Najbezpieczniejsze miejsce na świecie

PLO, Polskie Linie Oceaniczne. Skarb, który rozkradziono. Z typowo bolszewicką zaciekłością i chciwością i w pośpiechu.

Przestałem pracować u tego armatora w 1986 roku i wtedy to była światowa potęga. W sumie, jeśli dobrze pamiętam, 174 statki. W większości młode i nowoczesne. Świetne miejsce pracy.
Gdy wróciłem do kraju ze Stanów Zjednoczonych (cruise liner – Karaiby i Alaska) w roku 1990 zmiażdżyła mnie szokująca wiadomość: - PLO w tamtym momencie to już tylko cztery statki... Jak to możliwe?! Jak można było zniszczyć taką kurę, znoszącą złote jaja? Co się stało?

Transport morski, to 80% obrotu handlowego całego świata.
Dostęp do morza mamy. Trzy wspaniałe i nowoczesne porty – Gdynia, Gdańsk i Szczecin (wraz ze Świnoujściem) to solidne bazy. I jeszcze parę mniejszych też szybko można by zbudować.
Gdy jak już wspomniałem, pod koniec lat 80-tych ub. wieku, PLO posiadał olbrzymią sieć żeglugową z ponad 170 statkami.
Wtedy bliski konkurent, duński Maersk Line posiadał zaledwie kilka, a może nawet kilkanaście statków. Żaden konkurent. dla Polski, nie tylko z linowym PLO, ale także z trampingowym PŻM i armatorem promowym.

Dzisiaj Polskie Linie Oceaniczne to ledwo dyszący karzełek. A Maersk Line?
... Największą jednostką [...] pod względem przychodów i pracowników (ok. 22 000 pracowników) jest Maersk Line. Prowadzący na całym świecie usługi żeglugi liniowej Maersk posiada ponad 550 statków o pojemności 2,2 miliona TEU. Obecnie jest to największy operator żeglugowy na świecie. [1]

Jaki wielki dzisiaj byłby nasz polski, gdyński armator, gdyby szubrawcy, głupcy i złodzieje nie zniszczyli wspaniałej floty marynarki handlowej, którą, wraz z budową Gdyni, nasi dziadowie zaczęli już tworzyć przed II WŚ?

*****

Polskie Linie Oceaniczne to armator liniowy (PŻM to trampowy), gdzie obszary świata, które linie obsługiwały, były zarządzane przez cztery zakłady:

  • Zakład Linii Amerykańskich
  • Zakład Linii Azjatyckich i Australijskich
  • Zakład Linii Afrykańskich i Śródziemnomorskich
  • Zakład Linii Europejskich i Afryki Zachodniej

Dwa pierwsze Zakłady mieściły się w osobnych lokalizacjach w Gdyni. Trzeci w Gdańsku, a Europejski w Szczecinie. Do tego była jeszcze Centrala PLO – wspaniały, przedwojenny budynek, w centrum miasta, przy ul. 10 Lutego.
Dzisiaj te wszystkie nieruchomości (może prawie wszystkie... dokładnie nie wiem) zostały też już sprzedane "przyjaciołom królika".
Czy to była największa kradzież Okrągłego Stołu? No jak tam panowie pułkownicy i generałowie? I reszta cwaniaków.

*****
W końcówce lat 70-tych ub. Wieku zamustrowałem na Południówkę, na wspaniały 10-tysięcznik m/s Paweł Szwydkoj [2]. To był wspaniały nowoczesny drobnicowiec. Według naszego projektu i zbudowany w Stoczni Szczecińskiej. Nie taki standardowy na tamte czasy, tylko jak to nazywano – multiplex. Nie miał zwykłych ładowni i dźwigów, ale także zbiorniki, na przeróżne płyny: oleje jadalne, soki, wina, czy nawet chemię; miał też ładownię chłodnię, a na koniec – też nie pamiętam dokładnie – 8, albo 12 kabin pasażerskich. A to powodowało, że nadbudówka, szczególnie część hotelowa i załogowa były wspaniale wykończone meblarsko, przez też już nieistniejącą Fabrykę Mebli Okrętowych w Malborku.
Oj, bobym zapomniał: - Połudnówka to nasze potoczne określenie linii amerykańskiej, na południe od Kanału Panamskiego "w dół", czyli głównie i regularnie to Kolumbia, Wenezuela, Brazylia, Urugwaj i Argentyna. A często też zachodnie wybrzeże – (Peru i Chile).

