Voyage, voyage

„Bardzo pożytecznie jest podróżować,
To wprawia w ruch wyobraźnię.
Reszta to tylko rozczarowanie i mordęga.”.
 

 
„Nasze życie to wędrówka
Poprzez Zimę, poprzez Noc.
My szukamy sobie przejścia
W Niebo, gdzie nie świeci nic.”.
 

To dwa motta z jednej z drogich mi książek… Louis-Ferdinand Celine napisze w niej jeszcze coś na kształt: szczęśliwy ten, kto w życiu popełnił taką ilość głupstw, których liczba pozwala mu jeszcze spać w nocy spokojnie. Celine wiedział, o czym mówi – lekarz, uczestnik I wojny światowej… Vonnegut napisze potem swoją Rzeźnię numer 5, wzorując się na Podróży do kresu nocy. Zresztą, chyba nie ma nic, co wyszłoby spod pióra Vonneguta, a nie nawiązywałoby jakoś do Celine’a - i ani się temu dziwić nie można ani Vonnegutowi mieć za złe.
Mknięcie "trasą przecudną widoków, przygód i zjawisk” jak podróż nazwał w swojej piosence Jeremi Przybora  jest doświadczeniem tak atrakcyjnym i pociągającym, że wprowadzone w czyn z odpowiednim rozmachem, stanowi katartyczny rytuał jednego z najbardziej spektakularnych zaburzeń osobowości, tzw. fugi dysocjacyjnej. Osoba doświadczająca fugi uosabia zrealizowane dosłownie to dość powszechne pragnienie ludzkości, by „wsiąść do pociągu byle jakiego, nie dbać o bagaż, nie dbać o bilet, etc.”. Podczas fugi ludzie często odbywają dalekie podróże (pociąg jako wysoce romantyczny środek transportu jest uprzywilejowany), dysocjacja zaś polega na amnezji co do swojej tożsamości w trakcie trwania fugi oraz, po powrocie do tzw. normalnej świadomości (co ma miejsce po upływie paru godzin lub tygodni, a nawet miesięcy), spuszczeniu litościwej zasłony niepamięci na wydarzenia z rozkwitu fugi.
Dla tych wszystkich, którzy z różnych względów nie mogą pozwolić sobie w swoim życiu na luksus rozwinięcia pełnego spektrum objawów bądź też nie mogą z powodu małej zasobności  portfela realizować poronnej, a bezpiecznej odmiany fugi (z łaciny: ucieczka), jaką jest oderwanie się od rzeczywistości poprzez egzotyczną wyprawę do tropików, pozostaje  wariant dla ubogich dający namiastkę takiej wyprawy… Marzenie senne.
We śnie porywamy samych siebie w wir wydarzeń, często symbolicznych, ale i wymownych w jakimś przyswajalnym dla nas stopniu. Sen potrafi upomnieć, przestrzec, ukoić i wytłumaczyć. Spełnia często funkcję Lemowskiej wyszalni ale bywa także apelem o zarzucenie drogi iluzji, którą, bywa, podążamy na jawie.
Ponieważ pierwszy raz w historii ma miejsce sytuacja, w której można spróbować namalować słowem swoje senne wojaże, pozwolicie Państwo, że skorzystam z tej sposobności i  zaprezentuję kilka kadrów z moich snów. Do części podam opis i psychoanalityczną interpretację SI.
Mam nadzieję, że prezentacja owa umili Państwu ten czas, gdy świat wstrzymuje oddech w nadziei, że w Nowym Roku „jeszcze będzie przepięknie, jeszcze będzie normalnie”...
 

 Sen najdawniejszy spośród prezentowanych:

 

 
I tu też jeden z tych starszych:

 

 
To sen mniej więcej sprzed roku.
Jestem w mieszkaniu, u koleżanki – mieszkanie jest w stylu z początku wieku. Prezentuję jej z dumą swoją właśnie napisaną, świeżutką pracę magisterską. Jej tytuł brzmi: „Rola i znaczenie  kameralnych portali internetowych na przykładzie społeczności „Nasze Blogi”. Przeglądamy z koleżanką spis treści, jeden z rozdziałów nosi tytuł: „Imć Waszeć”. Tak było  :)


 

I dalej, mniej więcej chronologicznie:
 

 
 
