SALE! SALE! SEZON OBNIŻEK W SEJMIE I SAMORZĄDACH...

Pamiętam „Listy z podróży” Henryka Sienkiewicza, opisujące narodziny demokracji w Stanach Zjednoczonych. Naszego noblistę zdziwiło to, że w Ameryce do polityki garnęli się ludzie już zamożni, którzy przedtem sprawdzili się w biznesie. Mając już wszystko – mieli taką potrzebę, by wykorzystać swoją wiedzę/inteligencję/doświadczenie i na koniec życiowej drogi zrobić coś dobrego dla kraju. I tym samym zostawić po sobie dobre wspomnienie, zyskać sławę i szacunek u potomnych. Odejście od władzy też nie było dla nikogo problemem; dawny senator bez fałszywego wstydu stawał ponownie za ladą swego baru, wracał do zarządzania majątkiem ziemskim lub kierowania firmą przewozową. I tyle w temacie... Patrząc na biznesowo-polityczną (w tej kolejności) karierę prezydenta Donalda Trumpa – nawet dziś nikogo to nie dziwi. Można nie pobierać pensji i pracować za przysłowiowego dolara? Można!

Dziś do polityki idzie się głównie po pieniądze. Na palcach policzyć można tych, którzy wzbogacili się poza sejmem czy senatem. Przysłowie, że pierwszy milion trzeba ukraść, żeby dorobić się kolejnych nie obowiązuje w naszej strefie klimatycznej. Kulczyk podobno pierwszy milion dostał. Ale to też nic pewnego...

Obniżenie pensji posłów i samorządowców najbardziej zabolało totalną opozycję! Zobaczyć w takiej chwili zdumione/wściekłe oczy Schetyny et consortes – bezcenne... Zapewne gdyby „totalsi” nadal byli przy władzy – takie zmniejszenie poborów o 20 proc. przyjęliby znacznie spokojniej; wszak to fachowcy od „kręcenia lodów” na boku. I odgórnego przyzwalania na to. Teraz są w szoku; nie sądzili, że Kaczyński przykręci śrubę i im, i swoim! Gdyby tylko mogli cofnąć czas, nie ruszaliby tematu tych nieszczęsnych nagród! Teraz pozostało tylko wyć do księżyca (ale cichutko, bo wstyd przed elektoratem)... Jestem pewien, że już niedługo powróci na wokandę podniesienie poselskich uposażeń. Kto wie, może nawet zapanuje ponadpartyjna zgoda w tym temacie. Póki co uchyliła się furtka dla ideowych lub zamożnych polityków...

Z tomiku „Pro publico bono” przypominam mój stary (sprzed 6-7 lat) wierszyk pt.

WSZYSCY DZIŚ KRADNĄ...

Sprosiłem mych przyjaciół, wieki nie widzianych,
By świat z nimi naprawiać – przy winie, do rana.
Marzenia nasze dawne druhom przywołałem;
Zobowiązania wielkie... Piękne ideały...

Koledzy popatrzyli na mnie ze zdumieniem,
Potem śmiechem ryknęli w wielkim rozbawieniu,
Że aż im łzy pociekły i oddech zabrało...
Na koniec – klepiąc w plecy (trochę to bolało),
Poczęli mnie pouczać (naiwnego grajka)
Mówiąc: „Dorośnij stary! Życie to nie bajka”...
I myśl złotą jak tombak któryś z głowy palnął:
„Wszyscy dokoła kradną! I to jest normalne...”

Tu zawrzała dyskusja; każdy przykład dawał:
„Złodziej kradnie ci portfel... Ot, złodziejskie prawo!”

„Lekarzowi sam wciskasz w kopercie banknoty!”
(Życie droższe pieniędzy. Wszyscy wiedzą o tym.)

„Policjant też szmal liczy, z kolegą do spółki”...
(Zwłaszcza, gdyś trochę wypił. I siadłeś za kółkiem...)

