Jesteśmy w polityce, żeby służyć krajowi

*Pełny tytuł winien brzmieć:  "Kaczyński locuta – causa finita. Jesteśmy w polityce, żeby służyć krajowi".

wPolityce.pl: Pan premier Mateusz Morawiecki poinformował, że dogadaliśmy się z Unią Europejską w sprawie opodatkowania galerii handlowych. Wydaje się, że to wielki sukces.

Ryszard Czarnecki: To jest rzeczywiście sprawa fundamentalna. Tym bardziej, że wiemy, że kapitał ma narodowość. Supermarkety w Polsce to supermarkety francuskie, niemieckie, czyli sieci pochodzące z największych państw członkowskich Unii. Są też w Polsce supermarkety portugalskie. Berlin i Paryż nie były zachwycone tą ustawą. Do tej pory sieci supermarketów niemałą część zarobionych pieniędzy wysyłały do spółek matek zagranicą. Osiągnęliśmy duży sukces dyplomatyczny. Negocjacje w tej sprawie przeprowadzano w ciszy, więc tym większe może być zaskoczenie dla wielu osób. Ale na pewno jest to bardzo dobra wiadomość dla budżetu państwa polskiego. Pokazuje to sprawność polskiej dyplomacji, sprawność polskiego rządu, który nawet sprawy trudne, bo chodzi przecież o duże pieniądze potrafi umiejętnie wynegocjować.

Który z przedstawianych na konwencji PiS postulatów najbardziej się panu spodobał?

W perspektywie długoterminowej postulaty dotyczące polityki prorodzinnej mają kapitalne znaczenie. Nie są to postulaty na rok, dwa, trzy, ale na kilkadziesiąt lat do przodu. Obecnie specjaliści uprzedzają o grożącej całej Europie klęsce demograficznej. Jeżeli rzeczywiście będzie nas coraz więcej, będzie to ważne nie tylko w wymiarze ekonomicznym, że ktoś będzie zarabiał na nasze emerytury. To także ważne z tego powodu, że w niewielkim stopniu będziemy musieli importować ludzi do pracy. A taki import zmieniłby strukturę narodową, społeczną i  religijną naszego kraju.

Jeszcze na koniec chciałem zapytać o słowa prezesa Jarosława Kaczyńskiego, który mówił o jedności i służbie, o której trochę zapomnieliście.

Może to nawiązanie do nagród?

Prezes Kaczyński locuta, causa finita. Mówiąc terminem z czasów „żelaznej Lady” Margaret Thatcher – TINA: „There Is No Alternative” (nie ma alternatywy). Jesteśmy w polityce, żeby służyć naszemu krajowi. W tym kontekście jako historykowi przypomniały mi się słowa Józefa Piłsudskiego, który na rocznicę powołania Legionów już w latach 1920. mówił do swoich żołnierzy, żeby służyć tylko Polsce, miłować tylko Polskę i nienawidzić tych, którzy służą obcym. Słowa Piłsudskiego są ciągle aktualne.

*wywiad dla portalu wpolityce.pl (15.04.2018). Rozmawiał Kamil Kwiatek

 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika zbieracz śmieci

16-04-2018 [09:34] - zbieracz śmieci | Link:

Naprawdę , jesteście w polityce aby służyć krajowi i na pewno potrzebne są do tego linie lotnicze i PE"Tour"...!?