Urzędnik+policjant+nauczyciel+lekarz+ksiądz=kryzys państwa?

Dlaczego urzędnik i policjant? Bo to jest najwęższa istota państwa: urzędnik podejmuje decyzje, a policjant (szerzej mundurówka) dba o ich wykonanie
Dlaczego nauczyciel i lekarz? Od kiedy państwo wzięło odpowiedzialność za dwie najistotniejsze kwestie: zdrowie i wykształcenie nauczyciele i lekarze stali się elementem państwa.
Dlaczego ksiądz? Bo ksiądz symbolizuje te wysokie wartości, którym państwo ma służyć i po co ono istnieje. Może na Zachodzie jest już inaczej, ale w PL jeszcze nie.
Co łączy te 5 zawodów?
To oni wskazują ludziom co jest dobre co jest złe.
To oni odpowiadają za spokój i porządek
To oni wydają polecenia w imieniu państwa
To oni oni w pierwszym rzędzie są odpowiedzialny za los innych - całej wspólnoty - po to istnieją.
To oni działają dla dobra wspólnego
To oni powinni być liderami
To oni są utrzymywani z podatków
To od nich wymaga się więcej, jako wzorców moralności i cnót
To ich działania utożsamiają prawo i sprawiedliwość
To oni są instytucjami państwa, jego filarami

Zauważmy co się teraz dzieje. W skrócie wszystkie te pięć filarów przechodzi mniej lub bardziej poważny kryzys, na pól roku przed początkiem cyklu wyborczego:
.- co się dzieje z kościołem widać. Hierarchowie klękają. Nie by się modlić, lecz by prosić wiernych o wybaczenie za swoje grzechy.
- co się dzieje z nauczycielami też widać: zawód od dawna degradowany został skompromitowany w sposób widoczny każdemu
- lekarze? Sami lekarze trzymają się mocno, ale wokół służby zdrowia atmosfera coraz gęstsza: śmierci na SOR-ach, zapowiedzi strajku zawodów okołolekarskich
- policjanci ? Bardzo poważny kryzys. Jeden z najpoważniejszych kryzysów tej branży następuje wtedy, gdy poczuje ona, że nie ma na nią bata i może robić co chce. I coś podobnego się stało: reszta państwa padła na kolana przed strajkującą - wbrew duchowi prawa - mundurówką i spełniło wszystkie jej żądania, a nawet więcej. I kto tu rządzi? Politycy, generałowie a może związkowcy?
- urzędnicy? Tu nie wiem, ale też ponoć nie jest dobrze, są protesty w związku z niskimi płacami, dotyczy to różnych inspekcji ale też niższych urzędników i nastroje te przekładają się na pracę.

Rodzą się pytania:
a. czy to przypadek? Moim zdaniem nie. Cudów nie ma. Kryzys 5 filarów instytucji państwa w ciągu 6 miesięcy i to w dodatku po kolei: jeden filar po drugim, tak by ludziom żaden z tych kryzysów nie umknął, to nie jest żaden przypadek.
b. Skoro nie przypadek to co? Różne odpowiedzi pojawiają się w dyskursie publicznym:
1. spisek opozycji. 
2. Wojna hybrydowa, ruski/niemiecki spisek. 
3. Kampania wyborcza
4. PiS niszczy państwo (na rozkaz Putina)

c. mamy do czynienia z kryzysem powierzchownym, pozorowanym czy głębokim, trwałym?

