Technika łączona

Myśli moja – która sama się nie myślisz*,
Zbrodnię ewaporacji na tobie
mocen jest zatem popełnić
jedynie zdradziecki podmiot,
który cię myśli…
 
Myśli moja przez tę, co cię zrodziła, zaszczuta…
Przychodzi mi opuścić ciebie -
Ekspozycji na świat myślących inaczej nie przetrwałaś.
Porzucić więc żałosny twój szczątek muszę -
Ale incydent pamiętać będę - obiecuję.
 
 
 
 
Myślą poronioną, uszkodzoną, którą porzucam przedwcześnie, jest mój pomysł na kontynuowanie rozważań o Machiavellim. Koncept ów,  choć – zręby już mający, punkty nawet - nanizane z grubsza na nić wywodu, nieoczekiwanie dla mnie uległ… dekompozycji -  niepodlegającej, co gorszą naprawie… Wiem, bo mozoliłam się i mozoliłam, by odtworzyć ze spokojną pewnością szkic zamysłu – na próżno… Przyczyną rozpadu była krytyka, z którą spotkał się mój pierwszy tekst.
„Poznaj samego siebie” - głosił napis na architrawie świątyni Apollina w Delfach - spiesząc więc skorzystać z tej rady – którą także i dla mnie wyrył kiedyś ktoś życzliwy, musiałam przyjąć do wiadomości ten gorzki fakt, iż prawdopodobnie natrafiłam właśnie na swój słaby punkt – jakiś obszar zewnątrzsterowności… Jedyne, co mogę wobec tego zrobić teraz, by móc wyruszyć w dalszą drogę, to - stworzyć alternatywę dla tej pierwotnej myśli i postarać się  powiedzieć przynajmniej coś pochodnego – ocalić, ile się da…

Automatyzm, którego ofiarą padłam, można by wytłumaczyć w miarę pozytywnie – osoba, która tekst mój skrytykowała, ma w moich oczach rangę autorytetu… Uznawać czyjś autorytet – niezgorsza rzecz i wymaga jakiejś dozy pokory, ale, ale… Ponieważ mój pomysł został rozczepiony trwale, bez możliwości reparacji; uznaję, że przeważyły mechanizmy inne.
 W 1918 roku wydana zostaje książka Artura Górskiego, pt. Ku czemu Polska szła. W związku z nadziejami na nowy początek naszej państwowości, autor próbuje naszkicować w niej cechy konstytuujące typowego przedstawiciela naszego narodu. Ma to być przyczynek do tego, by na tej wspólnej płaszczyźnie postaw wypracować następnie jakieś idee, które można by pozytywnie zagospodarować w przyszłości…
Jako pierwszą składową istoty polskości Górski wymienia naszą wiarę w człowieka. Drugą cechą jest: nieposiadanie ciągot imperialistycznych, mała zaborczość, ostatnią  – brak tzw. przeciwstawności. Niewystępowanie przeciwstawności objawia się według autora niechęcią do przeciwstawiania się; postawą naturalnej życzliwości. Z owej życzliwości wynika znowu – niepodkreślanie swojej odrębności, przychylność względem innych kultur, wypływająca z przyjaznego nastawienia, otwartości oraz braku egoizmu narodowego.
W sielską tę ilustrację naszej słowiańskiej duszy, niech mi będzie wolno wprowadzić trochę niepokoju – informacją pozornie niewinną, iż na wspomnianym wcześniej architrawie delfickiej świątyni, znajdował się jeszcze jeden napis… A głosił on: „Nic ponad miarę”…
Pomni na to wezwanie starożytności, zechciejmy uwzględnić konsekwencje obrazu, który wyłania się przy nieprawidłowym rozkładzie proporcji: rozbudowaną nadmiernie ufność w dobroć człowieka wolno nazwać naiwnością, awersja do imperializmu wzmaga ryzyko serwilizmu, entuzjastycznie chłonięcie importowanych kultur nie sprzyja zachowaniu pamięci o własnej, a brak przeciwstawności (czyli wariant zrealizowany przez piszącą), łączyć się może z następstwem rozmycia swych przekonań czy bezkrytycznego (z automatu) służalczego dostosowania się.
Tymczasem: „życie jest rzeczą ponurą: najcenniejsze jego klejnoty są oprawne w ciemność, jak gwiazdy” – napisze, swojego czasu Elzenberg… Nie tylko w życiu pojedynczych ludzi, ale i narodów… jest po prostu tak, że jedne narody pragną siłą lub naciskiem narzucić swoje panowanie i swoją wolę innym - odmowa dawania wiary tej prawidłowości nie jest symptomem cnoty, a braku roztropności, czyli tej cnoty przeciwieństwem.
Nad tym, jak wiele na skutek wstrząsów i krzywd XX wieku zmieniło się w naszej mentalności od czasów wydania książki Górskiego, zastanowić się można, badając chociażby w jakim stopniu na aktualności straciło Witkacowe złośliwe sarknięcie, iż my, Polacy jako naród jesteśmy zbyt szlachetni, by zorganizować coś tak podłego, jak dobra służba szpiegowska…

I to właśnie zamyślałam wtedy, w tej drugiej części opowieści o Machiavellim zawrzeć: przypomnieć, między innymi, że świat przedstawiony w Księciu, choć nieosadzony już w kontekście renesansu, trwa we współczesnym wydaniu i nawet, jeśli zamkniemy oczy, zakryjemy uszy i wypowiemy pobożne życzenie; istnieć nie przestanie. A także i to, że wzorem Machiavellego żyją na świecie reprezentanci innych narodowości, którzy także kochają swoją ojczyznę, a że nie są Polakami - oczekiwać od nich uwzględnienia interesów naszego kraju jest marzeniem ściętej głowy.

