RODZINA, DOBRO, WOLNOŚĆ, OJCZYZNA…

Czy tytuł tego wpisu jest już rzeczywiście passe? Czy jedynie skandal, ruja i porubstwo może napędzać dziś tzw. show-business?

Minęło mi niespodzianie 40 lat twórczej i artystycznej pracy. Szmat czasu. To skłania do pewnych podsumowań i refleksji. Stąd dziś odrobina prywaty na moim blogu.

Pamiętam tamte pierwsze, nieśmiałe próby pisania piosenek, to studenckie granie i śpiewanie - rodem z Krainy Łagodności. Zaczynałem sam, potem był epizod z Rudim Schuberthem, z "Babsztylem" zaliczyłem większość studenckich festiwali przełomu lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych. Niektóre wielokrotnie, zdobyło się też parę nagród. Nasz debiut opolski – cover utworu „W siną dal” - śpiewała wtedy cała Polska.

Potem nastąpiła fascynacja muzyką country-folk, co znalazło swe spełnienie na Piknikach Country w Mrągowie. Zawsze lubiłem westerny, w finale których (w tamtych czasach) dobro zawsze zwyciężało. Ameryka kojarzyła mi się wtedy z wolnością szerokich przestrzeni, przemierzanych konno (lub na harleyach) przez naprawdę wolnych ludzi. Nie bez znaczenia była też tematyka tych piosenek; gwiazdy z Nashville śpiewały najczęściej o Bogu, rodzinie i o miłości do swego kraju. Nawet mi to pasowało, więc w 1985r. założyłem z żoną Bożeną familijny „Zayazd”, z którym wciąż występujemy. I staramy się – zgodnie ze staropolską nazwą zespołu – serwować w repertuarze jak najwięcej polskiej tradycji (stąd przydomek: „Eastern Country”). Był więc i „Śpiewnik Kaszubski”, i album z polskimi kolędami zagranymi na amerykańską modłę (uczyły się na nich radości śpiewania o Bożym Narodzeniu całe pokolenia artystów estradowych). Znacząca w karierze zespołu okazała się płyta „Zayazd u Mistrza Adama” - ze śpiewanymi na współczesną nutę wierszami Mickiewicza.

A potem przyszedł czas wieku dojrzałego. Uznałem, że świat zmierza w złym kierunku i jedynie przez szlachetnie wykorzystywaną pop-kulturą można skutecznie (czyli atrakcyjnie) go naprawiać. Choćby edukować historycznie naszą młodzież (a często i dorosłych!). Stąd kolejne płyty: „Katyń 1940”, „Patriotyzm”, „Obudź się Polsko”, „Niepodległa”…

Gdy pytają mnie czasem fani, który ze swych utworów uważam za najlepszy – od lat odpowiadam niezmiennie: ten, który dopiero napiszę...

Zapraszam dziś wszystkich przed telewizory (Program 2 TVP, niedziela 10.02.br godz. 22.20.) na mój benefis z okazji 40-lecia pracy twórczej i artystycznej. Tytuł programu „Ostatni taki Zayazd” bezpośrednio nawiązuje do mojego ukochanego „Pana Tadeusza”.

Pamiętacie państwo przypominanych przez Wieszcza bohaterów: „Ostatniego, który tak grał na rogu”? „Ostatniego który tak poloneza wodził”? „Ostatniego, co tak grał na cymbałach”? Ten romantyczny świat wciąż żyje w moim sercu. I chciałbym go Wam przypomnieć. A przynajmniej spróbować…

Proponujemy 70 minut dobrej i różnorodnej muzyki – od poezji śpiewanej, przez country-folk, romans, pop, rap po ostrego rocka – w wykonaniu „Zayazdu” i pokaźnej gromadki śpiewających moje piosenki wyjątkowych Artystów: Kasi Popowskiej, Pauliny Grochowskiej, Agnieszki Twardowskiej, Alicji Boncol, Ryszarda Wolbacha, Norberta „Smoły” Smolińskiego i dwóch raperów: „Bastiego” i „Klipo”. Akompaniuje zespół muzyczny Mariusza Dubrawskiego. Gorąco zapraszam!

PS A w cyklu – znalezione w sieci – przypominam utwór wybrany głosami uczestników Pikników Country w Mrągowie do Złotej Dziesiątki Pikniku Country:
„Easy Rider – Siwy Wilk”:
https://www.youtube.com/watch?v=lHbsRFeNBnY

Jeszcze składanka „mickiewiczowska”:
https://www.youtube.com/watch?v=l0sfpPDYZII

I podróż w zamierzchłą przeszłość: "Hej, przyjaciele".
https://www.youtube.com/watch?v=XiYECtDPPfU

YouTube: 
Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

10-02-2019 [16:14] - wielkopolskizdzichu | Link:

"Stąd dziś odrobina prywaty na moim blogu."

Zawsze traktował Pan swój kącik na Naszych Blogach, jako miejsce do autopromocji, do czego wszak dysponujesz Pan prawem, więc po co udawać że jest inaczej.

Obrazek użytkownika Lech Makowiecki

11-02-2019 [19:31] - Lech Makowiecki | Link:

Zdzisiu nieoceniony z Wielkopolski. Dziękuję za gratulacje. A już zwątpiłem! Jednak na wiernego trolla zawsze można liczyć... :)))

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

11-02-2019 [23:26] - wielkopolskizdzichu | Link:

To w ramach pocieszenia. Szef TVP wsadzając benefis Pana Piosenkarza w godzinach nocnych niedzieli, dał wyraźną wskazówkę w okolicach jakiej części ciała ma twórczość Drogiego Jubilata, i nie trudno zauważyć, iż nie jest to serduszko.

Obrazek użytkownika Bona

10-02-2019 [18:54] - Bona | Link:

Serdeczne gratulacje dla Jubilata. Ma się czym Pan pochwalić i należy to  czynić, tym bardziej że robi Pan to z tzw. taktem.
ps. wielkopolskizdichu- czytając jakikolwiek pański komentarz to po prostu ręce opadają. Niemniej pozdrawiam Pana.