Wyrok TSUE otwiera ścieżkę do zmian kadrowych w SN

Kluczowa fraza ostatniego wyroku TSUE brzmi:
"Zasada nieusuwalności wymaga w szczególności, by sędziowie mogli sprawować urząd do momentu ukończenia obowiązkowego wieku przejścia w stan spoczynku lub upływu kadencji sprawowania danej funkcji" 
W orzeczeniu zaznaczono też, że od zasady tej mogą być wyjątki, ale wyłącznie pod warunkiem, że uzasadniają je nadrzędne i prawnie uzasadnione względy. Jednak tych - według TSUE - w polskim przypadku nie było. Trybunał odrzucił argumenty rządu, że podstawą obniżenia wieku przejścia w stan spoczynku do 65 lat była chęć dostosowania go do powszechnego wieku emerytalnego.
Trybunał zakwestionował też prawo prezydenta do przedłużania wieku przejścia sędziego w stan spoczynku ponieważ nie było tam jasno sprecyzowanych obiektywnych warunków kiedy wiek ulega przedłużeniu, a kiedy nie.
W takim układzie Rząd RP powinien po prostu zaskarżyć ustawę PO o przedłużeniu wieku emerytalnego do 67 roku życia. Zgodnie z zasadami logiki, jeśli sejm  nie może skrócić wieku emerytalnego sędziego - w czasie sprawowania przez niego urzędu -  to nie może go też przedłużyć. Bo jeśli sejm miałby prawo do zmiany wieku emerytalnego to w obie strony. Chyba, że zajdą ważne okoliczności, a z wyroku TSUE wiemy, że nie jest taką okolicznością zmiana powszechnego wieku emerytalnego.
Prezydent również samoistnie - zgodnie z orzeczeniem TSUE - nie może takiego wieku wydłużać - a sądzę, że poprzedni prezydenci działali wg podobnych przepisów jak A. Duda.
Aby wesprzeć tę opinię głosem profesjonalisty przytoczę fragment opinii omawiającej wyrok TSUE opublikowanej przez adwokata Tomasza Janika na łamach wp.pl:
Oczywiście stan spoczynku może zostać przez polski parlament uregulowany w sposób inny niż dotychczas, ale może to dotyczyć tylko nowych sędziów. Zmiany takie nie mogą działać wstecz i odnosić się do sędziów piastujących już swoje stanowiska. 
https://opinie.wp.pl/janik-wal...
Wydaje się więc, że droga do zmian kadrowych w SN szeroko otwarta przed PiS: wystarczy zaskarżyć do TSUE ustawę PO przedłużającą wiek emerytalny sędziów podpierając się piątkowym wyrokiem tegoż TSUE.
Oczywiście bajka, bo ani PiS nie zaskarży ustawy PO, ani TSUE nie będzie honorował logiki swoich wyroków. A szkoda, mogłoby być ciekawie... A jeszcze ciekawiej, gdyby PiS zaskarżył ustawę PO o przedłużeniu wieku emerytalnego sędziów do polskiego TK powołując się na wyroku TSUE...

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Trotelreiner

25-06-2019 [08:51] - Trotelreiner | Link:

"Wyrok"  TSUE...musztarda po obiedzie...tylko miał za zadanie szczuc i przypieprzyć rządowi!
W ogóle TSUE przypomina mi opowiadanie S.Mrozka,które sie zaczyna od słów: 'Siedzielismy w okopie i gadaliśmy o dupie Maryny..."
A Cała UE...to tylko ssawa pieniędzy z 28 państw...i rewolucja komunistyczna Made in Germany.

Panie @foros  obserwuję Pana od kilku lat...tu na NB, na salonie24...gdzie indziej mi sie nie chce szukac...portal wyborczej tez?
Jest Pan dziwną personą...ale już znalazłem szufladkę,z której Pan wyskoczył i pisze...

Obrazek użytkownika foros

26-06-2019 [19:44] - foros | Link:

Bardzo mi miło, że mam tak wytrawnego, stałego Czytelnika
Pozdrawiam

Obrazek użytkownika Zunrin

25-06-2019 [16:42] - Zunrin | Link:

Te kawałki o ścieżkach zmian, to takie sobie bajanie. Najważniejsze w tym wszystkim jest fakt, że wyrok TSUE oznacza, że UE może dowolnie ingerować w system sądowy państw członkowskich. A nie pamiętam, żeby na coś takiego wyrażał zgodę w referendum akcesyjnym.

Obrazek użytkownika foros

26-06-2019 [19:56] - foros | Link:

Jeszcze jedno jest ważne: polityczny program zmian I PiS został zablokowany przez TK. Dlatego II PiS pierwszą rzecz jaką zrobił to przejęcie TK - w sprzyjających warunkach, choć trochę niezgrabnie. 
Okazało się jednak, że jest II TK - TSUE. De facto ta instytucja odgrywa dziś rolę faktycznego TK w PL. Nam prostym wyborcom pozostają tylko rozważania, czy to faktyczna gra sił, czy też, jak mówił Lampedusa: czasem wiele musi się zmienić, by nic się nie zmieniło. (dokładnie: Jeśli chcemy, by wszystko pozostało tak jak jest, wszystko musi się zmienić.)