Teraz po długich latach doceniam wartość krajoznawczą i oczywiście turystyczną i możliwość pływania w tamtej części globu. Choć mimo tego, najbardziej cenię pływanie w obszarze Afryki Wschodniej – od Egiptu, z dużymi postojami w Kenii i Tanzanii, a na południu do Mozambiku, oraz na przecudny Madagaskar.

Południówka oszałamiała. Pominę Kolumbię i Wenezuelę, które pół wieku temu były w pełnym rozkwicie. Wrażenie na całe życie, bardzo pozytywne i ekscytujące odczucia, to Brazylia Urugwaj i Argentyna.
Brazylia objawiła się jako coś wspaniałego. Radosny i pogodny kraj turystki i wspaniałych ludzi. Oczywiście również kapitalnego jedzenia. A Rio de Janeiro to na zawsze jedno z najpiękniejszych miast świata.
Urugwaj, ze swoją stolicą Montevideo, to smutne wspomnienie. Z morza, gdy staliśmy na kotwicy czekając na naszą kolej na miejsce w porcie, miasto wyglądało wspaniale i dostojnie. Niemalże jak Nowy Jork. Smukłe wieżowce strzelały w niebo.
Gdy już przy kei w porcie rozpoczęliśmy załadunek, a ja skończyłem pracę, poszedłem się powłóczyć po mieście. Smutne. Wszędzie szaro, smutno i brudno i ponuro. I wyjątkowo pusto, jak by to miasto już wymarło.
Krajobraz który zobaczyłem, to pokazanie mi jak przemija z czasem niegdysiejsza wielkość. Kiedyś przecież Urugwaj był bogatym, szczęśliwym państwem, gdzie aż się gotowało od handlu, finansów i sukcesu. Dlaczego nie dało się tego utrzymać? Czy wszystko zawsze upada? Wtedy jeszcze nie wiedziałem.

******

I wreszcie Argentyna...
Nasza najbardziej na południe wysunięta droga. Dwa porty – Buenos Aires i Mar del Plata.

To zupełnie inny świat niż bliscy sąsiedzi – Urugwaj i Paragwaj. I co ważne – to już nie jest tropikalna patelnia, tylko klimat taki mniej więcej włoski.
Buenos Aires mnie zachwyciło. Szczególnie centrum i w samym środku plac ze słynną "Wykałaczką". Kamiennym obeliskiem, takim jak te, które starożytny Rzym ukradł w Afryce. Stateczne i zadbane budynki. Nie amerykańskie wieżowce, tylko takie do dziesięciu pięter. Mnóstwo pięknych kościołów, muzea i inne obiekty kultury. A do tego wykwintne restauracje, w których na widoku piekło się na otwartym ogniu, rozpostarte na długich, niemalże dwumetrowych, grillowych mieczach narodowe asado ["Asado to technika i wydarzenie towarzyskie polegające na organizowaniu grilla lub uczestniczeniu w nim w różnych krajach Ameryki Południowej: zwłaszcza w Argentynie, Chile, Paragwaju, Peru i Urugwaju, gdzie jest to również wydarzenie tradycyjne" ]
Argentyna to światowy lider wołowiny. Klimat i przyroda tam są takie, że wielkie stada bydła, przez całe dnie i noce pasą się na wielkich, rozległych pampasach. Argentyńska pampa, to największy na świecie bogaty step – około 700 tyś. km. kwadratowych,

Tam w Argentynie czuło się inną kulturę niż w Brazylii, czy Urugwaju. Taka bardziej europejską. Dużo nam bliższą.