O inteligencji też miało być – oraz o jej szczególnej odsłonie, tj. sprycie… O siłach witalnych,  dynamicznych, wyżywających się w tzw. virtu – męstwie, czyli cnocie, już tym razem prawdziwej... Takie tam…

* "Lecz myśl ta czyja? Samo się nie myśli
Tak jak grzmi samo i samo się błyska." - fragment dramatu S. I. Witkiewicz, pt. Tumor Mózgowicz
 
 
 
 
 
 
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

04-08-2023 [09:54] - NASZ_HENRY | Link:

Dziękuję 🌼
 

Obrazek użytkownika Edeldreda z Ely

04-08-2023 [10:41] - Edeldreda z Ely | Link:

@Henry 
Ale co - że o kocie nie ma tym razem? :) 

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

05-08-2023 [05:56] - NASZ_HENRY | Link:

@EzE

Bez ironii
Ja koty lubię, a kocice jeszcze bardziej 🌼

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

04-08-2023 [10:26] - rolnik z mazur | Link:

@ E z Ely
Brawo! Więcej takich tekstów. Pzdr 

Obrazek użytkownika Edeldreda z Ely

04-08-2023 [10:43] - Edeldreda z Ely | Link:

@rolnik z Mazur
Pąsowieję... :) 
Pzdr

Obrazek użytkownika u2

04-08-2023 [10:57] - u2 | Link:

żyją na świecie reprezentanci innych narodowości

To niech sobie żyją, a nie ciągle plują jadem nienawiści na Polskę. A obywatel polski, nawet jeśli ma pochodzenie niepolskie to ma obowiązki wobec Polski, które nakłada na niego konstytucja. Warto przeczytać artykuł o Wolterze, który robił czarny pijar wobec Polski dla carycyny Katarzyny II i królika Fryderyka II.

https://niezalezna.pl/493324-w...

Wolter a sprawa polska

W szkołach wpojono nam szacunek i podziw dla epoki oświecenia, przeciwstawiając mu wiarę jako źródło zabobonu, zacofania oraz ucisku najniższych grup społecznych. Tymczasem część z czołowych myślicieli tej epoki „najmowała” się absolutystycznym władcom do realizacji ich imperialnych celów. Tak było z liberalnym filarem tego okresu – Wolterem. Wspólnie z Katarzyną II i Fryderykiem II pracował on nad czarnym PR, który godził w Polskę.

Jacek Szpakowski | Niezalezna.PL

Obrazek użytkownika Edeldreda z Ely

04-08-2023 [11:37] - Edeldreda z Ely | Link:

@u2 
Dziękuję Ci - sprawy, o których piszesz, skoro już wyjawione i przez namysł historyczny opracowane, warto z pożytkiem, jako przestrogę traktować. 

Obrazek użytkownika Ijontichy

04-08-2023 [11:43] - Ijontichy | Link:

Deja vu
Hop,hop ,hop szklanke piwa :-))

https://youtu.be/RwJX6-JM7-w

Obrazek użytkownika Edeldreda z Ely

04-08-2023 [13:32] - Edeldreda z Ely | Link:

@Ijon 
Dąs na nasze koronki z białego marmuru też z techniki łączonej Witkacego pochodzi :)
Serdeczności :) 

Obrazek użytkownika JanAndJan

04-08-2023 [12:35] - JanAndJan | Link:

Smakowite intymności Intelektualistki
Lubię niezmiernie takie przekomarzanki. A, w Pani wykonaniu, mają one jeszcze... pardon... dyskretnie uwodzicielski powab niedo... Pychotka. Wielkie dzięki.
Korzystając jednak z przywileju blogowego chama i bełkota, to chyba raczej opisuje Pani endemiczny gatunek tubylca, bywalca? W międzyczasie, między nami i we w nas, niczym 8 pasażer - zagnieździły się i rozglajsztowały dupowate osobniki, zarażone leniwcozą (brak przeciwstawności). Zdarzają się wyjątki - ci, którzy językiem bateryjkę dotkli - nawet stadne i pobudzone patriotycznie. Klamrujac: endemiczni, widzą takowych zawstydzeni, z licem rumianem i zdziwieniem wielkiem w pięknych, zielonych, modrych... No, ale, że jak? Przecież to.. jakby obnosić się z jałmużnictwem..? Endemicznym - ciut, nie po drodze z paputczykizmem. Leniwcowcom natomiast... Nie rzucim... niczego, co przyda się.
A, ja...? Wbity w kąt... Wysmakowane warkocze myśli i skojarzeń rozplatywam z lubością...
"Ekspozycji na świat myślących inaczej nie przetrwałaś..."
Hola, hola. Jeszcze w zielone gramy
Ukłony Madame

Obrazek użytkownika Edeldreda z Ely

04-08-2023 [13:40] - Edeldreda z Ely | Link:

@JanAndJan
Miły kontrast po dialogu pewnej silnej słowem rodziny, który to odświeżałam sobie dziś, statki myjąc. 

Obrazek użytkownika Alina@Warszawa

04-08-2023 [12:39] - Alina@Warszawa | Link:

O Boże! Jak ja się cieszę, że pozwoliłeś mi zająć się poezją techniczną ....