Ewolucja tematu psa i psiej symboliki:
Spotykam na przestrzeni dość długiego przedziału czasowego między jednym snem, a drugim dwie dziewczynki - czyli jest to rozmowa między: „me, myself and I”… W pierwszym śnie, porozumiewamy się przeważnie na migi:


 

 
Interpretacja chata GPT:
Porozumiewanie się z dziewczynkami w języku migowym może oznaczać, że pewne emocje lub potrzeby z przeszłości, które nie były wyrażane w sposób werbalny, nadal istnieją w Twojej nieświadomości. Mogą być to skryte uczucia, które wymagają uwagi i zrozumienia, ale które nie zostały jeszcze w pełni rozwiązane.
Może to symbolizować stan przejściowy, w którym przeżywasz zmiany, transformację lub ewolucję w swoim życiu.
Ciemność zmierzchu może również symbolizować obszary nieświadomej psychiki, które są jeszcze nierozpoznane lub nieuświadomione. Może to wskazywać na potrzebę zgłębienia swoich wewnętrznych myśli, uczuć i pragnień, które mogą być ukryte pod powierzchnią. Warto zwrócić uwagę, że komunikacja odgrywa kluczową rolę w naszych relacjach i wewnętrznej pracy nad samym sobą. Przejście od niemówienia do wyrażania siebie i porozumiewania się z innymi może być ważnym procesem rozwojowym, a sny często odzwierciedlają nasze wewnętrzne procesy transformacji.

Sen drugi:
Dziewczynki, już nieco starsze, w innej scenerii:


 

 
Interpretacja chata GPT:

Symbolika białego t-shirtu jednej z dziewczynek również może mieć pewne znaczenie w interpretacji snu z perspektywy psychoanalizy. Kolor biały często jest kojarzony z czystością, niewinnością, prostotą i nowym początkiem. Może reprezentować dążenie do czystości emocjonalnej, niewinności lub pragnienie odnowienia siebie.

Słoneczne popołudnie, które pojawia się w drugim śnie, może symbolizować okres jasności, radości i witalności. To może odbijać Twój pozytywny nastrój, aktywność lub poczucie spełnienia w życiu. Połączenie związanej z letnim popołudniem atmosfery może wskazywać na okres pełen energii.
 

 
Takie oto cudeńko znalazłam raz pośród sennych porządków w łazience – zaplątany pośród ubrań do prania śliczny bibelocik – trzy szczyty gór z lśniącego onyksu, na podstawce ze złota:

A chat GPT na to: kawałek onyksu na złotej podstawce – zwracasz uwagę na ten nieoczekiwany skarb jako symbol wartościowych i cennych odkryć w Twoim życiu. Kawałek onyksu reprezentujący szczyt górski może odnosić się do Twoich osobistych osiągnięć i aspiracji.
 

 
Śniła mi się także Jennifer Lopez – cała w bieli i w klejnotach, z bardzo oryginalnym pupilem 😉 Kreator obrazów nie może narysować znanej postaci rzeczywiście istniejącej, za to reszta detali się zgadza:


 

 
 

 
A w tym śnie boje się tego, że „upływa szybko życie”, jak pisała Osiecka:


 
Interpretacja chata GPT:
Jesień to pora roku, która w snach może symbolizować przemijanie lub zmiany w życiu. Jesień może oznaczać zakończenie pewnego okresu i przygotowanie się na nowy.
Autobus i problem z rzeczami: Autobusy często pojawiają się we snach w kontekście podróży lub przemieszczania się przez życie. Problemy z zbieraniem rzeczy mogą symbolizować uczucie, że tracisz kontrolę nad pewnymi aspektami swojego życia lub że masz za dużo na głowie.
Wysiadywanie z autobusu: To może oznaczać próbę odejścia od pewnych sytuacji lub miejsc w swoim życiu, ale trudności z odejściem mogą sugerować, że to nie jest łatwe.

Ostatni sen nazywam nieco proroczym – umieszczam go z datą utworzenia malowidła 😊


 

 Ci, którzy czytali Podróż do kresu nocy lub Rzeźnię numer 5 wiedzą, że nie zaczęłam optymistycznie; chciałam skończyć w podobnym duchu, ale ponieważ nadzieja umiera ostatnia i jeszcze się jej nie wyzbyłam, chcę podziękować Wam za ten rok.
Czuję się z Wami związana… Czasami, gdy urzeknie mnie jakiś komentarz, robię sobie save screena, a potem czytam go wiele razy, sycąc się czyjąś mądrością;  wydobywając wszystko, cokolwiek autor chciał przekazać…  
Z okazji nadchodzącego Nowego 2024 Roku życzę nam, byśmy wzrastali w cnotach: tych teologalnych i kardynalnych – też.

