"Średnio 8100" dla nauczyciela - propagandowa ściema rządu?

Jak informuje portal "niezalezna.pl" do sejmu trafił dziś projekt podwyżek płac dla nauczycieli wynegocjowanych z Solidarnością przed strajkiem (ok. 200 zł netto/m-c od września). Warto przypomnieć sobie przy okazji propozycję rządu PiS z tamtego okres negocjacji. Brzmiała ona średnio 8100 zł/m-c dla nauczyciela dyplomowanego przy podniesieniu pensum do 24h. Propozycję tę wielokrotnie powtarzała premier Szydło, powtarzał ją również premier Morawiecki. Czy to dobre pieniądze? Poseł zarabia miesięcznie ok. 8000 brutto Wydaje się, że to hojna propozycja rządu. A ile te "średnio 8100" to jest na rękę (netto)?

Chcąc zbadać skalę rzeczywista tych proponowanych podwyżek poseł Tomasz Rzymkowski skierował do MEN interpelację. Poprosił w niej o porównanie pensji nauczyciela dyplomowanego i mianowanego z maksymalnym dodatkiem stażowym (jest automatyczny po 4 latach) wg rządowej propozycji "średnio 8100 zł" przy pensum 24h/tydz. z pensją jaką ci sami nauczyciele z takim samym stażem otrzymywaliby dziś (18h etatu + 6 godzin ponadwymiarowych + maksymalny dodatek stażowy) bez żadnych dodatków funkcyjnych typu wychowawca, dyrektor.

Oto odpowiedź ministerstwa:

Szanowny Panie Pośle,
uprzejmie informuję, że na obecnym etapie prac nie zostały jeszcze wypracowane szczegółowe założenia dotyczące systemu wynagradzania nauczycieli, w tym wytyczne dotyczące wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli w zależności od poziomu wykształcenia i uzyskanego stopnia awansu zawodowego oraz składników wynagrodzenia.
Pragnę podkreślić, że środowiska zainteresowane sprawami oświaty postulują konieczność wprowadzenia zmian w zakresie statusu zawodowego nauczycieli, w tym w systemie wynagradzania. Minister Edukacji Narodowej podziela opinię środowisk oświatowych, że obecny system wynagradzania nauczycieli powinien być czytelnym mechanizmem motywującym najlepszych nauczycieli do pracy w szkole.
(...)
Podczas prac przy podstoliku „Nauczyciel w systemie edukacji” zwrócono uwagę, że jednym z najczęściej podnoszonych problemów polskiej oświaty jest niedostateczny poziom wynagrodzeń nauczycieli. Zauważono, że niezależnie od planowanych podwyżek płac nauczycieli, należy wypracować nowy mechanizm kształtowania wynagrodzeń nauczycieli. Dotychczasowy system w związku ze zmieniającymi się uwarunkowaniami jest już niewydolny.​

Interpelacja wysłana została 16 maja, odpowiedź przyszła 3 czerwca br Co to oznacza? Ano moim zdaniem oznacza to, że rządowa propozycja "średnio 8100 zł/m-c" była zwykłą propagandową ściemą rzuconą w sytuacji kryzysowej, a nie poważną propozycją w negocjacjach i nie stały za nią żadne poważne wyliczenia rządu.

Rozumiem, że dla wielu Czytelników NaszychBlogów, nauczyciele są pazerną komuszą próżniaczą kastą do trepowania, a rząd to święci patrioci, którzy chcą naprawić Polskę i pomóc obywatelom  Warto jednak zauważyć, że i święty czasem kłamie i to patrząc ludziom prosto w oczy.

Linki:
interpelacja posła Rzymkowskiego
odpowiedź MEN na interpelację 

 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

06-06-2019 [18:14] - Imć Waszeć | Link:

Gdyby pensja dla nauczyciela w wysokości 8000 tysięcy była poważną propozycją, to równie poważne byłoby "dajemy 2 tys. na rękę, opłacamy media i nie musicie już towarzyszu zjawiać się w pracy". Czyli taki dochód gwarantowany dla wykształciuchów za to, że zechciało im się skończyć studia, które nie niosą żadnych konsekwencji - ani egzaminów wstępnych, ani selekcji kandydatów na pierwszych latach, ocena za pojawianie się na wykładach i wreszcie automatyczna magisterka, bo jak ktoś chodził, to mu się należy. Jeden "uczony" zagospodarowany. Normalna idylla marksistowska, tylko sobie wymyślić teraz konika do protestowania, którego będzie się człek trzymał dla jakiegoś zajęcia w życiu. Na przykład "Uwolnić orka!" albo "Rząd kłamie!".

