KTO POMAGAŁ JARUZELSKIEMU W ZOSTANIU PREZYDENTEM

19.07.1989 Zgromadzenie Narodowe wybrało w I turze gen Wojciecha Jaruzelskiego na Prezydenta PRL. Za głosowało 270 elektorów, 233 przeciw a 34 wstrzymało się. O wyborze kandydata PZPR zdecydowała pomoc 19 przedstawicieli OKP (7 głosów nieważnych, 11 nieobecnych i 1 za). Pomocnikami generała byli niemal wyłącznie przyszli działacze Unii Demokratycznej i Unii Wolności. Jaruzelski wygrał jednym głosem.
Po sukcesie w wyborach czerwcowych zradykalizowały się oczekiwania wyborców. Trwały demonstracje KPN, NZS, "Solidarności Walczącej" i innych przeciwko tej kandydaturze. Do klubu OKP zgłosili się członkowie ZSL i SD deklarujący głosowanie przeciwko Jaruzelskiemu (łącznie 26 elektorów). "Arytmetyka pozwalała przypuszczać, że kandydat odpadnie. (...) Sprawa pozostała w naszych rękach ? dlatego część osób zdecydowała się unieważnić swój głos." - powiedział wiceprzewodniczący klubu OKP Andrzej Wielowieyski. "Ustaliliśmy, że nie będziemy koalicji przeszkadzać w wyborze prezydenta, ale i nie pomagać" - polemizował Andrzej Kern (później PC, obecnie ZChN).
Lewicowe prezydium OKP szukało porozumienia z PZPR, ale był to ich ostatni sukces. W sierpniu negocjacje Jarosława Kaczyńskiego doprowadziły do koalicji OKP-ZSL-SD.
19.07.1989 w Londynie zmarł Prezydent RP na uchodźtwie Kazimierz Sabat.
Przeciw Jaruzelskiemu głosowało:
6 posłów ZSL, 4 posłów SD, 1 poseł PZPR
Nie wzięło udziału w głosowaniu:
3 posłów ZSL, 1 poseł SD,
Parlamentarzyści KO Solidarność, którzy oddali głosy nieważne:
Wiktor Kulerski
Andrzej Miłkowski
Aleksander Paszyński
Andrzej Stelmachowski
Stanisław Stomma
Witold Trzeciakowski
Andrzej Wielowieyski
Parlamentarzyści KO Solidarność, którzy nie uczestniczyli w głosowaniu:
Paweł Chrupek
Adela Dankowska
Marek Jurek
Lech Kozaczko
Jerzy Pietkiewicz
Maria Stępniak
Henryk Wujec
Zdzisław Nowicki
Krzysztof Pawłowski
Andrzej Szczepkowski
Mieczysław Ustasiak
Jeden parlamentarzysta z Solidarności głosował za wyborem Jaruzelskiego na prezydenta
senator Stanisław Bernatowicz.
Charakterystyczne, że za wyjątkiem Marka Jurka praktycznie wszyscy pomocnicy Jaruzelskiego okazali się liberałami czy lewicowcami lub wycofali się z polityki. Poza Markiem Jurkiem wyjątki to Andrzej Stelmachowski (doradca Prezydenta Lecha Kaczyńskiego), Mieczysław Ustasiak (ZChN, Przymierze Prawicy i Akcja Katolicka) czy Paweł Chrupek (KLD, SKL, AWS i nowy SKL Artura Bazalsa). Najbardziej znani kontynuatorzy tamtej linii to Henryk Wujec (doradca Prezydenta Komorowskiego) czy Krzysztof Pawłowski (członek komitetu poparcia Donalda Tuska w 2005 r. i członek rady nadzorczej Pekao S.A.).
Ciekawe czy ktoś z nich odwiedził gen.Jaruzelskiego na 90 urodziny ?

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Ewaryst Fedorowicz

15-07-2013 [14:26] - Ewaryst Fedorowicz | Link:

Hm... słyszałem, że agentura.

Obrazek użytkownika fritz

16-07-2013 [10:14] - fritz | Link:

Jaruzelski zostal prezydentem.

Innymi slowy, spelnil powierzone mu zadanie.

Rowniez spelnial je w 2007, kiedy robil wszyskto, zeby wymusic upadek rzadu Jaroslawa Kaczynskiego.

Nie mam watpliwosci, ze Marek Jurek dalej bedzie spelniac powierzone mu zadania.