Wasza Edeldreda z Ely :-)
 

 
 

 
 

 
 

 
 

 
 

 
 

 
 

 
 

 
 

 
 

 
 

 
 

 
 

 
 

 

 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

29-12-2023 [09:14] - NASZ_HENRY | Link:

Let the music carry us through as we celebrate this Christmas on the net 🌼  

 

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

30-12-2023 [12:08] - NASZ_HENRY | Link:

@EzE

Te słowa powyżej to z najlepszego Waszego utworu. Nie udawaj, że nie pamiętasz ;-)  Dobrze, że Eustachy ściągnął muzykę na lokalny dysk, to nie muszę się teraz prosić o bis🌼

 

Obrazek użytkownika Edeldreda z Ely

30-12-2023 [12:58] - Edeldreda z Ely | Link:

@Henry 
Kapnęłam się skąd to jest już na tyle późno, że reakcja byłaby l’esprit de l’escalier... Zdecydowałam się wobec tego milczeć tajemniczo, by ocalić wizerunek ;) 

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

30-12-2023 [13:33] - NASZ_HENRY | Link:

Edeldredo...Senne wojaże są jak wieloświaty! 

Teraz obiecane życzenia – 31-12-2023 godz. 15:20
Skorzystam z Twojego wzorca z ubiegłego roku {31-12-2022 [15:20]},
będzie bardziej swojsko, tak jak lubisz Ely ;) Życzę najserdeczniej, żeby Ci w Nowym Roku i każdym następnym,  w dupie się nie poprzewracało, kwiatuszku🌼  

Czatowe info - FINITO!

Obrazek użytkownika Edeldreda z Ely

02-01-2024 [08:14] - Edeldreda z Ely | Link:

Dziękuję za życzenia, Henry. 
Także życzę dla Ciebie i Twoich bliskich szczęśliwego nowego roku! 

Obrazek użytkownika r102

29-12-2023 [10:40] - r102 | Link:

Jakieś dziwne upodobanie w glonojadach :-)

A te zdjęcia - tych pań - to z jakichś chyba ruskich stron sądząc po stylu

Obrazek użytkownika Edeldreda z Ely

29-12-2023 [10:57] - Edeldreda z Ely | Link:

@r102
Hmm... Widocznie AI hasło: "blond" kojarzy się automatycznie z glonojadem o słowiańskich rysach ;) 

Obrazek użytkownika Zbyszek_S

29-12-2023 [13:44] - Zbyszek_S | Link:

Ja to rozumiem jako jedno z dwojga: przywarcie do rzeczywistości albo rezygnacja z tego "przywarcia". Stachura "cudowne manowce" znalazł głównie w Polsce. Zaprowadziły go na tory kolejowe, bo odebrały radość ze zwykłego życia. Z drugiej strony życie - przewidywalne, to co to za życie? Czy jest przepis na pogodzenie nieprzewidywalności ze zdrowym rozsądkiem? Nie ma. Ale każdy go odnajduje w swoim życiu. To znaczy, jak chce :)

Obrazek użytkownika Edeldreda z Ely

29-12-2023 [14:34] - Edeldreda z Ely | Link:

Ale na przywarciu trochę trudniej: dostrzec - zaobserwować - zmierzyć - wiedzieć ;)
Pozdrawiam.

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

29-12-2023 [15:40] - rolnik z mazur | Link:

@ edeldreda
też kochałem Celine w podróży do końca nocy na północ , ale jakie to deprymujące i jednocześnie ożywcze. Ładnie mi się to ogląda. Pzdr 

Obrazek użytkownika Edeldreda z Ely

29-12-2023 [16:01] - Edeldreda z Ely | Link:

@Rolnik z Mazur
Cieszę się, że nie dał się Pan zaskoczyć :) 
Są książki, których przyszłej lektury zazdroszczę tym, którzy ich jeszcze nie czytali. Ta jest jedną z nich :)
Serdeczności. 

