Triduum Paschalne - dni wyciszenia, smutku i radości...

Trwa Triduum Paschalne upamiętniające Ostatnią Wieczerzę, Mękę i Śmierć Jezusa Chrystusa. Po smutnym dzisiejszym dniu nastąpi Jego Zmartwychwstanie.

Dla wszystkich chrześcijan na świecie to najsmutniejsze, ale i najradośniejsze w roku dni i najważniejsze wspomnienie największej Tajemnicy Wiary, dzięki której nabiera ona właściwego sensu i wymiaru.

Dziś wspominamy śmierć Jezusa Chrystusa na Krzyżu. Dla ludzi wierzących jest to - jak wspomniałem -   jednym z najtragiczniejszych a jednocześnie najradośniejszych momentów przeżywania ich wiary, bowiem dzięki niej mogło nastąpić zapowiadane Zmartwychwstanie Mesjasza i również odpuszczenie nam Grzechu Pierworodnego.

Z rąk katów zginął niewinny człowiek, który z woli Boga narodził się na Ziemi jako Jego Syn, aby nieść Jego Słowo. Nie został ukamienowany. Kaci i mordercy wpierw w swoim zaprzańskim i bałwochwalczym tchórzliwym obłędzie musieli Go poniżyć, ośmieszyć i zadać mu ból Drogi Krzyżowej. Wewnętrzna Moc Jezusa, której tak bali się Jego oprawcy i głęboka wiara w Ojca, jakiej nigdy - do dzisiaj - nie zaznali stała się dla Nas wszystkich odkupieniem naszych win.

Nauczyciel Słowa Bożego zginął tragicznie jedynie za głoszenie tego Słowa i wskazywanie innej, lepszej oraz godnej drogi życia, po której ludzie winni kroczyć ku Zbawieniu. Ale przecież ta śmierć sprowokowana i zadana Mu przez ziejących nienawiścią i strachem innych ludzi, sanhedryńskich  faryzeuszy, okazała się Zwycięstwem: Dobra nad złem, Miłości nad nienawiścią, Prawdy nad kłamstwem, Godności nad pogardą i małością, Życia nad śmiercią... To daje i nam  radość i możemy się weselić, bo Jego Zmartwychwstanie zapowiada też takie Zmartwychwstanie nas samych...

Zważmy jednak, że śmierć zadana Jezusowi a zakończona Jego zwycięstwem, czyli Zmartwychwstaniem nie kończy Jego Mesjanistycznej Drogi Życia na Ziemi. Wprost przeciwnie! Każdy z nas, naszych przodków i tych, którzy przyjdą po nas... My wszyscy wierzący w Niego jesteśmy budowniczymi kolejnych "odcinków" tej drogi... aż do Dnia Ostatecznego i wstąpienia do Królestwa Bożego...

Budujmy tą drogę do Bożej Szczęśliwości każdego dnia i najlepiej oraz najpiękniej jak tylko potrafimy. Trwajmy w prawdzie i głośmy prawdę,  nie bójmy się upadać, ale silni pokorą zawsze starajmy się wstawać i iść dalej tą jakże w sumie prostą drogą... zostawiając za sobą miłości, dobroci i mądrości ślady.

Jezus Chrystus poprzez swoje Zmartwychwstanie  dał nam wiarę w zwycięstwo i czerpanie radości nawet z cierpienia... Zło, obłuda, kłamstwo, ból... były dla Jezusa tylko tragicznymi etapami w drodze do zwycięstwa i pełnej chwały.

Niech w codziennym życiu królują w nas Wiara, Nadzieja i Miłość a radość z pewności  Zmartwychwstania Pańskiego upewnia nas, że ostatecznie zatwardziałym piewcom Zła Bóg wyznaczył rolę przegranych i wiecznie potępionych...

Niech Droga jaką wyznaczył nam Jezus Chrystus będzie naszą drogą wiary w zwycięstwo właśnie dobra, prawdy i piękna... a dla naszej Ojczyzny będzie zwiastowaniem jej zwycięstwa ostatecznego zwycięstwa.

Radujmy się i weselmy... i nie traćmy nigdy wiary, nadziei i optymizmu... 

Na te dwa dni i dzień Zmartwychwstania Pańskiego życzę wszystkim wyciszenia z bieżących emocji politycznych, przeżycia zjednoczenia z Jezusem w czasie jego cierpienia i radości z jego Zmartwychwstania oraz miłości, ciepła, spokoju, pogody ducha, spotkania z rodziną i dzielenia się z każdym Bożą miłością.

Pozdrawiam

Zostaw za sobą dobra, miłości i mądrości ślad...
http://krzysztofjaw.blogspot.com/
kjahog@gmail.com

 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika jazgdyni

19-04-2019 [12:09] - jazgdyni | Link:

Witaj Krzysztofie

Zamieściłem co poniżej na niepoprawnych. Uważam, że warto to u Ciebie powtórzyć.

Swary, waśnie, obelgi... wrogość.
Lecz wróg dla wszystkich jest tylko jeden. To Śmierć.
 
Pan zszedł na Ziemię pod postacią Syna Bożego - Jezusa Chrystusa. Jest on przewodnikiem naszym i nauczycielem.
W Wielki Piątek pokazał nam cierpienie i Śmierć. Dzieci boże, dzieło Twórcy, ukrzyżowali Jezusa i ten umarł. Dopadł go największy wróg każdego człowieka - Śmierć.
To ważny początek lekcji, tragiczny i smutny.Więc rozpaczaliśmy.
Tylko Jezus Chrystus ZMARTWYCHWSTAŁ !
Pokonał Śmierć -pokazał ważny znak, żył dalej i wniebowstąpił.
Czy dobrze zrozumieliśmy tą lekcję? Umrzesz, lecz możesz żyć dalej. Nie wiemy jeszcze jak też zmartwychwstać przykładem Jezusa. Lecz Bóg codziennie nas uczy.
 
Była też dodatkowa lekcja na Golgocie. Wraz z Jezusem krzyżowano dwóch pospolitych złoczyńców. Jednego można było oszczędzić. Należało tylko dokonać właściwego wyboru. Wiemy dobrze, że raz dokonujemy dobrych wyborów, a innym razem złych. Te złe zawsze w końcu skutkują Śmiercią.
 
Więc nie lękajmy się. Dzisiaj, w Wielki Piątek pogrążamy się w smutku i rozpaczy. Lecz na krótko. Już w Wielką Niedzielę będziemy wszyscy się cieszyć, bo Chrystus Zmartwychwstał ! Pokonał Śmierć. Pokazał prawdziwą drogę dla każdego.
Ci, co odbierają te ważne historyczne fakty, jako przegraną Chrystusa Proroka z ziemskimi siłami, są prości i naiwni.
Nic nie dzieje się bez woli Pana.
Wszystkich proszę o smutek dzisiaj i radość w Niedzielę.
I życzę wszystkim spokoju i wypędzenia różnych strachów, które nas w doczesnym życiu dręczą. Po to Chrystus zmartwychwstał.
 

 

Obrazek użytkownika krzysztofjaw

19-04-2019 [15:05] - krzysztofjaw | Link:

Dziękuję za ważny i wzruszający komentarz: "Nic nie dzieje się bez woli Pana.
Wszystkich proszę o smutek dzisiaj i radość w Niedzielę. I życzę wszystkim spokoju i wypędzenia różnych strachów, które nas w doczesnym życiu dręczą. Po to Chrystus zmartwychwstał". 

Zgadzam się w całej rozciągłości i  ze smutkiem, ale i radością. Dzisiaj będę na Drodze Krzyżowej. To naprawdę jest doznanie Wiary....