Szok! – S. Broniarz chce autonomii nauczycieli!

Dla mnie szok!

Pan Broniarz chce, aby nauczyciele mieli swobodę w tym, czego i jak nauczają, i to niezależnie od wytycznych polskiego państwa, wytycznych dotyczących ramowego zakresu minimalnej wiedzy, jaką uczniowie winni posiadać na zakończenie poszczególnych etapów nauczania szkolnego.

Wskazał w tym obszarze np. na dobór podręczników, które nauczyciel ma sam sobie wybierać według własnego widzimisię  czy też na uszczuplenie zakresu wymagań szkolnych dotyczących obszaru tegoż nauczania i zmniejszenie obostrzeń administracyjnych. 

Wszystkie te propozycje są zgodne z tym, w jaki sposób niszczono poziom nauczania przez ostatnie 30 lat, kiedy nawet student UW dziś nie wie, z jakimi krajami graniczy Polska a przez 20 lat nie było matematyki jako obowiązkowego przedmiotu na maturze, co wpłynęło zdecydowanie na niski poziom logicznego myślenia abiturientów i absolwentów szkół, w tym też wyższych.

Bo przecież, im wyższy poziom nauczania i wyższe wymogi wobec uczniów i nauczycieli w szkole podstawowej i średniej, to wyższy poziom nauczania wyższego i tworzenia polskich elit inteligencji, wpływających na wzrost i rozwój naszego kraju a także tworzenia społeczeństwa mądrego, wykształconego i umiejącego wyciągać wnioski z otaczającego nas szumu informacyjnego.

Oj... nauczyciele chcą jeszcze mniej pracować i jednocześnie dostać większą pensję? To też szok! Hipokryzja towarzyszy S. Broniarza nie zna granic, ale niektórzy pseudo nauczyciele znów się będą cieszyć, bo będą mieli mniej obowiązków, czyli już zupełnie ich "socjal" będzie najwyższy ze wszystkich grup zawodowych w Polsce, będzie wyższy niż w krajach bogatych a jednocześnie będą mieli mniej pracy niż wszyscy.

A może towarzyszowi S. Broniarzowi i jego prowadzącym w postaci KE właśnie o to chodzi, o co chodziło niemal wszystkim rządom po 1989 roku - mieć do czynienia z mało wykształcona masą młodych ludzi, którymi będzie łatwo sterować? Jakie to zgodne z nurtem obecnego komunizmu kulturowego obowiązującego niemal w całej Europie zachodniej i Ameryce, gdzie właśnie wykreowuje się taką bezwolną i bezmyślną masę ludzką.

Ciekawym były też słowa towarzysza S.B. o godności zawodu nauczyciela, o którą to godność też zamierza walczyć. Śmieszne jest to, bo przecież w czasie strajku zostały obnażone wszystkie wady nauczycieli i sami sobie tą godność odebrali.

W sumie po raz pierwszy w słowach szefa ZNP pojawiły się tego typu postulaty, co wynika ze społecznego braku akceptacji tego strajku i  spadających sondaży G. Schetyny i jego spółki z KE.

Co S.B. chce uzyskać i co chcą uzyskać jego mocodawcy z KE?

Oczywiście tak oddolnie pozyskać choć po części uczniów, którzy mogą się ucieszyć z niższego poziomu wykształcenia i całej edukacji, choć ja osobiście w to wątpię, bo i w większości dzisiejsi młodzi ludzi zaczęli sobie zdawać sprawę, że jednak warto się uczyć...  tym niemniej istnieje ta mniejszość mniejszość.

Innym celem jest odzyskanie godności nauczycieli, co będzie - jak wspomniałem - bardzo trudne.

Kolejnym jest stworzenie kolejnego zaporowego postulatu, bo ten rząd z pewnością nie zgodzi się na autonomię nauczycieli i stworzeni czegoś na kształt jeszcze niedawno wyższej "klasy" społecznej w postaci sędziów.