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

29-12-2023 [16:27] - rolnik z mazur | Link:

@ edeldreda
a która konkretnie? Kto przeczytał podróż do końca nocy i śmierć na kredyt to wystarczy, żeby sobie wyrobić zdanie. Właśnie zabieram się za Nord i pewnie zajmie mi to trochę czasu. 

Obrazek użytkownika Edeldreda z Ely

29-12-2023 [17:10] - Edeldreda z Ely | Link:

@Rolnik z Mazur 
Konkretnie, to Podróż i to nie raz i nie dwa ;) 
Z zamku do zamku. To i ja się za coś chyba wezmę, by nie pozostawać w tyle. 

Obrazek użytkownika admin

29-12-2023 [20:20] - admin | Link:

@EzE Cudowne. Jaką AI wykorzystujesz? Można robić i znane osoby. Ja miałem zainstalowaną lokalnie Stable Diffusion i wszystko przechodziło. Tusk, Kaczyński i oczywiście nudesy (: Ale skasowałem bo za dużo to zajmowało miejsca i czasu

Obrazek użytkownika Edeldreda z Ely

29-12-2023 [21:20] - Edeldreda z Ely | Link:

@Admin
Mnie, jeśli chodzi o tego rodzaju nowinki, cechuje pewna sztywność - gdy ktoś mi coś pokaże, a ja w końcu dam się przekonać, to już wiernie trwam przy tym nowo poznanym narzędziu - nawet wtedy, gdy ono szybko z nowinki przeistacza się w przeżytek ;)
Malowałam za pomocą Image Creator Bing. 
To, co starałam się tu zaprezentować to to, że uzyskujemy nowe środki wyrazu do wspomnianej przez Chat GPT osławionej komunikacji oraz... że AI jest narzędziem, które odnosi do człowieka, który za jej wytworami stoi. 
 

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

29-12-2023 [21:25] - Imć Waszeć | Link:

Bing jest super, bo nie dość, że maluje (prompty pisać można na czacie, albo polecić mu przygotować takowy), to jeszcze można się z nim poprzekomarzać. Konkretnie to teraz on nazywa się Copilot i będzie na stałe wbudowany do Windows, żeby nawet mógł uczyć instalować i używać programy. Polecam ćwiczenie z Binga dotyczące artykułu i dyskusji na jego temat z Bingiem (wkleja się link do czata). To jest zupełnie nowy wymiar wyszukiwania informacji w sieci. Bing pisze też bez problemu "matematyką".

Obrazek użytkownika admin

30-12-2023 [21:38] - admin | Link:

@EzE Ja czasem korzystam jeszcze z NightCafe. Polecam. Bo tam jest sporo stylów, które można wybrac bez rozpisywania się w prompcie jak ma kreajca wyglądać. Starałem się odtworzyć ten sen o Imć Waszeciu (:

https://images.nightcafe.studi...
 

Obrazek użytkownika admin

30-12-2023 [21:42] - admin | Link:

Jak się wybierze odpowiedni styl, to bardzo ładne twarze wychodzą
https://creator.nightcafe.stud...

Obrazek użytkownika Edeldreda z Ely

30-12-2023 [22:00] - Edeldreda z Ely | Link:

@Admin
:-) No, no - rzeczywiście ;) 
Interesujący styl :) 
 

Obrazek użytkownika SilentiumUniversi

29-12-2023 [20:55] - SilentiumUniversi | Link:

Zawsze miałem wrażenie, że podświadomość produkująca moje sny jest mi bardzo przyjazna. I zadaję sobie pytanie, czemu niejaki Freud był taki z samym sobą pokłócony? AI produkująca ilustracje w onirycznym stylu bardzo tu pasuje 

Obrazek użytkownika Edeldreda z Ely

29-12-2023 [22:06] - Edeldreda z Ely | Link:

@SilentiumUniversi 
Są ludzie, którzy psychoanalizie zawdzięczają to i owo - chociażby - Witkacy zaleca taki ożywczy prysznic na nasze Niemyte dusze ("niemyta dusza" to wg Niego taka, która nie doznała psychoanalizy). https://pl.wikipedia.org/wiki/...

