Korupcja – paskudny efekt chciwości

Jeśli ktoś z moich czytelników i przyjaciół nigdy z korupcją się nie zetknął nich się postuka po głowie i jeszcze raz sięgnie do pamięci.

Były wiceminister MSZ, Piotr Wawrzyk, odwołany ze stanowiska w związku z aferą wizową, w tej chwili walczy o życie w warszawskim szpitalu. Jego stan określany jest jako bardzo ciężki. Najprawdopodobniej chciał on popełnić samobójstwo.
Zostawił list pożegnalny, gdzie napisał: ""Nie chcę i nie mogę żyć z piętnem łapówkarza, przestępcy. Po prostu sobie na to nie zasłużyłem!!!" - napisał. "Winnym tego, co robię, jest osoba, która nadużyła mojego zaufania i media, które w pogoni za sensacją i z przyczyn politycznych zrobiły ze mnie przestępcę".

Czy można powiedzieć, że tak reagują ludzie honoru? Co pan sądzi, panie marszałku Grodzki?

Korupcja jest wszechobecna i towarzyszy ludziom od momentu, kiedy zeszli z drzewa. Co nie znaczy, że zoolodzy nie widzą korupcji również wśród małp, ciągle jeszcze na tych drzewach żyjących.

Korupcja jest przestępstwem (229 k.k.: § 1. Kto udziela albo obiecuje udzielić korzyści majątkowej lub osobistej osobie pełniącej funkcję publiczną w związku z pełnieniem tej funkcji, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.)

Jest wszechobecna. Za PRLu nikt o korupcji nie mówił. Jakby nie istniała. Za to istniały łapówki. Praktycznie niczego obywatel nie mógł załatwić bez dobrej łapówki.
Korpcja to wykorzystywanie swojego stanowiska, swojej pozycji w architekturze społeczeństwa, by odnieść osobiste korzyści.

W krajach Islamu bez łapówki, nazywanej bakszyszem nic się nie załatwi. Zresztą Koran to akceptuje, jako forma wspomagania bliźniego (taka hipokryzja w biblii Islamu?).

Nas, tych starszych z nas, komuna tak przyzwyczaiła do łapówek, że praktycznie każdy, kto chciał w jakimkolwiek urzędzie być załatwiony, nie szedł tam bez siateczki z dobrą czekoladą).
Zaraz sprawdzę ile lat ma marszałek Grodzki, zwany Koperciarzem... tak – urodzony w roku 1958, czyli jako dorosły, miał jeszcze dziesięć lat na to, by się w PRLu wyszkolić w systemie łapówkarstwa, zresztą do dzisiaj pospolitego w całej służbie zdrowia ( Pamiętacie? W 2007 marszałek Sejmu śp. Ludwik Dorn w temacie korupcji w medycynie, publicznie zapytał – "Pokaż lekarzu co masz w garażu")
Pan Grodzki, który uciekł przed sprawiedliwością, chowając się za immunitetem w Senacie, miał instytucjonalnie rozpracowany cału system łapówkarstwa, tak, by chorzy, lub ich rodziny, płaciły jak to się mówi – w kopercie do kieszeni – zwyczajową i sporą sumę, za to, by się dostać do państwowego szpitala. Gdzie wspomniany Grodzki był ordynatorem.

Nie będę już tu wymieniał więcej z imienia i nazwiska słynnych asów korupcji z polityki i urzędów, bo musiałbym napisać księgę grubości Biblii.

Dodam tylko, że w Parlamencie Unii Europejskiej odkryto wielką aferę korupcyjną sięgającą niemalże setki milionów dolarów, w którą zamieszani są europosłowie, i co najwstrętniejsze – z samego szczytu władzy. Ta afera korupcyjna jest obecnie skwapliwie zamiatana pod dywan.

Korupcja polityczna daje skorumpowanemu politykowi, albo funkcjonariuszowi państwowemu, osobiste korzyści materialne. Dlaczego taki człowiek, który teoretycznie powinien być postacią wzorową, daje się na takie przestępstwo naciągnąć?
To prosto – to wrodzona, albo nabyta chciwość, czyni z człowieka osobnika zdemoralizowanego.

Chciwość to potężny motor życiowy. Nie ma żadnych statystyk, które by powiedziały ilu z nas kieruje się w życiu chciwością. Podejrzewam, że sporo. Cynicy twierdzą, że można kupić każdego. Trzeba tylko znać cenę. I już.
Życie pokazało, że najbardziej chciwi są wspinający się do góry gołodupcy.
Właśnie się zastanawiam, ilu z kandydujących w najbliższych wyborach, pcha się do polityki wyłącznie dlatego, że nienawidzą porządnie pracować i zarobić tyle, by nie być głodnym, a może nawet stworzyć szczęśliwą rodzinę, tak by żona wreszcie przestała narzekać i w końcu zrobić sobie te hybrydowe paznokcie, a za te marne pięć tysiaków, to nawet nie ma na benzynę, nawet tyle, by tylko w niedzielę pojechać do kościoła. A tu, jak zostanę posłem, albo senatorem, to już będę miał gwarantowane co najmniej piętnaście tysiaków. Lecz to tylko przekąska przed zupą i daniem głównym. Jakie lody będę mógł kręcić stając się posłem. Jak będę sprytny i będę darł mordę, jak na przykład taki Kazimierczak, albo będę bucem, jak taki Nitras (ten szef kampanii wyborczej PO. Wiecie ile na takiej kampanii można zarobić?! Co najmniej dużą bańkę.), to może nawet trafię do rady nadzorczej w jakimś Orlenie, albo KGHM. I BĘDĘ ROBIĆ ZA GRUBĄ KASĘ TO, CO NAJBARDZIEJ LUBIĘ. CZYLI NIC.
Ktoś może zaprzeczy, że potężny procent idzie do polityki, nie by pracować dla dobra państwa i obywateli, tylko wyłącznie po to, by karmić swoją ciągle wściekle głodną chciwość?