Moje zdanie jest tutaj następujące:
Rzeczywiście siły stojące za PO i KE (politycy PO sami nie potrafiliby), zapewne wspierane przez różne czynniki zagraniczne, próbują rozbujać państwo powodując kryzys. PiS odpowiada na to nie próbą uśmierzenia, ale eskalacją kryzysu idąc na zwarcie.
Prawdopodobnie celem podstawowym jest wygranie cyklu wyborczego (PE, sejm, prezydent), dziś na 1 planie jest cięcie skrzydeł czyli PO tnie Biedronia a PiS Konfederację i próbujące się wyemancypować środowiska katolickie (ruch antyaborcyjny, środowiska Radia Maryja) oraz spowodowanie wzmożenia moralnego i poczucia zagrożenia twardych elektoratów tak by widziały one tylko jednego silnego salwatora.
Nie było to rozwiązanie jedyne. Zauważmy program 500+ na pierwsze dziecko ma kosztować budżet ok 20 mld rocznie. Program ten raczej nie ma celów natalistycznych bowiem, jak mówił prof. Dudek, za raportami socjologów, potem min. Rafalska, w PL jest obecnie mało kobiet w wieku rozrodczym.
Gdyby te pieniądze rozdzielić między budżetówkę oznaczałoby to podwyżkę dla każdego bliską 1000 zł/m-c (liczba pracowników budżetówki to 1 896 340 (za Gazetą Prawną), kwota 879 zł/os netto) i, najprawdopodobniej, uśmierzenie kryzysów w budżetówce. 
Jakimi względami sugerowało się kierownictwo PiS podejmując takie a nie inne decyzje? Nie mam pojęcia. Ani oni o tym nie mówią, ani nie są pytani. Jedno jest pewne, niezależnie od tego, kto i w jakim stopniu wygra obecne starcie wyborcze jeden efekt zaistnieje na pewno: osłabienie aktualnego państwa polskiego poprzez osłabienie 5 kluczowych zawodów. Paradoksem jest, że ten kryzys państwa zostanie wywołany w znacznej mierze polityką ugrupowania, którego naczelnymi dewizami są: Silne Państwo oraz Prawo i Sprawiedliwość.
Miejmy nadzieję, że kryzys ten doprowadzi do faktycznej realizacji tych haseł, a nie będzie tak, że PiS zburzy to co jest, a ktośtam wskoczy i zrobi swoje, my zaś będziemy za to płacić płacząc.
A gdzieś z tyłu głowy kołacze się szkolny wierszyk z puentą: chłopcy przestańcie, bo się źle bawicie, dla was to jest zabawa, nam chodzi o życie.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Marek1taki

15-05-2019 [22:40] - Marek1taki | Link:

Wyrzucają z sań Anglika i Francuz jak po sąsiedzku pisze Trotelreiner. Oprócz odwrócenia uwagi jest i rycie beretów powierzchowne i głębokie zarazem, a ostatecznie flaszka jest jedna.
Podpunkt b) ma niewykluczające się alternatywy od 1. do 4. (poza nawiasem sprowadzającym rzecz do absurdu, jakkolwiek stosunki Rosji z Izraelem i USA są twarde to oparte na współpracy a nie na wyniszczaniu, wyniszczanie jest zostawione bezalternatywnie uwarunkowanym lennikom).
PiS nie idzie na zwarcie. Dał wszystkim, dał i nauczycielom, matury się odbyły, Broniarz został na spalonym. Natomiast faktycznie w przypadku nauczycieli PiS okazał się twardy jak Marek Jurek i nie zmieścił się w programowej spolegliwości.
Z tyłu głowy mam scenę z filmu Jak rozpętałem II wojnę światową. Chyba Prezes wcielił się we Franka Dolasa. Nie zdradzę którą scenę.

Obrazek użytkownika foros

16-05-2019 [00:07] - foros | Link:

Szczerze mówiąc ten żart mnie zdziwił głownie z powodu doboru aktorów, w historii przynajmniej Anglia i Francja to były narody handlowe, z reguły nie cofające przed zadnym świństwem by osiągnąć cel najmniej zaś znane są z altruizmu. Z tego znani są Polacy ginący za wolność waszą i naszą czy za Żydów, czy, ostatnio. za interesy USA nie domagając się za to żadnej zapłaty. Rosjanie z kolei znani są z tego, że ogólnie dużo ich ginie, i najważniejsza jest wspólnota nie jednostka. Tymczasem w dowcipie największymi altruistami, oddającymi życie za obcych ludzi, są narody handlowe, a największymi spryciarzami właśnie Rusek i Polak.

a jeśli chodzi o notkę, może i tak jest, że to wszystko jest tylko grą: słabi spadają, silni dzielą łupy między siebie. Cóż po owocach ich poznacie, tyle, że wówczas pewnie będzie za późno na zmiany. Jeśli zaś ową sceną z Kociniakiem jest ta w której mówi on: "dziewczynki ja bym wam wszystkim dał, ale teraz nie mam czasu" to jest to bardzo ostra, zjadliwa recenzja dzisiejszej PL. Bo te 5 zawodów jest kluczowe dla państwa. I państwo działa tak jak działa te 5 zawodów. I tak jest też postrzegane, również przez własnych obywateli
pzdr

Obrazek użytkownika foros

16-05-2019 [01:21] - foros | Link:

do Marek1Taki
Jeszcze jedno
Kolega ma żonę nauczycielkę opowiadał mi historię: w gminie gdzie pracuje żona wójt ostro namawiał nauczycieli do strajku. Zastrajkowali, wtedy wójt ze swoim kolegą dyrektorem szkoły wypłacili sobie nagrody z pieniędzy przewidzianych na pensje dla nauczycieli. Wkrótce po tym jak wieść się rozeszła strajk upadł. To chyba ta sama anegdota o Angliku, Francuzie, Polaku i Rusku tylko trochę inaczej opowiedziana.

I tak sobie myślę: im więcej takich historii, to w anegdotach i opowieściach będzie jak przytoczył Trotelreiner. Ale w realu to my będziemy płacić haracze Żydom jak płacimy od wielu lat, czy to za mienie gmin żydowskich, czy na cmentarze, muzea - kasa jest kasa. I to nas Polaków będą za bezdurno zrzucać z sań czy to Amerykanie czy Rosjanie czy kto tam się nawinie i będzie potrzebował ludzkiego mięsa Bo kto nas będzie szanował, jeśli my sami się nie szanujemy?

Obrazek użytkownika Marek1taki

16-05-2019 [08:00] - Marek1taki | Link:

Tak. Oczywiście to nas wyrzucają z sań. W przytoczonym dowcipie jest przyjaźń polsko-rosyjska - taki kontekst był w całej tej serii, która pamiętam z czasów PRLowskiego dzieciństwa i dlatego ją kojarzę z układaniem dowcipów przez służby. Nic innego niż współczesny ich udział w życiu internetowym.
Jak rozpętałem jest komedią pomyłek i da się wiele dopasować. Ogólnie jest bordello bum bum, ale też arabski bazar z grą w 3 karty, który wiadomo jak się skończył (a tak ładnie pobudził koniunkturę na rynku). W każdym razie jedziemy w wagonie z bykiem w niewiadomym kierunku, a wkoło sami "Niemcy".

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

16-05-2019 [00:01] - Imć Waszeć | Link:

Z nadzieją chybcikiem przeczytałem i natchnąłem się wielką otuchą, że Autor nie zakłada iż żydzi, choćby nawet tacy z CIA, mogliby kiedykolwiek prowadzić przeciwko nam wojnę hybrydową. Dobrze więc, że są tacy Ruscy pod bokiem. To uspokaja. Teraz już można iść spać, dziś już nic się nie zdarzy ;)

Obrazek użytkownika foros

16-05-2019 [00:09] - foros | Link:

nie tyle nie zakłada, co akurat oni nie są w tym kontekście wymieniani przez głównych, aktorów widocznych na senie politycznej.

Obrazek użytkownika angela

16-05-2019 [13:23] - angela | Link:

Dać budzetowce więcej, jak oni zechcą 2000,a nie 1000, i nadal będą strakjowqc dla strajku, nie dla pieniędzy.
 