*****

Te piękne i sentymentalne wspomnienie przywołał mi program, czy kanał na YT - #Polacy w Ameryce Łacińskiej. A konkretnie wywiad ze świeżo osiedlonym w przepięknej, zielonej Mendozie – mieście niemalże w cieniu Aconcagui, najwyższym szczycie (6961 m.) w Andach, a także na świecie, jeśli wykluczyć Himalaje.

To wtedy właśnie ta rozmowa dwóch polskich emigrantów uświadomiła mi – i jest to nie do podważenia – Argentyna to najbezpieczniejsze miejsce na świecie.

Argentyna to państwo, które nie zna wojen. W okresie 100 lat, jedyny konflikt zbrojny, w którym życie straciło kilkuset młodych żołnierzy, którzy są czczeni jako narodowi bohaterowie, to bitwa z Wielką Brytanią w 1982 roku o wyspy Falklandy, lub jak je Argentyna nazywa – Malwiny.
Nie zna ataków terrorystycznych, nie zna ciągłych strajków i ciągłych ulicznych rozruchów – czyli dnia codziennego Europejczyków.

Na dodatek dużo się ostatnio zmienia, a co najważniejsze, według opinii narodu, tylko na lepsze. Stało się tak, gdy do władzy doszedł młody gniewny i, co rzadkość w polityce, przyzwoity człowiek, Javier Milei. I chyba najważniejsze, co przekonuje Argentyńczyków do niego, w takim masowym poparciu, że przeciwny prezydentowi kongres, nie odważa sie jego reformom przeciwstawiać, jest to, że on nie gada, nie obiecuje (a'la Tusk) tylko robi. I to natychmiast. Celem głównym jest rozwalenie tego paskudnego peronizmu, premiującego biurokrację, korupcję i oligarchie.

Javier Milei (o którym napisałem felieton niedawno) zafascynował mnie, gdy chyba pierwszy raz na kongresie w Davos, wygarnął brutalnie temu oszalałemu starcowi, Klausowi Schwab i jego sfanatyzowanemu Żydowi, Yuwal Noah Harari ( 48 lat, uważa się za proroka – autentycznie!), co sądzi o ich, niestety już realizowanych, a my boleśnie to odczuwamy, projektach zamiany świata, gdzie katami i kapo będą oczywiście Niemcy.
Przemowa prezydenta Argentyny w Davos, była chyba pierwszą tak ostrą krytyką i sprzeciwem, na publicznym forum gromadzącym najważniejszych i najbogatszych ludzi na świecie, od chyba 100 lat.
Więc teraz widzę, że nie był to klasyczny, polityczny pierdoła pracujący wyłącznie ustami, tylko natychmiast po zaprzysiężeniu zaczął swój kraj naprawiać. I wprowadził panikę wśród biurokratów, cwaniaków, geszefciarzy i kombinatorów. Co jest ewenementem – sądziłem, że takich ludzi już na świecie nie ma.

Młody Polak, jak się domyślam, średnio zamożny finansista pracujący w strefie bitcoina, żona z korzeniami z Ameryki Łacińskiej plus chyba dwójka dzieci, wyjechali z Polski dwa lata temu, gdy wojna na Ukrainie rozgorzała na dobre, a Unia Europejska zaczęła wprowadzać swoje niszczące obywateli idiotyzmy.
Ponad rok żyli w Paragwaju, gdzie przekonali się, że życie w piecu, gdzie tylko nocą daje się egzystować, a na dodatek w brudzie i smrodzie, jest dla Europejczyka nie do wytrzymania.
Więc uciekli do Argentyny. I tak, jakby znaleźli się w raju. [3]

Opowiedział takie rzeczy, że dla nas, Polaków, to jakaś baśń, czy science-fiction.

