Przejdź do treści
Strona główna

menu-top1

  • Blogerzy
  • Komentarze
User account menu
  • Moje wpisy
  • Zaloguj

Wybory 2024-2025

Ryszard Czarnecki , 14.12.2024
Mijający rok 2024 był rokiem…wyborów. Odbyły się one w największym mocarstwie świata- w Stanach Zjednoczonych Ameryki i w najludniejszym państwie świata- Indiach oraz do drugiego co do wielkości parlamentu na ziemi czyli Parlamentu Europejskiego ( tym największym „sejmem” świata jest, jakbyśmy go nie oceniali , parlament chiński czyli Ogólnochińskie Zgromadzenie Przedstawicieli Ludowych- Quanguo Renmin Daibiao Dahui – a w skrócie „RENDA”).
Oczywiście wyborów było na świecie znacznie więcej. W sumie odbyły się one w 72 państwach, które łącznie mają 3 miliardy 700 milionów obywateli. To, tak jakby w jednym roku wybory odbyły się w stu Polskach… 
W naszym kraju elekcja miała miejsce dwa razy . Były to wybory samorządowe w kwietniu oraz europejskie w pierwszej dekadzie czerwca. 
Światową rekordzistką pod względem liczby wyborów została Rumunia ,gdzie w ciągu niespełna pół roku odbyły się cztery elekcje: samorządowe i europejskie 9 czerwca, prezydenckie 24 listopada ( I tura- do drugiej nie doszło!) oraz parlamentarne 1 grudnia.
 Najsłynniejszymi wyborami przedterminowymi były te rozpisane przez prezydenta Francji Emmanuela Macrona tuż po klęsce jego formacji "Reveiller l'Europe" w wyborach europejskich: zajęła w nich dopiero trzecie miejsce zdobywając zaledwie 13,83% głosów. Skądinąd podczas wcześniejszych wyborów obóz władzy poniósł drugą sromotną klęskę, bo zdobył on zaledwie 168 mandatów na 577 ( przedtem miał parlamentarną większość).
 Tak było. W przyszłym roku odbędzie się również szereg wyborów w kluczowych krajach.
W lutym powinny odbyć się przedterminowe wybory do Bundestagu w Niemczech. Wcześniejsze wybory u naszego zachodniego sąsiada zdarzają się bardzo rzadko, inaczej niż w Wielkiej Brytanii i Europie kontynentalnej. Kanclerz Olaf Scholtz jest bliższy tego , aby wejść w buty Macrona i przegrać wybory o przyspieszeniu, których sam przesądził niż w buty premiera Hiszpani ,swojego towarzysza- socjalisty, Pedro Sancheza, który wiosną 2023 zaryzykował rozpisując przyspieszone wybory na lipiec zeszłego roku, ale jednak je wygrał i władzę utrzymał.
 W marcu odbędą się zapewne wybory w Bułgarii. Będą to już ósme wybory w tym kraju w ostatnich czterech latach. W ten sposób Sofia wyśrubuje światowy rekord częstotliwości wyborów.
W kwietniu mają odbyć się- na razie to nieoficjalne informacje – wybory prezydenckie w Rumunii, w których nasz bałkański partner nie umiał czy też nie chciał dokończyć w drugą niedzielę tego miesiąca. Skądinąd odwołanie elekcji niespełna 48 godzin przed jej rozpoczęciem jest największym skandalem wyborczym w siedemdziesięcioletniej historii EWG/UE.
 W maju(4, 11 lub 18) odbędą się wybory prezydenckie w Polsce. Na ich wynik czeka cała Europa ale też Waszyngton.
 W październiku będą miały również miejsce wybory parlamentarne w Kanadzie.
Z kronikarskiego obowiązku przypomnę , że w przyszłym roku odbędą się też "wybory" prezydenckie na Białorusi. Dodajmy ,że zaległe wybory ma przed sobą Ukraina. I mają to być wybory podwójne: parlamentarne i prezydenckie. Rzecz jasna nie muszą odbyć się w jednym terminie- ale odbyć się powinny zaraz po zawieszeniu broni czy zawarciu pokoju w Europie Wschodniej- a to może nastąpić właśnie w roku 2025. AKAPIT. To oczywiście nie wszystkie elekcje, które będą miały miejsce w Anno Domini 2025. Z tych , które wymieniłem najbardziej kluczowe wydają się być wybory w Niemczech ( zapewne za kwartał ,ale formalnie nie później niż 26 października ) oraz w Polsce ( najbardziej prawdopodobna data to 11 maja).
*Felieton ukazał się na portalu "Wpolityce.pl"
  • Zaloguj lub zarejestruj się aby dodawać komentarze
  • Odsłony: 574
Kaper

Kaper

14.12.2024 10:42

Zastanawiam się po co w ogóle przeprowadzać wybory skoro można je w każdej chwili anulować (Rumunia), sfałszować (Mołdawia) lub niewygodnych zwycięzców obłożyć sankcjami (Gruzja)? Czy nie prościej i taniej, żeby jakieś oświecone ciało, np. Komisja Europejska albo Departament Stanu USA, wskazywało bezpośrednio kogo będzie uważać za partnera? Uniknęlibyśmy wielu rozczarowań, niepotrzebnych emocji oraz kosztów.
Ryszard Czarnecki
Nazwa bloga:
Blog autorski

Statystyka blogera

Liczba wpisów: 6, 995
Liczba wyświetleń: 8,139,244
Liczba komentarzy: 11,169

Ostatnie wpisy blogera

  • MALI LUDZIE,WIELCY IDIOCI.
  • BRZYDSZA TWARZ MUNDIALU
  • MIAŁEM RACJĘ CZYLI TERAZ WSZYSCY MĄDRZY

Moje ostatnie komentarze

Najpopularniejsze wpisy blogera

  • EKSHUMACJA ŚP. WASSERMANA I MILCZENIE PIĄTEJ KOLUMNY
  • Najnowszy kawał o Tusku i Gierku
  • Nowy kawał o Tusku i raju

Ostatnio komentowane

  • u2, "Niemcy tłuką Polaków'Z tego co widziałem na krótkich filmikach na X to niemiecka Polizei nie utworzyła kordonu wokół głazu i była wolna amerykanka, czyli tłuczenie pojedynczych Polaków stawiających…
  • Mrówka, Bez urazy... Ktoś ogląda to żenujące widowisko?
  • u2, "uczestniczy w nim aż 48 państw co stanowi… 25 procent wszystkich państw należących do ONZ" Czyli wielki sukces organizacyjny. Ale dlaczego nie ma na tym Mundialito Polski? Spoczęli na laurach…

Wszystkie prawa zastrzeżone © 2008 - 2026, naszeblogi.pl

Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | tvrepublika.pl | albicla.com

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Do czego są one potrzebne może Pan/i dowiedzieć się tu. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek. | Polityka Prywatności

Footer

  • Kontakt
  • Nasze zasady
  • Ciasteczka "cookies"
  • Polityka prywatności