mediach internetowych. Stąd zawarłem moje ostrzeżenie, że moje teksty są chronione prawem autorskim.

Pisząc blogi poświęcamy nasz czas a za to winniśmy mieć po prostu jakieś gratyfikacje. Platformy blogowe zarabiają na nas dość dużo i też winniśmy z tego "kęsku" coś uszczknąć. Nie chodzi o jakieś większe pieniądze, ale chociaż o satysfakcję, że nasz poświęcony czas nie jest "pisaniem li tylko na Berdyczów". Oczywiście do niedawna taką satysfakcją było same napisanie postów, ich umieszczenie przez administrację konkretnych portali na tzw. Stronie Głównej, ale chyba te czasy już minęły i winniśmy jednak siebie bardziej cenić. 

Jednak od dawna chodził mi po głowie pomysł stworzenia Stowarzyszania Blogerów Polskich na wzór Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Bo tak po prawdzie, to my też jesteśmy dziennikarzami z krwi i kości. Nieraz nasze teksty są lepsze niż profesjonalnie oficjalnych dziennikarzy. Nas nikt nie ogranicza, ani właściciel, ani redaktor naczelny. Piszemy to, co aktualnie uważamy za stosowne i ważne i mamy pewność, że nikt nie będzie ingerował w nasze teksty. Mało tego! Taka swoboda jest naprawdę wolnością słowa, która jest przecież na ustach wszystkich.

To wszystko było możliwe dzięki internetowi, dlatego też zawsze musimy protestować przed jakąkolwiek jego cenzurą, jak np. ACTA2.

Większość z nas pisze swoje teksty podpisując się tzw. nickiem. Jest to na dzisiaj bezsensowne, bo nie ma teraz anonimowości w sieci jaka była choćby dziesięć lat temu. Teraz firmy komputerowe są w stanie powiedzieć o nas niemal wszystko. A jeżeli wiedzą to firmy to wiedzą to wszyscy zainteresowani. Więc po co się ukrywać pod pseudonimem, chyba, że jest już powszechnie znany, ale możemy przecież dać informację o naszych personaliach.

Wśród nas jest wielu tylko komentatorów blogów pisanych przez innych. O nich też nie zapomniałem i do takiego Stowarzyszenia mogliby przystąpić wedle trochę ostrzejszych kryteriów.

Jednak przynależność do takiego Stowarzyszenia samych blogerów byłaby uwarunkowana identycznymi obostrzeniami jak przynależność do SDP. Zresztą statut i cała część organizacyjna byłaby na wzór SDP. Po co wywarzać otwarte drzwi? Zresztą marzy mi się Stowarzyszenie Dziennikarzy i Blogerów Polskich, które łączyłoby oba nasze środowiska.

Stroną organizacyjną całego przedsięwzięcia zająłbym się sam albo też przy niewielkiej pomocy innych blogerów.

Do Stowarzyszenia mogli by przystępować wszyscy, którzy spełniają warunki wstępne,  niezależnie od poglądów politycznych, postaw życiowych czy tematów na które piszą. Po prostu byłoby to miejsce integrujące blogerów i dające im szanse na uzyskiwanie takich samych gratyfikacji i uprawnień co normalni dziennikarze. Byłaby legitymacja. Trzeba byłoby płacić nam wierszówki. Byłaby pomoc prawna, wreszcie zaczęto by traktować nas poważnie, ale przede wszystkim podlegalibyśmy prawom, które dotyczą dziennikarzy profesjonalnych. Najprawdopodobniej byłaby w tym przypadku konieczność zmian ustawowych, ale taki projekt zmian mam już prawie gotowy.

Co Wy na to? Bo jeżeli nie będzie odzewu to pomysł upadnie.

Zostaw za sobą dobra, miłości i mądrości ślad...
http://krzysztofjaw.blogspot.com/ kjahog@gmail.com

Post jest chroniony prawem autorskim. Może być kopiowany w całości lub w części jedynie z podaniem źródła na bloggerze: https://krzysztofjaw.blogspot.... i e-mailową informacją o tym fakcie. Dotyczy to również gazet i czasopism oraz wypowiedzi medialnych, w których konieczne jest podanie moich personaliów: Krzysztof Jaworucki, bloger "krzysztofjaw".

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika paparazzi

28-06-2019 [03:59] - paparazzi | Link:

Pisz tak żebyś był zadowolony, i bądź dumny ze próbują cytować twoje komentarze. Pisz ile eis da, bo polityka jest wieczna jak trawa. Dobranoc, znaczy się dzień dobry.

Obrazek użytkownika tricolour

28-06-2019 [08:18] - tricolour | Link:

Kiedyś było tak, że najpierw zdobywało się zawód, a potem zostawało dziennikarzem i pisało na znany sobie temat. Np. inżynier pisał popularnonaukowe felietony.