Obrazek użytkownika Edeldreda z Ely

04-08-2023 [13:19] - Edeldreda z Ely | Link:

@Alina@Warszawa
Wiele jest talentów w narodzie - w jakiejś części nieużywanych, niezagospodarowanych. 

Obrazek użytkownika Alina@Warszawa

04-08-2023 [14:22] - Alina@Warszawa | Link:

Panie Boże! Drugi raz wielkie dzięki!

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

04-08-2023 [13:00] - Imć Waszeć | Link:

Na początek komentarza taka oto scena: https://www.youtube.com/shorts...
Być może fotomontaż, ale bardzo wymowny. Czasy się zmieniają, wartości też, dlatego i język musi się zmieniać by za tymi zmianami nadążyć. Tu zaczyna się długa podróż, którą dziś pominę. Wittgenstein i uwikłanie języka. Wnioski. Czy można snuć wiążące rozważania o współczesnej Polsce w języku, który służył do opisywania rzeczywistości w szesnastym wieku? Albo z bliższej półki. Czy na przykład można coś sensownie wyjaśnić w matematyce lub fizyce współczesnej używając do tego tylko podręczników wydanych do dziewiętnastego wieku włącznie? Chyba nie i to jest właśnie dramat. Ten dramat rozgrywa się także dziś na naszych oczach. Wielokrotnie reagowałem alergicznie, gdy ktoś próbował "udowadniać", że ojcem współczesnej matematyki jest Platon. Bo niby czemu nie. Nawet jeśli któryś z greckich filozofów mówił o liczbach, strukturach albo atomach, to dla mnie była tylko zbieżność słów, raczej dźwięki, bo reszta języka tamtych czasów, cały ówcześnie obowiązujący paradygmat przeczył tym twierdzeniom. Wychodziło jak zwykle, czyli że ja niby nie lubię humanistów. Otóż nie, ja nie lubię, kiedy oni włażą bezmyślnie albo bezrefleksyjnie w szkodę. Żeby nie być osamotnionym w poglądach dodam, że Krzysztof Karoń i Jan Przybył również nie cenili kultury sztyletników, zaimplementowanej w jednym z polskich powstań. Sztyletnicy przynieśli mentalny trąd - nie pierwszy i nie ostatni, taki jest pełen obraz tradycji.
https://www.youtube.com/watch?...
Ale do brzegu. Tak jak starożytny język nic nie mówi o współczesnej nauce, tak samo nasz język nic konkretnego nie mówi o naszej przyszłości. Nie mówi czym będziemy, gdy tradycyjny sposób istnienia legnie w gruzach. Dopiero musimy w pocie czoła wykuwać nasze postawy i rozumienia spraw świata, a nie odwoływać się do "klasyki". Tak, to również przytyk do Przybyła. Nowe czasy wymagają nowych pojęć. Imperializm, serwilizm, dobrostan i inne takie słowa to są tylko elementy współczesnego języka i nadane jest im dzisiejsze znaczenie zrozumiałe dla ludzi współczesnych, bo nie wiemy jak nazwać to w co się z czasem przerodzą. Być może będą nazywane tymi samymi słowami, ale mającymi więcej desygnatów lub inne jeszcze znaczenia. Nic konkretnego nie możemy powiedzieć o języku przyszłych pokoleń, czy będzie to język głoszący nauki czy towiańszczyzna. Zwłaszcza, że do jego ewolucji zaczęła przykładać swoje liczne neurony sztuczna inteligencja....
Żeby nie przedłużać, rozmowa dotycząca innej rozmowy toczącej się w tle:
https://chat.openai.com/share/...
Poprzedni wątek (w celu lepszego zrozumienie powyższego): https://chat.openai.com/share/...

Obrazek użytkownika Edeldreda z Ely

04-08-2023 [14:22] - Edeldreda z Ely | Link:

@Imć Waszeć
Na Waszeci, jak na Zawiszy - więc w szranki stanąć obiecuję :) 

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

04-08-2023 [14:40] - Imć Waszeć | Link:

Tylko proszę tego wszystkiego nie odnosić literalnie do siebie. Ja uważam po prostu, że z autorytetami nawet tymi największymi trzeba, a nawet należy wchodzić w dyskusję ;) Z każdym dniem pojawiają się nowe okoliczności, które nie były im znane i których nie przewidzieli w swych traktatach. Proszę też zwrócić uwagę na pewien szczegół, mianowicie jak trudno jest AI zawracać z kursu i ścieżki wyznaczonych przez swoiście pojmowaną epistemologię. Jak się toto upiera w błędzie, zamiast dążyć do prawdy ;)))
Dla Pani: https://www.youtube.com/watch?...
Śliczny język :]

Obrazek użytkownika Edeldreda z Ely

04-08-2023 [16:13] - Edeldreda z Ely | Link:

@Imć Waszeć 
https://m.youtube.com/watch?v=...

Odniosę do siebie tylko w takim stopniu, jaki pozwoli mi zaangażować się w procesy myślowe :) 

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

04-08-2023 [16:43] - Imć Waszeć | Link:

Taka tylko uwaga na koniec w kwestii robota pong pinga ;)
https://www.youtube.com/shorts...