W naszej religii chciwość jest grzechem ciężkim. Konkretnie jest na drugim miejscu w swojej paskudności w grupie siedmiu grzechów głównych. Przypomnę: pycha, chciwość, nieczystość, zazdrość, nieumiarkowanie w jedzeniu i piciu (pozdrawiam wszystkich tłuściochów i opojów!), gniew i lenistwo.
Św. Bernard z Clairvaux, kolejny Doktor Kościoła, który specjalizował się w tych ludzkich ułomnościach, sklasyfikował te wszystkie ludzkie paskudztwa, kategorycznie stwierdził – a ja w pełni się z nim zgadzam – że najpotworniejszymi wadami homo sapiens jest własnie pycha i chciwość. Oba te defekty ludzkiej osobowości prowadzą do kompletnego upadku.
Jak święty napisał: "[...] pewni ludzie „schodzą” po stopniach pychy [i chciwości – jk] osiągając wreszcie stan „śmierci duszy”. Człowiek „umarły na duszy” – „żywy trup” zaczyna się „rozkładać” tracąc powoli, ale nieubłagalnie to, co można nazwać resztką jego człowieczeństwa, stając się coraz bardziej „trupem” i to tak dalece, [...], że aż, w pewnym momencie „już cuchnie”. Ten stan jest czymś najgorszym, co może nas spotkać, szczytem nieprawości i niegodziwości, a zarazem nieodwracalną, całkowitą degeneracją duchową i moralną człowieka."

Chciwość, to paskudztwo, istniała zawsze. Lecz cóż takiego się stało, że teraz, na początku XXI wieku, przyjęła ona rozmiary wprost gigantyczne. Czy jest to związane z upadkiem cywilizacji i kultury? Czy może z uwiądem chrześcijaństwa, gdzie nawet papież przestał być pasterzem wiernych. A moralność i etyka stały się słowami śmiechu wartymi.
Jest nawet odwrotnie – im ktoś jest bardziej amoralny, już takim "żywym trupem", jak to nazywa wielki Doktor Kościoła, tym jest bardzo z tego dumny, a ci, co go znają, podziwiają go. Mówią z zazdrością: - Jaki zaradny!

Coś pękło we wielu społeczeństwach świata. Nagle ludzie przestali być powszechnie uczciwi, przyzwoici, empatyczni i pełni współczucia dla nieszczęsnych. A system, który własnie się buduje, gwarantuje, że nikt nie odpowiada już za zło, które czyni.
Próba samobójcza ex-wiceministra Wawrzyka, jest dziś czymś tak niespotykanym i szokującym, bo ludność juz zapomniała, czym jest honor. Przyzwyczailiśmy się, że złoczyńcy są nie tylko tolerowani, ale nawet ochraniani przez władzę, a nawet przez – co jest najpotworniejsze – przez wymiar sprawiedliwości.

Czy da się żyć w takim świecie na dłuższą metę? Przecież wtedy wszystko się rozsypie i nawet nie potrafimy sobie wyobrazić, jak to może się skończyć.

Zło ponad dobrem... Paskudztwo ponad pięknem. Kłamstwo nad prawdą...
Kurwa a nie kobieta lekkich obyczajów.
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika jawsiowy

16-09-2023 [06:35] - jawsiowy | Link:

Witam!
"Państwo - to najwyższa forma przestępczości zorganizowanej."
Taka definicję sobie przyjąłem i tego się trzymam.

Obrazek użytkownika Ula Ujejska

16-09-2023 [08:28] - Ula Ujejska | Link:

Jawsiowy
//"Państwo - to najwyższa forma przestępczości zorganizowanej."//
No skąd ja to znam? To klasyczny "urbanowski panświnizm". Powinieneś jeszcze dodać za klasykiem, że kurestwo to dominujący światopogląd w społeczeństwie!
Tfu! Precz!

Obrazek użytkownika jazgdyni

16-09-2023 [08:43] - jazgdyni | Link:

@jawsiowy

To bardzo prymitywne rozumowanie. Oczywiście jest dużo państw, gdzie taka teza jest prawdziwa. Dlaczego? Bo ludzie już tacy są. Podejrzewam, że nie ma państwa, gdzie jest idealnie, w tym sensie, ze nie da się łączyć przestępczości z władzą państwa i urzędami - czy to centralnymi, czy lokalnymi.
Dlatego stosuje się podejście statystyczne, gdzie w ścisły sposób matematyczny określa się poziom korupcji i poziom praworządności danego państwa. Kto chce, może sobie taką listę, taki ranking wyszukać w sieci.

Jak dotąd nikt jeszcze nie wymyślił czegoś lepszego dla organizacji życia społecznego niż państwo. Neobolszewicy usiłowali to zburzyć w tzw. NWO, co było zakamuflowanym odrodzeniem feudalizmu.

Obrazek użytkownika jazgdyni

16-09-2023 [08:50] - jazgdyni | Link:

CD

"Polska niestety nie wypada w zestawieniu najlepiej, nie ze względu na zajmowane miejsce, ale na fakt, że w kraju nad Wisłą wskaźnik po raz kolejny spadł, co oznacza, że poziom korupcji rośnie. W najnowszym badaniu Polska uplasowała się na 45. pozycji z wynikiem 55 pkt., podczas gdy w poprzednim badaniu zajmowała 42. miejsce z wynikiem 56 pkt na 100 możliwych. ..."
https://forsal.pl/gospodarka/prawo/artykuly/8652070,najbardziej-i-najmniej-skorumpowane-kraje-na-swiecie-2022.html

Na pierwszym miejscu jest Dania (najnizsza korupcja na świecie - 90 pkt. na 100. Na końcu listy 180 państw świata jest Somalia - tylko 12 pkt.

