Ktoś musi nie chcieć chcieć, by mógł móc chcieć ktoś

Ktoś musi nie chcieć chcieć, by mógł móc chcieć ktoś, czyli o racjach Stanów

„25 lat temu, 12 marca 1999 roku, w Independence w stanie Missouri w USA minister spraw zagranicznych Bronisław Geremek przekazał na ręce amerykańskiej sekretarz stanu Madeleine Albright podpisany akt przystąpienia Polski do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Tego dnia Polska oficjalnie stała się członkiem NATO.
- Polska już nie jest osamotniona w obronie swojej wolności. Jesteśmy w NATO dla naszej i waszej wolności - mówił w czasie uroczystości w Independence Bronisław Geremek.”
https://www.polskieradio.pl/39...

Czy coś co zrobił dla Polski Bronisław Geremek mogło przynieść Polsce korzyść?
Pytanie retoryczne, tym bardziej, że dwa lata wcześniej odbył się szczyt NATO w Paryżu.
Podpisano z Borysem Jelcynem dokument o współpracy NATO-Rosja.
Obie strony uznały w nim, że nie uważają się nawzajem za przeciwników.
https://pl.wikipedia.org/wiki/...

Od 28 maja 2002 działa Rada NATO-Rosja m.in. w takich dziedzinach:
- nierozpowszechnianie broni masowego rażenia,
- kontrola zbrojeń oraz budowa wzajemnego zaufania,
- obrona przeciwrakietowa teatru działań wojennych,
- współpraca w dziedzinie wojskowości.
Oznacza to poddanie Polski ograniczeniom i kontroli zbrojeń zamiast inwestycji w oparciu o technologie amerykańskiego sojusznika.
Pomimo wojny w Gruzji i zamachu w Smoleńsku po resecie Obamy z 17 IX 2010 współpracę kontynuowano w trakcie szczytu NATO w Lizbonie 20 XI 2010 roku.
https://www.osw.waw.pl/pl/publ...
Do dzisiaj, mimo formalnych deklaracji Rosji o prowadzeniu na Ukrainie wojnie z NATO ta współpraca nie została rozwiązana.

Rosja poczuła się zagrożona więc państwa NATO, a w szczególności Europy Środkowo-Wschodniej, nie mogą się przeciwstawiać agresji bo prowokują jeszcze większe zagrożenie dla Rosji. To samo dotyczy Ukrainy, która może się bronić ale świadomie ograniczano jej możliwości wojskowe.
O gotowości Polski do wojny w ramach NATO świadczy fakt pojawienia się ustawy o obronności w styczniu 2020 i gorączkowe zakupy uzbrojenia po wybuchu wojny.
Nie znane są dowody, aby charakter tych zakupów gwarantował samodzielne zdolności obronnych w wypadku zaangażowania USA w innych rejonach świata oraz realizacji przez Niemcy i Francję swoich interesów geostrategicznych w kontaktach z Rosją.
Są pozytywy. Do NATO wstąpiła Szwecja i Finlandia. Dzięki temu mamy realnie wzmocnioną północną flankę frontu wschodniego.

Tymczasem świętujemy 25-lecie członkostwa w NATO.
Wkrótce 6 kwietnia. Będzie 85 rocznica umowy Beck-Chamberlain.
Do 5 grudnia musimy poczekać na 30 rocznicę Memorandum Budapesztańskiego, czyli gwarancji Rosji, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych dla rozbrojonej Ukrainy.

Czy coś w międzyczasie się wydarzyło?
7 VIII 2008 w Gruzji?
10 IV 2010 w Smoleńsku?
7 II 2014 na Ukrainie?
VIII 2020 na Białorusi?
24 II 2022 na Ukrainie?
Czy oceniono związki przyczynowo-skutkowe w kontekście resetu Obamy 17 IX 2009 i oddania Białorusi. Czy wyciągnięto wnioski i podjęto działania?
Tak. Płyniemy z prądem cudzej polityki.
Tymczasem równoczesne zaproszenie Prezydenta Dudy oraz Premiera Tuska pozwoli uniknąć nieporozumień i pozwoli podpisać stosowne zobowiązania. Sukces murowany.
Entuzjazm nie oddali pytania czy w dalszej perspektywie zawrą nad naszymi głowami pokój z Rosją, czy najpierw wyślą nas na wojnę.

Ogólnie jednak nie jest źle, można powiedzieć czu czu czu.
https://www.youtube.com/watch?...