„Urzędnik jest przychylny, gdy dostanie w łapę”...
(Haracze przy przetargach... Nie wiesz? Toś jest gapa!)

„Rząd sam się nie wyżywi – lecz z naszych podatków;
Ci dopiero nas łupią! Stąd te niedostatki...”
(Nic dziwnego, że naród kombinuje skrycie;
Szara strefa – jak nigdy – ma się znakomicie...)

I tak wrzała dyskusja, że żal opowiadać;
Wszyscy wszystkich z wszystkiego na gwałt chcą okradać!

Przytaczano nazwiska... Nazwy instytucji...
Warianty nepotyzmu, szabru i korupcji...
Większość – w tonie podziwu (lub nawet zazdrości) –
Niczym wyrazy hołdu dla tej zaradności...

Nieśmiało się włączyłem: „Przepraszam, że truję;
Jeśli każdy dziś kradnie, to kto tu ... pracuje?”...

Zapadła chwila ciszy (cisza czasem krzyczy)...
Ktoś rozbawił ferajnę krzycząc: „Kto? Chińczycy!
Chciwość jest dzisiaj cnotą! Tak na Wall Street mówią...
Nie zostawajmy w tyle! Kradnijmy! A równo!”

Spotkałem dziś przyjaciół, wieki nie widzianych,
By z nimi świat naprawiać przy winie, do rana.
Lecz z ulgą ostatniego z kumpli pożegnałem,
A z nim nasze marzenia... Nasze ideały...

PS A z cyklu – znalezione w sieci – przypominam (ku pokrzepieniu serc) balladę pt. ROK 966.
W maju będzie już  dostępna na płycie CD, wraz z innymi patriotycznymi hiciorami...
https://www.youtube.com/watch?v=qxK-hjNsSkc

YouTube: 
Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika zbieracz śmieci

05-04-2018 [18:04] - zbieracz śmieci | Link:

Vox populi...!?
Kucharka może zostać dyrektorem ale dyrektor nie może zarabiać więcej niż kucharka -bo żołądki jednakowe czy cuś ...!?

Obrazek użytkownika Lech Makowiecki

05-04-2018 [18:24] - Lech Makowiecki | Link:

Oczywiście, że nie. Każdy powinien zarabiać zgodnie z pożytkiem, jaki mamy z jego pracy. Przypadkowość polskich wyborów (był tam np. i Kaczyński - nauczyciel, i Tusk - tapicer - którzy mieli tylko nazwiska i zero predyspozycji do pracy  w sejmie) - świadczy o chorym systemie. Może być w końcu  i tak, jak na Ukrainie, gdzie posłowie to w 100% szemrani biznesmeni kręcący lody na potęgę. Tak skorumpowanego sejmu długo by szukać. Piszę więc powyżej o jakiejś ideowości i umiejętnościach "wybrańców narodu"...

Obrazek użytkownika zbieracz śmieci

05-04-2018 [19:06] - zbieracz śmieci | Link:

Poprzedniego premiera się pozbyto bo uznano ,ze 5 mld.ojro jakie przytulił wystarczy ,Poroszenko nie odejdzie biedakiem a nawet tamtego przebije.
Uczciwa pilotka pójdzie siedzieć za prawdę bo widziała co tam się dzieje a wojna w Donbasie -wymarzona okazja do przykrycia złodziejstwa na skale o której Zachód nic nie wie.
Podczas majdanu z lubością pokazywali ten pałac ze złota i resztą wciskając ludowi u siebie i za granica ,że to Janukowycza a prawda jest taka ,że to Kuczma wystawił.
Prezydent Włoch bo kraj w potrzebie obniżył pensje głównych urzędników do 20 tyś .miesięcznie i co ano nic debaty w PE nie było .
Za II RP urzędnicy na państwowych posadach zarabiali dobrze a nawet bardzo dobrze a premier i prezydent lepiej nie wspominać i nie było protestów na ulicach czy w gazetach ale za złodziejstwo groziła kara śmierci a i praca dla dobra publicznego ,ech !
PS Po równo to nigdy nie będzie sprawiedliwie.