  • Jak może gdzieś być taki kraj, gdzie służba zdrowia jest dla wszystkich za darmo? (Mały wyjątek, jak masz już inne, swoje prywatne ubezpieczenie, to opieka państwa cię nie obejmuje).
  • Gdzie w centrum dobrej dzielnicy wynajmiesz 100 metrowy apartament za tysiąc złotych. Do tego strzeżony, za bramą parking przy drzwiach.
  • Gdzie usługi są tak tanie. Fryzjer to 12 zł. Tyle samo, jak to mówią kobiety, paznokcie.
  • Gdzie szkoły roztaczają specjalną opiekę nad nowymi uczniami, by nie przeżywały stresu.
  • Gdzie wszyscy dla siebie są mili, uśmiechnięci i usłużni
  • Gdzie chleb w najbliższym sklepiku kosztuje 2 zł (ale już w niemieckim supermarkecie 4 zł). A Butelka taniego, lecz dobrego wina to też 4 zł (a Coca Cola, 1,5 litra, 8 zł)

Mógłbym tak długo wymieniać, jak tam, na końcu świata jest. I jest to dla mnie wiarygodne, bo ja tam byłem i czułem tą atmosferę. Nawet wtedy, gdy była to epoka Perona.
A jak chcecie usłyszeć jeszcze więcej o walorach Argentyny, nie do pojęcia nawet dla Polaka z najbujniejszą wyobraźnią.

Rozrzewnił mnie ten wywiad. Nie tylko, że spowodował nostalgiczne wspomnienia z podróży po świecie. Wzruszył mnie dlatego, że pomyślałem iż na Ziemi jeszcze nie wszystko jest stracone. Że spocone i lepkie łapy komunizmu nie dosięgły wszędzie. Że jest taka Argentyna, gdzie jest normalnie i przyzwoicie. Ile jeszcze jest takich miejsc na świecie? Może jeszcze Australia? Chociaż tam Chiny pracują ze zdwojonym wysiłkiem by opanować, albo tylko zniewolić ten kraj – kontynent.

A czy my, Polska, kiedyś jeszcze staniemy się Rzeczpospolitą? Nie taką jak to lubią wykrzykiwać ci biedni, co potrafią wyłącznie  'Bóg, honor, ojczyzna', a poza tym, już nic nie potrafią.

Za stary już jestem... Lecz dobrze wiedzieć, ze jest takie miejsce, jak Mendoza. I reszta Argentyny.

[1] https://pl.wikipedia.org/wiki/A.P._Møller-Mærsk
[2] https://www.plo.com.pl/index.php?language=pl&section=0&subsection=0&item=432&title=Pawel_Szwydkoj&code=ship&page=0[3] https://youtu.be/kQnsgvGmvC8?si=D3COkTs3OBXs5acM
[You Tube #Polak o epoce Javiera Milei... @Polacy w Ameryce Łacińskiej]
{12 kwi 2024 Szczepan Bentyn wraz z rodziną przeprowadził się do Paragwaju, w którym mieszkał rok, następnie przeniósł się do Argentyny. W wywiadzie dla "Polacy w Ameryce Łacińskiej" opowiada o klimacie w obu krajach, warunkach do życia, cenach usług i produktów i o wynajmie mieszkań. Gdzie jest łatwiej zapisać dziecko do szkoły? W Paragwaju czy w Argentynie? Gdzie łatwiej o wynajem mieszkania? Javier Milei - zbawca czy destruktor? Wolnościowiec czy zwolennik nadzoru? Jak Milei zmienia Argentynę? Czy mu się uda? }
koły? W Paragwaju czy w Argentynie? Gdzie łatwiej o wynajem mieszkania? Javier Milei - zbawca czy destruktor? Wolnościowiec czy zwolennik nadzoru? Jak Milei zmienia Argentynę? Czy mu się uda?
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

10-05-2024 [10:46] - NASZ_HENRY | Link:

 

Każdy musi wziąć odpowiedzialność za siebie i sam rozumieć co ten świat, pełen uwodzicielskich narracji, do niego mówi😉

 

Obrazek użytkownika jazgdyni

10-05-2024 [11:48] - jazgdyni | Link:

@NASZ_HENRY

Ale ciebie wzięło na filozoficzne rozmyślania. Kłopoty? Pogoda? Niestrawność?

