EFEKT TUSKA - WYGRANA PIS W SENACIE

~~Po zapowiedzi objęcie przez Donalda Tuska funkcji przewodniczącego Rady Europejskiej media lewicowo-liberalne opublikowały nawet jakieś sondaże sugerujące wzrost poparcia dla PO. Nazwano to „efektem Tuska” i lano wodę przez cały ubiegły tydzień. Jednak wyborcy uczestniczący w wyborach uzupełniających do Senatu w trzech okręgach najwyraźniej nie czytali mediów „głównego nurtu”. Dwa razy wygrali kandydaci PiS a raz PSL – czyli efekt Tuska jest równie zabójczy dla PO jak efekt cappuccino dla gospodarek krajów członkowskich.
Szczególnie wiele uwagi poświęcili politycy PO Rybnikowi, w ubiegłym tygodniu premier Tusk mimo, że już ma całą Unię Europejską na głowie odwiedził Śląsk. Również posłanka z okręgu Rybnik mieszkająca w Warszawie minister edukacji Joanna Kluzik-Rostkowska odwiedziła region usiłując bronić Górnego Śląska przed Jarosławem Kaczyńskim. Kandydat PO Marek Krząkała był faworytem – w 2011 r. dostał w wyborach do Sejmu RP dwa razy więcej głosów niż Izabela Kloc, w 2010 r. wybory na Prezydenta Rybnika (największe miasto w okręgu) przegrał z Adamem Fudalim dopiero w drugiej turze. RAŚ zwiększył szanse kandydata PO rezygnując ze startu pod własnym szyldem. Podkreślano, że w 2013 r. o zwycięstwie decydował wynik w mieście Rybnik a nie w powiatach ziemskich mikołowskim i rybnickim. Zwycięzca z 2013 r. Bolesław Piecha w Rybniku mieszka a Izabela Kloc nie. Marek Krząkała przypomniał oczywiście „zakamuflowaną opcję niemiecką” jak i to, że powtórka wyborów to wynik odejścia Bolesława Piechy do Parlamentu Europejskiego.
Wszystko na próżno, PO coraz gorzej się kojarzy także na Śląsku. Izabela Kloc w kampanii ograniczyła ilość bilboardów natomiast skupiła się na dystrybucji gazetek i spotkaniach bezpośrednich z wyborcami. Kampania Izy Kloc to wizyty czołowych parlamentarzystów PiS w małych miejscowościach, często po raz pierwszy odwiedzanych przez posłów czy senatorów. Prezes Jarosław Kaczyński odbył aż trzy spotkania otwarte z mieszkańcami – w Rybniku, Mikołowie i Czerwionce-Leszczynach. Najgorszy wynik Izabela Kloc uzyskała w gminie Lyski od dwóch kadencji rządzonej przez wójta i większość radnych z RAŚ. O sukcesie zdecydowała większa mobilizacja wyborców PiS zainteresowanych zmianą władzy w kraju. Izabela Kloc skupiała się w kampanii nie na straszeniu RAŚ ale na przekonywaniu do pozytywnego programu PiS dla Województwa Śląskiego. Umiejętnie wykorzystała regionalizm w wyborach nie traktując go jako zagrożenie.
Kandydaci PiS i PO zagospodarowali praktycznie całość sceny politycznej zgarniając 90% głosów (48% do 42 %). Kandydat KNP popierany nieoficjalnie przez RAŚ (członek zarządu RAŚ występował w jego spotach) odniósł śladowy sukces otrzymując 6% i pokonując posła SLD – 3 %. Ale kogo to obchodzi poza fanami Janusza Korwin-Mikke ?
Skoro nie ma efektu Tuska w Rybniku i Siedlcach, to nie będzie go w całej Polsce. Różnej maści celebryci straszyli, że w wypadku wygranej PiS wyjadą z kraju. Donald Tusk i Elżbieta Bieńkowska już zaraz to zrobią. Jacy jeszcze fani PO opuszczą nas przewidując klęskę partii może Kopacz w listopadzie tego roku ?  

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

08-09-2014 [10:35] - NASZ_HENRY | Link:

Mała POtyczka a cieszy ;-)

Obrazek użytkownika Freiherr

08-09-2014 [11:03] - Freiherr | Link:

To ważne i wcale nie małe zwycięstwo, szczególnie w kontekście tego, co się w kraju dzieje po zakupie walizek przez Tuska. Brawo PiS!

Obrazek użytkownika Ula Ujejska

08-09-2014 [11:50] - Ula Ujejska | Link:

Gratuluję - bardzo cenne to zwycięstwo na Śląsku.

Obrazek użytkownika JacBiel

08-09-2014 [11:54] - JacBiel | Link:

Dokładnie - wybory, to pewny i nie zmanipulowany obraz poparcia dla poszczególnych partii, ale są 3 ale:
1. PiS wygrywa, ale PO wcale nie jest takie słabe.
2. Poziom indolencji PKW nie gwarantuje uczciwego rozliczenia głosów.
3. Do wyborów poszedł śmiesznie niski odsetek uprawnionych.

Wniosek: jest lepiej, ale nadal nie widzę 231 mandatów dla PiS w wyborach do Sejmu.