Witaj: Niezalogowany | LOGOWANIE | REJESTRACJA
Wielcy Polacy. Jan Paweł II
Wysłane przez Tezeusz w 18-05-2025 [10:54]
Czy wiedzieliście, że papież Jan Paweł II zapłacił grzywnę w Meksyku, bo ubrał się nie tak, jak życzyłyby sobie tego władze? To On wprowadził do Watykanu internet. Niżej przeczytacie jakie wesołe rzeczy się Mu przytrafiały np o pani która myślała że Karol podrywa ją na zegarek, lub aktorzy trafili do niego na wódeczkę...
Przyszły papież urodził się we wtorek 18 maja 1920 r gdy w pobliskim kościele zaczęło się nabożeństwo majowe i o tej samej godzinie w której 58 lat później został papieżem. Tego dnia słońce wzeszło w Wadowicach o godz. 3.53, a zaszło o 19.24. Na świecie, między innymi na Oceanie Indyjskim, można było obserwować częściowe zaćmienie Słońca. Znamienne, że także w dniu pogrzebu Jana Pawła II miało miejsce zaćmienie Słońca…
Był pierwszym po 455 latach biskupem Rzymu, niebędącym Włochem. Karol Wojtyła był pierwszym papieżem jeżdżącym na nartach, wspinającym się po górach, pływającym kajakiem. Był też pierwszym Słowianinem, który zasiadł na tronie Piotrowym.
Jan Paweł II był pierwszym w historii papieżem, który wziął udział w koncercie rockowym, było to w Bolonii....
.
LOLEK
Opowiem wam dziś młodym, wesołym chłopaku i anegdotach o których nigdy nie słyszeliście. Np. ,,Panowie, ja i owszem, mam wódeczkę, ale nie wiem, czy taką pijecie.". Czy jak ze spływu kajakowego jechał do Krakowa autostopem w trampkach i na workach z mąką.
Młodzież go uwielbiała i nazywała wujkiem. Karol początkowo nie myślał o tym, aby zostać księdzem. Uważał, że ma inne powołanie. Pociągała go literatura i teatr, chciał być aktorem.
Wojtyłowie żyli skromnie. Ojciec Karola oficer 12. Pułku Piechoty Wojska Polskiego pracował jako urzędnik w Rejonowej Komisji Uzupełnień. Matka zajmowała się domem i dorabiała szyciem. O małym Lolku mawiała, że zostanie wielkim człowiekiem. Nie przekonała się o tym. Zmarła na kilka dni przed Pierwszą Komunią Świętą syna.
Mogłoby się wydawać, że emerytowany oficer, jakim był Karol Wojtyła senior, z lubością fotografujący się w mundurach kolejnych armii, w których służył, powinien synów wychowywać surowo, w wojskowym drylu.
Przyjaciel lat dziecinnych papieża Zbigniew Siłkowski opisuje, że pewnego dnia przypadkiem podpatrzył, jak ten już wówczas więcej niż 50 letni, przedwcześnie posiwiały mężczyzna strzelał Lolkowi gole szmacianką w salonie mieszkania przy Kościelnej, bawiąc się przy tym, jakby był rówieśnikiem swego syna.
A równocześnie po śmierci żony przez długie lata sam prowadził dom, sprzątał, przyrządzał posiłki, cerował skarpety, a nawet przerabiał swe stare mundury na ubrania dla rosnącego Lolka. Czy mając taki wzór w rodzinnym domu, nie jest łatwiej osiągnąć świętość?
A jednak młody Karol zbuntował się, może nie tyle przeciw ojcu, ile przeciw wyobrażeniom rodziny, czym powinien się zajmować przyzwoity młodzieniec.
Z Wadowicami łączy się przede Wspomnienie przede wszystkim o kremówkach. A przecież w tej samej wypowiedzi Jan Paweł II przypomniał on również, że w Wadowicach ,,i teatr się zaczął".Przygoda z teatrem, rozpoczęta w wadowickim Gimnazjum im. Marcina Wadowity, choć w końcu Karol Wojtyła miał porzucić teatr na rzecz kapłaństwa.
Niesłusznie gorszyły się ciotki, przejęte pogłoskami o rzekomej rozwiązłości krakowskich komediantów. On wiedział, co robi. To był ważny etap w jego rozwoju. Jak wspominała po latach Halina Królikiewicz-Kwiatkowska, partnerka z gimnazjalnej sceny, teatr ów, choć szkolny, repertuar miał wcale ambitny.
Grywali ,,Antygonę" ,,Balladynę", ,,Śluby panieńskie", a późniejszy papież we wszystkich rolach się wyróżniał.
