„Widmo Izrealosceptycyzmu” krąży po Europie Zachodniej

Czym się różni tzw. „stara” Unia od „nowej” Unii? Czym się różni dawna EWG, dawna „Piętnastka” od „Trzynastki” krajów, które przystąpiły do UE w ostatnich 15 latach? Nie tylko poziomem bogactwa. Nie tylko historią. Nie tylko stosunkiem do USA – raczej sceptycznym w b. EWG i pozytywnym w naszym regionie Europy. Jeszcze jednym: stosunkiem do Izraela. Rzeczywiście, po okresie komuny  państwa dawnego bloku socjalistycznego pamiętały, że Związek Sowiecki trzymał generalnie z Arabami, a w stosunku do Państwa Izrael był jak „pies do jeża”. Może dlatego po odzyskaniu niepodległości kraje naszego regionu miały wdrukowaną polityczną sympatię wobec Tel-Awiwu. Państwa  „starej” Unii natomiast były tradycyjnie, przez dziesięciolecia, proizraelskie. Zaczęło się to zmieniać na początku tego wieku. I tak sojusznikami Izraela na Starym Kontynencie stały się Polska i nasi sąsiedzi z Grupy Wyszehradzkiej, krajów bałtyckich i Bałkanów – w tym samym czasie, gdy Europa Zachodnia powoli przestawała być sojusznikiem „State of Israel”.
Był też drugi istotny powód tej zmiany w Europie Środkowo-Wschodniej. Otóż nasz region po zrzuceniu pęt komunizmu stał się szczerze bardzo proamerykański,  czasem nawet w sposób więcej niż bezinteresowny. A polityka Białego Domu, obojętnie kto w nim zasiada , jest tradycyjnie proizraelska (choć akurat za 45. prezydenta USA, Donalda Johna Trumpa jest chyba najbardziej proizraelska w ostatnich dekadach...). To też wpływało na ocieplenie relacji Polski, Czech, Słowacji, Węgier, Słowenii, Rumunii, Bułgarii, Chorwacji, Litwy, Łotwy i Estonii oraz innych państw z naszej części Europy, których w Unii jeszcze (sic!) nie ma. Wiemy więc dlaczego od lat 1990. nastąpiła proizraelska reorientacja w polityce zagranicznej kilkunastu państw z dawnego bloku sowieckiego. Dlaczego jednak w  tym samym czasie Europa Zachodnia faktycznie poszła w kierunku odwrotnym? Czy Izrael w sposób znaczący pogorszył swoją politykę wobec Palestyńczyków, dając w ten sposób pretekst „starej Unii” do takiej reorientacji? Nie. Dopiero w obecnej kampanii wyborczej, którą piaty raz,w tym czwarty  z rzędu wygrał Benjamin „Bibi” Netanjahu, pojawiły się zapowiedzi zmian terytorialnych, w tym trwałego uznania aneksji West Banku przez Tel- Awiw (Jerozolimę). Co się zatem stało w Europie Zachodniej, że trawestując Karola Marksa – krąży po niej „widmo Izraelosceptycyzmu”?
Odpowiedź jest prosta. To napływ muzułmanów do krajów Europy Północnej i Południowej, a także Zachodniej -muzułmanów  stopniowo uzyskujących  prawa wyborcze- sprawił, że polityka tych państw wobec Izraela przeszła od fazy wspierania go przez fazę neutralności do fazy coraz większego dystansowania się. To muzułmańscy wyborcy, głosujący zresztą przeważnie bardzo jednolicie, przesunęli te „wajchę” niemal we wszystkich krajach zachodnioeuropejskich – może poza Niemcami i Wielką Brytanią. Nie dziwmy się więc, że Szwecja jako pierwsze państwo członkowskie UE oficjalnie uznaje byt państwowy Autonomii Palestyńskiej, gdy według prognoz będzie ona pierwszym krajem Unii, w którym muzułmanie będą stanowić już niedługo 30% mieszkańców.
Tę tendencję mogę obserwować w spektakularny sposób również w Parlamencie Europejskim. Od 2004 roku następowała tam coraz większa „polityczna miłość” do Palestyny, co wiązało się z organizacją  nieoficjalnych wyjazdów deputowanych z różnych frakcji do Autonomii Palestyńskiej. Agenda tych wyjazdów była jednoznaczna: dowartościowywała władze palestyńskie. Gdy chodzi o europarlamentarną geografię polityczną, to szczególnie krytyczna wobec Izraela jest lewica: postkomunistyczna, ale i  socjaliści, poza wyjątkami, coraz bardziej też. Dotyczy to również jednak części liberałów, w  mniejszym stopniu zaś centroprawicy i prawicy. Ciekawą ewolucję przeszła skrajna prawica, która z  pozycji  antyizraelskich, a nawet antyżydowskich jeszcze w latach 1970/1980. z wdziękiem neofity przeszła na pozycje bardzo proizraelskie.
Mam wrażenie, że w związku z postępującym wzrostem liczby zachodnioeuropejskich wyborców – wyznawców islamu można się spodziewać coraz bardziej sceptycznego kursu Zachodu (poza USA) wobec Izraela. Zatem we własnym interesie Tel-Awiw powinien i musi doceniać kraje naszego regionu Europy, które tej swoistej antyizraelskiej ewolucji – między innymi z powodu braku muzułmańskich wyborców – nie uległy.
 
