Przejdź do treści
Strona główna

menu-top1

  • Blogerzy
  • Komentarze
User account menu
  • Moje wpisy
  • Zaloguj

Dwie nitki Nord Streamu, 25 miliardów euro a sankcje UE

Ryszard Czarnecki , 24.06.2015
W zeszłym tygodniu światowe media skupiły uwagę na Grecji i negocjacjach z Unią Europejską, Międzynarodowym Funduszem Walutowym i Komisją Europejską dotyczących spłat zadłużenia. Strony pozostawiły sobie osiem dni na dalsze negocjacje, by z końcem czerwca osiągnąć kolejne porozumienie, które nie rozwiąże problemu niewypłacalności Grecji, a odsunie go nieco w przyszłość. Jeśli tak się stanie, strony negocjacji kupią nieco czasu za cenę wiarygodności strefy euro i UE.
Tymczasem w piątek w zeszłym tygodniu przedstawiciele i premier rządu Grecji, którzy ponoć nie radzą sobie w negocjacjach z „Trojką”, czynią niebagatelne koncesję na rzecz Rosji Putina podczas Forum Ekonomicznego w St. Petersburgu. Godzą się na utworzenie joint venture z zamierzeniem budowy greckiego odcinka gazociągu „Turecki Potok”. Uczynili tak, choć wiedzą, że celem strategicznym projektu będzie wyeliminowanie tranzytu gazu przez Ukrainę, co Rosja zawczasu ogłosiła.
Jeszcze większą sensację przyniósł czwartek zeszłego tygodnia. Oto rosyjski Gazprom, holenderski Royal Dutch Shell, niemiecki E.ON i austriacki OMV wspólnie ogłaszają informację o budowie dwóch dodatkowych nitek Gazociągu Północnego (razem cztery z już istniejącymi) po dnie Morza Bałtyckiego. Ma to miejsce w czasie, gdy moce przesyłowe istniejących gazociągów z Rosji do UE wykorzystywane są w zaledwie 57 proc. Oba projekty docelowo pozwolą na import ponad 110 miliardów metrów sześciennych rosyjskiego gazu, eliminując praktycznie potrzebę przesyłu tego surowca przez terytorium Ukrainy i Białorusi, a także Europy Środkowej.
Oba projekty będą kosztować razem grubo ponad 25 miliardów euro. Przedstawione fakty każą zadać szereg pytań. Czy finansowanie nowych nitek gazociągów nie idzie wbrew sankcjom ekonomicznym ogłoszonym sześć miesięcy temu i przedłużonych o kolejnych sześć miesięcy wczoraj na szczycie UE? Bo przecież kroki wymierzone w największe rosyjskie banki miały ograniczyć ich zdolność finansowania takich właśnie strategicznych ‒ według Rosji Putina ‒ projektów gazowych. Czyżby Rosja zaniechała taktyki karania krnąbrnych sąsiadów przez zakręcanie kurków z gazem i ropą naftową? Czy dwa nowe projekty gazociągów nie uzależnią bardziej od rosyjskiego gazu? Co na to Komisja Europejska poza stałym stanowiskiem, że linie przesyłowe surowców energetycznych z Rosji muszą podlegać wymogom prawa UE? Czy wspólna europejska polityka energetyczna rzeczywiście istnieje?
Ryszard Czarnecki,
Jerzy Bielewicz
Referencje
Gazprom building global alliance with expanded Shell | Reuters:firstpost.comreuters-2304032.html
Turkish Stream and Its Implications for the EU:
eubulletin.com
implications-for-the-eu.html
Greece offers new proposals to avert default, creditors see hope:reuters.com
http://www.ryszardczarne…
  • Zaloguj lub zarejestruj się aby dodawać komentarze
  • Odsłony: 1241
NASZ_HENRY

NASZ_HENRY

24.06.2015 08:48

Sankcje są wymierzone w jabłka a nie gaz ;-)
Ryszard Czarnecki
Nazwa bloga:
Blog autorski

Statystyka blogera

Liczba wpisów: 6, 995
Liczba wyświetleń: 8,139,630
Liczba komentarzy: 11,171

Ostatnie wpisy blogera

  • MALI LUDZIE,WIELCY IDIOCI.
  • BRZYDSZA TWARZ MUNDIALU
  • MIAŁEM RACJĘ CZYLI TERAZ WSZYSCY MĄDRZY

Moje ostatnie komentarze

Najpopularniejsze wpisy blogera

  • EKSHUMACJA ŚP. WASSERMANA I MILCZENIE PIĄTEJ KOLUMNY
  • Najnowszy kawał o Tusku i Gierku
  • Nowy kawał o Tusku i raju

Ostatnio komentowane

  • u2, "gdzie teraz jest ten krzyż"Krzyż jest symbolem europejskich wartości. Nie tylko Niemcy bezwzględnie niszczą europejskie wartości zastępując je nowomową i polit-poprawnością. Ale spodobała mi się…
  • sake2020, @u2....A właśnie,gdzie teraz jest ten krzyż tak pohańbiony przez niemieckich bandytów?Pewno leży na śmietniku bo Tusk uzgadniający tę ,,akcję'' z Berlinem na dziś nie jest katolikiem .No i nasuwa się…
  • u2, "Niemcy tłuką Polaków'Z tego co widziałem na krótkich filmikach na X to niemiecka Polizei nie utworzyła kordonu wokół głazu i była wolna amerykanka, czyli tłuczenie pojedynczych Polaków stawiających…

Wszystkie prawa zastrzeżone © 2008 - 2026, naszeblogi.pl

Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | tvrepublika.pl | albicla.com

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Do czego są one potrzebne może Pan/i dowiedzieć się tu. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek. | Polityka Prywatności

Footer

  • Kontakt
  • Nasze zasady
  • Ciasteczka "cookies"
  • Polityka prywatności