Karol Wojtyła wiele wędrował po górach, jeździł na nartach, pływał na kajakach po mazurskich rzekach i jeziorach. Był księdzem niekonwencjonalnym, turystą i sportowcem. Jednak i ta aktywność łączyła się w nim jak najściślej z misją kapłańską.
Towarzysze jego wędrówek zapamiętali, że zawsze miał z sobą ciężki plecak, w którym wszędzie nosił komplet naczyń liturgicznych i innych przyborów niezbędnych do odprawienia mszy św na łonie natury. A nawet kamień z relikwią, który umieszczał na rozkładanych w górach czy nad wodą polowych ołtarzach.
W 1938 r razem z tatą Karol przeniósł się do Krakowa. Tu rozpoczął studia polonistyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim. Po wybuchu wojny przerwał studia, zaczął pracować fizycznie w kamieniołomie i zakładach chemicznych. Znalazł czas na rozwijanie swojej teatralnej pasji.
W 1941 r Karol z przyjaciółmi założył Teatr Rapsodyczny. W tym samym roku zmarł ojciec przyszłego papieża. Jesienią 1942 r Karol Wojtyła wstąpił do Krakowskiego Seminarium Duchownego
Karol Wojtyła został wyświęcony na księdza 1 listopada 1946. Dzień później odprawił mszę prymicyjną w katedrze na Wawelu. W lipcu 1948 r skierowany został do parafii w Niegowici. Już wówczas bardzo zaangażował się w pracę z młodzieżą.
Rok później przeniesiono go do parafii św. Floriana w Krakowie. Po śmierci kardynała Adama Sapiechy ks Wojtyła został oddelegowany na urlop w celu ukończenia pracy habilitacyjnej. Później wykładał na KUL-u, gdzie zajmował się teologią moralną, etyką małżeńską, ale i historią filozofii.
W lipcu 1958 r, zaledwie 38-letni Wojtyła został biskupem pomocniczym Krakowa. Od 1962 r był krajowym duszpasterzem środowisk twórczych i inteligencji. W okresie sprawowania funkcji metropolity krakowskiego nie zaprzestał kontaktów ze środowiskami artystycznymi, wciąż także wykładał na KUL-u.
Od 1967 r był już kardynałem. Był, obok prymasa Polski kardynała Stefana Wyszyńskiego, najważniejszą postacią Episkopatu Polski i największym autorytetem duchowym zarówno w Polsce, jak i za granicą.
.
ANEGDOTY Z ŻYCIA ŚW. JANA PAWŁA II więcej anegdot pod linkiem. https://stacja7.pl/swieci/aneg...
Ciekawą anegdotą jest niecodzienne spotkanie w Krakowie kardynała Karola Wojtyły z Emilem Karewiczem. Otóż, Karewicz z grupą przyjaciół po zabawie w Piwnicy pod Baranami krążył w nocy po mieście w poszukiwaniu alkoholu.
Jeden z biesiadników, który był niedoszłym księdzem, wpadł na pomysł, aby o trunek poprosić w kurii biskupiej ks Franciszka Macharskiego, jego wykładowcę podczas studiów w seminarium. Po krótkiej rozmowie duchowny oświadczył, że w tej sprawie mogą liczyć na pomoc księdza Karola.
,,Panowie, ja i owszem, mam wódeczkę, ale nie wiem, czy taką pijecie". ,,My każdą wódkę pijemy" odpowiedzieliśmy chórem. ,,To dobrze" ucieszył się ksiądz Karol i kazał nam iść za sobą.
Weszliśmy do malutkiego, zastawionego po sufit książkami, pokoju. Stało tam łóżko, proste biurko, krzesło, no i regały. Rozsiedliśmy się nie bez kłopotów, a ksiądz zza książek wyciągnął flaszkę. ,,To jest pejsachówka. Piliście kiedyś coś takiego?" - zagadnął przyszły papież.
Emil Karewicz przypomina, że pejsachówka jest bardzo mocną wódką ze śliwek, dość popularną w przedwojennej Polsce, a w latach PRL można ją było kupić tylko w Peweksie, za dewizy.
Ksiądz Karol wyciągnął skądeś małą, srebrną tackę. Postawił na niej 4 małe kielonki i nalał, 3 do pełna i jeden do połowy.
,, A dla kogo ta połówka?" zapytałem bezczelnie. ,,Dla mnie" odparł.
,,To ksiądz nie chce się z nami napić?" Chcę, ale w południe mam spowiadać, więc nie mogę ryzykować.
Wznieśliśmy toast ekumeniczny, wypiliśmy na drugą nóżkę i w naprawdę błogich nastrojach opuściliśmy Franciszkańską 3. Kilka lat potem z wiadomego rzymskiego komina popłynął biały dym, a ta nasza wizyta nabrała zupełnie innego wymiaru ...