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

04-08-2023 [17:37] - NASZ_HENRY | Link:

Już dawno temu

Konfucjusz zalecał dostosowywanie się człowieka do postępu cywilizacyjnego, który uznawał za naturalną kolej rzeczy 😎

 

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

04-08-2023 [17:58] - Imć Waszeć | Link:

Postęp cywilizacyjny "w zasadzie" nie odbywa się bez udziału człowieka. To człowiek wyznacza jego ramy posługując się pojęciami takimi jak właśnie "postęp" (choć w wielu przypadkach bywa to krok wstecz), użyteczność, wygoda, a przede wszystkim bezpieczeństwo itp. Gdzieś w sieci odbyła taka dyskusja dotycząca problemu, że maszyny są tworzone głównie w celu "zapewnienia człowiekowi bezpieczeństwa" - szeroko rozumianego obejmującego dostatek pożywienia, czasu, rozrywki. Tak postawiony problem "zapewniania bezpieczeństwa" jest też poruszany w związku z szybkim rozwojem AI. W każdym razie jednym z projektów - można go zobaczyć na portalu Quora na zdjęciu - jest futurystyczne krzesło niczym ze statku kosmicznego Aliensów, w którym człowiek znajduje się w pozycji całkowitej bezradności. To ważne, bo dotyka też aspektów ewolucji cywilizacji, które poruszał Jacek Dukaj, a mianowicie tego, że pozbawiany negatywnych bodźców, wszelkich zagrożeń człowiek zaczyna nudzić się wszystkim i przestaje dążyć do czegokolwiek. Cele musi mu wyznaczać ktoś inny stąd popularność life coachingu. Ten cały jazgot porad życiowych kojarzony u nas wciąż jeszcze z prasą kobiecą i Pudelkami, który jednak płynie właśnie do nas wartkim strumieniem. Bezpieczeństwo w tym ujęciu jest po prostu ostatecznym i nieodwołalnym zniewoleniem. Problem w tym, że zniewoleni tym sposobem ludzie nie będą już w stanie wyobrazić sobie, że mogłoby by być inaczej. Już po prostu nie będą myśleć w krytyczny sposób, skojarzony z hejtem albo niepoprawnością, bo nie zobaczą w tym godnego celu. W ten sposób raz uruchomiony proces tworzenia pewnego rodzaju postępu w cywilizacji, w efekcie formuje nowego poddanego mu człowieka. Nie piszę, że "będzie dożył do...", bo to zagadnienie oderwane od wszelkiego pojęcia woli i celu. Megatrend. To nie jest naturalna kolej rzeczy.

Obrazek użytkownika u2

04-08-2023 [18:06] - u2 | Link:

pozbawiany negatywnych bodźców, wszelkich zagrożeń człowiek zaczyna nudzić się wszystkim i przestaje dążyć do czegokolwiek

Człowiek to nie mysz, ale jest bardzo do myszy podobny. Jeśli żyje w cieplarnianych warunkach, ale w zamknięciu od otoczenia, to się degeneruje i wymiera jak myszy. Vide Putin i jego oligarchowie. Eksperyment Calhouna :

https://pl.wikipedia.org/wiki/...

A jeśli jest jakaś wojna np. światowa, to człowiek wymiera jeszcze szybciej, a bieda rozprzestrzenia się z zawrotną prędkością. I do tego dąży Putin i jego oligarchowie, bo widzą, że zaczynają wymierać jak Breżniew i spółka.

Obrazek użytkownika Edeldreda z Ely

04-08-2023 [18:33] - Edeldreda z Ely | Link:

@u2
Miałam czytając wiele skojarzeń - począwszy od takich: "takiej myszy to dobrze - urodzi dziecko i już za chwilę figura, znowu jak marzenie - nad Bałtyk jechać może", po takie: "NB muszą być w okresie gwałtownego rozwoju - fragment, który mnie co do tego upewnia: "chętniej niż w pierwszej fazie przebywają w towarzystwie innych, obcych myszy". ;-) 

Obrazek użytkownika u2

04-08-2023 [18:50] - u2 | Link:

NB muszą być w okresie gwałtownego rozwoju

Według mnie NB to porządny propolski portal. Przybyło kilku blogerów. Ale i ubyło trochę. Do zagranicznej konkurencji jednak sporo brakuje. W Windowsie i na Androidzie ciągle zalewa mnie fala antypolskich portali i ich antypolskich niusów, oczywiście nie klikam w nie, tylko przeglądam tytuły, co wystarcza aby wyrobić o nich zdanie. NB to taka samotna wyspa na oceanie antypolskiego hejtu i może być wkrótce zalana :-)

Obrazek użytkownika Edeldreda z Ely

04-08-2023 [18:10] - Edeldreda z Ely | Link:

@Nasz_Henry & @Imć Waszeć 
Pozwolę sobie w ramach komentarza na Panów wpisy zacytować Karoniową książkę w kratkę :)   :
"Kultura to wszystko, co człowiek robi, żeby sobie życie utrudnić. Cywilizacja to wszystko, co człowiek robi, żeby sobie życie ułatwić.". 

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

04-08-2023 [20:25] - Imć Waszeć | Link:

Jeszcze dokończę jedną myśl wyrażoną w pierwszej z rozmów z AI:
Cartesianism as the Effect of our Collective Childhood Trauma, Edward Frenkel: https://www.youtube.com/watch?...

"Edward Frenkel poses the question why Cartesianism -- by which he means the idea of science as an "impartial arbiter" that can explain everything, coupled with the idea of a deterministic universe in which all processes can be fully described and controlled -- is taking such a strong hold in our collective psyche today, 400 years after Descartes. He argues that the roots of this reductionist view of the world are in our unresolved and unacknowledged childhood traumas. The good news, however, is that these traumas can be resolved through the process of self-inquiry. As Carl Jung said, "Who looks outside, dreams. Who looks inside, awakens." By looking inside, we liberate ourselves and remember who we truly are."