*tekst ukazał się w miesięczniku „Nowe Państwo” (01.05.2019)
 
 
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika xena2012

16-05-2019 [09:53] - xena2012 | Link:

Właśnie widzimy jak Tel-Awiw docenia kraje naszego regionu a zwłaszcza Polskę .Nawet od 70 lat to widzimy. Koń by się uśmiał.Teraz w czasie szalejącego antypolonizmu,nieustannego poniżania i bezprawnych roszczeń ze strony jak to nazywacie braci i przyjaciół Pan ma odwagę tak mówić?

Obrazek użytkownika Jabe

16-05-2019 [10:47] - Jabe | Link:

Już Ibrahim ibn Jakub doceniał Polaków.

Obrazek użytkownika Krzysztof Pasierbiewicz

16-05-2019 [11:18] - Krzysztof Pasie... | Link:

Z prośbą o przeczytanie - vide: https://www.salon24.pl/u/salon...

Obrazek użytkownika paparazzi

17-05-2019 [02:26] - paparazzi | Link:

Krzysiu wróć ! Główeczka. Nigdy tego nie zapomnę..

Obrazek użytkownika Pani Anna

17-05-2019 [11:03] - Pani Anna | Link:

@paparazzi
Panie Paparazzi, proszę sobie nawet w ten sposób nie żartować, bo rzeczony "Krzysiu" jak go znam, weźmie to na poważnie!

Obrazek użytkownika angela

16-05-2019 [13:57] - angela | Link:

Polsce pozostało tylko się ZBROIC, i to szybko, wobec takich ataków, i niepokojów że strony sovieckich konfederacji. Zawierać układy, ale nie liczyć na nikogo, tylko sie ZBROIC.
Oni widzą,  dawno zaborcy i Żydzi, że Polska rośnie w  siłę, i jeszcze trochę, a będzie im bardzo trudno nas okiełznać. Dlatego takie ataki teraz. Co będzie, nie wiadomo. Kłamstwo kłamstwem pogania, ludzie oglupieni. Ale myślę, że logika zwycięży. Wybiorą PiS, bo tylko ten rząd obroni Polskę. Nie tozdrabniajcie głosów, teraz jest walka o Unię, dla Polski. 

Obrazek użytkownika maxilampus

16-05-2019 [15:22] - maxilampus | Link:

..."Kłamstwo kłamstwem pogania, ludzie oglupieni.".."eskimosi" wyssysaja Klamstwo z mlekiem matki..

Obrazek użytkownika Gniewko

16-05-2019 [18:11] - Gniewko | Link:

Logiki w twoim komentarzu trudno się doszukać. PiS to są "miękkie parówy" i oni nas przed nikim nie obronią.