Obrazek użytkownika angela

16-05-2019 [13:39] - angela | Link:

Marzy im się wojna, ludzie nie wiedzą w czym uczestniczą, rozprzezenie  kraju, chaos i anarchia osłabiają państwo. A Putin i,, unijne wojska tylko czekają, żeby w Polsce zrobić porządek. Nie we Francji, tylko właśnie w Polsce. Na to pracują ci co tą nieszczesna 447 stworzyli, i ci co ja teraz wykorzystują do oslabienia Rządu. Idą wespół z Żydami, i nie oszukaja nikogo, że to w obronie Polski. Idą wespół z Żydami, Niemcami i Rosja dla niepokojów i rozprzezenia w Polsce. 

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

16-05-2019 [15:17] - Imć Waszeć | Link:

Fiu fiu fiu fiu, fiu fiu fiu fiu, szczurołapek na fujarce gra ;)
Tak jest. Psychoza narasta, bo Polacy się budzą i przeglądają na oczy. To rząd ulega żydom i spełnia ich życzenia gwałcące zapisy o suwerenności w konstytucji, a nie Konfederacja.

PS: Jak trwoga do to gry na emocjach. Znów uderzono ustawą w TW esbecji, a jak ktoś ma do tego stosunek per-noga to zbój i drań oraz ruski agent. Sprawy sprzed trzydziestu lat ważą tyle, że przesłaniają bieżące zagrożenia. A kto uderzy w końcu w tewulców Mossadu?

Obrazek użytkownika angela

16-05-2019 [17:13] - angela | Link:

A uderzajcie, ale po wyborach, rozpętałiscie dyskusje o byle czym, a tracicie Polskę, taka wasza mądrość.
Pewnie ze się budzą, bo takiego dobrobytu jak dał im PiS, to nikt im do tej pory nie dał i nie da, bo woli mafie vatowskie. 

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

16-05-2019 [21:45] - Imć Waszeć | Link:

Ja nikogo nie atakuję, tylko siedzę i na was wszystkich patrzę. Widzę jak niektórym już korba odbija od propagandy i jak "dzielą naród" dla potrzeb bieżącej kampanii.

Obrazek użytkownika Jabe

16-05-2019 [16:11] - Jabe | Link:

Któż to idzie wespół z Żydami, Niemcami i Rosją oraz tymi, którzy 447 stworzyli?

Obrazek użytkownika Aqua Marina

19-05-2019 [22:48] - Aqua Marina | Link:

W zasadzie tekst jest dobry i dość realistyczne zawiera tezy i pytania. Ja mam tylko jedno: czy nikt jeszcze nie zauważył, że król jest nagi, a przynajmniej zaczyna  takim być? Oczywiście mam na myśli pierwsze oznaki zbliżającego się alzheimera, który zaczyna atakować prezesa Polski, ale nikt nie odważy mu się sprzeciwić, zwłaszcza jego dewizie: "po nas choćby potop". Na litość Boską! -  to nie Hitler, który by od razu rozstrzeliwał, to tylko mały, ale groźny watażka uważający się za właściciela Polski rządząc nią przez posłusznych sobie akolitów, których nagradza  stanowiskami w rządzie, spółkach Sk.Państwa, albo mandatami do Brukseli. Nikt nie zwrócił mu uwagi na  niebezpieczne dla budżetu i gospodarki  rozdawnictwo wyborczych kiełbas i  ich koszt? Nikt mu nie zwróci uwagi, że swoją polityką i niektórymi wypowiedziami objawia głęboką pogardę dla własnego żelaznego elektoratu traktując go jak  bezmózgowych  jołopów? A może to nie pogarda, ale po prostu objawy zbliżającego się alzheimera stosownego do jego wieku? A to nie jest dla państwa groźne...?
P.S.  Czy zatrzymanie mi tego komentarza wynika  z jakiegoś naruszenia przeze mnie regulaminu NB czy po prostu jest „nieprawomyślne”?