Facet jest niezłym popularyzatorem i osobiście bardzo sobie cenię jego wykłady o Programie Langlandsa w matematyce (to się dzieje teraz, dopiero zaczęte).

Inny film z tej serii: https://www.youtube.com/watch?...

Obrazek użytkownika spike

04-08-2023 [18:30] - spike | Link:

"starożytny język nic nie mówi o współczesnej nauce, tak samo nasz język nic konkretnego nie mówi o naszej przyszłości."

naszło mnie takie pytanie, jak mógł brzmieć język starożytnych budowniczych piramid w Egipcie, Ameryce Płd. czy słynnego mechanizmu z Antykithiry, którego wiek porównuje się do wieku piramid, albo kalendarz Majów. Do budowy w/w umiejętność liczenia na palcach to dużo za mało, a są budowle w których badacze "widzą" wiedzę starożytnych na nie znanym nam poziomie, dużo wyższym niż obecna, czyli by budować potrzebna jest umiejętność pisania, technicznego rysowania, jak i specjalizowanego języka.
Gdzie to wszystko się podziało, że musieliśmy zaczynać od początku?

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

04-08-2023 [19:56] - Imć Waszeć | Link:

Akurat co do języków to sprawa jest prosta - linki na dole. To nie o to chodzi o skomplikowanie rachunków, tylko o sens ich wykonywania. Po prostu pewne obliczenia można robić nie wiedząc jaki jest ich prawdziwy sens. Przykładem jest obliczanie skomplikowanych powierzchni z użyciem współczesnej liczby Pi w świecie starożytnym. To było robione, choć z dużą tolerancją co do wyniku, bo pojawiała się taka potrzeba. Podobnie w starożytności wiedziano o równaniu kwadratowym i o pierwiastkach, ale nie kojarzono wszystkich faktów z jakąś nauką.
https://fajnepodroze.pl/liczba...
https://pl.wikipedia.org/wiki/...
A teraz Egipski:
https://www.youtube.com/watch?...
https://www.youtube.com/watch?...
https://www.youtube.com/watch?...
Jest wiele bardzo prostych obserwacji, dla których "oficjalna nauka" robi z igły widły. Przykładem jest choćby porównywanie mózgu człowieka z siecią neuronową AI. To nie wyjdzie z kilku prostych powodów:
1. Mózg ludzki składa się z warstw, które można przyporządkować poprzedzającym nas organizmom, przykładowo mówi się o mózgu gadzim. Każda z tych warstw pełni inną funkcję.
2. Mózg ludzki ma kilka sposobów zapamiętywania informacji, wiedzy, albo konkretnie twarzy. Struktury te pełnią rolę pamięci podręcznej, krótkotrwałej, albo pamięci przechowującej wspomnienia, jak też pamięci asocjacyjnej, która generuje skojarzenia. Najstarsze struktury zdolne przechowywać informacje czyli pamiętać datowane są na 20 mln lat wstecz.
3. Mózg ludzki "rodzi się" z już wbudowanym oprogramowaniem. Umie poruszać ciałem, chodzić, oddychać, wie co można jeść, a nawet podświadomie wie, że coś jest groźne (wąż). Mózg nie musi się już tego uczyć, a w okresie rozwoju jedynie wypełnia luki. My patrzymy głównie przez pryzmat nas samych, ale spójrzmy na to z perspektywy powiedzmy żaby. Żaba nie musi znać rodziców, żeby przeżyć i wiedzieć co robić. To wszystko jest wdrukowane w mózg żaby już od momentu powstania zygoty. Zabawne prawda? Coś się rozwija jako pojedyncza komórka z jakimś tam DNA, ale już będzie wiedzieć wszystko co potrzeba do przeżycia.
4. To co my nazywamy świadomością (dokładniej samoświadomością), to jest tylko cieniutka warstewka na całym mózgu, która pojawiła się w ewolucji stosunkowo niedawno. To, że można nie widzieć siebie jako jednostki, osoby, zostało wykazane w badaniach antropologicznych nad ludami pierwotnymi z przekazem ustnym.

Obrazek użytkownika spike

04-08-2023 [21:20] - spike | Link:

@Imć
"Po prostu pewne obliczenia można robić nie wiedząc jaki jest ich prawdziwy sens."

Przyznam, że to wszystko jakoś mi się "kupy", znaczy logiki nie trzyma, prędzej jestem skłonny przypisać te obliczenia współczesnej nauce, jak to matematycy swoimi obliczeniami potwierdzają różne teorie, które potem sami obalają, np. spowolnienie rozszerzania się wszechświata, by na powrót zaczął się kurczyć, do stanu początkowego, a jednak obserwacje wskazują, że rozszerzanie się przyspiesza.

Podobnie ma się z teorią ewolucji, którą uważa się za fakt, nikt nie ma odwagi powiedzieć, że to błędna teoria, ale w ostatnich latach przybywa odkryć szczątków w tym ludzkich, pochodzących sprzed 400 tys. lat, do tego są podobne do kości współczesnego człowieka, a to dodaje odwagi badaczom, że jednak z ewolucją coś nie tak.