To dane z Transparency International - Corruption Perceptions Index 2022

Obrazek użytkownika Czesław2

17-09-2023 [08:24] - Czesław2 | Link:

@jawsiowy Na wsi nie słyszeli o bankach komercyjnych mających prawo nieograniczonego druku kasy?

Obrazek użytkownika Lech Makowiecki

16-09-2023 [06:49] - Lech Makowiecki | Link:

Januszu. Aboslutnie masz rację. To skutek zastąpienia Dekalogu jednym przykazaniem: Róbta co cheta.
Fraszka z 2012r (z tomiku "Pro publico bono"):

          WSZYSCY DZIŚ KRADNĄ...

Sprosiłem mych przyjaciół, wieki nie widzianych,  
By świat z nimi naprawiać –  przy winie, do rana.
Marzenia nasze dawne druhom przywołałem;
Zobowiązania wielkie... Piękne ideały...

Koledzy popatrzyli na mnie ze zdumieniem,
Potem śmiechem ryknęli w wielkim rozbawieniu,
Że aż im łzy pociekły i oddech zabrało...
Na koniec –  klepiąc w plecy (trochę to bolało),
Poczęli mnie pouczać (naiwnego grajka)
Mówiąc: „Dorośnij stary! Życie to nie bajka”...
I myśl złotą jak tombak  któryś z głowy palnął:
„Wszyscy dokoła kradną! I to jest normalne...”

Tu zawrzała dyskusja; każdy przykład dawał:
„Złodziej kradnie ci portfel... Ot, złodziejskie prawo!”

„Lekarzowi sam wciskasz w kopercie banknoty!”
(Życie droższe pieniędzy. Wszyscy wiedzą o tym.)

„Policjant też szmal liczy, z kolegą do spółki”...
(Zwłaszcza, gdyś trochę wypił. I siadłeś za kółkiem...)

„Urzędnik jest przychylny, gdy dostanie w łapę”...
(Haracze przy przetargach... Nie wiesz? Toś jest gapa!)

„Rząd sam się nie wyżywi –  lecz z naszych podatków;
Ci dopiero nas łupią! Stąd te niedostatki...”
(Nic dziwnego, że naród kombinuje skrycie;
Szara strefa –  jak nigdy – ma się znakomicie...)

I tak wrzała dyskusja, że żal opowiadać;
Wszyscy wszystkich z wszystkiego na gwałt chcą okradać!

Przytaczano nazwiska... Nazwy instytucji...
Warianty nepotyzmu, szabru i korupcji...
Większość –  w tonie podziwu (lub nawet zazdrości) –
Niczym wyrazy hołdu dla tej zaradności...

Nieśmiało się włączyłem: „Przepraszam, że truję;
Jeśli każdy dziś kradnie, to kto tu ... pracuje?”...

Zapadła chwila ciszy (cisza czasem krzyczy)...
Ktoś rozbawił ferajnę krzycząc: „Kto? Chińczycy!
Chciwość jest dzisiaj cnotą! Tak na Wall Street mówią...
Nie zostawajmy w tyle! Kradnijmy! A równo!”

Spotkałem dziś przyjaciół, wieki nie widzianych,  
By z nimi świat naprawiać przy winie, do rana.
Lecz z ulgą ostatniego z kumpli pożegnałem,
A z nim nasze marzenia... Nasze ideały...

 

Obrazek użytkownika Lech Makowiecki

16-09-2023 [06:57] - Lech Makowiecki | Link:

@Jazgdyni. Znlazłem jeszcze jeden wierszyk na poruszony przez Ciebie temat.
Z tomiku "Ja tu zostaję" (2015), z rozdziału poświęconego Dekalogowi:

X. ANI ŻADNEJ RZECZY, KTÓRA JEGO JEST

                CHCIWOŚĆ JEST CNOTĄ?

„Chciwość jest dzisiaj cnotą!” – tak na Wall Street mówią
Spece od marketingu, biznesu, zamówień...
„Chciwość napędza rozwój!” – wtórują im drudzy,
Specjaliści od banków. I mamony słudzy...
„Chciwość jest cool i trendy!” – podchwytują trzeci –
„Trzeba mieć w bród wszystkiego!” (niekoniecznie dzieci,
Te bowiem uszczuplają zbierane zapasy,
Szkoda na „cel” tak błahy pieniędzy i czasu!)

Płynie przekaz medialny – jasny, postępowy:
Bogaćmy się, a żywo! Nie bierzmy do głowy
Powiedzonek: „Pieniądze szczęścia nam nie dają”.
My to szczęście kupimy! Sami stworzym raje!

Każdy, kto trochę myśli i zna świat realny,
Wie dobrze, dokąd wiodą te bon moty marne.
Kariera i awans – tak! To nic zdrożnego,
Lecz uczyń je religią – nie powstrzymasz Złego!
 
„Chciwość cnotą!” – to hasło rujnuje nam wszystko
(Wszak jeden stracić musi, aby drugi zyskał...)
„Chciwość cnotą!” – tak woła z korporacji „guru”
I gubi swą rodzinę w tym wyścigu szczurów...
„Chciwość cnotą!” – niejeden bank przez to upada,
Gdy złodziej-bankier zacznie klientów okradać...
„Chciwość cnotą!” – biednieją narody i państwa,
Gdy globalne koncerny knują swoje draństwa...

Chciwość wiedzie do wojny, zagłady prawdziwej,
Czy nadal zechcesz jeszcze cnotą ją nazywać?

 

Obrazek użytkownika jazgdyni

16-09-2023 [07:26] - jazgdyni | Link:

@Lech Makowiecki

Witaj

Ta degrengolada nas boli i smuci.
Ty masz lepiej, w wiersz to obrócisz... ;-)

Obyś żył w ciekawych czasach. Tak życzyli.

Lecz ja zawsze tęskniłem za:

 Kiedy smacznie usnę pod gruszą,
na dowolnie wybranym boku,
Wtedy mam, co na świecie najświętsze -
Święty Spokój!