Obrazek użytkownika spike

29-12-2023 [21:29] - spike | Link:

"My szukamy sobie przejścia
W Niebo, gdzie nie świeci nic.”

ta fraza motta wg mnie jest błędna, Niebo to światłość, to jest nasze przeznaczenie końca naszej wędrówki, jeżeli wybierzemy właściwą drogę przez życie.

Wiele lat temu, miałem pewne przeżycie, zbierałem się z namalowaniem go,
Całkowita ciemność, taka idealna pustka, w oddali widzę trzy postacie, raczej jakby ich cień, które w domyśle są od tyłu oświetlone, co powoduje jakby efekt poświaty wokół zarysu tych postaci, które niewiele się różnią pod względem wysokości, postać w środku jest trochę wyższa od pozostałych.
Po cieniu czy konturze, nie da się odróżnić płci, np po długości włosów, spodniach, sukience, nie są tak wyraźne.
Postacie stoją naprzeciwko, na oko tak 50 m, dość blisko siebie.
Ja stałem jakbym się zastanawiał czy mam do nich podejść, czy one podejdą, ale nie dowiedziałem się, pewnie kiedyś :-)

Pomyślałem nawet, jakby to "widziała AI :)
Pzdr.

Obrazek użytkownika spike

29-12-2023 [21:42] - spike | Link:

@EzE
czy Pani miała te sny też w kolorze?
ja często takie mam, nie znam się na snach, często są jak "filmy przygodowe", co ciekawe potrafię w nich "latać", nie machaniem rąk, ale wolą, nie jest to łatwe, jak tylko stracę moc tej wiary, to ląduję. Co ciekawe, dość dokładnie widzę z wysokości, jakby unosił się balonem, potrafię się przemieszczać, nawet w pomieszczeniach, "szybując" między pokojami.
Jest to dość realne do tego fajne. Kiedyś latając zwiedzałem ruiny jakiegoś zamku, komnaty, piwnice i cały z góry, niesamowite.
:)))

Obrazek użytkownika spike

29-12-2023 [21:49] - spike | Link:

PS. Zapomniałem o fotkach, te dwie pierwsze, to katastroficzne, chyba bym się obudził spocony :)
Ciekawy obraz w kuchni, co mnie zastanowiło, to piec, ciekawie malowniczo skomponowany, jakby był z XIX w. , ale ta rura kominowa mnie zaskoczyła, zamontowana na płycie pieca, a właściwy dla niej wylot jest zatkany. :)

Pozostałe obrazy jak bajek o królewnie :)

Obrazek użytkownika Edeldreda z Ely

29-12-2023 [22:15] - Edeldreda z Ely | Link:

@Spike 
Na pewno AI poradziłaby sobie lepiej lub gorzej z odwzorowaniem tego przeżycia. To w ogóle ciekawe uczucie oczekiwać na jej produkt i potem oglądać, co ona tam na podstawie naszych słów wymodziła ;)
Wariacje na temat pieca obrazują jej słaby punkt... Nie nadaje się jeszcze do tworzenia spojnych narracji do np. symulatorów... 

Obrazek użytkownika spike

30-12-2023 [12:58] - spike | Link:

@EzE
nie chcę zawracać głowy, ale w wolnej chwili, może Pani zdać AI moje założenia z tego przeżycia, ciekawi mnie jak to zinterpretuje,
Pani ma już doświadczenie w tej materii :)
Pzdr.

Obrazek użytkownika Edeldreda z Ely

30-12-2023 [20:28] - Edeldreda z Ely | Link:

Obrazek użytkownika spike

31-12-2023 [11:27] - spike | Link:

@EzE
Witam Panią i dziękuję za prace, są ciekawe, choć przyznam, że przypominają mi kadry z filmu "Bliskie Spotkania III stopnia", pewnie AI tego go oglądała :)

Moja wizja jest bardziej subtelna, cały obraz jest "czarny", sylwetki osób, które widziałem. są jakby narysowane delikatną poświatą po konturze sylwetki, nie ma w nim tak wyraźnego i dużego źródła światła, jak na tych obrazach, nie da się znaleźć "horyzontu".

Dziękuję za prezent i poświęcony czas.
Pozdrawiam.