Co do mózgu, a szczególnie świadomości, pamięci komórkowej etc. mówi się i wymyśla wiele teorii by tego dowieść.
Nie tak dawno oglądałem dok. dotyczący świadomości, szczególnie chodzi o przypadki tzw.śmierci klinicznej, albo śpiączki.
Problemem jest fakt, relacjonowany przez tych pacjentów, świadomej obecności na sali operacyjnej, gdzie widzą co robią lekarze, o czym rozmawiają, co jeszcze można jakoś wytłumaczyć, co też robiono, stosując różne wygibasy naukowe, ale jak wytłumaczyć relacje tych osób, które opowiadają co się działo na korytarzu przed salą operacyjną, którzy z krewnych tam byli, co mówili, czy np. co się działo na sali obok, a nawet w ich domach, co robiła rodzina itd.

Podobnych relacji jest tysiące, a może setki tys., więc zebrał się zespół lekarzy klinicznych różnych specjalności, z wielu krajów i zaczęli analizować ten fenomen, ile w nim prawdy ile fantazji.
Na koniec badań przedstawili wniosek jaki im wyszedł, świadomość człowieka nie jest umiejscowiona w mózgu, jest osobnym bytem, zsynchronizowanym poprzez mózg z naszym organizmem, nie podlega naszym ziemskim prawom fizyki, NIE pochodzi z tego świata.
Dokument był emitowany na kanale dokumentalnym Planeta, francuska produkcja, co mnie zaskoczyło, bo tam dominuje ideologia lewacka, a tu taki "kwiatek", zresztą nie pierwszy.
Np. wciska się ludziom, że marihuana to niewinna używka, praktycznie nieszkodliwa, a jednak dowiedziono badaniami, że jest uzależniającym narkotykiem, do tego wciąga do mocniejszych narkotyków. Dowodzą tego także relacje rodzin narkomanów, że b.częstym początkiem była marihuana.
Mimo tego, nie ma odważnych, by to głośno powiedzieć, a podobnych przypadków mamy sporo, jak z dewiacjami seksualnymi, HIV, "leczenie bezpłodności" metodą in vitro, etc.. poprawność polityczna jest "zabójcą cywilizacji" i postępu.

Pan ma odwagę powiedzieć, że człowiek ma ciało, ducha i duszę ???

Obrazek użytkownika Edeldreda z Ely

04-08-2023 [20:01] - Edeldreda z Ely | Link:

@spike 
Ja za wąska w uszach jestem, by pokusić się o odpowiedź, ale za to z cytatów jestem przyzwoita, więc  coś zacytuję - znowu Historię antykultury, Karonia: "Jedno z najsłynniejszych malowideł Lascaux znajduje się w tzw. sali byków. Sylwetka byka ma niemal 5 metrów długości i należy ona do kompleksu sylwetek przez wszystkich badaczy uznanych za mniej lub bardziej świadomą kompozycję. Ta kompozycja wydaje się czytelna dzisiaj - w sali oświetlonej współczesnym światłem elektrycznym - ale malowidła powstawały prawdopodobnie w niemal kompletnej ciemności, gdy jedynymi źródłami światła mogły być prymitywne pochodnie. Jednak nawet w jaskini wypełnionej naniesioną ziemia, większość partii malowideł była poza zasięgiem ręki dorosłego człowieka. Człowiek ma rozstaw rąk równy jego wysokości, a więc stojący (wiszący) w miejscu malarz mógł w najlepszym razie objąć mniej niż pół długości malowidła. Tymczasem linia rysująca sylwetkę nie wygląda, jak "sklejona" z nieprecyzyjnych, odrębnych pociągnięć, ale ma zmienną grubość i sprawia wrażenie malowanej w całości "z ręki". Ówcześni malarze posługiwali się podobno jakimiś prymitywnymi pędzlami czy tamponami, ale również prostymi aerografami, czyli rurkami służącymi do napylania pigmentu na ścianę, tak więc do wykonania malowidła potrzebne  były nie zbierane przypadkowo, ale przygotowane wcześniej, zgromadzone w jakichś pojemnikach znaczne ilości pigmentów. (...) Wszystko to działo się kilkanaście tysięcy lat temu, w epoce kamienia łupanego, kiedy ludzie nie mieli żadnych precyzyjnych narzędzi służących do najprostrzej obróbki drewna, z którego musiały być budowane rusztowania, a budowane być musiały, ponieważ jaskiniowcy nie potrafili fruwać. I przy takim - w zasadzie zerowym - stanie techniki, wspólnoty współpracujących ludzi stworzyły coś tak niewiarygodnie wybitnego, tak bezdyskusyjnie wielkiego, że to coś Pablowi Picasso odebrało mowę. (...) Proszę sobie wyobrazić, jakiej organizacji  wymagało stworzenie takiego dzieła i jak silna musiała bym motywacja skłaniająca tych jaskiniowych ludzi do podjęcia tak gigantycznego wysiłku.".

Obrazek użytkownika spike

04-08-2023 [21:39] - spike | Link:

Podobnych malowideł, czy rzeźb niezrozumiałych nawet w obecnych czasach jest więcej, szczególnie jeśli chodzi co przedstawiają. Mając większą wiedzę o naszej cywilizacji, już kojarzymy te malowidła inaczej, niż badacze sprzed lat, najczęściej kojarzymy je z kosmonautami, latającymi "spodkami".