Teraz jest tak, ze zostaje się dziennikarzem nie mając żadnego zawodu. Pisze się wiec na tematy, o których ma się wiedzę amatorską lub zdobywa wiedzę "rozpoznaniem w boju" co bywa żałosne.

Proszę zatem mierzyć wyżej i nie porównywać sie ze Stowarzyszeniem Dziennikarzy, bo to raczej ciągnie w dół z powyższych względów.

Obrazek użytkownika krzysztofjaw

28-06-2019 [20:54] - krzysztofjaw | Link:

Kiedyś też chciciałem- oblewając medycynę - pójść na studia najłatwiejsze, czyli dziennikarstwo. Wybrałem ekonomię, czego nie żałuję. Ale w tym co piszesz jest dużo racji. Studia dzienne dziennikarszkie są bez sensu, może podyplomowe tak. 
Pozdrawiam
 

Obrazek użytkownika Trotelreiner

28-06-2019 [08:48] - Trotelreiner | Link:

"Po prostu byłoby to miejsce integrujące blogerów i dające im szanse na uzyskiwanie takich samych gratyfikacji i uprawnień co normalni dziennikarze. Byłaby legitymacja. Trzeba byłoby płacić nam wierszówki."---koniec cytatu.
Autor tego postu wykazał sie totalną ignorancją...po prostu nie wie z czego żyją portale...i jeszcze chce partycypować w zyskach (sic!)
Otóż Szanowny Panie...portale,jego pracownicy,czyli moderacja,redakcja,informatycy ZYJĄ Z REKLAM.
Każde kliknięcie w TYTUŁ postu jest przeliczne na kasę...nie trzeba otwierac artykułu,czytać tych bzdur i bełkotu...najeżdżasz kursorem na tytuł notki...i juz portal zarobił.

Dlatego Salon 24 trzyma Pasierbiewicza i nawet zamieszcza "echo24" jako przynętę na stronce w Googlach przy szukaniu "salon24"...nawet "sralon24".
Wystarczy na chwilę wyłączyć ABP i masz 94 reklamy....już wiesz na czym to polega?

Pasierbiewicz też dostaje obrywy...jest wszędzie...na FB,TT,i 12 innych portalach...nawet tych lisowych i michnikowych...WP.pl...Onet...czyli UBckie...dorabia do emerytury.
Jest przysłowie na ten temat: TYLKO IDIOTA PISZE POSTY ZA DARMO!
 

Obrazek użytkownika krzysztofjaw

28-06-2019 [20:58] - krzysztofjaw | Link:

Myli się Pan. Ja też jestem na różnych portalach i nie otrzynuję za żadnej złotówki. To jest kwestia pewnej strtegii wyboru własnego sposobu blogowania. 
Pozdrawiam

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

28-06-2019 [09:27] - rolnik z mazur | Link:

Popieram. Idea jak najbardziej słuszna. Pzdr

Obrazek użytkownika krzysztofjaw

28-06-2019 [20:59] - krzysztofjaw | Link:

Dziękuję za dobre słowo, choć po komentarzach widzę, że zintegrowanie środowiska będzie trudne, ale spróbuję.
Pzdr

Obrazek użytkownika Krzysztof Pasierbiewicz

28-06-2019 [10:24] - Krzysztof Pasie... | Link:

@Autor
Już w styczniu 2015 pisałem, że uważny czytelnik z łatwością zauważy, że w tekstach prasowych coraz częściej można znaleźć frazy, ba, wręcz całe akapity wzięte  żywcem z blogosfery. A nigdy mi się nie udało przeczytać, bądź usłyszeć, by jakiś dziennikarz powołał się na blogera. Pomijając fakt, że cytowanie cudzych słów bez podania źródła jest nieetyczne łatwo także spostrzec, że dziennikarze przy każdej możliwej okazji ostentacyjnie ignorują ruch blogerski, który przecież także jest dziennikarstwem tyle, że obywatelskim. Oczywiście mam na myśli poważnych blogerów, a niepretendujących do tej roli nieopierzonych aspirantów. Zaryzykuję stwierdzenie, iż zawodowi dziennikarze roszczą sobie prawo do monopolu na zbieranie i upublicznianie informacji o wydarzeniach, ludziach oraz ich problemach i nie przebierając w środkach strzegą owej wyłączności starając się potraktować z buta każdego, kto w ich mniemaniu mógłby stanowić dla nich konkurencję.