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

10-05-2024 [12:12] - NASZ_HENRY | Link:

@jazgdyni

"Gdy jak już wspomniałem, pod koniec lat 90-tych ub. wieku, PLO posiadał olbrzymią sieć żeglugową z ponad 170 statkami."
...
PLO posiadało w roku 1976 - 176 jednostek, a w roku 1999 - 18 statków

Co z Tobą? Pogoda? Pesel? Podagra? 😉

 

Obrazek użytkownika jazgdyni

10-05-2024 [12:32] - jazgdyni | Link:

@H_H
mea culpa - powinno być pod koniec 80-tych. Palec mi się omsknął, a okulary zaparowały
Nieważne lata precyzyjne. W 76 to ja zaczynałem z PLO, a kończyłem w 86. Wtedy jeszcze mieli dużo. A ta ilość w 1999? Jakaś kombinacja alpejska z tymi Śródmorskim, które niby były osobną firmą. Wybacz, nie chce mi się sprawdzać. Był okres chwały na światowym szczycie i jest dzisiejsza smutna nędza.

Obrazek użytkownika Tezeusz

10-05-2024 [10:51] - Tezeusz | Link:

Po co nam morze i statki jak mają niemcy..

Obrazek użytkownika jazgdyni

10-05-2024 [11:46] - jazgdyni | Link:

@Tezeusz

Niemcy nigdy nie byli prawdziwymi ludźmi morza. A my już mieliśmy Jana z Kolna.

Obrazek użytkownika wilniuk

10-05-2024 [18:51] - wilniuk | Link:

I mamy Janusza z Gdyni !

Obrazek użytkownika wilniuk

10-05-2024 [19:00] - wilniuk | Link:

I mamy Janusza z Gdyni !

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

10-05-2024 [19:56] - wielkopolskizdzichu | Link:

"Niemcy nigdy nie byli prawdziwymi ludźmi morza. "
Sprawdź kim jest patron mariny  w Stepnicy.
O P-line słyszałeś?

Obrazek użytkownika Tezeusz

10-05-2024 [20:42] - Tezeusz | Link:

Krajanie - to był sarkazm

Obrazek użytkownika paparazzi

10-05-2024 [19:05] - paparazzi | Link:

Cześć, wprawiłeś mnie w dobry nastrój, Argentyna co za kraj ale bylem jak socjaliści chcieli go dobić. Mendoza to pod Andami rezerwuar wina, winogrona Malbec , co z drugiej strony Andów Chile serwuje swoje białe pyszności. Same góry to pejzaż kolorów i wynurzającą się Aconcagua. A wiesz ze pierwsi kowboje to byli gauchos z Argentyny. Ale dałeś mi nastrój do wspomnień, dzięki pozdrawiam.

Obrazek użytkownika jazgdyni

10-05-2024 [22:47] - jazgdyni | Link:

@paparazzi

Witaj
Cieszę się, że Argentyna też ci się podoba. Ten Malbec z okolic Mendozy (największa winnica na świecie), to ulubione wino mojej córki. Ja jednak wolę te białe zza zachodniej granicy, z Chile. 
Kurcze - żal. Już tam raczej nigdy nie pojadę

Trzymaj się

Obrazek użytkownika paparazzi

10-05-2024 [22:56] - paparazzi | Link:

I tak La Boca, i tango na ulicy co oferowały dziewczyny jak z przysłowiowego obrazka. Ech :-)

Obrazek użytkownika jazgdyni

10-05-2024 [23:09] - jazgdyni | Link:

Tango - najwspanialszy taniec na świecie. Gdzie te czasy???