Co do wymienionych narzędzi malarskich, to aerozol odpada, chyba że znano jakiś system ciągłego zasilania powietrzem, jednym wydechem raczej nie "dmuchniemy? 5 metrowej linii, podobnie tamponem, jedyną szansę daje odpowiedni pędzel, zdolny wchłonąć włosem odpowiednią ilość farby, którą malarz potrafi na takiej długości dozować naciskiem pędzla, a to już umiejętność.
Co do wysokości rysunku, tu przychodzi na myśl rusztowanie, trudno wykluczyć, że ci pierwotni ludzie nie potrafili zbudować, skoro pewnie budowali szałasy i inne konstrukcje.
Jest inne pytanie, cel stworzenia takiego malowidła, w które musiało być zaangażowanych wielu ludzi.
A co powiedzieć o malowidłach przedstawiających ludzi i dinozaury? albo obrazujące trepanacje czaszki ?
Obrazy datowane na setki tys. lat p.n.e.

PS.ciekawostka, u nas piszemy "przed naszą erą", (co oznacza "naszą"), gdy na zachodzie Before Christ   "przed Chrystusem" .

Obrazek użytkownika Jan1797

04-08-2023 [20:47] - Jan1797 | Link:

Tyle mogę. I ten drugi
Szczęściem Nasz też ;)

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

05-08-2023 [05:41] - NASZ_HENRY | Link:

@Jan1797

Komentarz nie długi, nie krótki, tak w sam raz.
Mądrej głowie dość dwie słowie 😉

Obrazek użytkownika Jan1797

06-08-2023 [14:51] - Jan1797 | Link:

Również, się cieszę. Jest tu zdolność prześwietlania przykrywek. ;)

Obrazek użytkownika Jan1797

07-08-2023 [16:49] - Jan1797 | Link:

Edeldredo z Ely 

W pół, trzecia droga, la'plama, średnia sczezła
Jeżeli poważnie dziś się okazało ;)To kpię z AI. 
Jak z władimira „nutą” na dominikańskim targu.
W krótkich spodenkach bzdurząc jak bałamuty,
Dobrze, że pojedynczy człowiek, nie w letargu.
Hasłem prywatyzacji lasów puścił ich w maliny.
Dziwisz się, że larmem anielki z baćką -IQ afd.

Teraz i Pani wie. Pozdrawiam

Obrazek użytkownika Edeldreda z Ely

07-08-2023 [18:11] - Edeldreda z Ely | Link:

@Jan1797 
Pojedynczy  - tak, ale "ogół jest zawsze bierny" - to też Elzenberg. 
Serdeczności. 

Obrazek użytkownika Jan1797

07-08-2023 [20:35] - Jan1797 | Link:

Że się kto pochyla. Dziękuję. Że wracają demony, żadna nowość. Że bezczelnie, to już groźne. Może zaczepnie, ale sercem pytam. Jak nasi widzą i jak rozpoznają, to co wokół się dzieje. Przyczyna tu prosta. Jeśli prawidłowo „czytamy” europejskie otoczenie, jego mistyfikacje, fałszywe flagi i potrafimy je wyjawić, to wolności mamy gwarantowane. 
Myśli moja – która sama się nie myślisz*,
Nie ulotnij się z głów gorących, jak myśl pierwsza od Boga. Bo Ten, jeżeli choć trochę nas kocha, to testuje modlitwą jak siebie.
Gierzwałd pruskim sposobem wymazać próbują. Stary scenariusz.
 Faktycznie czytać wolę, myśli ulotne niezapisane, a tu często poddane wartość mają legendy. Pewnie Henry mnie zruga ;) 

Obrazek użytkownika Edeldreda z Ely

07-08-2023 [20:50] - Edeldreda z Ely | Link:

@Jan1797 
Nasz Henry? Niemożliwe - to dusza człowiek :-) 

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

08-08-2023 [06:42] - NASZ_HENRY | Link:

@Edeldreda z Ely
Do świtu śniłem, po tym, jak sprawdziłem w słowniku kto zacz 🌼
 

Obrazek użytkownika Jan1797

08-08-2023 [22:16] - Jan1797 | Link:

Ależ wiem ;)\
Plują się dzisiaj o uzbrojenie, a przecież w Polskiej Telewizji jest wszystko.
Z innej beczki, żal mi Pana Kluski dlatego, że niewiele rozumie. trochę mniej, że go wykiwali. Ale zawsze.
Rzecz trzecia wiadomo dla kogo. Dobrze, że odkupiliśmy prawa;https://www.youtube.com/watch?...

Wtedy się nagle mój kraj komuś przyśni
Z chłopcem pod lasem i z koniem u studni
Spłoszona gałąź ucieknie od liści
Ptak zawoła przez sen leśne echo
Wieczorna zorza odchodząc zadudni
I nocne gniazdo uwije pod strzechą.

Dziennikarzom Telewizji Polskiej, 
jan

Obrazek użytkownika Edeldreda z Ely

09-08-2023 [16:57] - Edeldreda z Ely | Link:

@Jan1797 
Panie Janie, 
Proszę łaskawie zerknąć, co dla Pana namalowała AI, jako ilustrację do zalinkowanego przez Pana utworu. (Instrukcje AI dawała urzeczona utworem, którego wcześniej nie znała, EzE). 
https://zapodaj.net/plik-KtRfI...(link is external)
https://zapodaj.net/plik-lvhNc...

Dziękuję. 

