O prezydencie Dudzie, konstytucji i referendum...

Poniżej zamieszczam treść mojego wywiadu dla „Super Expressu”.

"Super Express": - Prezydent i jego otoczenie zapewniają, że proponowane przez niego referendum konstytucyjne się odbędzie. Rzeczywiście zmiany w konstytucji są potrzebne i powinien je moderować Andrzej Duda?

Ryszard Czarnecki: - Oczywiście, zmiany w konstytucji są niezbędne. Dotychczasowa ustawa zasadnicza ma już ponad 20 lat. Była tworzona jeszcze w okresie transformacji, a od tamtej pory sytuacja społeczna i gospodarcza Polski uległa głębokim zmianom. Trzeba więc ją dostosować do współczesności.

Ale...

Pojawia się pytanie, czy te zmiany powinny być zapoczątkowane przez referendum? Czy takie referendum powinno być jednak na końcu.

Jak pan uważa?

W moim przekonaniu najpierw powinna odbyć się długa debata, w którą zaangażowane będą bardzo różne środowiska - nie tylko prawników, ale także organizacji społecznych.

Takie konsultacje prowadzi już prezydent.

Te konsultacje będą kilkumiesięczne, a o nowej konstytucji trzeba rozmawiać znacznie dłużej. Przecież ma być ona na lata i dziesięciolecia . Przypomnę, że prace nad obecną konstytucją trwały cztery lata. Dodatkowo uważam, że to nie referendum - jak w pomyśle pana prezydenta - miałoby wpłynąć na debatę wokół nowej konstytucji, ale to debata powinna określić, jakie pytania padną w referendum.

Takie stawianie sprawy to nie jest jednak złośliwość wobec prezydenta? Wygląda na to, że chcecie storpedować jego pomysł.

Nie. Nie traktujemy konstytucji jako elementu sporu. To zbyt ważna sprawa. Zresztą od dawna przekonuję, że 11 listopada jako data referendum nie jest najlepszym pomysłem. To święto narodowe, które powinno łączyć, a nie dzielić. Co by nie mówić, każde referendum budzi emocje, budzi dyskusje i prowadzi jednak do podziałów. Chciałbym, żebyśmy w dniu, kiedy będziemy świętować 100-lecie polskiej niepodległości, podziałów uniknęli.

Andrzej Duda wydaje się jednak zdeterminowany. Urzędnicy jego kancelarii mówią, że nie wyobrażają sobie, by Senat, który prezydencki wniosek o referendum rozpatrzy, odrzucił go. Pan sobie to wyobraża?

Pan prezydent jest bardzo mądrym człowiekiem i sprawnym politykiem i sądzę, że nie będzie się upierał przy swoich racjach. Oczywiście, cześć i chwała panu prezydentowi za to, że podjął się zmiany konstytucji. Nikt tej zasługi Andrzejowi Dudzie nie zabierze.

Bardzo jesteście łaskawi dla niego.

Jak mówiłem, zgadzamy się z panem prezydentem, że nowa ustawa zasadnicza jest niezbędna, ale uważamy, że pracę nad nią powinny wyglądać inaczej. Liczę, że podzieli on nasze zdanie w tej sprawie.

 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Marek1taki

11-05-2018 [09:03] - Marek1taki | Link:

"debata powinna określić, jakie pytania padną w referendum."
Odwrócenie tej kolejności to stawianie narodu jako żyranta cudzej polityki. Co w takiej sytuacji szkodzi dać się rozegrać prezydentowi w referendum kto z nim a kto przeciw? O intelektualnym szyderstwie z Polaków świadczy fakt, że nie znamy pytań referendalnych, a zagadnienia do poruszenia.
https://www.tvn24.pl/wiadomosc...
Jedyna propozycja "Rzeczpospolita Polska przestrzega wiążącego ją prawa międzynarodowego i europejskiego zgodnego z konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej" niewiele wnosi, bo czyż nasze prawo po konsultacjach z naszymi wrogami nie jest zgodne z ich potrzebami?
Może to propagandowo słuszny powód by Polaków zaskoczyć pytaniami, bo traktując nas poważnie należałoby zapytać czy jesteśmy za odzyskaniem suwerenności i za wypowiedzeniem zobowiązań z tym związanych, albo o nadrzędności prawa Polskiego na terytorium Polski (tak chyba to jest w konstytucji Niemiec)
Wprowadzanie do konstytucji zapisu podziału terytorialnego jest może formą ochrony terytorium przed obrywaniem po kawałku? Może.
Wprowadzanie szczególnej ochrony czegoś tam jest formą dyskryminacji. Chyba takiej niepoprawności prezydent nie chciał popełnić? Na tym polega istota konstytucji, że ujmuje kto równy, a kto równiejszy? By każdy mógł się poczuć roszczeniową mniejszością zamiast odpowiedzialną większością? Ten tok rozumowania jest szczególnie szkodliwy i prowadzi do degradacji społecznej, którą widzimy na tzw. Zachodzie.