Ale niejaki @Trotelreiner wie, że Krzysztof Jaworucki oraz Krzysztof Pasierbiewicz piszą za ciężkie pieniądze na zlecenie właścicieli portali, gdzie swoje teksty publikują. Więc sam Pan Drogi Autorze widzi, jakie niedorzeczności potrafią się rodzić w ludzkich głowach, powiem więcej, że tacy @Tretelreinerzy zrobią wszystko, żeby Związek Blogerów Polskich nigdy nie powstał. Żyjemy w chorym kraju, Panie Krzysztofie, a tą chorobą są niestety dotknięci  w znakomitej większości osobnicy reprezentujący obóz prawicowy.

Pozdrawiam, Krzysztof Pasierbiewicz (zawieszony na Naszych Blogach)

Obrazek użytkownika Trotelreiner

28-06-2019 [16:55] - Trotelreiner | Link:

No to w końcu jaki jesteś? Niezawisły,czy zawieszony? :-)
W każdym razie jesteś staruszkiem,który wszystko i wszystkim ma za złe...siedzi na kanapie...i nienawidzi...bezinteresownie byle przysrać i i ochlapać pomyjami.
To jest typowy objaw socjopatii...dążący do psychopatii...a może już jest osoba echo24 psychopatą? Socjopatą był juz w 2011...wtedy go zdiagnozowałem.

TYLKO IDIOTA PISZE NOTKI ZA DARMO....ktos to kiedyś zacytowal  na s24...chyba cytat z Ziemkiewicza lub Łysiaka?

Obrazek użytkownika Trotelreiner

28-06-2019 [20:18] - Trotelreiner | Link:

Jeden tylko komentarz o echo24 z s24:
**********************************************
"DotCa27 czerwca 2019, 13:12
260
No dobrze, ale co maja ci emeryci robic. Rano wstajesz, sniadanie, spacerek, obiadek, spacerek, kolacyjka, spacerek...sisiu. kupke i spac. Nudno, duzo czasu, nie wiadomo co robic... wypic juz nie mozna ani zadupcyc tak jak za mlodu wiec sie plodzi notki, jedna za druga, banuje, osadza, zdobywa uznanie...przepis na starosc."
Odpowiedz

Obrazek użytkownika krzysztofjaw

28-06-2019 [23:06] - krzysztofjaw | Link:

Panie Krzysztofie. 
Nieraz mamy odmienne opinie na różne tematy, ale dlaczego Pan został zawieszony w Naszych Blogach, to nie rozumiem. jak była przyczyna?
A co do dziennikarzy tzw. profesjonalnych to faktycznie robią wszystko, żeby nas zmarginalizować, choć często wykorzystują nasze pomysły i konstatacje w swoich tekstach. To jest hipokryzja najwyższych lotów. Swego czasu najbardziej wkurzył mnie Gwiazdowski, który napisał artykuł we "Wprost" na temat kryzysu finansowego w latach 2007-2009. Wszystko, co napisał było zerżnięte z moich postów na ten temat. Przykre bo to podobno fachowiec ekonomiczny. Ten numer gazety zachowałem dla potomności. 
Pozdrawiam

Obrazek użytkownika xena2012

28-06-2019 [20:38] - xena2012 | Link:

Myślę,że lepszym pomysłem niż tworzenie Stowarzyszenia Blogerów jest ocena zawartości i tematyki blogów przez komentatorów. A tu dochodzimy do kwestii płacenia za wierszówki,czyli wszystko obraca się wokół pieniadza.

Obrazek użytkownika krzysztofjaw

29-06-2019 [00:14] - krzysztofjaw | Link:

Wszystko obraca się wokół pieniądza. A tak nie jest? Przecież każdy z nas zarabia a swój prywatny czas poświęca na pisanie. I co? Tak bez jakiegoś wynagrodzenia? A dlaczego? Najbardziej mojemu pomysłowi będą przeciwne duże portale blogerskie, gdzie piszemy za darmo, ale oni dostają kasę za wejścia. I co? Pozwalamy im zarabiać naszym kosztem? Dobrym przykładem jest salon24, gdzie moja notka szybko zniknęła, choć początkowo była eksponowana. Chyba tylko, żeby pokazać pluralizm poglądów. 
Pozdrawiam

Obrazek użytkownika zbieracz śmieci

29-06-2019 [11:46] - zbieracz śmieci | Link:

Co to chodzi po czerepach-nowy związek ,prezesurka,zarządzik ,legitka ,mniejsze podateczki [zapomniał bidula],domy pracy twórczej ,stypendia na pobyt tamże aby mógł napisać posta.
Blogerzy łączcie się bo w kupie siła-bo niby blogerzy są w czymś lepsi od najmimordów z legitkami dziennikarskimi ,większość  to zwyczajne szmaty co dla kasy zrobią wszystko[napiszą ,powiedzą...!