 

Obrazek użytkownika Jan1797

09-08-2023 [17:27] - Jan1797 | Link:

Pani Edeldreda z Ely, 
Bardzo dziękuje, ale jak zawsze zasługa po stronie blogerów i komentatorów ;) I oczywiście Marka Grechuty.
Gdy odkryłem filmotekę Polskich Nagrań to jakby tamten świat się obudził. 
Pamiętam wspomnienia młokosa o Baryłeczce. Opowiadał jak go wyprowadzili, za aplauz dla Pana Marka. Mówił już wtedy, że Grechuta był im solą w oku.
Nie ma już tego Krakowa, ale gdyby AI miał jedynie kobiecą duszę, wojna byłaby mrzonką.
Serdecznie pozdrawiam

Obrazek użytkownika Jan1797

20-08-2023 [22:19] - Jan1797 | Link:

Obrazek użytkownika Edeldreda z Ely

20-08-2023 [22:51] - Edeldreda z Ely | Link:

Obrazek użytkownika Jan1797

21-08-2023 [18:24] - Jan1797 | Link:

@Edeldreda z Ely 
Zasłużyć na taki awatar, dobrze by się stało
https://zapodaj.net/plik-KtRfI...(link is external; link is external)
Że się nie staram? EzE, aby zostało.  

Dziękuję. 

Obrazek użytkownika marsie

04-08-2023 [21:17] - marsie | Link:

Ale daliście czadu, zwykły człowiek może paść na pysk, ale może te wasze górnolotne wypowiedzi, publikę za cel mające na łopatki położyć, funta kłaków nie są warte? Człowiek to człowiek, żadna AI go nie przeskoczy (po prostu pewne obliczenia można robić nie wiedząc jaki jest ich prawdziwy sens) – no jasne, ale co z tego? Taka dyskusja prowadzi do wszystkiego, czyli do niczego – ale dyskutujcie dalej – może coś nowego (ale tutaj to wątpliwe bardzo!), się urodzi?
Polecam powrót na ziemię:
https://biuletynnowy.blogspot.com
Ale powtarzam – dyskutujcie!
 

Obrazek użytkownika Edeldreda z Ely

04-08-2023 [21:28] - Edeldreda z Ely | Link:

@marsie
Tym się charakteryzuje okres gwałtownego rozwoju, że się daje czadu 💃 Gdy już będziemy wyłapywać fazę stagnacji, dopiero wtedy zaczniemy wątpić w sens czegokolwiek ☺️ Nie wcześniej 😎

Obrazek użytkownika EsaurGappa

04-08-2023 [21:53] - EsaurGappa | Link:

Takie słowa tu na Naszych Blogach to chluba nasza,nas tu zgromadzonych...pisarzy jedno okich.Tyś dama pośród tęgich chamów,dziewczyno aż mi zaparł dech gdy czytałem twoje małe obietnice.

Obrazek użytkownika Edeldreda z Ely

04-08-2023 [22:46] - Edeldreda z Ely | Link:

@EsaurGappa 
Najciemniejszy awatar, a tyle światła źródeł... Dzięki. 

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

05-08-2023 [09:39] - NASZ_HENRY | Link:

Cytat przyzwoity "Najciemniejszy awatar", bo oświetlony „Snopem ciemnego światła” z "Lodu" Jacka Dukaja 🌼

Obrazek użytkownika Edeldreda z Ely

05-08-2023 [11:50] - Edeldreda z Ely | Link:

@Nasz_Henry 
Pan Jacek Dukaj, o którego istnieniu dowiedziałam się zupełnie niedawno, zrobił na mnie wrażenie człowieka posiadającego dar przedwstępnej diagnozy zjawisk, które dopiero się święcą.

Obrazek użytkownika marsie

04-08-2023 [21:54] - marsie | Link:

Droga EzE – okres gwałtownego wzrostu w fazie wstecznego rozrostu?
Lubię Cię, ale nie rób jaj – fazę stagnacji już dawno macie za sobą!
Pardon, to był komentarz w stylu "tuskolubów", ja powiem tak:
Całym sercem jestem za tym, żeby Twój "okres gwałtownego wzrostu trwał bez końca po prostu" – pozdrawiam!
 

Obrazek użytkownika Roz Sądek

04-08-2023 [23:02] - Roz Sądek | Link:

Allleż Wy tu - piszę o autorce i komentatorach, macie głowy.

 

Obrazek użytkownika Edeldreda z Ely

04-08-2023 [23:08] - Edeldreda z Ely | Link:

@Roz Sądek 
Się wie ;-) 
 

Obrazek użytkownika Roz Sądek

04-08-2023 [23:13] - Roz Sądek | Link:

@JanAndJan
Klamrujac: endemiczni, widzą takowych zawstydzeni, z licem rumianem i zdziwieniem wielkiem w pięknych, zielonych, modrych... No, ale, że jak? Przecież to.. jakby obnosić się z jałmużnictwem..? Endemicznym - ciut, nie po drodze z paputczykizmem. Leniwcowcom natomiast... Nie rzucim... niczego, co przyda się
============
Kto gestu mani sobie lilie ścinankę zagra. Och gdybyż... co znika jest numizmatucznie za mało, a siły kąsają. Tertio niestety.

 

Obrazek użytkownika Ijontichy

05-08-2023 [10:34] - Ijontichy | Link:

Fiu,fiu...tyle komplementów? Ja Ty to strawisz? Chyba sobie te wszystkie ohy i ahy wydrukujesz,zrobisz zrzut ekranu i opublikujesz na jakimś TT lub FB? Żartuję...
Ciao ragazza...do zobaczenia na priv.