Przejdź do treści
Strona główna

menu-top1

  • Blogerzy
  • Komentarze
User account menu
  • Moje wpisy
  • Zaloguj

A to Polska właśnie

Ryszard Czarnecki , 23.06.2018
Jadę bocznymi drogami, przemieszczając się między Piłą a Poznaniem. Samochodem rzuca, bo to przecież nie autostrada. Drogi nawet kręte, jak na równinę. Mijam Uchorowo, po prawej stronie będzie Starczanowo, ale ja jadę w kierunku Murowanej Gośliny, bo to kierunek na stolicę Wielkopolski. Duży krzyż stoi przy drodze. Piękna pogoda. Kłębiaste chmury na błękitnym niebie, zadbane domy i ogrody po prawej i lewej. Kusi mnie, żeby skręcić w kompletny już interior, ale obowiązki wzywają, a jeszcze dzisiaj muszę być w stolicy jednego z pięciu największych krajów UE – czyli Warszawie. Mijam Białężyn, po prawej i lewej tym razem łąki,w głębi lasy, wyprzedzam traktor, gorzej z dużą betoniarką, tzw. „gruszką”. Jestem w Białęgach i myślę sobie za Wyspiańskim: „A to Polska właśnie”.
Ostatnio sporo jeżdżę po Polsce, w ramach akcji Prawa i Sprawiedliwości „Polska jest jedna”. Byłem na Górnym Śląsku, w Knurowie i Rybniku, byłem nieopodal stąd w Połajewie, Czarnkowie i Wronkach - tam gdzie siedziało mnóstwo więźniów politycznych za komuny. Wreszcie Grodków na Opolszczyzna – tu z kolei był słynny obóz internowania dla działaczy „Solidarności” z Dolnego Śląska i nie tylko. Wreszcie podwrocławska Czernica. Wszędzie pogoda, jak malowana, krajobrazy niczym z landszaftów cieszą oczy. Ja, autor dobrych kilkudziesięciu reportaży z różnych kontynentów, zachwycam się pięknem własnego krajem. Mijam lokalne niestrzeżone przejazdy kolejowe. Ciągnę się w ślimaczącym się sznurze samochodów, ale nawet to, choć droga mi każda minuta ,nie jest w stanie wyprowadzić mnie z dobrego nastroju. Murowana Goślina i z kolei ciągnący się kilometrami sznur pojazdów w drugą stronę. Za mną Bolechowo. Znaki ostrzegają przed zwierzyną z pobliskich może nie kniei, ale solidnych lasów. Dziesięć, może paręnaście koni pasie się tuż przy drodze, a krajobraz jest sielski-anielski.
Kierunek „Dąb Bartek”. Po prawej konglomeracja bloków, małych starych domków z bluszczem na ścianie i nowoczesnych, oryginalnych architektonicznie budynków. Krajobraz zaczyna się łamać, różnicować, po prawej opadać. Przy drodze czerwone maki. No i masz, wjeżdżam do poznańskiego Czerwonaka. Zieleń wkoło. Ależ intensywna ta zieleń. Tablica: „dopuszcza się ruch rowerowy”, choć żadnych ścieżek nie widać, ale przecież są chodniki i droga, choć zapchana samochodami. Po lewej, nomen omen, Dziewicza Góra, raptem trzy kilometry stąd. I tylko reklama McDonalda, jak zgrzyt, dysonans, jest zapowiedzią świata, który wdarł się do naszego – i stał się praktycznie jego częścią.
Zawsze piszę o polityce. Ten felieton taki miał być. Ale nie jest.
Bracia Golcowie śpiewali: „Maj, młody maj, kocham ten kraj, wierzę w ten kraj!”. Ja też kocham i wierzę - ale nie tylko w maju.
*felieton ukazał się w "Gazecie Polskiej" (30.05.2018)
  • Zaloguj lub zarejestruj się aby dodawać komentarze
  • Odsłony: 1866
Domyślny avatar

xena2012

23.06.2018 13:23

Na razie jeszcze Polska ale na jak długo? Jeździmy podziwiając z samochodu krajobrazy,urokliwe miejsca,zadbane domy i posesje. Zapewniamy że kochamy i wierzymy w naszą Ojczyznę.Tylko dlaczego mając to wszystko pozwalamy,by rządzili tu obcy krytykujacy wszystko co polskie, pisząc nam swoje ustawy utrzymający nas w przekonaniu,że jesteśmy zbrodniarzami i antysemitami? Nawet polska flaga przeszkadza a byle ambasadorek usiłuje rzadzić Polakami.
Novalia47

Novalia47

23.06.2018 16:12

Takie samo be-ble-ble- jak w tzw, politycznych tekstach Czarneckiego, zwłaszcza tych słownych. A to obatel, właśnie... Podobnie jak i Xena: krajobrazy ojczyste, miłe to widoczki, ale ci obcy, co chcą władać tym malowniczym krajem przez ambasadorów - a to Xena właśnie, ufff!
Ryszard Czarnecki
Nazwa bloga:
Blog autorski

Statystyka blogera

Liczba wpisów: 6, 995
Liczba wyświetleń: 8,139,615
Liczba komentarzy: 11,171

Ostatnie wpisy blogera

  • MALI LUDZIE,WIELCY IDIOCI.
  • BRZYDSZA TWARZ MUNDIALU
  • MIAŁEM RACJĘ CZYLI TERAZ WSZYSCY MĄDRZY

Moje ostatnie komentarze

Najpopularniejsze wpisy blogera

  • EKSHUMACJA ŚP. WASSERMANA I MILCZENIE PIĄTEJ KOLUMNY
  • Najnowszy kawał o Tusku i Gierku
  • Nowy kawał o Tusku i raju

Ostatnio komentowane

  • u2, "gdzie teraz jest ten krzyż"Krzyż jest symbolem europejskich wartości. Nie tylko Niemcy bezwzględnie niszczą europejskie wartości zastępując je nowomową i polit-poprawnością. Ale spodobała mi się…
  • sake2020, @u2....A właśnie,gdzie teraz jest ten krzyż tak pohańbiony przez niemieckich bandytów?Pewno leży na śmietniku bo Tusk uzgadniający tę ,,akcję'' z Berlinem na dziś nie jest katolikiem .No i nasuwa się…
  • u2, "Niemcy tłuką Polaków'Z tego co widziałem na krótkich filmikach na X to niemiecka Polizei nie utworzyła kordonu wokół głazu i była wolna amerykanka, czyli tłuczenie pojedynczych Polaków stawiających…

Wszystkie prawa zastrzeżone © 2008 - 2026, naszeblogi.pl

Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | tvrepublika.pl | albicla.com

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Do czego są one potrzebne może Pan/i dowiedzieć się tu. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek. | Polityka Prywatności

Footer

  • Kontakt
  • Nasze zasady
  • Ciasteczka "cookies"
  • Polityka prywatności