Po Niemcach także Francuzi uderzają w polski sektor ...

Po Niemcach także Francuzi uderzają w polski sektor transportowy

1. Francuski rząd dosyć niespodziewanie wniósł do Parlamentu projekt ustawy, w której wprowadza obowiązek stosowania płacy minimalnej dla kierowców ciężarówek świadczących usługi kabotażowe na terenie tego kraju.
Wysokość tego wynagrodzenia nie powinna być niższa niż 9,61 euro za godzinę i w ten sposób Francuzi przebili Niemców, którzy ustanowili płacę minimalną na poziomie 8,5 euro za godzinę pracy (między innymi dla kierowców ciężarówek) i rozwiązanie to wprowadzili w życie od 1 stycznia 2015 roku.
Jest to więc próba uderzenia w polski sektor transportowy przez drugą co do wielkości gospodarkę europejską, będąca wyrazem coraz mocniej objawiającego się protekcjonizmu na europejskim rynku.
2. Przypomnijmy tylko, że rząd Ewy Kopacz na początku tego roku, wydawał się bardzo zaskoczony niemiecką decyzją w sprawie płacy minimalnej i jej obowiązywaniem także w odniesieniu do polskiego transportu ciężarowego.
Bardzo zaskoczonym i zbulwersowanym ministrem okazał się szczególnie Janusz Piechociński, który w mediach określił jako skandaliczną decyzję Niemiec w sprawie ustanowieniu minimalnego wynagrodzenia za godzinę pracy na poziomie 8,5 euro i objęcia tym wymogiem także kierowców z Polski, którzy tranzytem przewożą towary przez terytorium tego kraju.
To zaskoczenie i zbulwersowanie było w tym przypadku tym dziwniejsze, że propozycja ustanowienia płacy minimalnej w Niemczech na tym poziomie, znalazła się już w porozumieniu kolacyjnym CDU-CSU-SPD w czasie tworzenia rządu po wyborach parlamentarnych na jesieni 2013 roku (a wiec ponad rok temu).
Już wtedy bowiem postanowiono, że ten poziom wynagrodzenia będzie obowiązywał generalnie od 1 stycznia 2015 roku przy czym dla niektórych dziedzin gospodarki te przepisy miały wejść w życie od 1 stycznia 2017 roku (wśród tych dziedzin nie było jednak transportu).
3. Ministrowie rządu Ewy Kopacz, nie wyjaśnili do tej pory, co robili urzędnicy ich resortów, a także przedstawiciele polskiego rządu w Brukseli przez ponad rok aby ta niemiecka decyzja nie zaszkodziła konkurencyjności polskiego transportu ciężarowego.
Nie pokazali pism w tej sprawie do swoich odpowiedników w Niemczech jakie wysłali w całym 2014 roku i o odpowiedzi na nie, niestety nic nie mówili o swoich interwencjach w Komisji Europejskiej, w sprawie zgodności z prawem europejskim wprowadzonych przez ten kraj rozwiązań.
Prawdopodobnie naiwnie zakładali, że Niemcy podejmując polityczną decyzję o minimalnym poziomie płac, nie będą osłaniali tych dziedzin swojej gospodarki, które są wiodące w Europie.
Po nerwowych interwencjach polskiego ministra pracy Władysława Kosiniaka-Kamysza, udało się zawiesić przepisy o płacy minimalnej przy przewozach tranzytowych przez Niemcy do czasu rozstrzygnięcia przez Komisję Europejską skarg na takie rozwiązanie (najprawdopodobniej decyzja KE w tej sprawie zostanie podjęta w kwietniu tego roku).
Niestety według Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych w Polsce, zawieszenie niemieckich przepisów dotyczy tylko 1/3 przewozów realizowanych przez polskich przewoźników, ponieważ przewozy transgraniczne do i z Niemiec, a także przewozy kabotażowe (przewozy wykonywane przez polskich przewoźników na terenie Niemiec), są jednak objęte tymi przepisami.
4. Transport ciężarowy to dziedzina polskiej gospodarki, która przez ostatnie 25 lat bardzo się rozwinęła, obecnie jest to już pod względem wartości obrotów drugi przewoźnik w Europie, szybko goniący lidera czyli właśnie Niemcy.
Niemcy, a teraz i Francja, forsując stosowanie płacy minimalnej także dla polskich kierowców jeżdżących tranzytem przez te kraje, niejako przy zielonym stoliku, pogarszają konkurencyjność swojego głównego rywala w transporcie towarowym.
Miejmy nadzieję, że Komisja Europejska rozstrzygnie (także po zdecydowanych interwencjach polskich europosłów w tym także piszącego te słowa), że te wprowadzone już w życie przepisy o płacy minimalnej w Niemczech i zapowiedź wprowadzenia podobnego rozwiązania przez Francję, są jednak niezgodne z prawem europejskim.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika JAMS

20-03-2015 [08:15] - JAMS | Link:

Nie rozumiem! Zamiast się cieszyć, że polscy kierowcy zarobią przyzwoite pieniądze to się Pan martwi, że jakieś "Frasymiuki i im podobne ... " nie zarobią na zegarki za 40 000zł.

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

20-03-2015 [08:44] - NASZ_HENRY | Link:

TransPOrt nie ma narodowości ;-)

Obrazek użytkownika Marek1taki

20-03-2015 [08:48] - Marek1taki | Link:

@autor
Jak się gra z szulerem w trzy karty w ciemnej bramie to nie ma się co dziwić, że się dostanie po głowie i straci pieniądze.

Obrazek użytkownika JacBiel

20-03-2015 [08:49] - JacBiel | Link:

Jakoś nie zauważyłem, żeby kierowcy ciężarówek też protestowali.
Trudno się dziwic. Zaczęliby normalnie zarabiac.
Z drugiej strony, ile zarabiają dzisiaj? 18, 20 zł na godzinę?
Czyli podwyżka płac o 15 zł na godzinę dla np. 20 osób w firmie spowoduje bankructwo przewoźnika?
Wątpię. Właściciel zarobi trochę mniej, a firma przeżyje.

Obrazek użytkownika jasimalgosia

20-03-2015 [12:19] - jasimalgosia | Link:

a co to Polski nie stac na place minimalna w wys. no... 35zl/ h?? Krol Europy ile kasuje? Stali bywalcy "Sowy..." takoz nie nedzaze. Wydrukowac, dac ludziom, nie dziadowac, szkoda madrego narodu!

Obrazek użytkownika manko1492

20-03-2015 [21:45] - manko1492 | Link:

"Jest to więc próba uderzenia w polski sektor transportowy". Panie Pośle: czas wreszcie by polscy pracownicy byli traktowani przez pracodawców (nie tylko frasyniukowych chamów), przynajmniej w czasie pracy wykonywanej poza granicami kraju, jak ludzie, a nie jak niewolnicy. To wstyd i hańba, że parlamentarzyści PiS-u krytykują te decyzje rządu niemieckiego i francuskiego. Czas skończyć z pogardą dla polskich pracowników. A dlaczego kwota wolna od podatku jest w Polsce dzięki polskojęzycznym parlamentarzystom, również PiS-u, na skandalicznie niskim poziomie. Wstyd i hańba!!!!!