O bohaterstwie dwóch Żydów

  Powiat chełmski, gmina Sawin, wieś Radzanów. W roku 1943 była to część Generalnej Guberni, jakiś tam Kreis.
  W radzanowskim lesie Niemcy przeprowadzili obławę na ukrywających się tam Żydów.  Pouczająca dla innych narodów  jest widoczna w tym niemiecka staranność w realizacji planu Zagłady narodów.
  Nie doceni  się tej  skrupulatności z perspektywy czytelnika studiującego dokumenty. Ścieżka studiów nie zawiedzie w głąb podmokłego lasu. Specyficzna, gęsta roślinność nie ułatwiała penetracji. Podjęty przez Niemców trud nie poszedł na marne – odrażające polowanie na ludzi zakończyło się sukcesem. Złowiono kilku Żydów. Zabito na miejscu dwóch (albo trzech). Dwójka uniknęła natychmiastowego zgładzenia  – znaleziono przy nich chleb domowego, wiejskiego  wypieku. Górę nad zadaniem wyplenienia żydostwa wzięło w tym momencie inne niemieckie posłannictwo: należy zniszczyć jakąkolwiek solidarność polsko-żydowską.  Oddzielić i doprowadzić do ostatecznego znienawidzenia się narodów żyjących w symbiozie od tysiąca lat. Ten kawałek chleba był wyrokiem śmierci dla osoby, która nad tymi Untermenschen  się zlitowała. Tak zarządziły Niemcy i należało to prawo wyegzekwować.
  Dwaj dwudziestolatkowie zostali przyprowadzeni do wsi, żeby mogli wskazać winnych. Od kogo otrzymali chleb? Nie chcieli powiedzieć. Najpierw  ich bito – okrutnie. Potem przywiązano do furmanek – za głowę za skrępowanymi rękoma. Konie „szły kłusem”, ciągnięto ich w ten sposób pod las i z powrotem. Nie dali się złamać! Ten dwuosobowy front honoru i godności wygrał z umundurowaną nikczemnością. Nie dobito ich na miejscu, zostali zabrani do Sawina. Wciąż byli coś warci, bo nie wydobyto z nich tak ważnej dla niemieckiego państwa informacji . Faszystowska zaciekłość nie doczekała się jednak satysfakcji. Rodzina Kruków  z Radzanowa, która wsparła tych Żydów umykających przed zalegalizowanymi mordercami, ocalała.

*

  Niewiele zostało z tamtej gehenny: jakieś okruchy prawdy, którą starają się oddać zmagające się z zapominaniem słowa tak, jak ta ino grudka zeszklonego piachu na miejscu obozu w Sobiborze. Tym bardziej nieoczekiwanie odkrycie takiego szczątka historii obliguje mnie do przedstawienia go innym. To tylko tyle i może jeszcze jeden ślad prawdy. Odnajduję go w geście opowiadającego mi tę historię szwagra. Gdy  mówił, jak uciekał do chaty nie mogąc patrzeć na rozprawę z Żydami, zakrył oczy spracowanymi dłońmi osiemdziesięciolatka, a ja zobaczyłem w tym momencie dokładnie zachowanie sześcioletniego chłopca. Zakrycie oczu i odrzucenie do tyłu głowy wyrażało bezmiar dziecięcej rozpaczy. 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

13-02-2016 [11:58] - NASZ_HENRY | Link:

Dwóch Żydów sprawiedliwych wśród milionów ;-)

Obrazek użytkownika manko1492

13-02-2016 [21:27] - manko1492 | Link:

Cóż, faktycznie częściej było inaczej. Znam dwie opowieści niestety z innym zakończeniem. Zginęło kilkunastu Polaków wydanych przez złapanych.

Obrazek użytkownika St. M. Krzyśków-Marcinowski

13-02-2016 [23:26] - St. M. Krzyśków... | Link:

Niedbałość polska o własną historię polega właśnie na tym, że nie rozpatrzyliśmy wszystkiego. Całe pokolenie przeżyło lata wojny i pamięć milionów stanowiła niesłychane narodowe bogactwo. Zostało ono zaprzepaszczone. Mamy napastliwą nazi-propagandę niemiecką, jest Muzeum Żydów Polskich, a gdzie znajduje się to dawno obiecane Muzeum Historii Polski??? Nie istnieje - obca agentura uważała, że jest niewskazane dla Polaków. Gazetowe bzdury im wystarczą.

