TURNIEJ PIŁKI NOŻNEJ DLA UCZCZENIA POWSTAŃ ŚLĄSKICH

15.08 br. Forum Młodych PiS Katowice oraz Katowicki Klub Gazety Polskiej im.Sławomira Skrzypka prawdopodobnie przy wsparciu Prezydenta Katowic zorganizują otwarty turniej piłkarski II Memoriał im.dr Andrzeja Mielęckiego. Turniej był formą uczczenia rocznicy zwycięskiej Bitwy Warszawskiej 1920 i Powstań Śląskich. Wydarzenie w Katowicach, których skutkiem było zabójstwo dr.Andrzeja Mielęckiego miały swoje źródło w Bitwie Warszawskiej a skutkiem było II Powstanie Śląskie. Liczymy na większą efektywność innej formy uczczenia święta, w formule mniej klasycznej.
Uczestnicy turnieju otrzymali od organizatorów regulamin zawierający również życiorys dr.Andrzeja Mielęckiego, pierwszego przewodniczącego koła polskiego w Radzie Miasta Katowice. W finale turnieju drużyna Niedzielne Grojki pokonała Gwiazdę Borki 5:2.
W 1920 dr Andrzej Mielęcki był przewodniczącym koła polskiego w Radzie Miasta Katowice. Został zamordowany przez tłum niemieckich manifestantów gdy udzielał jako lekarz pomocy osobom rannym w wyniku zamieszek i postrzałów. Żołnierze francuscy ostrzelali bojówkarzy niemieckich plądrujących polskie sklepy.
Fragment z kroniki katowickiego szpitala sporządzonej w pisowni gotyckiej jest autorstwa zakonnicy – kronikarki Domu Sióstr św. Elżbiety:

„W sierpniu tego samego roku na skutek politycznego podburzenia wybuchły zamieszki (Putsch), wtedy to miały miejsce zacięte walki uliczne i wielu zostało rannych a nawet utraciło życie.
Wielce czcigodny dr Mielęcki (gotykiem: Milenski), który zaopiekował się rannymi i ich opatrywał, sam poniósł straszliwą śmierć przez fanatycznych i odczłowieczonych ludzi. (Podkreślenie autora) Nie dość okrutnego pastwienia się, w którym śmiertelnie go zatratowano (dosłownie: todegetroten), to nadto wleczono konającego dobrodzieja ludzkości do brudnej rzeki Rawy aby go utopić.
Tak oto niemiecka odwaga zemściła się na dobroczyńcy ludzkości, bo on się jako Polak deklarował i tego nie ukrywał.
Wszyscy obywatele Katowic, którzy znali szlachetny charakter zmarłego, byli przerażeni takim okrucieństwem i nienawiścią rasową (narodową).”
Andrzej Mielęcki urodził się w 1864 w majątku Hucisko, powiat piotrkowski. Studiował medycynę w Berlinie i Monachium, a dyplom doktora nauk medycznych uzyskał w 1893 r. w Lipsku. Przez 21 lat pracował w Katowicach utrzymując się z prywatnej praktyki. Szybko stał się na terenie Katowic znanym i szanowanym lekarzem oraz wybitnym polskim działaczem społecznym i narodowym.
Był współzałożycielem i członkiem wielu polskich towarzystw na terenie Katowic. Nazywany przez Niemców "wielkim polskim agitatorem" (lub „wielkopolskim” - co sugerowało obcy najazd) brał udział w życiu oświatowym i gospodarczym miasta. W 1900 r. został członkiem zarządu Towarzystwa dla Szerzenia Elementarzy Polskich na Górnym Śląsku, a w 1908 był współzałożycielem (potem przewodniczącym) Towarzystwa Lekarzy Polaków na Górnym Śląsku, broniącego interesów lekarzy polskich. Działał też w komitecie Wykładów Ludowych im. Adama Mickiewicza i Towarzystwie Czytelni Ludowych. Współpracował z polskim ruchem wyborczym w Rzeszy Niemieckiej, brał udział w obradach Sejmu Dzielnicowego w Poznaniu. Jako przedstawiciel ludności polskiej wchodził w skład Centralnego Komitetu Pomocy dla Dzieci w Katowicach. W dowód wdzięczności władze niemieckie nadały Mielęckiemu jako zasłużonemu lekarzowi (pierwszemu z Polaków) tytuł "radcy sanitarnego". W pracy narodowej Mielęckiemu pomagała żona Anna, działaczka Towarzystwa Polek w Katowicach.
W 1918 roku dr Andrzej Mielęcki wchodził w skład Powiatowej Rady Ludowej w Katowicach, a w 1919 r. kierował konspiracyjnymi kursami sanitarnymi w Polskiej Organizacji Wojskowej Górnego Śląska i sprowadzał broń z Polski na Górny Śląsk. Rok później został członkiem Polskiego Komitetu Plebiscytowego w Katowicach.
17.08.1920 r. w Katowicach doszło do zamieszek wywołanych przez Niemców na wieści z frontu wojny polsko-bolszewickiej i fałszywe informacje niemieckiej prasy o wkroczeniu Sowietów do Warszawy oraz przewidywanego rychłego upadku państwa polskiego. Bojówkarze niemieccy zaatakowali przy ul.Warszawskiej siedzibę powiatowego inspektora Międzysojuszniczej Komisji płk.Blancharda. Żołnierze francuscy użyli broni zabijając 10 atakujących. Niemcy zdemolowali siedzibę polskiego komitetu plebiscytowego w hotelu „Deutsches Haus” (na rogu ul.Plebiscytowej i Wojewódzkiej) i pobili dr Henryka Jarczyka. Na ulicy, przy której mieszkał doktor Mielęcki, do bojówek demolujących polskie sklepy oddali strzały francuscy żołnierze. Kiedy doktor wyszedł z domu, by udzielić pomocy rannym Niemcom, zaatakowali go niemieccy bojówkarze. Potem rannego wyciągnęli jeszcze z ambulansu wiozącego go do szpitala, a następnie skatowane ciało wrzucili do rzeki Rawy.
Pogrzeb Andrzeja Mielęckiego odbył się 25.08.1920 r. w Sosnowcu, obecnych było kilkanaście tysięcy osób. Zwłoki pochowano w rodzinnym grobowcu na cmentarzu w Złotnikach.
Tragiczna śmierć doktora była jedną z przyczyn przyśpieszenia wybuchu II powstania śląskiego.
W 1920 utworzono fundację jego imienia. Z zebranych pieniędzy nadesłanych z całej Polski otwarto Sierociniec jego imienia w Katowicach. W latach międzywojennych w serii zasłużonych na Górnym Śląsku Polaków znalazła się pocztówka z podobizną dra A. Mielęckiego.
Jego imię noszą szpitale w Oleśnie, Katowicach i Chorzowie. Jego imieniem nazwano ulicę, przy której mieszkał, a na froncie domu odsłonięto tablicę pamiątkową.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika eska

29-06-2017 [15:09] - eska | Link:

Może by tak w śląskim PiS ktoś się ruszył i wsparł wydanie IV tomu historii Ślaskiego Okręgu AK ?
Bo to wstyd, żeby na taką książkę trzeba było żebrać w internecie!  > https://zrzutka.pl/z/osak

http://naszeblogi.pl/47153-jes...

Obrazek użytkownika Piotr Pietrasz

30-06-2017 [09:00] - Piotr Pietrasz | Link:

A co ma PiS do tego ? Jest przecież Instytut Pamięci Narodowej.