Obrazek użytkownika RinoCeronte

06-06-2019 [19:52] - RinoCeronte | Link:

Smutne to...

Obrazek użytkownika Zunrin

06-06-2019 [21:36] - Zunrin | Link:

*ziew* No przesadzili z tą proponowaną stawką, bo raczej niewielu do niej dociągnie. No i co z tego? Nie oni pierwsi i nie ostatni, a nauczyciele nie na takie opowieści się dawali nabrać. A autor się tym podnieca jakby Amerykę odkrył.

Obrazek użytkownika foros

06-06-2019 [22:06] - foros | Link:

serio? Myślałem, że tak tylko zauważam kwestie powszechnie znane

Obrazek użytkownika Zunrin

07-06-2019 [18:16] - Zunrin | Link:

Z neofickim podnieceniem - patrzcie jak kłamią, oszuści, jak możecie na nich głosować...

Obrazek użytkownika foros

07-06-2019 [18:42] - foros | Link:

to już Pan sobie dopowiada, ja nic takiego nie piszę.
Co więcej sam będę na tych kłamczuchów i dwulicowców głosował jesienią, doskonale wiedząc, że kłamali, kłamią i będą kłamać, i że ich rządy szkodzą szkole i edukacji Bo jednak bilans rządów obłudników z Nowogrodzkiej jest pozytywny dla PL, a alternatywa - czyli targowica, choć pewnie lepsza dla szkoły to dla PL jest znacznie gorsza.

Obrazek użytkownika tricolour

07-06-2019 [00:10] - tricolour | Link:

Ziew na to, że kłamią?
Super, od przyszłego roku prąd wyżej 40%. Bardzo się z tego cieszę - może nawet sobie ziewnę na widok tych, co maja dominantę wynagrodzenia 2100 na rękę.

Obrazek użytkownika marsie

06-06-2019 [22:45] - marsie | Link:

„W piątek rząd przedstawił kontrakt społeczny dla grupy zawodowej nauczycieli, obejmujący podwyżki i zmianę warunków pracy. Nauczyciel dyplomowany po wprowadzeniu zmian otrzymałby w kolejnych latach, w wariancie pensum 22 h w 2020 – 6128 zł, 2021 – 6653 zł, 2022 – 7179 zł, 2023 – 7704 zł. W przypadku ustalenia pensum na poziomie 24 h (poziom średniej OECD) nauczyciel dyplomowany mógłby liczyć średnio na następujący wzrost wynagrodzenia 2020 – 6335 zł, 2021 – 7434 zł, 2022 – 7800 zł, 2023 – 8100 zł.
Zwiększenie pensum byłoby kroczące i obejmowało cykliczne jego podnoszenie co roku, wraz z przyznaną podwyżką, aż do osiągnięcia pułapu 22 (lub 24) godzin przy tablicy w 2023 roku. Założenia obejmują także prognozę naturalnych odejść nauczycieli z zawodu (m.in. w związku z emeryturą). Średnia odejść z lat 2010-2018 wynosi w granicach 25-30 tys. rocznie, a 80 proc. odchodzących nauczycieli nie jest zastępowana. Rząd ocenia, że szacunki sugerują, że pozwala to na wprowadzenie zmian bez jakiejkolwiek dodatkowej redukcji kadry.”
No dobra – każdy „porządny prawicowy bloger” musi jebać PiS – ale czy naprawdę musi?

Obrazek użytkownika foros

07-06-2019 [07:02] - foros | Link:

Mamy zestaw liczb, tyle, że na ich podstawie MEN nie potrafi wyliczyć pensji dla konkretnego człowieka - najbardziej podstawowej sytuacji: goły etat z maksymalnym stażowym, albo sam goły etat (nauczyciel kontraktowy i stażysta). Ministerstwo nie wie też, jakie dodatki z istniejących mają pozostać, a jakie zostaną zlikwidowane (3 pytanie z interpelacji). No to co ministerstwo proponowało?

Obrazek użytkownika Roz Sądek

07-06-2019 [16:05] - Roz Sądek | Link:

@marsie
Jeśli podane liczby są  prawdziwe, a nie są kpiarskim wymysłem, to Rząd zwariował. Takiej kasy nie zarabiają, ba, - nie widzą najciężej pracujący Polacy. To pensje ludzi harujących i pracujących w najgorszych warunkach zawodów. 
 