Serdeczności Lechu i dziękuję za akuratne wiersze.
 

Obrazek użytkownika Ula Ujejska

16-09-2023 [08:22] - Ula Ujejska | Link:

Cześć Janusz

Pmiętasz jak lata temu pisaliśmy do Prezydenta Dudy i paru "cipciakiewiczów", że trzeba pousuwać z ministerstw wszelkie złogi esbeckie, po komunie i Platformie? Bo ich funkcjonowanie w życiu publicznym może być bardzo szkodliwe dla Polski i PiS, a ofiarami mogą być przyzwoici ludzie vide Piotr Wawrzyk. Mnie szczególnie denerwował "ciapciakiewicz" w MSZ i Duda. Sporo czasu upłynęło zanim Prezydent Duda wywalił esbeckie złogi ze swej kancelarii, a przy okazji na tym tle musiał odejść Antoni Macierewicz. PiS pozbył się także "ciapciakiewicza" z MSZ który dzisiaj jest gwiazdą w TWN. Teraz mamy kolejną odsłonę, gdzie ofiarą znów jest przyzwoity człowiek oskarżany przez złogi o niecne czyny.
To tylko te najgłośniejsze, ale warto pamiętać że w podobny sposób atakowano także Daniela Obajtka i wielu znanych przyzwoitych ludzi. Mam tylko nadzieję, że jak PiS wygra wybory, to wreszcie posprząta wszystkie instytucje z warchołów i esbeckich złogów - a my więcej nie będziemy musieli o tym przypominać.

Obrazek użytkownika jazgdyni

16-09-2023 [08:57] - jazgdyni | Link:

Cześć Ula

A mnie o ekstremalną wściekłość przyprawił na szczęście w końcu wywalony na zbity pysk ex minister zdrowia Adam Niedzielski, który zamiast naprawiać, nadal rozwalał MZ - najgorsze ministerstwo w całym rządzie. Tam się dopiero cuda dzieją. Grodzki, czy serduszka Owsiaka to mały pikuś.

Obrazek użytkownika Bogdan Jan Lipowicz

16-09-2023 [08:31] - Bogdan Jan Lipowicz | Link:

jazgdyni :Ważny temat. Chyba to komuniści, by "brać bezpiecznie", ustalili prawo, że winny korupcji jest i  ten co bierze jak i daje. Podczas gdy warunki do korupcji ZAWSZE obstalowuje ten co bierze, bo często działa na zasadzie przymuszania. Trudno się dziwić, że zrozpaczony członek rodziny, jak wie, że trzeba, daje łapówkę zepsutemu lekarzowi, by ratować bliska osobę. Zależy od  miejsca w kraju i środowiska życia, ale też chyba wychowania. To nie tak że "wszyscy". Wydaje mi się, że rozsadnikiem tego zła na Europę i Polskę, jak i wielu plugawych rzeczy, była i jest Rosja. To jak syfilis.  Komuniści wspierali korupcję nie tylko by samemu brać, ale by mieć zawsze haki na biorących. Dopóki nie podskakiwał , przymykali oko. Strategia.
A teraz żart , chociaż historia jak najbardziej autentyczna :). . W pewnej gminie gdzie przyszło mi pełnić swoją rólkę w strukturze Służby Zdrowia gdy nastała Solidarność, 1980, odbyły się wybory przewodniczącego "S" w ZOZie. Nie wiedzieć czemu, na tą funkcję uparło się dwóch dość energicznych, nie bardzo starych i nie bardzo  lubiących się medyków. Chirurg i stomatolog. Jakoś dziwnie  uznali chyba wtedy, na  "fali przemian", że względne pieniądze już mają a to im doda prestiżu.  Spotkanie przedwyborcze, ten rok to pierwsze jakiekolwiek, prawdziwie wolne wybory na ziemiach polskich, tu akurat odzyskanych, od 1945 r. Kandydaci  licytują się w obietnicach, sala słucha, kandydaci  się rozgrzali, emocje wzięły górę i nagle wobec wszystkich dentysta  wypala do chirurga: "Nie nadajesz się, bo bierzesz łapówki ! ". Ten  rozeźlony  odpala : "A co, ty nie bierzesz ! ?" . Na to oburzony konkurent krzyczy : " Ale ty w dolarach ! ".  :):)

Obrazek użytkownika jazgdyni

17-09-2023 [11:00] - jazgdyni | Link:

@Bogdan Jan Lipowicz

To wielce prawdopodobne, że komunistyczni stratedzy tak sformatowali karalność korupcji - czyli obie strony. Oni jeszcze przed transformacją przygotowali pełno takich pułapek. jak ustawa już z 1992 roku o samorządach terytorialnych, które gdzieś mają władzę centralne, a dane im uprawnienia i zarząd lokalnym majątkiem państwowym wprost namawia do wielkich korupcji (Gdynia to rządy deweloperów).
Kiedyś, najsłabsi na maturze nie szli na wyższe uczelnie tylko w urzędy. I ten niedorozwój intelektualny, wprost głupota, nie tylko nadal dzisiaj króluje, ale jeszcze pnie się na same szczyty władzy.

Obrazek użytkownika Bogdan Jan Lipowicz

17-09-2023 [18:39] - Bogdan Jan Lipowicz | Link:

jazgdyni :Deweloperzy, Nie tylko Gdynia . W zasadzie to samo wszystkie miasta wojewódzkie. Oni blokują, wraz ze "swoimi" urzędnikami i prezydentami miast, wszelkie inne formy budownictwa.   Kiedyś czytałem zestawienie ile mieszkań wybudował i jaki deweloper w konkretnym roku. Deweloper podany z nazwiska, to prywatne firmy. Jeden np. 2 tys. mieszkań. 2 tys , policzę skromnie, x 600 tys, mieszkanie. marże 25, 30, bywa 35%. :) Wyszło mi że zarobił kilkaset milionów. Jeden rok. Nie wiem, czy dobrze policzyłem., bo to nie do wiary. Mają w ręku całe miasta. Komuniści brali i pozwalali brać łapówki, bo mieli w ręku aparat ścigania. Nawet jak brał nie "ich" , pozwalali, by mieć hak na jak największą liczbę ludzi. A  ilu tych co musieli dać i byli "winni" :) < A jak ktoś "podpadł", zachował się "nie tak", wzywali. Często by.... zrobić z niego TW. Albo sprawa albo podpis. Taki był system, "wyreżyserowany". To byl jeden z ich patentów, mieli ich dużo. 