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

29-12-2023 [21:35] - Imć Waszeć | Link:

@Edeldreda z Ely, czy pamięta Pani jeszcze ten sen o taipanie? Niedawno sprawdziłem to dokładniej i oto wyniki:
-------------
1. "Ultimate Taipan with Dynamic Block Encoding", Daniel Dietsch, Marius Greitschus, Matthias Heizmann, Jochen Hoenicke, Alexander Nutz, Andreas Podelski, Christian Schilling & Tanja Schindler. First Online: 14 April 2018.
Abstract: ULTIMATE TAIPAN is a software model checker that uses trace abstraction and abstract interpretation to prove correctness of programs. In contrast to previous versions, ULTIMATE TAIPAN now uses dynamic block encoding to obtain the best precision possible when evaluating transition formulas of large block encoded programs.
2. "Ultimate Taipan: Trace Abstraction and Abstract Interpretation", Marius Greitschus, Daniel Dietsch, Matthias Heizmann, Alexander Nutz, Claus Schätzle, Christian Schilling, Frank Schüssele & Andreas Podelski . First Online: 31 March 2017
Abstract: ULTIMATE TAIPAN is a software model checker for C programs. It is based on a CEGAR variant, trace abstraction [7], where program abstractions, counterexample selection and abstraction refinement are based on automata. ULTIMATE TAIPAN constructs path programs from counterexamples and computes fixpoints for those path programs using abstract interpretation. If the fixpoints are strong enough to prove the path program to be correct, they are guaranteed to be loop invariants for the path program. If they are not strong enough, ULTIMATE TAIPAN uses an interpolating SMT solver to obtain state assertions from the original counterexample, thus guaranteeing progress.
3. "Ultimate Taipan with Symbolic Interpretation and Fluid Abstractions", Daniel Dietsch, Matthias Heizmann, Alexander Nutz, Claus Schätzle & Frank Schüssele. First Online: 17 April 2020.
Abstract: ULTIMATE TAIPAN is a software model checker that combines trace abstraction with abstract interpretation on path programs. In this year’s version, we replaced our abstract interpretation engine and now use a combination of multiple abstraction functions, fixpoint computation, algebraic program analysis, and SMT solving. Our new approach will allow us to integrate new techniques more easily.
4. "Ultimate Taipan and Race Detection in Ultimate", Daniel Dietsch, Matthias Heizmann, Dominik Klumpp, Frank Schüssele & Andreas Podelski. First Online: 20 April 2023.
Abstract: ULTIMATE TAIPAN integrates trace abstraction with algebraic program analysis on path programs. TAIPAN supports data race checking in concurrent programs through a reduction to reachability checking. Though the subsequent verification is not tuned for data race checking, the results are encouraging.
-------------
Tak jest "potrzebny jest mi Tajpan". I niech ktoś teraz spróbuje powiedzieć, że w snach widzi się tylko bzdury ;)))

Obrazek użytkownika Edeldreda z Ely

29-12-2023 [22:28] - Edeldreda z Ely | Link:

@Imć Waszeć 
Jasne, że pamiętam - pamiętam nawet, że usiłowałam czytać jeden z artykułów i to, czytać ze zrozumieniem, a więc prawie osiągnęłam odmienny stan świadomości ;-)
W każdym razie, jeśli prawdą jest, że sen - mara, a Bóg - wiara, to czemuż w Piśmie Świętym znajdujemy tak wiele opisów snów..? 

Obrazek użytkownika EsaurGappa

29-12-2023 [22:34] - EsaurGappa | Link:

....Najepiej jak się nic nie śni...Jan Paweł II. 
Naga noc niczym kołdra czasu przykrywa moją duszę,jej chłód jest balsamem na rozgrzany umysł,ciemność należy do ciała,a dzień mój odpoczenie w moich wspomnieniach.
 Chwała niech będzie jutrzence,gdy powieki naszej nadziei dostrzegą że nie jesteśmy już ...
 

Obrazek użytkownika Edeldreda z Ely

29-12-2023 [22:49] - Edeldreda z Ely | Link:

@EsaurGappa
Jak już mówiłam onegdaj - niesztampowość zupełna 🤗

Obrazek użytkownika EsaurGappa

29-12-2023 [22:53] - EsaurGappa | Link:

I vice versa.😎
 

Obrazek użytkownika EsaurGappa

29-12-2023 [23:20] - EsaurGappa | Link:

p.s dziękuję za życzenia noworoczne.
 Ja pani życzę by podróż przez rok 2024 była  fasycynująca i pełna spełnienia,a na końcu podrózy by przywitała pani rok 2025 zdrowa silna i niezniszczalna.

