Na trakcie Słowa: Dobra Nowina bez eufemizmów

Oto Ten przeznaczony jest na upadek i na powstanie wielu w Izraelu, i na znak, któremu sprzeciwiać się będą. A Twoją duszę miecz przeniknie, aby na jaw wyszły zamysły serc wielu. (Łk 2, 34,35).
 
Słowa te są zwieńczeniem błogosławieństwa udzielonego Maryi przez Symeona.
Trochę to szokujące. Czy ktoś z nas chciałby usłyszeć takie błogosławieństwo? Zapewne nazwałby je raczej złorzeczeniem! Bo jakoś przyzwyczailiśmy się słyszeć w takich przypadkach wyświechtane „wszystkiego najlepszego”, choć dobrze wiemy, ż to zdawkowa formułka, słowa za którymi nierzadko nic nie stoi, a już zwłaszcza życzliwość. Jeśli ktoś wypowiada wobec nas słowa trudne choć prawdziwe, reagujemy niechęcią, czasem wręcz agresją. „Twój syn umrze, zostało mu najwyżej pół roku” – jak on śmiał mi mówić coś takiego?
 
Biorąc rzecz po ludzku jest to zrozumiałe. Ale mamy tu do czynienia z historią nie do końca ludzką. Przecież dzieje się ona tuż po cudzie wszechczasów, chwili, w której Wieczność wkroczyła w Historię. A wszyscy wiemy, jaki los w tej Historii został Wieczności przeznaczony! Czy bez Krzyża byłaby możliwa Dobra Nowina? I nie jest to żadne fatum które zawisło nad Świętą Rodziną. Jest to jak najbardziej suwerenna decyzja samego Boga, Bytu nieskończenie wolnego.
 
Symeon nie ściemnia, nie eufemizuje, mówi tak, jak powinien, bo z natchnienia Ducha Świętego emanuje z niego Prawda. Nie snuje zatem wizji cukierkowej idylli, którą zafunduje nam Zbawiciel. Mówi prosto z mostu o znaku, któremu sprzeciwiać się będą. Tym znakiem jest krzyż. Obserwując walkę z nim na przestrzeni dwóch tysiącleci dziejów chrześcijaństwa, także dziś (choćby niesławna awantura przed Pałacem Prezydenckim latem 2010 roku, choćby  nieustające starania palikociarni o wyprowadzenie tego symbolu z gmachu Sejmu) musimy uznać słowa Symeona jako spełnione proroctwo. Skoro spełnia się ono w tych słowach, to spełnić się musi także i w tych: Bo moje oczy ujrzały Twoje zbawienie, któreś przygotował wobec wszystkich narodów: światło na oświecenie pogan i chwałę ludu Twego, Izraela (Łk 2, 30-32).
Spełniają się one w nas, niosących w symbolicznej gromnicy światło na oświecenie współczesnych pogan. Nas, wierzących w Dobrą Nowinę. Dobrą choć nie idylliczną.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika tadeusz.K

02-02-2014 [14:10] - tadeusz.K | Link:

Gdyby proroctwo Symeona (i wielu innych proroków przed nim) nie spełniło się, to palikociarnia miałaby łatwiejsze zadanie z przeflancowaniem człowieka na zwierzaka. ( Chyba jestem zbyt surowy dla symapatycznych zwierzaczków - przecież im do łebków by nie przyszło takie zachowanie i żądania jakie prezentuje palikociarnia i sąsiednie obory).
-Pozdrawiam.

Obrazek użytkownika tsole

02-02-2014 [14:22] - tsole | Link:

palikociarnia to najlepszy przykład na to, że rozum potrafi sprowadzić na manowce :)

Obrazek użytkownika Losek

02-02-2014 [15:16] - Losek | Link:

Palikociarnia ma rozum? Palikociarnia kieruje się tzw racjonalizmem, a nie rozumem. Kardynał Giacomo Biffi wypowiedział kiedyś,  następujące zdanie: "Mylenie rozumu z racjonalizmem jest jak mylenie płuc z zapaleniem płuc".  W stosunku do palikociarni, były to słowa wręcz prorocze. :-)

Obrazek użytkownika tsole

02-02-2014 [16:58] - tsole | Link:

w odróżnieniu od zwierząt, które kierują się instynktem.
Co do racjonalizmu, to rzecz jasna z rozumem mylić go nie należy, bo jest to pewna ideologia, zaś rozum cechą - zdolnością analitycznego myślenia i wyciągania wniosków. Zatem nie da się porównać np. kota z bieganiem. Racjonalizm to pojęcie wieloznaczne; rzecz jasna jako ideologia zakładająca kierowanie się wyłącznie rozumem jest po pierwsze utopią, po drugie ogołoceniem człowieka z innych, ważnych dla niego wartości.

Obrazek użytkownika goral

02-02-2014 [14:32] - goral | Link:

To KRZYZ jest wlasnie ta Dobra Nowina.
Przypomnieniem i Odnowieniem Przymierza Boga z Jego Dziecmi.Przymierza objawionego Abrachamowi
Palikociarnia jest tylko narzedziem.
Narzedziem stworzonym i uzywanym przez kogos innego..
Cel tego Kogos pozostaje niezmiennie ten sam od 2 tysiacleci.
Wyrzec sie i ukrzyzowac Boga w naszych duszach.