Obrazek użytkownika zbieracz śmieci

05-04-2018 [20:04] - zbieracz śmieci | Link:

Ideowcem może być i tokarz a profesor niekoniecznie.Piłsudski zdecydował się na rozpędzenie sejmu bo mniejszości blokowały wszystko co miało na celu rozwój i bezpieczeństwo Polski.
Szanowny Panie wybieramy dziś posłów wskazanych przez partię do której mentalnie jest nam najbliżej i po to aby mieć większość,dziś ta większość wisi ciągle na włosku stąd śmierdzące kompromisy z takimi jak gowin ale aby byli posłowie lepsi jakościowo to co najmniej ze stu tych co dziś siedzą w sejmie i senacie i byli tam dawniej powinno iść do pierdla na długie lata.

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

05-04-2018 [20:45] - Imć Waszeć | Link:

No i właśnie wsadzenie  aferzystów, złodziei i obcych agentów do pierdla może spowodować uzyskanie większości konstytucyjnej, bo wylansowanie takiego szarego nieznanego nikomu Dzidka spod bramy, nawet przez tak znaną partię jak PO, może być już kłopotliwe. PIS kompletnie nie myśli, bo jeśli przerżnie kolejne wybory, to polszewia z WSI w taki dokładnie sposób zmniejszy ich pogłowie do kolejnego szejmu. Odeśle najbardziej znanych zawodników na pryczę rezerwowych. Będzie trzeba się znów lansować, a to od groma kosztuje i długo trwa.

Obrazek użytkownika zbieracz śmieci

05-04-2018 [22:04] - zbieracz śmieci | Link:

Jeśli nie za przewały i nie do pierdla ale do psychiatryka na bank za schizofrenię bezobjawową !

Obrazek użytkownika xena2012

05-04-2018 [18:59] - xena2012 | Link:

Jestem za tym aby posłowie czy senatorowie mieli godziwe zarobki ,nawet większe niż dotychczas ale zadnych dodatkowych przywilejów.Nich sami opłacają Biura Poselskie,kupują telefony komórkowe,nie korzystają z darmowych przejazdów,posiłków,kredytów nieoprocentowanych i umarzanych,niech partie racjonalnie gospodarują funduszami.Należy jednak zobowiazać posłów do godnego zachowania w sejmie,bo niedopusczalne jest bieganie po sali,grzebanie w cudzych torebkach (Nitras) czy nieustające wnioski o przerwę,wrzaski Pihowicz i innych.

Obrazek użytkownika Jan1797

05-04-2018 [19:53] - Jan1797 | Link:

Ostatecznie, ustawowo zakończy się oligarchiczna liberalizacja władzy samorządowców i włodarzy spółek
komunalnych i tu, serce rośnie.
Pozdrawiam serdecznie

Obrazek użytkownika Zygmunt Korus

06-04-2018 [01:26] - Zygmunt Korus | Link:

Najważniejsze w tym posunięciu Szefa jest uderzenie w kliki samorządowe oraz wydawanie horrendalnych pieniędzy we własnym gronie przez władze Spółek Skarbu Państwa. A co do senatorów i posłów to ich zarobki w stosunku do innych krajów są mocno zawyżone. 20% w dół to trafna ocena sytuacji. Takie są fakty - nie spekulacje czy gdybania. Pociągnięcie Prezesa w stu procentach mistrzowskie. Jak brzytwą po oczach.

Obrazek użytkownika spike

06-04-2018 [09:52] - spike | Link:

Witam.
Można chyba powiedzieć, że przysłowie "jaką bronią wojujesz od takiej zginiesz"
ma w tym przypadku idealne odzwierciedlenie, wataha Szetynowska już zacierała rączki, że w końcu mają temat i cel kampanii, a Prezes im wszystko zmielił i do kosza wrzucił, wataha zawyła, liczyli innym ile sobie przyznali, a sami oberwali, ich miny bezcenne :)))
Pzdr.