Obrazek użytkownika marsie

10-05-2024 [21:31] - marsie | Link:

Pardon, dzisiaj u Ciebie:
https://biuletynnowy.blogspot.com
Wszak Messi to też Argentyna?
Pozdrówka!
 

Obrazek użytkownika jazgdyni

10-05-2024 [22:50] - jazgdyni | Link:

@marsie

Fajnie to piszesz. Masz zachodnich czytelników?

Obrazek użytkownika Alina@Warszawa

10-05-2024 [22:08] - Alina@Warszawa | Link:

Ciekawe, jaki mają w Argentynie system wyborczy? 
Czy też mają obcą partyjną czapę w najwyższej administracji? Pewnie nie i nie mają żadnych obcych, albo innych "sąsiadów", którzy uważają argentyńską ziemię za ich historyczną własność? 
Ten sielski obrazek Argentyny może wyjaśniać poniekąd oderwanie papieża Franciszka od europejskiej rzeczywistości. Czy obywatel państwa, które nie przeżyło takich tragedii jak Polacy, potrafi zrozumieć jakie piekło dla niewinnych ludzi potrafią urządzić na Ziemi takie diabelskie nacje jak Niemcy i Rosjanie sterowani przez sekty ewangelicką i prawosławną, oraz polityków wyznających judaizm? To co się dzieje w Palestynie dowodzi, że jest jakieś przyzwolenie na ludobójstwo. Albo może jest tak, że w Izraelu "gojobójstwo" jest mile widziane? Na to wygląda, bo tzw. świat jakoś nie potępia zbyt głośno izraelskich "gojobójców" ...

Obrazek użytkownika jazgdyni

10-05-2024 [22:43] - jazgdyni | Link:

 Alina@Warszawa 

Witaj Alino

Czy nie kierujesz się schematem europejskich struktur rządzenia? Nasza niby demokracja, przeciwstawne partie, itp. Nie wiem jaki jest tam system wyborczy. Ale... co tam - mamy czata na usługach:
"Prezydenckie i parlamentarne wybory: Co cztery lata odbywają się wybory prezydenckie, w których obywatele Argentyny wybierają prezydenta i wiceprezydenta. Ponadto, co dwie lata, mają miejsce wybory parlamentarne, w których wybierani są członkowie Izby Deputowanych (Cámara de Diputados) i Senatu (Senado). Prezydent jest głową państwa, podczas gdy parlament (kongres) stanowi organ ustawodawczy." [ChatGPT]
W Argentynie jest 5 dużych partii, na czele z lewicową peronistowską Partia Justycjalistyczna (Partido Justicialista, PJ). A i tak Jevier Milei wygrał z małej skrajnie prawicowej koalicji La Libertad Avanzaz. Jest pewna nieduża analogia do Konfederacji a Milei to taki Korwin-Mikke, tylko dużo lepszy (i młodszy - rocznik 1970)

Obrazek użytkownika Alina@Warszawa

10-05-2024 [23:23] - Alina@Warszawa | Link:

W tzw. międzyczasie znalazłam ciekawy wpis o związkach prezesa NBP Adama Glapińskiego z frankistami.
Niedoinformowanym niech się nie zdaje, że to nie ma związku z tematem. Ma - dla każdego, kto się zastanawia jak działa świat polityki i dlaczego. A szczególnie w Polsce, choć wpis jest o Argentynie. Nie mam czasu na rozpisywanie się w oddzielnym wątku, a sprawa jest wyjątkowo ciekawa, bo kto ma prawo do emisji pieniędzy, ten może wszystko:
Jakub Frank w Narodowym Banku Polskim? 