Autonomia nauczycieli jest niemożliwa, jeżeli nie chce się zniszczyć integralności państwowości polskiej a tym samym zmniejszając jego suwerenność.

Zbyt daleko posunięta interpretacja?

Otóż nie, bowiem jest identyczna z postulatami KE, aby zniszczyć państwo polskie i w jego miejsce stworzyć coś na kształt samorządowej regionalności i laindyizacji państwa polskiego. Przecież to wynika np. z postulatu likwidacji urzędów wojewódzkich i przeniesienie ich prerogatyw na samorządy, które będą decydowały w skrajnych przypadkach o samodzielnej polityce regionu w obszarze wewnętrznym a być może też i zewnętrznym. Są też postulaty autonomii Śląska czy też ziem warmińsko-mazurskich.

A czyż postulat autonomii nauczycieli nie idzie tą drogą i nie ma takiego pośredniego celu, o którym strajkujący nauczyciele zapewne nie mają zielonego pojęcia?

S.B. zapowiedział, że strajk będzie kontynuowany i niejasno się wyraził na temat uczestnictwa w "okrągłym stole" zapowiedzianym przez premiera, podobnie niejasno wyraził się też przedstawiciel drugiego strajkującego związku zawodowego, czyli FZZ. W sumie to mu sie nie dziwie, bowiem już dziś zapowiedział, że żadnej dyskusji na temat wysokości plac nie będzie i z tego nie zrezygnuje... więc gdzie tu pole do negocjacji i consensusu?

jeszcze w zakresie autonomii nauczycieli... Może tak wszystkie zawody publiczne mają uzyskać autonomię: policja, wojsko, lekarze i służba medyczna, pracownicy komunalni i inne?

P.S. - dopisek z godziny 15.30 dzięki Maryli z BM24

O innym, ideologicznym aspekcie tej hucpy pisze też Pani Nykiel z portalu wpolityce.pl i choć zahaczyłem też o ten temat, to warto mój tekst uzupełnić poniższym:
https://wpolityce.pl/polityka/...

Zostaw za sobą dobra, miłości i mądrości ślad...
http://krzysztofjaw.blogspot.com/ kjahog@gmail.com

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Zunrin

23-04-2019 [15:34] - Zunrin | Link:

OJP... Niezawisłość edukacji... Nie no, to musi być kolejny zaporowy argument, nie można być na tyle głupim, żeby coś takiego próbować przeprowadzić...
A swoją drogą zaczyna być ciekawie, bo rodzice zaczynają się męczyć tym strajkiem. A do tego zaczynają być irytowani z drugiej strony - we Wrocławiu zaczęli się denerwować, jak tamtejszy prezydent zapowiedział wypłatę wynagrodzeń nauczycieli mimo strajku.

Obrazek użytkownika Trotelreiner

23-04-2019 [16:05] - Trotelreiner | Link:

Chowa sie w UE elektorat taki jak na Ukrainie,taki za który sie "robi sondaże" i taki który sms-uje w Eurowizji...na KOKO SPOKO.
Debili z wyższym wykształceniem..nawet z doktoratami robionymi w POP PZPR na AGH.
U mnie wylądował "pon dohtór" swieżo po obronie...na Uniwerku w pewnym ośrodku w Italii...miał wykładać ekonomie studentom Erasmusa...i zdziwiony,że MIAŁ ZNAĆ JĘZYK WŁOSKI W STOPNIU BARDZO DOBRYM I ANGIELSKI W STOPNIU DOBRYM....JESZCZE UMIEĆ SIE POROZUMIEĆ W NIEMIECKIM!
NO SZOK! ON "DOHTÓR" Z WARSIAWY...I PO WŁOSKU!!?