Obrazek użytkownika marsie

06-06-2019 [23:19] - marsie | Link:

A tak nawiasem - zupełnie nie ma sensu pisanie tu komentarzy - pól godziny i nic! Pozdrawiam władze NB!

Obrazek użytkownika admin

07-06-2019 [06:10] - admin | Link:

Po 22 tak może być -- nocna zmiana pozostaje czasem nieobsadzona o wtedy komentarze czekają do rana. Taki mamy model, można się przyzwyczaić znając te ograniczenia. Można też być blogerem, wtedy czekać nie trzeba.. Tylko trzeba pisać notki co jakiś czas

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

07-06-2019 [09:05] - NASZ_HENRY | Link:

Nauczyciele nie mają najgorzej.
Tacy doktoranci to muszą uczyć studentów za darmo jak są na dziennych studiach doktoranckich a nie mają stypendiów ;-)

 

Obrazek użytkownika zbieracz śmieci

08-06-2019 [16:30] - zbieracz śmieci | Link:

Jesteś najętym kłamcą z tymi 8100 zł po zmaunach jako celu .Kwota 8100 zł padła ze strony PIS i owszem ale jako odpowiedzna bajki o zarobkach najlepszych   w dotychczasowym sydtemie a ci mieli według opowieści z mchu i paproci po 30mlatach zarabiać netto nie wiecej niż 2500 zł na żebraczą łapę i te żebracze a wychciewne łapy pokazywały niby paski wypłat[niby bo co tam zapisano to pokazać nie chcieli bo uczycielowi należy wierzyć].
To co dostali komuchy z ZNP od komuchów gdy broniarz w całości zawierzył ich komunie to w żadnym kraju na świecie nie mieli i nie mają .Jesli dalej beda chcieli obalać rząd to nie zostawią wyboru a wtedy się zobaczy i usłyszy jak zawyją gdy padnie karta nauczyciela a nastepnie delegalizacja związku.

Obrazek użytkownika foros

08-06-2019 [20:29] - foros | Link:

PiS nigdy nie nadepnie na odcisk komunie. Nigdy nie zrobi jej realnej krzywdy. Przekonał się o tym np. Macierewicz, który za zwalnianie z pracy z sutymi emeryturami ludzi złotego zaciągu Jaruzelskiego (czyli nie za krzywdzenie, a zabieranie części przywilejów i przewag) musiał przestać być szefem MON. 
Ostatnio było to nadto widoczne przy kampanii Cimoszewicza.

Obrazek użytkownika zbieracz śmieci

08-06-2019 [20:51] - zbieracz śmieci | Link:

Nie nadepmie komunie ,cos ci umknęło ale to juz u ciebie norma-nie dotarło ,że obnizył do minimum renty i emerytury ubekom i esbekom zbrojnemu ramieniu komuchów....!?
Co do tych mitycznych 8100 zł jakie podał PIS ,ta cyfra padła ale została wyliczona jeszcze przez rząd a raczej nierząd platfusów i zsl...!
Jak na agencia to jesteś za tępy waniuszka ,nie lzia ,nie nada ,nie mieszaj  durak ! 

Obrazek użytkownika Anna Borycka

08-06-2019 [21:24] - Anna Borycka | Link:

Foros
To już stara i zdarta płyta: PiS i PeŁO to samo zło. Czasem napisze Pan coś mądrego, ale powyższy Pana post to bzdet. Na koniec zapytam w temacie "odcisków": Kto obniżył renty i emerytury esbekom? Tego typu przykładów jest więcej, ale na korwinowską ślepotę nie ma rady.

Obrazek użytkownika foros

11-06-2019 [22:09] - foros | Link:

pierwsza SB-ckie emerytury ruszyła PO. Ona też pierwsza ruszyła sprawę żołnierzy wyklętych. To co robi PiS to tylko pogłębianie na tych kierunkach gdzie już wcześniej było pozwolenie. Samodzielnie PiS nie otwiera żadnego tematu antykomunistycznego - oczywiście w działaniach realnych, nie mówię o retoryce, oburzeniu i innych rzeczach, które nie pozostawiają trwałych efektów. Weźmy gromko obwieszczone w 1 roku PiS ujawnienie zbiorów zamkniętych IPN dla naukowców (te gdzie był m.in. Kujda) - czyli bardzo wąskie. Dziś jest 4 rok rządów PiS i co zostały one w pełni ujawnione? Filmy o Roju, Ince - też rozpoczęte za czasów PO. Chyba zostały w końcu dokończone - za mizerną kasę. Ale na Kler albo na badziew to pieniędzy polskiego podatnika nie braknie. Film o Pileckim. Niby proste, ale przez 4 lata producenci nie mogą się dogadać. A za PO mógł powstać zupełnie niezły Generał NIl, Popiełuszko, Różyczka, nawet zupełnie zepsuta Bitwa Warszawska. Ile takich ważnych filmów powstało za PiS? Dwa: Kler i Wołyń. Oba moim zdaniem bardzo kiepskie artystycznie (Kler jeszcze się broni), a Wołyń, z punktu widzenia polskiej racji stanu - co najwyżej średni.
Sorry, w dziedzinie polityki historycznej bilans PiS jest ujemny: jest gorzej niż było.
W dziedzinie tzw antykomunizmu, czy to w działaniach pro czy anty PiS trzyma status quo po Platformie. 

Ale, jeśli uważa Pani, że PiS jednak jakieś "odciski" realnie depcze proszę wymienić jakie. Bo moim żadnych, prócz tych gdzie był placet od PO.

A. że mój post to "bzdet". Ja uważam, że oszukiwanie ludzi przez władzę nie jest bzdetem, ale różne są hierarchie wartości
 

Obrazek użytkownika Jabe

11-06-2019 [22:12] - Jabe | Link:

Po co coś zmieniać, skoro wystarczy ciemnemu ludowi obwieścić, że się jest za bądź przeciw. Jeśli wyborcy zaczną się orientować, że coś jest nie tak, zawsze można im powiedzieć, że bez większości konstytucyjnej ani rusz.

O co chodzi z Wołyniem i polską racją stanu?

Obrazek użytkownika foros

12-06-2019 [01:04] - foros | Link:

Wołyń to, moim zdaniem, film kiepski. Kiepski artystycznie (właściwie to dwa utwory: film-ciekawy - niedokończony i impresja), o słabych walorach poznawczych i, jeśli chodzi o realizację racji stanu PL - najwyżej średni.
Co z punktu widzenia racji stanu film powinien pokazać?:
1. przed wojną było tam spokojnie - to jest
2. podczas wojny Ukraińcy zabijali polskich żołnierzy - jest
3. po wejściu Niemców Ukraińcy ich popierają - nie wiem czy jest
4. programowe czystki etniczne przy poparciu Niemców - są czystki etniczne częściowo
5. zorganizowana samoobrona Polaków - skuteczna. - zero.
6. działania organizacyjne Polaków, rola kościoła - zero

Ogólnie cała III RP to programowa kastracja Polaków - Polaków mężczyzn. Pedagogika wstydu + wykastrowany system edukacyjny + kultura masowa. Ogólne cała kultura. Dominujący przekaz wewnętrzny jest taki żeby nigdy już nie było powtórki z Solidarności - 10 milionowego sprzeciwu wobec władzy. Patrząc globalnie przekaz wewnętrzny jest taki: nie używaj przemocy - nie ma sensu. Polacy są głupi - nie umieją sie organizować. Ci którzy się sprzeciwiają giną, ich rodziny cierpią itd. itp. Bądź posłuszny, prawdy nie ma, dobra nie ma itd. itp. 
W Wołyniu widać to świetnie. Kim są tam Polacy? Bydłem wiedzionym na rzeź, albo bezmyślnymi bandami rzezącymi co podpadnie pod nóż. A tymczasem, historia mówi, że Polacy wyróżniali się samoorganizacją. Umieli działać zbiorowo, wyłaniali przywódców, inteligencja była na wysokim poziomie (warstwa inteligencka), potrafili działać skutecznie, zawsze umieli się bronić nawet w najtrudniejszych przypadkach. Wołyń jest takim przypadkiem. Skutecznego działania w ekstremalnie trudnej sytuacji. I tego najcenniejszego przekazu dla współczesnych Polaków w tym filmie nie ma. Nie znam tej historii, ale znam wiele innych z tego okresu. Jest pewien modus operandi działania Polaków. Mogę się założyć, że była tam organizacja wyższego poziomu - nie tylko pojedyncze wioski, że dużą rolę odgrywali księża, ludzie kościoła. Że ograniczano wyprawy odwetowe, ale się ich nie bano, bo trzeba było pokazać Ukraińcom, że nie są bezkarni, podobnie ich kobiety, dzieci. Ale mogę się założyć, że ze strony polskiej czystki przybrały mniejszy rozmiar. Ale był też i polski terror sam słuchałem Kunickiego przecież z tamtych rejonów, który mówił wprost, że gdy Ukraińcy zaczęli mordy to grupa Muchy-Kunickiego paliła 10 ukraińskich chałup (zabijając wszystkich mieszkańców) za 1 polską. Szybko zrobił się spokój. 
Całego tego przeciwdziałania strony polskiej i polskich racji nie pokazano w "Wołyniu" i nikt ich nie pokaze, PiS, PO, ktokolwiek, bo taki jest trynd. Bo Polacy mają uwierzyć, że są babami, że są głupi, że nie wolno sprzeciwiać się władzy. Dlatego zresztą tak trepowani, wyzywani od ruskich agentów są narodowcy, kibole, których głównym przesłaniem jest: nie jesteśmy kastratami i nigdy nie będziemy
 