Obrazek użytkownika Zbyszek_S

16-09-2023 [09:10] - Zbyszek_S | Link:

Chciwość, egoizm, były, są i będą cechami i skłonnościami ludzi. Ujęte w ramy, mogą ludziom służyć. Wyjęte z tych ram i puszczone samopas, niszczą wszystko.
Generalnie istnieją dwie ramy, dwa modyfikatory czy ograniczniki chciwości i egoizmu - bo to trochę to samo.
1. Istnienie społeczności, społeczeństw, rodzin itd.
Człowiek rezygnuje ze swojego dobra, dla dobra społeczności (małej - rodziny, lub dużej - społeczeństwa), bo:
a) jest istotą społeczną i bycie w dobrych relacjach z innymi mu służy
b) społeczność z natury rzeczy podnosi jego warunki przetrwania i bytowania, więc zwraca się wkład w nią

2. Odniesienie transcendentne do Boga.
Bóg oczywiście jest u nas rozumiany na sposób chrześcijański i to dobrze, ale w innych rejonach przestrzeni i czasu może być rozumiany w inny sposób, zawsze jednak jako Coś, co przekracza doświadczaną przez człowieka rzeczywistość. Bóg jest odniesieniem dla życia. Odniesieniem, dla którego człowiek się wraca do kasy, gdy zapomniał wyłożyć z koszyka jakiś element zakupów. Człowiek mówi prawdę, nawet, gdy przynosi mu to takie, czy inne szkody. Itd. Wiara w Boga, stanowi przeciwwagę motywacyjną dla dążenia do korzyści.

Owe dwie ramy, regulacje, tamy dla egoizmu i chciwości, ci, którzy są na szczycie owej chciwości, rozmontowali w dużym stopniu. Zerwano solidarność kobiety i mężczyzny, zrywa się solidarność dzieci i rodziców. Zerwana w znacznym stopniu solidarność między ludźmi w ludzkich grupach, które można było nazywać społeczeństwami, a teraz jest to utrudnione, bo każdy żyje coraz bardziej dla siebie.

Zerwano relację Boga z człowiekiem. Nie tylko na skutek ateistycznej propagandy, nie tylko na skutek propozycji "zostań swoim bogiem, a będziesz mógł wszystko". Zerwano ją także poprzez działania części duchowieństwa, co trzeba z przykrością przyznać. I to w rozmaity sposób. Uczyniono z religii folklor zamknięty w kościołach, ograniczony do kościelnych celebracji.

Sprawy nie są przegrane, ale tak wygląda proces. Korupcja, wyraz, materializacja i efekt nie ujętej w ramy chciwości, bluzga tu i tam, kolejnymi "aferami", które żadnymi aferami nie są, tylko stałą, szeroką praktyką, której jakiś przejaw, jak czubek góry lodowej, wydostał się na powierzchnię rzeczywistości pojawiającej się w mediach.

Wszelkie próby korekty, musiałyby się zacząć od przywrócenia realności i wagi więzów międzyludzkich, ale właśnie niszczenie tych więzów, jest podstawowym wymiarem współczesnych oddziaływań "świata". Musiałoby się zacząć od przywracania realnych relacji ludzi z Bogiem, ale tutaj bardzo długa droga. W sumie, musi się to zacząć od nas samych i niewielkich kroków, szacunku, wyrozumiałości, prawdy, kultury. Potem otwartości, relacji. Równocześnie szukania realnej podstawy dla rozumienia świata, jakiegoś faktycznego, a nie narzuconego czy wymyslonego zwrotu w stronę Boga.

Obrazek użytkownika jazgdyni

17-09-2023 [11:01] - jazgdyni | Link:

@Zbyszek_S

Świetny komentarz. Dziękuję.
Cieszy, gdy widać, że mamy to dobrze poukładane.

Obrazek użytkownika u2

16-09-2023 [09:27] - u2 | Link:

marszałku Grodzki?

Wczoraj ze zdziwieniem, ale i z rozbawieniem, zauważyłem koperciarza po dzienniku telewizyjnym jak nawijał o uczciwości. Kolejna patetyczna odezwa do narodu. Złodziej najgłośniej krzyczy łapaj złodzieja :-)

Obrazek użytkownika jazgdyni

16-09-2023 [12:25] - jazgdyni | Link:

@u2

To tak bezczelny hipokryta, że aż człowieka podziw bierze.

A wiesz dlaczego taki on jest? Bo niestety u nas panuje bezkarność.
Jak te ujki pod nickiem w internecie.

Obrazek użytkownika Jabe

16-09-2023 [10:02] - Jabe | Link:

Korupcja jest też objawem źle z­organizowanego pań­stwa. Czasem jest wręcz konieczna do fun­kcjono­wania takiego dys­funkcyjnego tworu. No ale łatwiej u­tyskiwać na naturę ludzką.

Obrazek użytkownika jazgdyni

17-09-2023 [11:03] - jazgdyni | Link:

@Jabe

Oczywiście, że zła organizacja karmi korupcję. Szczególnie rozmydlona odpowiedzialność na różnych szczeblach.

