Przejdź do treści
Strona główna

menu-top1

  • Blogerzy
  • Komentarze
User account menu
  • Moje wpisy
  • Zaloguj

Biali Navajo

Marek Michalski, 21.02.2024
New Deal oprócz farmerów dosięgnął też Indian Navajo. Twierdzono, że pastwiska ulegają erozji i degradacji z powodu zbyt dużej liczby zwierząt.
Indianie Navajo w XVIII wieku hodowali na wielką skalę owce i konie sprowadzone do Ameryki przez Hiszpanów.
„W XIX wieku rząd (USA) zabił wiele zwierząt stadnych po pokonaniu Navajo, których zmusił do Długiego Marszu i lat spędzonych w niewoli.
Rząd Stanów Zjednoczonych i Navajo podpisali traktat w 1868 roku, na mocy którego lud Navajo powrócił na swoje tradycyjne ziemie...
Navajo byli dobrymi pasterzami i w ciągu następnych 60 lat radykalnie zwiększyli liczbę zwierząt gospodarskich. Rząd zezwolił na zwiększenie rozmiaru ich rezerwatu i zaprzestał najazdów i grabieży Navajo przez osoby z zewnątrz. Navajo sprzedawali swoją wełnę zarówno jako surowiec, jak i jako materiał tkany na dywaniki i koce Navajo . Osiągane przez nich dochody stanowiły zachętę do zwiększania pogłowia owiec; z 15 000 w latach siedemdziesiątych XIX wieku liczba ta wzrosła do 500 000 w latach dwudziestych XX wieku.
W raporcie z 1930 roku William Zeh, leśniczy rezerwatu Navajo, zaobserwował poważną erozję w różnych częściach rezerwatu. Zasugerował niewielką redukcję hodowli zwierząt, ze szczególnym uwzględnieniem liczby kóz. Uważał, że styl życia Navajo jest zagrożony. [2]
W 1933 r. prezydent Franklin D. Roosevelt mianował Johna Colliera komisarzem tak zwanego Biura do Spraw Indian (BIA). Studiował on problemy rdzennych Amerykanów i miał nadzieję poprawić ich życie. Zgadzając się z Zehem i innymi późniejszymi analitykami, doszedł do wniosku, że Navajo posiadali o wiele za dużo bydła, jak na pojemność ich rezerwatu. Pojemność (ekosystemu dla owiec) wynosiła około 500 000, ale w 1931 r. ludność posiadała 2 miliony; owce zapewniały poszczególnym Navajo połowę dochodu pieniężnego. [3] Historycy tacy jak Lawrence A. Kuznar zauważyli, że analiza przeprowadzona przez Waszyngton była dość wąska, a sprzeciw wobec jej wniosków został stłumiony. [4]
Rząd federalny początkowo zalecił radykalne zmniejszenie pogłowia zwierząt w rezerwacie.
Navajo nie zgodzili się z tym planem. Po zakupie zwierząt rząd wysłał wiele zwierząt na rynek lub dokonał uboju w rezerwacie. Był to program „dobrowolny” od 1933 r., ale od 1935 r. stał się obowiązkowy.
Navajo nazywali te wydarzenia Drugim Długim Marszem, ponieważ były one tak destrukcyjne dla ich gospodarki, społeczeństwa i stylu życia.
(Collier )Zachęcał plemiona do ponownego ustanowienia swoich rządów, zakończył przydział gruntów komunalnych i zachęcał do odrodzenia kultur rdzennych Amerykanów. [9]”
Pod koniec lat trzydziestych rząd ustalił kwoty dla różnych rodzajów zwierząt gospodarskich na określonych obszarach rezerwatu. Na każdym obszarze przydzielono kwoty wypasu dla rodzin Navajo. W latach pięćdziesiątych władze plemienia Navajo przejęły administrację systemem kwot. W 1967 r. było 600 000 sztuk owiec. System kwot hodowlanych jest nadal stosowany.”
https://en-m-wikipedia-o…
Działania Colliera były nazywane Indiańskim Nowym Ładem.
Tu i teraz unijny Zielony Ład skazuje Europejczyków na Drugi Długi Marsz Indian Navajo.
  • Zaloguj lub zarejestruj się aby dodawać komentarze
  • Odsłony: 1201
Chatar Leon

chatar Leon

21.02.2024 23:55

Indianie w swoich rezerwatach czerpią dzisiaj zyski z papierosów, kasyn i z paliwa. Nam nawet to nie zostanie.
Marek Michalski

Marek Michalski

22.02.2024 09:26

Dodane przez Chatar Leon w odpowiedzi na Indianie w swoich rezerwatach

Też tak to odbieram, ponieważ celem jest walka z cywilizacją łacińską. Młodsze pokolenia mają już inną perspektywę i zaadoptują się do globalnej urawniłowki.  Niemcy, Rosjanie czy Żydzi też niech nie myślą że coś zostanie z ich tradycji poza skansenem.
Marek Michalski

