Witaj: Niezalogowany | LOGOWANIE | REJESTRACJA
Bohaterowie Rzeczypospolitej. Aleksander Kasaraba
Wysłane przez Tezeusz w 14-11-2024 [07:27]
ALEKSANDER KASARABA. ,,KAMIEŃ" ROCZNICA ŚMIERCI
13 listopada 1946 r. Jesienne popołudnie. Środa. Na dziedzińcu katowni w Sosnowcu zamordowano por. „Kamienia”. Po egzekucji Jego zwłoki zostały zrzucone do bezimiennej mogiły. Za obronę bezbronnych, za walkę o wolną Polskę, zdradzony, bestialsko katowany, zamordowany i zakopany w dole jak pies.
Prowadzony na egzekucję nie szedł jak baranek na rzeź. Skatowany i wleczony na śmierć, szarpał i wyrywał się z rąk oprawców.
Czy kiedyś odnajdziemy zmaltretowane szczątki Tego bohatera?
KOMENDANCIE ,,KAMIENIU" Panie poruczniku, Bohaterze Kresów i Opolszczyzny śpij spokojnie w Twym bezimiennym grobie. Odnajdziemy Cię i obiecujemy że będziesz miał godny, honorowy pogrzeb.
*****
O ,,Kamieniu" nie można było mówić i pisć. Był tak ,,grożnym wrogiem" że jeszcze w 90 tych latach jego rodzina była prześladowana i szykanowana.
Por. „Kamień” pozostawił żonę Stefanię z 2 córkami: Wandą i Olgą. Które po kilku tygodniach po Jego zamordowaniu otrzymują list pożegnalny i rzeczy z więziennego depozytu: notes, zegarek i długopis.
W ostatnim słowie do najbliższych napisał, że odchodzi z tego świata dzięki zeznaniom 3 spośród swych ludzi. Prosi o wybaczenie tego wszystkiego co źle zrobił i o modlitwę.
Wszyscy byli zdruzgotani, nie tylko najbliżsi opłakiwali zamordowanego bohatera. Mieszkańcy wielu wsi w pow. głubczyckim pamiętają o ich obrońcy. Zarówno w domach jak i w kościołach byly odprawiane modły i Msze Św. w intencji por. „Kamienia”. Tak odszedł jeden z ostatnich rycerzy Rzeczypospolitej.
Bohater, który do końca wierzył, że Polska będzie wolna ! Pozostali ujęci członkowie konspiracyjnej grupy WiN zostali skazani na długoletni pobyt w komunistycznych więzieniach rozrzuconych po całym kraju.
Tylko dzięki twardej postawie „Kamienia” w trakcie brutalnego śledztwa, apart komunistycznego terroru nie dotarł i nie ujął Jego przełożonychi i podwładnych. Ubecy nie rozbili też siatki terenowej i wywiadowczej.
Większość z tych zakonspirowanych ludzi zaszyła się w różnych kryjówkach zacierając wszelkie ślady po swojej działalności i nigdy się nie ujawniła.
Zanim to jednak nastąpiło, to jeszcze w październiku 1946 r do niektórych z Nich dociera bezpośredni przełożony por.„Kamienia” mjr. Franciszek Gawrol, „Karaś”, któremu w trakcie prowadzonego dochodzenia udaje się ustalić przyczyny i skutki rozbicia komórki WiN podległej Kasarabie.
Franciszek Gawrot w przebraniu kolejarza przybywa do Suchej Psiny i dociera do małżonki por. „Kamienia” Stefani, której zdaje relację dotyczące ostatnich chwil życia. Z Jego słów wynika że Aleksander Kasaraba do samego końca stawiał opór stalinowskim katom.
****
Ujęcie i zamordowanie por. „Kamienia” komunistom jednak nie wystarczało. Pragnęli zniszczyć Jego dobre imię stosując szeroką gamę perfidnych metod na celu jedno: aby kolejne pokolenia zapamiętały Jego postać jako zwykłego bandytę i rabusia.
Już od dnia wydania wyroku renegaci rozpętali wściekłą i prymitywną nagonkę. Ówczesna prasa lokalna i ogólnokrajową zamieszczała szkalujące Kasarabę artykuły, rozpisując się o „bandyckiej” działalności Jego grupy i wyroku „ludowej” sprawiedliwości.
Tego typu haniebne teksty pojawiały się w lokalnych gazetach jeszcze w końcówce lat 80 ub. wieku. Za nieugiętą postawę i walkę o wolność Ojczyzny por. „Kamień” zapłacił najwyższą cenę.
