Pamiętamy o tych zbrodniach

W nocy z 9 na 10 grudnia 1939 r. Rosjanie aresztowali w okupowanym przez siebie Lwowie ok. 2 tys. oficerów Wojska Polskiego i osadzili w więzieniu na tzw. ,,Brygidkach". Większość z nich wymordowana została w 1940 r. w Katyniu, Charkowie, Bykowni i Miednoje. Wśród ofiar zbrodni katyńskiej znalazło się 44 pracowników nauki polskiej, będących oficerami rezerwy WP. Sześciu z nich pochodziło ze Lwowa.

Więzienie ,,Brygidki" stało się miejscem, gdzie komuniści mordowali Polaków przez całą swoją okupację. W ciągu czterech dni, w czerwcu 1941 r. NKWD zamordowało ok. 4 tys. więźniów. Chcąc ukryć swoje ,,dzieło" podpalili stosy trupów tuż przed wkroczeniem wojsk niemieckich do Lwowa.

PAMIĘTAJMY

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika u2

10-12-2023 [12:50] - u2 | Link:

Niemcy, którzy po zajęciu Lwowa badali miejsca sowieckich zbrodni, w celach propagandowych zawyżali liczbę ofiar[62]. O ile wojskowa policja polowa oszacowała ją na 3,5 tysiąca[62], o tyle raporty Einsatzgruppen i RSHA zawierały już doniesienia o 20 tysiącach lub 30 tysiącach zamordowanych[63].

Rozbieżne szacunki przedstawiają współcześni historycy. Część z nich podaje, że liczba ofiar wyniosła około 3–3,5 tysiąca[49]. Bogdan Musiał szacował, że w samych tylko trzech głównych więzieniach zamordowano około 4 tysięcy osób[44]. Ku liczbie tej skłaniał się również Krzysztof Popiński[64]. Tadeusz A. Olszański i A. Rzepicki twierdzili z kolei, że rozstrzelano około 5 tysięcy więźniów[50][65]. Inni badacze są skłonni szacować liczbę ofiar na 7 tysięcy[62]. Większość zabitych stanowili Ukraińcy; drugą grupą narodowościową pod względem liczby ofiar byli natomiast Polacy[66]. Prawdopodobnie we lwowskich więzieniach zamordowano także co najmniej kilkuset Żydów[67]. W gronie zamordowanych przeważali mężczyźni, ale znalazła się tam również pewna liczba kobiet i małoletnich[41]. Ponadto w więzieniach Sowieci mieli zamordować nieustaloną liczbę wziętych do niewoli żołnierzy niemieckich[68][69].

https://pl.wikipedia.org/wiki/...