Obrazek użytkownika jazgdyni

11-05-2024 [05:02] - jazgdyni | Link:

@Alina@Warszawa

Zaraz, zaraz... Kilkanaście lat temu coś z tym panem Zagozdą miałem do czynienia. Pamiętam, ze przerwałem kontakt z pewnym obrzydzeniem.

Obrazek użytkownika Alina@Warszawa

11-05-2024 [10:00] - Alina@Warszawa | Link:

To mało konkretne stwierdzenie ...
https://ekspedyt.org/2021/10/2... 

Obrazek użytkownika jazgdyni

12-05-2024 [17:54] - jazgdyni | Link:

Alina@Warszawa

No masz... Legion św. Ekspedyta. Czy zdaje sobie pani sprawę co to jest? Kto to finansuje?

Obrazek użytkownika paparazzi

10-05-2024 [23:05] - paparazzi | Link:

Alina@Warszawa system wyborczy, systemem wyborczym a agentury o proweniencji komunistycznej mieszają w garach. Chile wyszło na chwile ale hydra się odradza wprowadzając pauperyzacje społeczną. Argentyna tez skażona tym rakiem nie wspominając jednego z najbogatszych krajów na świecie Wenezueli.

Obrazek użytkownika jazgdyni

11-05-2024 [04:47] - jazgdyni | Link:

@paparazzi

Toczy się krwawa wojna o zdobycie Ąmeryki Łacińskiej. To oczywiście Ruskie i Chińczycy chcą zdobyć te państwa. Ciekawe jest także to, że w tym rozpowszechnianiu marksizmu i bolszewii dużą rolę odgrywają księża, a nawet całe zakony. Dlatego mamy w Rzymie Franciszka.

Obrazek użytkownika marsie

10-05-2024 [23:27] - marsie | Link:

- jazgdyni
Blogger, po ostatnich jajach (zamrozili mnie na miesiąc), ostro mnie blokuje – ale i tak trafia się dziennie 300 wejść z USA czy z reszty świata, może tam jednak jakiś czas zostanę, wszak "kropla drąży skałę"? Pozdrawiam!
 

Obrazek użytkownika jazgdyni

11-05-2024 [04:53] - jazgdyni | Link:

@marsie
Nie poddawaj się. A ponieważ to nie ludzie cenzurują tylko programy, albo jak to się dzisiaj mówi - algorytmy, to w słowach wrażliwych rób literówki. Na przykład, zamiast dupa, pisz doopa. Nie fuck you, fuju, 

Najlepszego

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

11-05-2024 [10:14] - rolnik z mazur | Link:

@ jzG 
Wszędzie wspaniale gdzie nas nie ma. Znam takich, którzy zwiali z Argentyny.Milei nie zmieni Argentyny.Za kilka lat wywalaygo za korupcję. Natury nie da się tak szybko zmienić. 

Obrazek użytkownika Janekzlasu

13-05-2024 [06:52] - Janekzlasu | Link:

Śmieszą mnie takie argumenta że wszędzie lepiej tylko nie w Polsce!
Byłem/mieszkałem w kilku krajach ,w Argentynie takoż,nigdzie nie ma idylli,sa plusy i minusy.
Wkurzające jest gdy ludzie chcą przenosić pewne pewne plusy do naszego kraju argumentuąc "bo w hameryce" i takie tam bzdety!
Najciekawsze jest to że polonusy na całym swiecie preferuja Polskie prodykty,od Londynu po NYC,a w Polsce rozwodzą się nad wyższościa zahranicznego żarcia nad Polskim,te achy i ochy nad latte czy innym sushi :D
Nie powiem że Argentyna jest be,Buenos nie przypadkowo nazywane jest Boskie ,taka Barcelona z końca XIX wieku.
Co do floty,nie znam się,ale za komuny wmawiano nam że byliśmy X potęgą świata , jak było wszyscy doskonale wiemy!