Obrazek użytkownika u2

17-09-2023 [11:41] - u2 | Link:

rozmydlona odpowiedzialność na różnych szczeblach

Z tego co podają w mediach, outsourcing w wydawaniu wiz wprowadził zdradek, kiedy już zdradził obóz Peace. Więc pełomafia doskonale wiedziała, co się dzieje z outsourcingiem i zaatakowała nieprzypadkowo w czasie wyborczym. Jednak ujawniona skala nieprawidłowości, czyli łapownictwa jest niewielka, 286 stwierdzonych przypadków na miliony wydanych wiz.

Zaś korupcja jest zawsze, niezależnie jak doskonała jest organizacja. Ważne, aby działały służby typu CBA, które są niezależne od rządzącej sitwy.

Korupcja to inaczej zepsucie, rozkład, deprawacja, łapownictwo, fałszowanie, przekupienie. Jest takie stare francuskie powiedzenie, które uniwersalnie opisuje zjawisko korupcji : tout passe, tout casse, tout lasse.

Obrazek użytkownika tricolour

17-09-2023 [11:47] - tricolour | Link:

@u2

Czyli człowiek honoru zrobił se dziurę nożem za winy zdradka w małej ilości?

To co to za honor? Wyrywny jakiś.

Obrazek użytkownika u2

17-09-2023 [11:51] - u2 | Link:

Pan Wawrzyk z tego co podają media jest w stanie nie zagrażającym życiu. Na rękach miał zadrapania, nie rany. Pamiętaj tryc, że nie wszystkich zaszczujecie, a wasze ubeckie szczucie obraca się przeciwko wam.

Obrazek użytkownika tricolour

17-09-2023 [12:01] - tricolour | Link:

@u2

Czyli próba samobójcza polegała na podrapaniu się? 

Jaka próba, taki honor. 

Obrazek użytkownika u2

17-09-2023 [12:42] - u2 | Link:

Drogi kolego trick, to są niusy z waszych ubeckich merdiów, które puszcza MSN. Piszą o zadrapaniach, nie ranach. A że zaszczuliście prof. Wawrzyka to nie jest jeszcze powód do takich ubeckich przechwałek jakie ty drogi kolego trick tutaj uskuteczniasz.

Obrazek użytkownika tricolour

17-09-2023 [12:55] - tricolour | Link:

@u2

Czyli żona w uniesieniu podrapała niewinnego profesora, który został zaszczuty. No to teraz już wiesz dlaczego zostaniesz wyruchany przez Ukraińców - bo łykasz, jak leci.

Obrazek użytkownika u2

17-09-2023 [13:35] - u2 | Link:

Przyjacielu z Wrocławia, bujać to my, ale nie nas. Co nie trick ? :-)

Obrazek użytkownika tricolour

17-09-2023 [13:55] - tricolour | Link:

@u2

Bujacie z tymi zadrapaniami? Przecież to oczywiste, cała wasza komunikacja to jedna wielka bujda.

😛

Obrazek użytkownika u2

17-09-2023 [13:58] - u2 | Link:

Stary przyjacielu, po to się komunikujemy, aby ustalić fakty i fejki. Po to jest NB.

Obrazek użytkownika tricolour

17-09-2023 [14:04] - tricolour | Link:

@u2

No dobrze, ja mam generalnie pozytywne nastawienie do ludzi i nadzieję (matka głupich, ponoć) na ich dobre intencje: twoja nagła przyjaźń jest szczera?

Obrazek użytkownika u2

17-09-2023 [14:07] - u2 | Link:

Stary przyjacielu, to że tutaj plujesz jadem nienawiści większego wrażenia na mnie nie robi. Takich jak ty "władców świata" widziałem już na pęczki. :-)

Poniżej info z waszej ubeckiej szczujni, to co tobie zapodawałem :

Nowe informacje o stanie zdrowia Piotra Wawrzyka. Dziennikarze Radia ZET ujawniają (msn.com)

Były wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk nie jest i nie był w stanie zagrażającym życiu - dowiadują się reporterzy Radia Zet. 
Polityk PiS trafił do szpitala wczoraj po południu z podejrzeniem załamania nerwowego po telefonie od członka jego rodziny. Przyjęto go na oddział z zadrapaniami na nadgarstkach. Swój stan tłumaczył problemami zawodowymi i niedawną śmiercią bardzo bliskiej osoby.

Obrazek użytkownika tricolour

17-09-2023 [14:22] - tricolour | Link:

@u2

Różne pęczki można zobaczyć. Kiedyś było "murem za Banasiem", teraz odwrotnie. Pożyjemy, zobaczymy. 

Zresztą - przyjęto na oddział z zadrapaniami, po załamaniu nerwowym, po telefonie od członka? Może mu kiosk dać, nie ministerstwo, taki wrażliwy...

Obrazek użytkownika u2

17-09-2023 [14:37] - u2 | Link:

Przyjacielu trick, nie wierzysz swojakom z twojej ubeckiej szczujni ? To ja na to nic nie poradzę :-)

Obrazek użytkownika tricolour

17-09-2023 [15:28] - tricolour | Link:

@u2

Kamiński cytuje: 

"Winnym tego, co robię, jest osoba, która nadużyła mojego zaufania i media..." - chcesz mi powiedzieć, że po takim dictum facet drapie się?

Pewnie te "podrapane nadgarstki" to podcięty kabel do słuchawki i stąd nagła konieczność serwisu TPSA.