Obrazek użytkownika Goral Supreme

11-05-2018 [20:14] - Goral Supreme | Link:

Najlepszy merytorycznie ,  komentarz polityczny,jaki czytalem od 10 lat..
Niestety ,komukolwiek majacemu zrodla w "okraglo-stolowym " Ukladzie nie zalezy na merytorycznosci..
Przeciez wiesz ,ze PIS i Kaczynski rowniez ,doskonale zdaja sobie sprawe z rzeczywistosci polityczno-spolecznej w Polsce..
Poza Bogo-Ojczyznianymi  deklaracjami , pustoslowiem I zlamanami obietnicami ,ktore to sa im potrzebne aby dorwac sie do wladzy,niewiele zrobili przez ostatnie 30 lat I niewiele zrobia...ot takie pudrowanie I male zabiegi kosmetyczne na  rozkladajacym  sie trupie jakim zaczyna byc Polska..
Klamia,ukrywaja prawde przed Narodem rownie skutecznie jak ich poprzednicy..Pzdr.
 

Obrazek użytkownika Marek1taki

11-05-2018 [22:39] - Marek1taki | Link:

Na trupie mówisz? Oglądam właśnie film Dracula: wampiry bez zębów z nieodżałowanym Lesli Nielsenem. Zawsze mi się z nim kojarzył Olechowski. Co on teraz porabia?

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

12-05-2018 [07:54] - Imć Waszeć | Link:

Jest od czerwca 2015 przewodniczącym rady nadzorczej banku City Handlowy. Kadencja wynosi 3 lata, więc w tym roku na pewno się odezwie po więcej. Jest też członkiem rady dyrektorów spółki Euronet oraz członkiem rady nadzorczej spółki P4. Andrzej Olechowski zasiada również w komitecie doradczym Macquarie European Infrastructure Funds. Jest przewodniczącym Grupy Polskiej w Komisji Trójstronnej i członkiem Europejskiej Rady Spraw Zagranicznych. P4 to do października 2005 Netia Mobile. Zdaje się, że Cyfrowy Polsat wykupił zwykłą Netię, zaś P4 od dwóch lat chce sprzedać ciało, znaczy się 100% akcji na gwałt. Może się też skusi? Podobno też wykłada jako profesor w Akademii Finansów i Biznesu Vistula obok Longina Pastusiaka. To co prawda nie jest ten sam segment "nauki polskiej" co patriotyczno-katolicka Akademia Teologii Katolickiej , gdzie wykładał oraz w Colegium Civitas obok Miecugowa, Paradowskiej i Czaputowicza. Jak więc widać indukcja akademicka w gowinówkach działa świetnie i dalej kształtuje elyty na obraz i podobieństwo "swoich". Pracuje też dla Sorosa w Collegium Invisibile (goto Google).

Obrazek użytkownika Marek1taki

12-05-2018 [09:31] - Marek1taki | Link:

To zarobiony jest. Najważniejsza jest z tego przynależność do Komisji Trójstronnej i Europejskiej Rady Spraw Zagranicznych. Najbardziej wampiryczna. Reszta to chlebowe.

Obrazek użytkownika xena2012

11-05-2018 [15:52] - xena2012 | Link:

Rozumiem,że pytania referendalne a ma być ich sporo poznamy dopiero w lokalu do glosowania.Chyba o to własnie chodzi aby to głosowanie robić bez zastanowienia,w pospiechu,w tłoku,który się wytworzy przy czytaniu i zapoznawaniu się z pytaniami..Kto wtedy będzie miał jeszcze czas iść na Marsz Niepodległości.?