Parę słów o rabunku

W środowym „New York Timesie” na stronie 1 i 2 duży artykuł o zrabowanych przez Niemców podczas II wojny światowej dziełach sztuki należących do Żydów mieszkających w Niemczech, Austrii i wielu krajach Europy. Dobrze, że „NYT” o tym pisze. Ale podsunę amerykańskiej gazecie inny, choć podobny temat: kolosalne straty polskiej kultury z powodu zrabowanych przez Niemców (w jakiejś mierze też przez Rosję Sowiecką) dzieł sztuki znajdujących się w muzeach czy domach prywatnych na terenie II RP. To straty niepowetowane. Polska straciła 2800 obrazów znanych europejskich szkół malarskich, 11 000 obrazów polskich mistrzów, 1400 wartościowych rzeźb, 125 000 rękopisów, w tym 50 000 muzealnych, 22 000 starodruków, 25 000 zabytkowych map, 300 000 grafik. Niemieccy okupanci zrabowali też bądź zniszczyli co najmniej 50 milionów (sic!) książek (zbiory publiczne i prywatne). Praktycznie zlikwidowali 26 000 bibliotek szkolnych, 4 500 oświatowych, 1000 naukowych. Oznaczało to zniszczenie 90% bibliotek szkolnych, oświatowych i czytelni publicznych, 70% bibliotek prywatnych oraz fachowych, 55% naukowych. Wartość rynkowa zrabowanych przez Niemców i Rosję w Polsce w latach 1939-1945 dzieł sztuki to … 30 miliardów dolarów! To dobry temat na artykuł w „NYT” oraz produkcję z Hollywoodu. Czyż nie?

*pełna wersja komentarza, który ukazał się w „Gazecie Polskiej Codziennie” (08.09.2018)
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika anakonda

09-09-2018 [11:51] - anakonda | Link:

" Ale podsunę amerykańskiej gazecie inny, choć podobny temat: "
----------------------------------------------------------------------
Wlasnie dlaczego nie podsunac im cos takiego:

https://www.pravda-tv.com/2017...

a moze to:

https://verschwiegenegeschicht...

Owszem Niemcy sporo w okupowanej Polsce zrabowali, problem w tym, ze inny zlodziej
okradl niemieckiego rabusia i wywiozl to do swojego kraju za wielka wode.

Obrazek użytkownika paparazzi

09-09-2018 [19:59] - paparazzi | Link:

A co anakonda by chciała bardziej?. Spotkać w czasie wojny lub nawet teraz w bezludnym miejscu, z czerwonoarmiejcem czy jankesem. Pytanie retoryczne, można by powiedzieć a u was murzynów bija. Chce dodac ze Niemiec tego nie pojmie co chce przekazać, lol.