Obrazek użytkownika u2

17-09-2023 [15:39] - u2 | Link:

Przyjacielu trick, pretensje miej do twojej ubeckiej szczujni, że wprowadziła ciebie w maliny :-)

Obrazek użytkownika sake3

17-09-2023 [14:21] - sake3 | Link:

@Tricolour.......Zadziwiające,że obyczaje tak się zmieniły że można naigrywać się z cudzego nieszczęścia, śmierci,czy próby samobójczej w tak cyniczny sposób jak pan to robi.Zapewne dlatego,że pan Wawrzyk był ministrem obecnego rządu, Ci co podobnie jak pan drwią z niego teraz w mediach jakoś nie byli tak rozbawieni kiedy do szpitala trafił pan Gowin. Pochylaliście się nad jego traumą prowadzącą do próby samobójczej ze zrozumieniem i współczuciem tylko dlatego,że był przeciwnikiem PiS.To jest ta róznica w ocenie obu przypadków prawda? Bycie przeciwnikiem PiS zmienia perspektywę spojrzenia i oceny. człowieka.W przypadku pana Wawrzyka pisze się o podrapaniach przez żonę,by dodatkowo upokorzyć.Ta pogarda nie jest zresztą nowością.Mieliśmy już drwiny i chamskie dowcipy oraz odrażające happeningi po śmierci Prezydenta Kaczyńskiego.Mieliśmy szyderstwa po morderstwie i usiłowaniu morderstwa w Biurze Poselskim PiS w Łodzi.PO urządziła sobie z tego zabawę żartując jakoby strzały były skierowane do posła Niesiołowskiego z PO. Takie są wasze gry i zabawy.  

Obrazek użytkownika tricolour

17-09-2023 [14:23] - tricolour | Link:

@sake

Przecież nie było żadnej próby samobójczej tylko facet się podrapał po telefonie. Nie uważasz, że to zabawne, że przyjmują po tym na szpitalny oddział?

Obrazek użytkownika u2

17-09-2023 [14:40] - u2 | Link:

facet się podrapał po telefonie

Dobrze, że nie po jajach. Jeden juhas tak się podrapał ciupagą, że musieli mu przyszywać. A ty trick też tego nie próbuj, ty przecież chcesz jeszcze dzieci płodzić z członkiniami NB :-)

Obrazek użytkownika tricolour

17-09-2023 [14:46] - tricolour | Link:

@u2

Dranie mają branie. Nie zazdrość tylko weź się za siebie.

😁

Obrazek użytkownika u2

17-09-2023 [14:52] - u2 | Link:

Przyjacielu trick bierz co chcesz na NB, ja tobie pozwalam. Nie wiem co na to twoja żonka, ale teraz małżeństwa są postępowe i lubią robić trójkąty, a nawet czworokąty :-)

Obrazek użytkownika tricolour

17-09-2023 [15:30] - tricolour | Link:

@u2

Jeśli chodzi o kobiece kształty, to mnie interesują wyłącznie krzywe Beziéra. Kanciate odpadają.

Obrazek użytkownika u2

17-09-2023 [15:35] - u2 | Link:

Przyjacielu trick lub co chcesz, to twój problem :-)

Obrazek użytkownika tricolour

17-09-2023 [15:37] - tricolour | Link:

@u2

Tam, gdzie ty masz problem, tam inni mają ciebie.

😛

Obrazek użytkownika u2

17-09-2023 [15:42] - u2 | Link:

Przyjacielu trick, to ciągle twój problem, nie mój :-)

Obrazek użytkownika tricolour

17-09-2023 [15:47] - tricolour | Link:

@u2

Uważasz, że mam lub miałem problem napluć ci w twarz?

😁

Obrazek użytkownika u2

17-09-2023 [16:00] - u2 | Link:

Przyjacielu trick, to twój problem, że chcesz komuś pluć w twarz. Nie zapomnij wytrzeć monitora, po twoim rytualnym pluciu jadem :-)
 

Obrazek użytkownika tricolour

17-09-2023 [16:32] - tricolour | Link:

@u2

Cieszę się, że bierzesz na siebie jak prawdziwy przyjaciel.

😛

Obrazek użytkownika u2

17-09-2023 [16:53] - u2 | Link:

Przyjacielu trick, nie piszę przecież żeś "mój prawdziwy przyjaciel". Takich przyjaciół jak ty mam na pęczki :-)

Obrazek użytkownika tricolour

17-09-2023 [16:58] - tricolour | Link:

@u2

Nie tłumacz się z oczywistych rzeczy: prawdziwy przyjaciel dla ciebie znaczy tyle, ile prawdziwy polak. Ich w każdym niemieckim sklepie jest na pęczki.

🤣

Obrazek użytkownika u2

17-09-2023 [16:59] - u2 | Link:

Przyjacielu trick, jesteś jak te pęczki w sklepach, które odwiedzam, każdy pęczek to mój przyjaciel, tak jak ty na NB.

Obrazek użytkownika tricolour

17-09-2023 [17:13] - tricolour | Link:

@u2

Płacisz za przyjaźń w niemieckich sklepach?

🤣

Obrazek użytkownika sake3

17-09-2023 [15:01] - sake3 | Link:

Imponująca jest pańska wiedza.Można by pomyśleć,ze pan przy tym był.Pewno ustawi się pan pod szpitalem kiedy pan Wawrzyk będzie wychodził,żeby go wyśmiewać.Prosze nie zapomnieć wziac ze sobą pani Lempart. i tubę oczywiścieżeby było głosniej..

Obrazek użytkownika tricolour

17-09-2023 [15:32] - tricolour | Link:

@sake

Tu muszę podziękować U2, który z samobójcy zrobił drapniętego, ja w tym nie brałem udziału, bo jestem hetero.

Obrazek użytkownika u2

17-09-2023 [15:37] - u2 | Link:

Przyjacielu trick, to twoja ubecka szczujnia podała najnowsze informacje o niedoszłym samobójcy, który okazał się człowiekiem w załamaniu nerwowym, ale na szczęście nie uśmierconym przez was ubeckich szczujów.

Obrazek użytkownika tricolour

17-09-2023 [15:45] - tricolour | Link:

@u2

Trzymacie na ministerialnych stanowiskach ludzi w załamaniu do czasu aż się podrapią? Górale mają takie drewniane rączki z zagiętymi paluszkami służące do drapania się w niedostępnych miejscach w telefonie. Może warto wyposażyć ministerstwa w ratujący życie rekwizyt?