Specjalnie nie piszę w jakim mieście jest Uniwersytet...może ma znajomych w ruskiej mafii? :-)))

Obrazek użytkownika zbieracz śmieci

23-04-2019 [19:59] - zbieracz śmieci | Link:

Z miejsca gdzie mieszkam jest znacznie bliżej do Pragi niż Krakowa czy Warszawy od lat mądzrzy rodzice tam posyłaja po nauki swoje dziatki bo i wiedzę otrzymaja wiekszą ,praktyki to marzenie tych z kraju ,stypendia a po zakończeniu biegła znajomość trzech języków a koszty utrzymania dzieciaka mniejsze niż tutaj. 
Kto tam wykłada ano najlepsi z całego świata!

Obrazek użytkownika zbieracz śmieci

23-04-2019 [19:41] - zbieracz śmieci | Link:

Słyszałem o tej wielkopomnej propozycji na zlocie polączonych jaczejek tak lewactwa jak i polskojęzycznego a na wiele ich ich pomysłów zostałem juz uodporniony nie przeżyłem szoku poznawczego!
Dobrze ,że o tym mówia bo jest okazja aby tym walić przy każdej rozmowie w te zakute czerepy -zawsze i wszędzie!
Trzeba przyznać ,że sam pomysł jest nowością i nigdy i nigdzie lewactwo niczego takiego nie proponowało ,nawet anarchiści nie pozwolili by na taka wolność w procesie nauczania.

Obrazek użytkownika Ptr

23-04-2019 [20:18] - Ptr | Link:

Po przeczytaniu tylko tytułu i kilku pierwszych zdań od razu konkluzja - państwo jest słabe. Państwo z dykty. Komu tam na górze na tym zależy ? Państwo jest słabe i prawo nie działa. Dlaczego ? Dlatego , że jakiś działacz coś wymyśli pod pretekstem walki o podwyżki, a rzuca haslo, które jest obrazą dla Sejmu , Rządu i wszystkich wyborców. Uzurpuje sobie prawo proponowania jak powinien działać jeden z filarów państwa i taki absurdalny postulat jest nadal "w grze". 
Ktoś inny jeszcze postuluje aby zatrzymać państwo. Uważam,że działalność polityczna wymierzona w państwo i deklarowana przeciw państwu powinna być natychmiast neutralizowana. 

Obrazek użytkownika Jan1797

23-04-2019 [20:56] - Jan1797 | Link:

Część środowiska nauczycielskiego nie może sobie pozwolić na ścisłe wyznaczenie zadań
z których mogą być rozliczeni. W wyniku strajku, nastąpią jednak zasadnicze zmiany dowolności
nauczania w konfrontacji z pozwami zbiorowymi rodziców przeciwko ZNP, czy te pozwy będą
dotyczyć MKS-u?. Ogólnopolski Międzyszkolny Komitet Strajkowy utrąci Forum i ZNP? ;
https://kurierlubelski.pl/matu...
 Broniarz, autobusy podstawił POKOjowe a chętnych do wiecowania niewielu. Jan.
 

Obrazek użytkownika krzysztofjaw

24-04-2019 [20:08] - krzysztofjaw | Link:

Dziękuję za wartościowe komentarze. Ja wierzę, że UE się zmieni po wyborach. Może to tylko mrzonki... może, ale nadzieja jest płonna. Mi żal uczniów, to wszystko dla nich koszmar.
pzdr

Obrazek użytkownika PIOTR Z GDAŃSKA

24-04-2019 [22:33] - PIOTR Z GDAŃSKA | Link:

Za czasów Immanuela Kanta w sali wykładowej stała skarbonka. Zawartość tejże skarbonki stanowiła całą zapłatę za pracę dydaktyczną mistrza. Mimo to wielki Immanuel nie przymierał głodem. Co więcej byli tacy jak np. Fichte, którzy potrafili na piechotę przejść z Warszawy do Królewca by posłuchać nauk filozofa.
Jestem za pełną autonomią nauczania, ale pod warunkiem przestrzeganie powyższej zasady. Podejrzewam, że jej przyjęcie skutkowało by niestety powiększeniem ilości dziadów proszalnych pod kościołami.
Dzisiejsi nauczyciele wykazują prawdziwą niezależność, głównie od rozsądku i przyzwoitości.