Jego najbliższym przyszło płacić przez całe dekady, za Jego życiowe decyzje, niezłomną walkę o wolność człowieka i niepodległość uciemiężonego narodu i państwa. Zarówno dorośli jak i dzieci byli przez cały okres trwania komunizmu szykanowani, zastraszani, opluwani i oczerniani.
Świadectwem tego jest relacja córki por. Kasaraby, Olgi. Przez dziesieciolecia była prześladowana ze względu na pochodzenie. Będąc jeszcze nastolatką padła ofiarą ciągłych represji, szykan i prześladowań.
Kierowano Ją do najcięższych prac przy rozładunku wagonów towarowych, przy czym miejscowi aktywiści PZPR-u powtarzali: „Twój ojciec chciał obalić Polskę Ludową, a Ty tą „ludową” ojczyznę będziesz budować”!
Jeszcze w latach 80 Jej dzieci a wnuki por. „Kamienia” były szykanowane i wyzywane przez nauczycieli i rówieśników z ławek szkolnych. Dochodziło do tego, że wnuki musiały się publicznie wypierać dziadka „bandyty”. Ciągłe rewizje i wezwania na MO i UB były chlebem powszednim najbliższej rodziny por. Kasaraby.
Podczas takich „rewizji” funkcjonariusze UB w poszukiwaniu dokumentów, korespondencji i ukrytej broni, celowo niszczyli dobytek w skromnym mieszkaniu Andrzeja Kasaraby w Baborowie. „Silne i nieomylne ramię władzy ludowej” nie zważało na obecność przerażonych dzieci, którym traumatyczne przeżycia z tamtych dni prześladują je po dzień dzisiejszy
.
REHABILITACJIA
Po latach, dzięki staraniom córek Olgi, Wandy i bratanka, wyrok Wojskowego Sądu Rejonowego w Katowicach skasowano i przywrócone zostalo dobre imię ,,Kamienia"
Najbliżsi mogą już zapalić znicz przy symbolicznej tablicy w Sosnowcu, poświęconej w 2019 r.
Nadzieję dał im też Instytut Pamięci Narodowej. Została ustalona przybliżona lokalizacja grobu 5 ofiar egzekucji. Rodzina przekazała materiał genetyczny do porównania i czeka, czy któreś szczątki są z nim zgodne.
,,Ojciec wysoki był, kości miał dłuższe, to może łatwiej będzie rozpoznać" mówi pani Olga. Jej mama Stefania czeka na męża na cmentarzu w Suchej Psinie od 40 lat. Czy mąż wreszcie spocznie przy niej?
Do tej pory nie udało się ustalić gdzie zakopano ciała zamordowanych w Sosnowcu, żołnierzy podziemia niepodległościowego. Zajmuje się tym Instytut Pamięci Narodowej. Rodziny mają nadzieję, że uda się odszukać szczątki ich najbliższych i godnie pochować.
.
UPAMIĘTNIENIE.
18 maja 2019 r w Sosnowcu odsłonięto tablicę poświęconą Żołnierzom Podziemia Niepodległościowego, którzy za działalność na rzecz obalenia ustroju komunistycznego zostali skazani na karę śmierci.
Na tablicy znalazły się nazwiska pięciu zamordowanych w więzieniu przy ul. Ostrogórskiej bohaterów, w tym również por. Aleksandra Kasaraby.
Ten mały krok jest kamieniem milowym na drodze do pełnej rehabilitacji i godnego upamiętnienia jednego z najwybitniejszych dowódców WiN por. Aleksandra Kasaraby, „Kamień”. .
Młodsza córka, pani Olga Purchke, osoba ponad 85-letnia, niestrudzenie zabiega o odkłamanie biografii swojego ojca, współpracując z wieloma społecznikami i Stowarzyszeniami.
.
NIEZŁOMNY BOHATER I OBROŃCA POLSKICH KRESÓW odznaczony za zasługi m.in.
Medal za Wojnę,
Medal za długoletnią służbę
*Medal Niepodległości
Srebrna Odznaka Straży Granicznej.
.
29 lutego 2020 r odbył się OPOLSKI FESTIWAL PAMIĘCI. ,,ZAWOŁAĆ PO IMIENIU" w Narodowym Centrum Polskiej Piosenki. w Opolu. Poświęcony był w całości pamięci por. Aleksandra Kasaraby ,,Kamień".
por. Aleksaner Kasaraba 1 marca 2020 r. został pośmiertnie odznaczeny przez Andrzeja Dudę, prezydenta RP, Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej.
Odznaczenie odebrała Olga Purszke z siostrą Wandą
CZEŚĆ JEGO PAMIĘCI