Marek Michalski

22.02.2024 09:37

Dodane przez Chatar Leon w odpowiedzi na Indianie w swoich rezerwatach

Pochwalę się, że zwiedzałem ziemie Navajo. Dolna Pomników jest znana z westernów. Wrażenie robi też Dolna Antylopy i Horseshoe Band.
polaczkropki.pl
Przyjemna muzyka przenosi w świat Navajo
youtube.com
Wódz, który oprowadzał po Kanionie Antylopy podpuszczał nas pytaniami "A gdzie ta Polska? Niemcy to duży kraj."
Wiedziałem, że nas świadomie drażni ale teraz podejrzewam jego skojarzenia między Navajo i Polakami.
Chatar Leon

chatar Leon

22.02.2024 10:04

Dodane przez Marek Michalski w odpowiedzi na Pochwalę się, że zwiedzałem

Stany to kraj stworzony do zwiedzania ekonomicznego (nazywam to żul-trip), z bezpłatnymi miejscami do rozbicia namiotu albo spaniem w samochodzie (bezpieczniej z powodu zwierząt). Tanie paliwo, jedzenie też można kupić tanio, codziennie grillowanie przy ognisku. Kiedy objeżdżałem w ten sposób Stany dookoła, oczywiście wieczorami raczyłem się piwkami z małych browarów lub kalifornijskim winem. Potem okazało się, że w części rezerwatów Indian obowiązuje prohibicja i można zapłacić sporą grzywnę, będąc przydybanym przez indiańską policję.
Marek Michalski

Marek Michalski

22.02.2024 10:18

Dodane przez Chatar Leon w odpowiedzi na Stany to kraj stworzony do

Zazdroszczę. W ten sposób zwiedzałem Europę ale poza Skandynawią nie ma takich pustych przestrzeni.
Marek Michalski
Nazwa bloga:
Żyjemy w ciekawych czasach
Zawód:
lekarz
Miasto:
Kraków

Statystyka blogera

Liczba wpisów: 72
Liczba wyświetleń: 147,338
Liczba komentarzy: 773

Ostatnie wpisy blogera

  • Polityka miłości była od początku bezwzględnie realna
  • Kulisy działalności Hugona Kołłątaja i Komisji Edukacji Narodowej w rozmowie Jana Pospieszalskiego z Grzegorzem Braunem, czyli znane i mniej znane przesłanki do pisania na nowo historii Polski
  • Czy „sztuczna inteligencja” rozwiąże problemy głupoty ludzkiej?

Moje ostatnie komentarze

  • Moim zdaniem jest to polityka realizacji cudzych interesów. W tym miejscu należy zadać pytanie kto trzyma kierownicę? Idioci, zdrajcy, oportuniści, konformiści? Z jakichś powodów główne kierunki tej…
  • W 1951r. Miłosz napisał o innych "Zniewolony umysł" chyba tuż po tekście Piaseckiego "Były poputczik Miłosz":"Miłosz rozczula do łez swym strasznym losem aktualnego "samobójcy", który wybrał gorzki…
  • Czy nie można napisać "świadek" albo "kapuś", w zależności od sytuacji, zamiast "sygnalista"?Proszę się zreflektować, byle nie "ogarnąć".

Najpopularniejsze wpisy blogera

  • Kogo wystawi Prezes?
  • Nikogo nie obchodzi kto to Jakub i Student
  • Ocena wartości predykcyjnej testu PCR SARS-CoV-2

Ostatnio komentowane

  • Mirek Skalski, "Tak ,tak i jeszcze pewnie machał tymi flagami a deptał polską" - Aż tak daleko się nie posunął ale obściskiwał się z banderowcami, stał pod czerwono - czarnymi, banderowskimi flagami a na koniec…
  • sake2020, Tak ,tak i jeszcze pewnie machał tymi flagami a deptał polską i obściskiwał się z banderowcami i obiecywał postawienie pomników największym zbrodniarzom a na koniec pił z nimi wódkę. Czego to na NB o…
  • Mirek Skalski, "ale nigdy Jarosław Kaczyński nie wspierał banderyzmu ani nie wrzeszczał na Majdanie" - No jak nie? Proszę nie robić ze mnie wariata. Pan prezes Kaczyński w otoczeniu najgorszych banderowców…

Wszystkie prawa zastrzeżone © 2008 - 2026, naszeblogi.pl

Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | tvrepublika.pl | albicla.com

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Do czego są one potrzebne może Pan/i dowiedzieć się tu. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek. | Polityka Prywatności

Footer

  • Kontakt
  • Nasze zasady
  • Ciasteczka "cookies"
  • Polityka prywatności