Obrazek użytkownika Jan Własnowolny

02-02-2014 [14:51] - Jan Własnowolny | Link:

Każdy ma prawo wierzyć w co tylko zechce - myszkę Miki,towarzysza świętego Wojtusia,czy nawet pana Pikusia.
Tymczasem państwo polskie zdominowane jest ostatnio przez kościół.
Jak nie konkordat, to aborcja. Jak nie aborcja, to krzyż. I tak w kółko od nowa papka dla owieczek i baranków.
Tylko patrzeć jak usłyszymy żądania restytucji działającej od XIII do XVIII wieku
Świętej Inkwizycji
Krzyż powinien wisieć tam,gdzie jego miejsce. W kościele, na cmentarzu i we wszystkich miejscach kultu religijnego. Ale nie w sejmie. Dla zasady nie wisiał tam nawet sierp i młot. Dosyć ludzkość miała krzyża przez 5 wieków Inkwizycji, ale kto ma takie życzenie nikt nie zabrania nosić za życia na łańcuszku i nawet zabierać ze sobą do grobu.

Obrazek użytkownika Losek

02-02-2014 [15:11] - Losek | Link:

"Dosyć ludzkość miała krzyża przez 5 wieków Inkwizycji," - trzeba być niezłym megalomanem, by wypowiadać się w imieniu całej ludzkości!
Powtarzasz Pan Panie Janie - częściowo lecąc zupełnie po bandzie, metodą "kopiuj, wklej" - te same bzdury po raz któryś, więc to samo Panu odpowiem. NIC Pan nie wie o Inkwizycji. Proponuję poszerzyć wiedzę w tym temacie! Miłej lektury!

Obrazek użytkownika tsole

02-02-2014 [16:45] - tsole | Link:

Po pierwsze: należałoby pamiętać, że państwowość polska została zbudowane na fundamencie chrześcijaństwa, które poprzez ponad tysiąc lat kształtowało etos i tożsamość narodu.
Po drugie: żyjemy w warunkach demokracji, a ta ma to do siebie, że każdy może wyrażać swoje poglądy, natomiast decyzje podejmuje się na zasadach większości. Naród polski do dziś jest w dominującej części chrześcijański; jeśli ktoś źle się w takich warunkach czuje, może skorzystać z prawa zamieszkania gdzie indziej, bo co prawda nikt go stąd nie wyrzuca ale też nie zatrzymuje. Btw. zdumiewa fakt, jak obecnie hałaśliwe mniejszości chcą narzucać swoją wolę większości. To jest wg mnie aksamitna forma terroryzmu, a już z pewnością nie ma nic wspólnego z demokracją.
Po trzecie: nigdzie nie jest powiedziane, gdzie krzyż może, a gdzie nie powinien wisieć. Zasada, że tylko w miejscach kultu religijnego jest (mało) pobożnym życzeniem takich frustratów jak Pan i cała ta „jaśnie oświecona” palikociarnia. I proszę się tu nie wypowiadać za całą ludzkość, bo jest Pan w takim momencie żałosny.
Po czwarte: ma Pan pojęcie o inkwizycji wdrukowane przez propagandę post-oświeceniową. Dobrze byłoby zaczerpnąć rzetelnej historycznej wiedzy na ten temat. Może Pan zacząć od czegoś łatwiejszego, bo pisanego w konwencji publicystycznej. Polecam zajrzeć tutaj: http://mateusz.pl/czytelnia/rz-stosy.htm

Obrazek użytkownika tadeusz.K

02-02-2014 [17:14] - tadeusz.K | Link:

#...państwo polskie zdominowane jest przez kościół..#

Ja nawet z panem się zgodzę - z tą poprawką, że Kościoły (bo nie tylko jeden).
Duchownych KRK w Sejmie nie widzę - ich obowiązuje pewien strój.
Natomiast są Kościoły, gdzie takiego wymogu niema i nie jest wiadome "kto jest kto".
Mam wrażenie, że w Sejmie buszują tacy hierarchowie Kościoła Scjentologicznego i Kościoła zw. Loża Masońska, a nawet jakiegoś Kościoła Spaghetti na miękko..
(Zresztą ich spina ta sama zwora).

Obrazek użytkownika goral

02-02-2014 [16:22] - goral | Link:

.."Ale nie w sejmie. Dla zasady nie wisiał tam nawet sierp i młot"
Hihihi,typowa manipulacja i klamstwo zydo-komuny..
..."nie wisial tam ...NAWET"...
Nawet dla Zasady KRZYZ TAM ZAWSZE WISIAL..Empirycznie...Fizycznie...Niezaleznie gdzie sie ten Sejm odbywal.
Patronowal Polsce i Polakom do 1939 roku
Od poczatku Sejmu Walnego Krolewstwa Polskiego..Czyli od 1382 roku..
Nieprzerwanie do wrzesnia 1939...
To WY Zydo-komuna po sfalszowanych "wyborach" w 1947 roku wyrzuciliscie go z SEJMU..
Tak wygladaja fakty historyczne...klamco

Obrazek użytkownika tadeusz.K

02-02-2014 [16:54] - tadeusz.K | Link:

#Tymczasem państwo polskie zdominowane jest ostatnio przez kościół.#

Piszesz "kościół" co oznacza budynek.
W jaki to sposób budynki mogą zdominować zinstytucjonalizowane struktury?
Jeśli natomiast używasz pojęcia "kościół" w innym sensie to mej pod ręką słownik ortograficzny.
-Dwója (czyli laga) z ortografii.