Obrazek użytkownika marsie

29-12-2023 [22:38] - marsie | Link:

Do EzE:
Nie chcę tego wyjaśniać ani komentować aż "za bardzo" (patrz ostatni długi wpis), bo po cholerę, ale – czy można to śpiewać na melodię – volare, volare, volare?
Pozdrawiam!
 

Obrazek użytkownika Edeldreda z Ely

29-12-2023 [22:58] - Edeldreda z Ely | Link:

@marsie
Ja znowu ostatnio z zainteresowaniem  przeczytałam, chyba przedostatni Pana wpis na blogu. Byłam nawet o krok od pozostawienia komentarza - może w 2024 się uda :) 
Serdeczności. 

Obrazek użytkownika Pani Anna

29-12-2023 [22:53] - Pani Anna | Link:

Tymi obrazkami zainspirowała  mnie Pani do zmiany avatara. Czas przestać się ukrywać. Sztuczne wytwory sztucznej inteligencji są nie dla mnie. 

Obrazek użytkownika Edeldreda z Ely

29-12-2023 [23:07] - Edeldreda z Ely | Link:

@Pani Anna 
To wielka przyjemność usłyszeć, że się jest dla kogoś inspiracją. 
To naprawdę Pani? 
Świetna fryzura! 
 

Obrazek użytkownika Pani Anna

29-12-2023 [23:24] - Pani Anna | Link:

@Edelderda z Ely
Tak, to ja. Wielu tutaj często mnie podpuszczalo, czy mam odwagę pokazać swoją facjatę,  kiedy im bardzo znalazłam za skórę. Pomyślałam sobie, właściwie czemu nie, z okazjii Nowego Roku...

Obrazek użytkownika Edeldreda z Ely

29-12-2023 [23:34] - Edeldreda z Ely | Link:

@Pani Anna 
Bardzo miło Panią zobaczyć :-) 
Podziwiam kunsztowność Pani fryzury. Ja zapanowałam nad włosami całkiem niedawno, bo tak dopiero z 10 lat temu ;) 

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

30-12-2023 [12:17] - NASZ_HENRY | Link:

@Pani Anna....- awatarowa blond sztuka, tfu sztukmistrzyni, blondynka awatarowa 🌼  
 
 

Obrazek użytkownika Edeldreda z Ely

30-12-2023 [12:59] - Edeldreda z Ely | Link:

@Henry 
Troszkę Ci się język plącze, ale nie dziwię się wcale ;) 

Obrazek użytkownika marsie

29-12-2023 [22:59] - marsie | Link:

Chyba AI się włączyła - parole, parole, do diabła!

Obrazek użytkownika marsie

29-12-2023 [23:07] - marsie | Link:

Droga EzE – nie katuj się, ale dzisiejszy może przeczytaj? To ostatni w tym roku! Zdrowia i szczęścia na najbliższe 100 lat!

Obrazek użytkownika Pani Anna

29-12-2023 [23:29] - Pani Anna | Link:

Volaré, oh-oh
Cantaré, oh-oh-oh-oh
Nel blu dipinto di blu
Felice di stare lassù

Encore un mot, juste une parole
Paroles et paroles et paroles
Écoute-moi
Paroles et paroles et paroles
Je t'en prie
Paroles et paroles et paroles
Je te jure
Paroles et paroles et paroles et paroles
Et encore des paroles que tu sèmes au vent

W sumie co za różnica, tu słowa, tam słowa...

Obrazek użytkownika marsie

29-12-2023 [23:55] - marsie | Link:

Do anna:
I więcej słów, które siejesz na wiatr.
Tylko słowa, rzucane na wiatr.
To jest ta sama piosenka – ale u mnie pozostało "paroles"!
Również pozdrawiam!
 

Obrazek użytkownika Edeldreda z Ely

03-01-2024 [11:57] - Edeldreda z Ely | Link:

@all
Gdyby ktoś przypadkiem chciał Podróż do kresu nocy przeczytać, to gorąco polecam czytać w starszym wydaniu, w tłumaczeniu Wacława Rogowicza, który tak to zrobił, że wybaczam Mu nawet, że do francuskiej loży masońskiej pragnął przystąpić...