Obrazek użytkownika angela

16-05-2019 [15:37] - angela | Link:

Gdzie byli, pan Winnicki i Bosak przez ponad trzy lata rządów Zjednoczonej Prawicy, jakoś o nich nie było słychać.
Dopiero jak na horyzoncie ukazało się zasobne korytko, zaczęli "" walczyc" dla Polski. 
Jak walczyć? otóż teatralne krzyki,,,, sprzedaliscie nas zydom"", kto sprzedał,  takie krzyki bardzo szkodzą Polsce, utwierdzaja świat, jaki to w Polsce antysemityzm. Po co to robi. Żydami i z każdym innym zaborca, można wygrać tylko silnym państwem, bogatym, i porządna armią. Nie potrzebne są nam takie krzyki. Na tym polega ich walka, oni szkodzą, nie pomagają. Albo pan Bosak, gdzie był, dali jako naridowcy coś z siebie, dla budowania silnej  Polski? 
A swoją drogą to gdzie pan Bosak pracuje, z czego się utrzymuje, może razem z braciszkiem na garnuszku u oligarchy rosyjskiego. W końcu rozbić PiS, to duża fucha. 
Albo pan Michalkiewicz, zlotousta plujka na Żydów, kolega JKorwina, drugi  jeździł przypodobać się ruskim, zaraz po aneksji Krymu. 
I teraz, co myśli Pan Braun, pan Jakubiak, zawiazujac taką koalicję, doprawdy nie wiem, a może wiadomo, że oni wszyscy są z tego samego siortu. Z tego samego garnuszka piją, a nie dziwne, że uaktywniaja się prze każdym wyborami. 
Jak PiS walczy z mafiami , buduje mieszkania, płaci na biedaków i dzieci, to ich nie ma, a przed wyborami, zawsze uszczkna te parę procent, żeby przeprowadzić samodzielnie reformy, bez łaski innych. 
 

Obrazek użytkownika Jabe

16-05-2019 [17:18] - Jabe | Link:

Gdzie byli, pan Winnicki i Bosak przez ponad trzy lata rządów Zjednoczonej Prawicy – Proszę się poskarżyć mediom „narodowym”, że nie informowały.

Nie potrzebne są nam takie krzyki. – Tyle lat milczano. Przeszkadzało to komuś?

Albo pan Bosak, gdzie był, dali jako nar[o]dowcy coś z siebie, dla budowania silnej Polski? – No nic. Pisowcy dwoją się i troją w radach nadzorczych, a ci co? Raz w roku marsz, za który nawet uczestnikom nie płacą.

Albo pan Michalkiewicz, z[ł]otousta plujka na Żydów – Może się Pani złotoustości od niego uczyć.

Jak PiS walczy z mafiami, buduje mieszkania, płaci na biedaków i dzieci, to ich nie ma, a przed wyborami... – Też uważam, że powinni od początku głośno protestować.

Obrazek użytkownika xena2012

16-05-2019 [18:16] - xena2012 | Link:

Pani Angelo!....PiS buduje Polskę silną gospodarczo pomimo skrajnie niesprzyjających warunków które stwarza opozycja. PiS chce stworzyc tez Polskę bezpieczną i przyjazną ale społeczeństwo chce aby to była Polska a nie Polin. a PiS jakoś nie potrafi z powodu swej miękkości wobec Żydów tego przeprowadzić. Konfederacja już w jawnej opozycji przed wyborami nie widzi,że przegrana PiS-u to również ich porażka,bo nie mając większych szans na wygraną torują zwycięstwo Schetynom,Biedroniom,KOD-om czy Lubnauer.Nalezy się spytać czy są tego świadomi i czy widzą dla siebie miejsce po przegranej znienawidzonego przez nich PiS-u i wygranej KE.Pytanie czy w ogóle potem będą mieli komfort występowania w roli opozycji.Chyba nie,bo zostaną natychmiast zdelegalizowani.Nie można jednak być na tyle biernym by pozwalac na wszystko organizacjom żydowskim.Choćby dziś w ,,Jeruzalem Post'' ukazał sie kolejny ohydny i wymierzony w Polskę artykuł, w którym oprócz plucia na nas dziennikarzyna izraelski żąda pociągniecia do odpowiedzialności premiera Morawieckiego za jego słowa dotyczące odmowy spłaty roszczeń.Zapominamy,że ich bezwstydne roszczenia ciągną się od lat i za obecną sytuację mało stanowczego przeciwstawiania się żądaniom odpowiedzialne są głównie poprzednie rządy Deklaracja Terezińska). Nie mozna więc całe niezadowolenie skupiać własnie na PiS-ie.