INNA ANEGDOTA opowiada jak pewnego razu Karol Wojtyła wybrał się na samotną wycieczkę w góry. Ubrany sportowo, wyglądał tak, jak wielu innych turystów. W trakcie wędrówki spostrzegł, że zapomniał zegarka, podszedł więc do opalającej się na uboczu młodej kobiety i już miał zapytać o godzinę, gdy ta uśmiechnęła się.
– Zapomniał pan zegarka, co?
– A skąd pani wie? zapytał zaskoczony Wojtyła.
– Z doświadczenia odrzekła Jest pan dziś już dziesiątym mężczyzną, który zapomniał zegarka. Zaczyna się od zegarka, potem proponuje się winko, wieczorem dansing…
– Ależ proszę pani, ja jestem księdzem – przerwał jej zawstydzony Wojtyła
– Wie pan odpowiedziała rozbawiona nieznajoma podrywano mnie w różny sposób, ale na księdza to pierwszy raz.
****
Jako kardynał Karol Wojtyła pojechał do Rzymu na konklawe po śmierci papieża Jana Pawła I. 16 października 1978 r Polak Karol Wojtyła został papieżem.
Był pierwszym po 455 latach biskupem Rzymu, niebędącym Włochem. Karol Wojtyła był pierwszym papieżem Słowianinem, który zasiadł na tronie Piotrowym. Karol Wojtyła, przybył na konklawe, mając przy sobie jedynie kieszonkowe, stanowiące odpowiednik 125 franków szwajcarskich, był przez blisko 27 lat był głową Kościoła katolickiego.
Pontyfikat Jana Pawła II zalicza się do jednego z najdłuższych. Trwał 9666 dni. W tym czasie Ojciec Święty ogłosił błogosławionymi ponad 1300 osób, kanonizował 480 świętych. Papież Polak otworzył Watykan i papiestwo na ludzi. W czasie pontyfikatu odwiedził 135 krajów. Do ojczyzny pielgrzymował siedem razy. Jednym z krajów które odwiedził Jan Paweł II był Meksyk.
Meksyk, choć uchodzi za tradycyjnie katolicki, był przed laty wstrząsany rewoltami o stricte antykościelnym charakterze. Majątki kleru nacjonalizowano, państwo zeświecczono we wszelkich symbolach, a swego czasu nawet mordowano księży. Niemniej jednak to właśnie do Meksyku Jan Paweł II lubił pielgrzymować.
Gdy Meksyk nie utrzymywał jeszcze stosunków dyplomatycznych ze Stolicą Apostolską, Ojciec Święty przybył tam nie jako głowa państwa i nie na zaproszenie rządu, ale ze zwykłą wizą turystyczną.
Na lotnisku usłyszał od prezydenta Lopeza Portillo: „Dzień dobry panu. Witamy. Życzymy powodzenia u współwyznawców. Do widzenia panu”. Co więcej, ponieważ Jan Paweł II był tam w apostolskich szatach, władze Meksyku potraktowały to jak zniewagę. Miejscowy episkopat musiał zapłacić karę w wysokości 500 pesos (ok. 250 dolarów).
Jan Paweł II był pierwszym w historii papieżem, który wziął udział w koncercie rockowym było to w Bolonii. Jan Paweł II był ,,pierwszy" także w wielu przyziemnych sprawach. Żaden poprzedni papież nie czytał bez okularów i nie nosił na ręce zegarka.
Karol Wojtyła był oryginalny także, ze względu na zamiłowanie do sportu - jeździł na nartach, pływał kajakiem i uprawiał wspinaczkę górską.
Znał 7 języków obcych. Biegle władał angielskim, francuskim, niemieckim, włoskim, hiszpańskim, rosyjskim, mówił także po łacinie.
Papież-Polak przemawiał także po litewsku, ukraińsku, węgiersku i czesku. Jan Paweł II był pierwszym papieżem, który napisał list do dzieci. Zasłynął także tym, że wprowadził do Watykanu internet.
Przez wiele lat Ojciec Święty zmagał się z ciężkimi chorobami. W lutym 2005 roku jego stan zdrowia zaczął się gwałtownie pogarszać. 2 kwietnia 2005 roku, o godz. 21.37, Jan Paweł II odszedł do Domu Pana.
Zawsze w naszej pamięci i naszych sercach.
-----------------------
https://fakty.interia.pl/.../n......
https://poranny.pl/karol-wojty...
https://fajnepodroze.pl/ciekaw...
https://www.fakt.pl/.../papiez...
https://wpolityce.pl/.../18867......
YouTube: