Przejdź do treści
Strona główna

menu-top1

  • Blogerzy
  • Komentarze
User account menu
  • Moje wpisy
  • Zaloguj

Nudis verbis

Marek Michalski, 01.04.2024
„…niektórzy panowie u nas, zamiast przyznać się do błędów i usprawiedliwiać w jakikolwiek bądź sposób po kompletnym bankructwie ich koncepcji politycznych, ośmielają się, tak jest – ośmielają się, nie tylko narzucać swoje „My” całości narodu i uzurpować sobie prawo do rozdawnictwa patentów na patriotyzm, wytyczania linii „czystości życia” politycznego, ale – zgłaszać pretensje do kontynuowania swego kierownictwa politycznego, Zdawałoby się, iż podobne zgłoszenie nie może być nigdy potraktowane poważnie przez cały naród dotknięty klęską, a więc zmuszony do analizy i rewizji swego postępowania w przeszłości, do szukania nowych dróg, a więc i nowych ludzi w przyszłości. Tymczasem w ostatnich czasach mamy do zanotowania szereg wystąpień publicznych tzw. „autorytetów” naszej byłej konspiracji, jakby ta resztka Polski, która pozostała niezależna od najeźdźcy, nadal zamierzała tym „autorytetom” być posłuszna i podlegać ich dyrektywom.
Klęska moralna kraju wydaje się wszakże najbardziej zasadnicza.
Widmo “radzieckiej” Polski, nie tylko w jej sowieckiej formie i zewnętrznych granicach, ale wewnętrznej treści, straszne widmo sparaliżowanego bolszewizmem narodu stoi u progu. Kto za ten wewnętrzny paraliż postępowy ponosi największą odpowiedzialność?
Są jednak dwa rodzaje najbardziej rozpowszechnionego terroru. Terror siły i terror jazgotu. W polityce mówi się wtedy o demagogii. Ale to, co uprawiały pewne osobistości w Kraju w stosunku do swych przeciwników politycznych, bliższym jest miana jazgotu. Podobnie przekupka potrafi obalić najoczywistsze argumenty i najbardziej jasną logikę terkotem powtarzanych słów i pociągnąć za sobą cały rynek, jakkolwiek bezsensowne i nieartykułowane będą wykrzykiwane przez nią dźwięki.
Powszechne jest u nas narzekanie na warcholstwo i niezdyscyplinowanie społeczeństwa, jako na wadę narodową. W tym okresie każde warcholstwo mogło prowadzić do katastrofy, ale posłuszeństwo niektórym „autorytetom” – prowadziło do katastrofy.”
Józef Mackiewicz, „Lwów i Wilno” nr 53 z 21.12.1947
Obszerne fragmenty na stronie:
https://jozefmackiewicz…
Józef Mackiewicz urodził się 1 IV 1902r. w Sankt Petersburgu
  • Zaloguj lub zarejestruj się aby dodawać komentarze
  • Odsłony: 1226
sake3

sake2020

01.04.2024 17:01

Nie sądzi Pan że obecnie mamy siłę terroru i sile jazgotu połączoną w jedną całość? I to tak zgrabnie,że suweren tylko kiwa głową z uznaniem..
Darek65