Obrazek użytkownika sake3

17-09-2023 [16:10] - sake3 | Link:

@Tricolour.......Pan @u2 bardzo słusznie wskazał na media ubeckie szukające sensacji ,kłamiące i tworzące nieprawdziwe sytuacje aby ośmieszać bądź obić.Tak było po śmierci prezydenta Kaczyńskiego kiedy szczujnia ustawiła się po szpitalem by wbrew zaleceniom lekarzy spytać leżącą tam ciężko chorą na serce matkę Kaczyńskich.jak się czuje po śmierci syna.

Obrazek użytkownika tricolour

17-09-2023 [16:44] - tricolour | Link:

@sake

Za każdym razem gdy interesujecie się rodzicami, rodzeństwem czy dziećmi waszego politycznego przeciwnika jesteście ubekami. Wy wszyscy, wychowani w komunie macie ubeka we krwi i styropian zamiast mózgu, nieważne czy TVN czy TVP.

Obrazek użytkownika u2

17-09-2023 [16:55] - u2 | Link:

Przyjacielu trick. To normalna procedura w każdej firmie, że się sprawdza pracownika skąd pochodzi i jakie ma kwalifikacje. Nie masz co się obrażać, że ciebie prześwietlamy z sake, bo ciągle twierdzisz, że nie jesteś Polakiem, ba, nawet nie wiesz co to znaczy być Polakiem :-)

Obrazek użytkownika tricolour

17-09-2023 [17:02] - tricolour | Link:

@u2

Nie kituj. Gdybyście sprawdzali w każdej firmie pracowników, to byście nie zatrudnili podrapanego załamasa na wysokim stanowisku, tak by się wysoko nie wydrapał. Mowy nie ma więc kręcisz ubeku.

Co to znaczy być Polakiem? Drapać się gdy się pali?

Obrazek użytkownika u2

17-09-2023 [17:05] - u2 | Link:

Przyjacielu trick, skoro się ciągle pytasz co to znaczy być Polakiem to oznacza, że tego nie wiesz. To są proste sprawy :-)

Obrazek użytkownika tricolour

17-09-2023 [17:11] - tricolour | Link:

@u2

No to oczywiste, że skoro pytam, to znaczy, że nie wiem i chcę się dowiedzieć. Muszę ci wręcz narysować taką oczywistą oczywistość?

No to, co to znaczy być prawdziwym Polakiem? 

Obrazek użytkownika u2

17-09-2023 [17:12] - u2 | Link:

Przyjacielu trick, już tobie odpowiedziałem, a że ty się ciągle pytasz to się pytaj. Nikt tego tutaj tobie nie zabrania. :-)

Obrazek użytkownika tricolour

17-09-2023 [17:21] - tricolour | Link:

@u2

Prawda jest taka, że nikt nigdy mi na tym forum na to pytanie nie odpowiedział...

Obrazek użytkownika u2

17-09-2023 [17:33] - u2 | Link:

Przyjacielu trick, dostałeś więcej niż kilka odpowiedzi, ale ty się zafiksowałeś na swojej niewiedzy. To twój problem trick. Obwiniaj za to siebie, nie innych :-)

Obrazek użytkownika tricolour

17-09-2023 [19:33] - tricolour | Link:

@u2

Ślizgasz się po temacie jak tępy nóż po podrapanych nadgarstkach.

🤣

Obrazek użytkownika Tomaszek

17-09-2023 [17:40] - Tomaszek | Link:

Kolorowy 16:44
Ty chyba przez pomyłkę o sobie napisałeś w kontekście sensacji wyssanych z palca (a może z pały mentora ) , które co i raz o mojej rodzinie wypisujesz jak ci się zesra . 

Obrazek użytkownika tricolour

17-09-2023 [19:28] - tricolour | Link:

@tomaszek

Mnie twoja rodzina nie interesuje, nawet czy żyje. Jedyne, co o "niej" napisałem, to to, że zamiast być dla niej ojcem, mężem, opoką, źródłem pewności i zasad, a dla dzieci wręcz bogiem, jesteś zwyczajnym gnojem, przez którego uciekała z Polski przed wymiarem sprawiedliwości, który ścigał tomaszka.

Nie wiem co to jest "zesra" ale zbliża się angielska kolacja i widać na nic innego nie zarobiłeś. Smacznego.

Obrazek użytkownika Tomaszek

17-09-2023 [21:40] - Tomaszek | Link:

Ale ten wymiar sprawiedliwości to jednak od mentora z pały jednak chyba wyssałeś jak i resztę , jełopie . Typowo SBckie geny  .
A propos pierwsza wyjechała córka , dziś jest adwokatem . a ty wklejasz zdjęcia łódki jakiegoś Jugola z jego synem i piszesz że to twoje . Nawet deska nie jest twoja . Siedzisz w tym necie całymi dniami , to gówno  wiesz o życiu . Takich gnoi jak ty w świecie realnym się nie spotyka .A zesra się to tak jak u ciebie , próbujesz pierdzieć a gacie pełne . Oile gacie masz swoje , gołodupcu .

Obrazek użytkownika u2

17-09-2023 [22:25] - u2 | Link:

jesteś zwyczajnym gnojem

Kochany, na pewno chciałeś napisać to co napisałeś ? Widać jakieś bardzo złe emocje tobą miotają kochany tricku :-)

Obrazek użytkownika tricolour

18-09-2023 [11:11] - tricolour | Link:

@u2

Oczywiście, że chciałem napisać to, co napisałem. Gdybym nie chciał, to bym nie napisał lub wręcz napisał co innego.

Zawsze gdy piszę prawdę do tego wycierucha, to jego język staje się doodbytniczy, co pokazuje jego pochodzenie. Tak jest zawsze, co jest zabawne. 

😛

Obrazek użytkownika u2

18-09-2023 [11:37] - u2 | Link:

Kochany tricku, widzę że masz język mocno niewyszukany. Co prawda twój adwersarz również używa fekalnego szprache. Jesteście obaj siebie warci :-)

Strony