Obrazek użytkownika Gniewko

16-05-2019 [18:20] - Gniewko | Link:

PiS chroni i chronił PO przed porażką, bo to mu jest na rękę. Nie zrobił im żadnej krzywdy, jeśli tak to proszę podać przykład. Rączka rączkę myje. PiS PO jedno zło.

Obrazek użytkownika xena2012

16-05-2019 [18:51] - xena2012 | Link:

To raczej Konfederacja chroni PO przed porazką atakując bez przerwy PiS.Nie zauwazyłam żadnej krytyki pod adresem PO i pozostałej ferajny skupionej w KE.Z tego co widać sprzyjacie tej formacji łącząc się z nią pod wspólnym hasłem ,,byle nie PiS,byle nie PiS''.

Obrazek użytkownika Jabe

16-05-2019 [18:30] - Jabe | Link:

Koniunktura gospodarcza sprawia, że PiS ma warunki wręcz cieplarniane. Pokrzykiwania tego nie zmieniają. Zobaczymy, co się stanie, gdy tłuste lata się skończą. Jakie są trwałe podstawy wzrostu? Rozdawanie pieniędzy? Auta na prąd, których nikt nie widział? Centralne lotnisko za 100 miliardów? Wzrost cen paliwa i prądu?

Ma Pani za złe prawicy, że się zjednoczyła i próbuje swego szczęścia w wyborach. Uważa Pani, że nie powinni startować, bo inaczej ich nowa władza zdelegalizuje. Czyli tak czy owak miejsca dla prawicy ma nie być.

Zwracam uwagę, że kunktatorstwem PiS sam skupił niezadowolenie na sobie.

Obrazek użytkownika angela

17-05-2019 [18:38] - angela | Link:

Pani Xeno, to że PiS nic Żydom nie dał, to jest fakt, i że nie idzie na zwarcie, też jest faktem, i chwała im za to. 

Obrazek użytkownika Gniewko

16-05-2019 [18:16] - Gniewko | Link:

Tak mamy żydom oddać ostatnią koszulę, to nie będziemy antysemitami ? Przestań bajdurzyć o antysemityzmie, bo to się już ludziom przejadło i nie robi to na nich żadnego wrażenia.

Obrazek użytkownika Tomaszek

16-05-2019 [19:53] - Tomaszek | Link:

@ angela 
Takie pakietowe czasy nastały . Jak nie chcesz ABS to i kontroli trakcji nie dostaniesz . Chcesz szyberdach to klimy nie dzdzą . Chcesz wybrać a tu PIS Telawiw kontra PO Telawiw  no i jeszcze trochę rusko pedalskiego folkloru  . Sami swoi tylko czy Twoi . A  Łoś Szczebrzeszyn tu nie rządzi . A reszta jak pisał Doktor z Krakowa .

Obrazek użytkownika Jan1797

16-05-2019 [20:15] - Jan1797 | Link:

Strasznie lubię, gdy „kwitnąca słoma z walonii” tłumaczy mi sens sojuszy. Bóg może
wybaczy im uszczerbki pojmowania, my nie. Za mijanie się z prawdą„Dzieci wojny”
dokument o polskich dzieciach,. https://www.youtube.com/watch?...

Obrazek użytkownika mmisiek

17-05-2019 [01:09] - mmisiek | Link:

Ech, no przecież Izrael nas docenia - na jakieś mniej więcej 300 miliardów.
Można wręcz powiedzieć, że docenia nas coraz bardziej bo jeszcze niedawno tych miliardów było tylko 65.
Radujmy się więc i nie narzekajmy.