Darek

02.04.2024 07:38

Jakże aktualne :)
juur

juur

02.04.2024 10:52

Zadziwiające i zatrważające ale można powiedzieć, że cytat pasuje do opisu reakcji na próbę analizy tego co się wydarzyło, zrobionej przez Patryka Jakiego. Jedyna reakcja to bezczelne i aroganckie oskarżenia o rozbijanie jedności ZP i nic więcej jeśli nie liczyć zapowiedzi zemsty za nazwanie rzeczy po imieniu. Cienia skłonności do refleksji. Wszyscy winni a najbardziej społeczeństwo, które nie dorosło do tak wspaniałego rządu i premiera.
Prezes swoim wyznaniem, jak to zawsze był przeciwko zielonemu ładowi dał sygnał, że można mówić wszystko co ślina na język przyniesie bo:
- po pierwsze nie ma to najmniejszego znaczenia
- po drugie elektorat jest już tak sformatowany, że radośnie przyjmie wszystko, niby słyszy, rozumie słowa, widzi ale nic z tego nie rozumie.
Czekam teraz na wyjaśnienie, jak to "pazerni rolnicy" i "oszuści prywaciarze" to wyraz głębokiej troski a nawet miłości prezesa to tych środowisk.
Ta logika, że Morawiecki co prawda podpisał (wielki sukces) ale bezczelny Tusk ( ta świnia) nie zawetował to drwina z tych, którzy wynieśli ich do władzy
Nie widać ochoty do zadania sobie fundamentalnego pytania: czy chcę nadal sam siebie oszukiwać? I do czego to doprowadzi? Nikt już nikogo nie oszukuje, wszystko wiadomo. Czy wyjdą kolejne krętactwa Morawieckiego to nie ma już znaczenia ile?
Tylko prawda może dać szansę na jakieś jutro.
Marek Michalski
Nazwa bloga:
Żyjemy w ciekawych czasach
Zawód:
lekarz
Miasto:
Kraków

Statystyka blogera

Liczba wpisów: 72
Liczba wyświetleń: 147,239
Liczba komentarzy: 757

Ostatnie wpisy blogera

  • Polityka miłości była od początku bezwzględnie realna
  • Kulisy działalności Hugona Kołłątaja i Komisji Edukacji Narodowej w rozmowie Jana Pospieszalskiego z Grzegorzem Braunem, czyli znane i mniej znane przesłanki do pisania na nowo historii Polski
  • Czy „sztuczna inteligencja” rozwiąże problemy głupoty ludzkiej?

Moje ostatnie komentarze

  • Moim zdaniem jest to polityka realizacji cudzych interesów. W tym miejscu należy zadać pytanie kto trzyma kierownicę? Idioci, zdrajcy, oportuniści, konformiści? Z jakichś powodów główne kierunki tej…
  • W 1951r. Miłosz napisał o innych "Zniewolony umysł" chyba tuż po tekście Piaseckiego "Były poputczik Miłosz":"Miłosz rozczula do łez swym strasznym losem aktualnego "samobójcy", który wybrał gorzki…
  • Czy nie można napisać "świadek" albo "kapuś", w zależności od sytuacji, zamiast "sygnalista"?Proszę się zreflektować, byle nie "ogarnąć".

Najpopularniejsze wpisy blogera

  • Kogo wystawi Prezes?
  • Nikogo nie obchodzi kto to Jakub i Student
  • Ocena wartości predykcyjnej testu PCR SARS-CoV-2

Ostatnio komentowane

  • sake2020, Tylko w tym roku rząd przeznaczyl miliard złotych na wsparcie socjalne i pomoc dla Ukrainy.Środki z Funduszu Pomocy obejmują świadczenia rodzinne,leczenie,zakwaterowanie ,eduację.Oprócz tego rząd…
  • u2, "Ja się nie wywyższam"Wywyższasz się, ale to twój problem. Pycha zawsze kroczy przed upadkiem :)
  • Mirek Skalski, "Możesz się wywyższać, ale szybko zostaniesz sprowadzony do parteru :)" - Ja się nie wywyższam to wy się poniżacie. Mentalni asceci, którzy wyżej sr**ą niż doopę mają. A jeśli chodzi o "parter" to…

Wszystkie prawa zastrzeżone © 2008 - 2026, naszeblogi.pl

Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | tvrepublika.pl | albicla.com

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Do czego są one potrzebne może Pan/i dowiedzieć się tu. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek. | Polityka Prywatności

Footer

  • Kontakt
  • Nasze zasady
  • Ciasteczka "cookies"
  • Polityka prywatności