Obrazek użytkownika foros

12-06-2019 [01:16] - foros | Link:

Dlatego u narodowców tak silna jest SB, która wyczuwa kasę. Jeśli bowiem narodowców będzie dużo, i nie dadzą się, to trzeba będzie ich przekupywać.
Przy okazji tacy żołnierze wyklęci. Nigdy nie promuje się takiego który przeżył. Ba przeżył, zrobił karierę. miał dobre życie. Jeśli już państwo mówi o jakimś żołnierzu wyklętym, stawia go na piedestał jako wzór, to zawsze trupa. I podkreśla się to, że zginął. Nie można walczyć za PL, wygrywać z Niemcami, wygrywać Rosjanami, z komunistami, a potem mieć dobre życie w pokoju, zrobić karierę. Takich ludzi III RP nie promuje. nie zna i znać nie będzie. Bo oni są dla niej najgroźniejsi.

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

12-06-2019 [01:52] - Imć Waszeć | Link:

Tak jest. Kupisz żyletkę w kiosku, żeby się ogolić. Aj Waj, bo może zechcesz kogoś pochlastać. Nie golisz się. Aj Waj, bo może lubisz siekierezady. Ten schemat jest widoczny wszędzie. Jednocześnie dyskretne nastawianie różnych narodowości przeciwko innym, za wyjątkiem jednej. Najlepszym przykładem takiego działania jest tutaj Zdzicho, co ostatnio jęczał o Białorusinach.

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

12-06-2019 [00:02] - Imć Waszeć | Link:

To nie jest żadna zdarta płyta, jeśli przystąpiliście właśnie w tych wyborach do budowania systemu dwupartyjnego, czyli właśnie POPIS-u. Bo co by było tym mitycznym zmiennikiem PIS-u? Biedroń? Reinkarnacja Palikota? CDU? A może PZPR ożywiony na dniach poprzez parlament europejski oraz przez Grzesia Dyrdymałę? Wynikają z tego właśnie takie wnioski, że poważnie zakłada się powrót drugiej strony duopolu, czyli właśnie PO, do władzy, jednocześnie deklarując, że nie dopuści się tamtych do władzy. Zaś głosujący nie na was rzekomo to właśnie czynią. No to albo to jest jakieś p..lenie o Szopenie, albo zamierzacie stworzyć zamordystyczną dyktaturę wbrew konstytucji, która to jeszcze niestety obowiązuje, a także tej wielbionej ostatnio i bezalternatywnej Unii. To samo dotyczy grzebania w konstytucji, czyli waszej większości konstytucyjnej. Wpisanie do niej obligatoryjnej przynależności do Unii jest po prostu odstrzeleniem jakiejkolwiek polskiej konstytucji i przyjęcie pełnej władzy Brukseli. Z logiką nie macie szans, niestety. Jedyną waszą szansą jest zatem przyjęcie metody komunistycznej, czyli nakręcanie hejtu do imentu i rozbudzanie w elektoratach samych złych emocji. Aż wreszcie masowo wylegną z piwnic świry i zaczną sztyletować ludzi na ulicach. To się zresztą już dzieje. Czyli pełen pojęciowy burdel, wrzask i terror moralny, żeby ludzie nie zdążyli spokojnie pomyśleć. Ot takie np. darcie japy o ruskich agentach z lada powodu, albo inne "a w Ameryce murzynów biją", idealnie wpisuje się w ten schemat. Z tym, że ktoś stosujący metody komunistów, jest z definicji komunistą. Proste.