Obrazek użytkownika jaja -cek

13-02-2016 [13:46] - jaja -cek | Link:

ta opowieść o dwóch żydach i rodzinie Kruków z Radzanowa powinna doczekać się filmu w TVP, książki...
i tą książką powinno się walić po łbie niejakiego grossa
i wszystkich łobuzów, którzy dali mu Krzyż Zasługi i którzy takich jak on gloryfikują

Obrazek użytkownika manko1492

13-02-2016 [21:36] - manko1492 | Link:

A kto będzie reżyserem? pasidłowski, padlikowski czy hooland? Dzielni Niemcy,Mutter und Vater, będą bronić a nazistowski motłoch będzie wieszać?

Obrazek użytkownika St. M. Krzyśków-Marcinowski

13-02-2016 [23:06] - St. M. Krzyśków... | Link:

My mamy rację a oni pieniądze. Potrafią upowszechnić dowolną bzdurę a rachunek, w całośći lub w części, i tak przyjdzie na nas...

Obrazek użytkownika Krzysztof Pasierbiewicz

13-02-2016 [16:04] - Krzysztof Pasie... | Link:

@Autor

Gratuluję Panu notki i zapraszam do lektury mojego wczorajszego tekstu pt. "J.Gross w opinii przewodniczącego Komisji Etyki w Nauce PAN" - vide:

http://naszeblogi.pl/60401-j-g...

Serdecznie pozdrawiam,
Krzysztof Pasierbiewicz

Obrazek użytkownika St. M. Krzyśków-Marcinowski

13-02-2016 [22:53] - St. M. Krzyśków... | Link:

Zamierzam dłużej zatrzymać się przy tym temacie, a to z powodu ciekawej książki, która wpadła mi w ręce. Ledwie skończyłem ją czytać a już wziąłem się za nią ponownie - z zamiarem przekazania na NB pewnych faktów w niej zawartych oraz przemyśleń autorki i własnych. Ta książka to "Eichman w Jerozolimie" napisana przez Hannah Arendt jasno i bezstronnie. Uważam, że podobna oczywistość cechuje to, co napisał Pan o prof. Janie Woleńskim. Bez przeprowadzenia w Polsce dostatecznej dekomunizacji pozostaniemy krajem uwstecznionym moralnie i ekonomicznie.
Serdecznie pozdrawiam
Marek Krzyśków

Obrazek użytkownika HenrykInny

13-02-2016 [17:20] - HenrykInny | Link:

Wlasnie takich faktow odkrywanie. Znamy ich az nadto. Gdzies schowane , przytulone , nieobecne ... piszmy , przypominajmy sobie nawzajem ... jak najwiecej. To jest odpowiedz dla Grossa. To jest "paliwo" dla Prezydenta A.Dudy. To jest nasza historia , to nasza krew i lzy . To byli tez Polacy !!!. Tak Polacy i umieli sie zachowac godnie.

Obrazek użytkownika St. M. Krzyśków-Marcinowski

13-02-2016 [22:33] - St. M. Krzyśków... | Link:

Wciąż nie mogę pojąć jak, w porównaniu z inymi nacjami, Polacy potrafią nie dbać o swoją historię, tak wspaniałą i bogatą.

Obrazek użytkownika z-k

13-02-2016 [22:00] - z-k | Link:

Chwała im ale to jakiś wyjątkowy, wręcz niewiarygodny przypadek

Obrazek użytkownika St. M. Krzyśków-Marcinowski

13-02-2016 [22:28] - St. M. Krzyśków... | Link:

Przypadek prawdopodobnie rzadki, ale bez wątpienia prawdziwy. Dla mnie osobiście jest w tej historii wiele małych tajemnic. Jedną z nich jest fakt, że zapoznałem się z tym dramatycznym wydarzeniem dopiero teraz, choć okoliczności sprzyjające temu istniały już od ponad 40 lat.