Ciesz się, że zabiłem ci rodziców

Ciesz się, że zabiłem ci rodziców, dostaniesz odszkodowanie - powiedział do syna swoich ofiar.

9.06.1926 urodził się Jerzy Vaulin. Reżyser i dokumentalista, bywalec salonów PRL i III RP. Morderca mjr. Antoniego Żubryda i jego żony, Janiny.

Wątek o zbrodni bez kary

Jest lato 1946.
Dawny żołnierz AK z Podkarpacia, a obecnie student Politechniki Wrocławskiej, trafia w ręce UB. Nie potrzeba było nacisków, namówienie go do współpracy było dość proste. Nowo pozyskany agent przyjmuje pseudonim "Moskit". To właśnie Jerzy Vaulin.

W tym czasie na Podkarpaciu działa Samodzielny Batalion Operacyjny NSZ "Zuch", dowodzony przez mjr. Antoniego Żubryda (zdjęcie). Zwalcza UB, KBW, chroni ludność przed UPA. Likwiduje też jednego z najwyższych rangą Sowietów zabitych przez podziemie - ppłk Teodora Rajewskiego.

                                 

Komuniści próbują na wszelkie sposoby zniszczyć "Zucha". Posuwają się bardzo daleko. W maju i czerwcu urządzają w Sanoku na stadionie i na rynku publiczne egzekucję żołnierzy NSZ, na które spędzają nawet dzieci. Bez skutku. Postanawiają więc podstawić do oddziału agenta
"Moskit"  szybko zdobywa zaufanie oddziału i dowódcy. W końcu, jest dawnym partyzantem stąd. Zostaje jednym z osobistych ochroniarzy Żubryda. W październiku 1946 walka oddziału jest już skończona... Żubryd planuje, wraz z rodziną, wyjechać na Zachód, przez Austrię.

26.10.1946 Antoni Żubryd, jego żona Janina (oboje na zdjęciu) i Vaulin zatrzymują się na nocleg w Malinówce, w gajówce prowadzonej przez pana Gerlacha. Pod pretekstem poszukania nowej trasy przejścia przez granicę, Vaulin wyciąga z Żubryda z gajówki. O 19.00 idą do lasu.

Antoni Żubryd niczego nie podejrzewał. W lesie Vaulin strzeli mu, tchórzliwie i z zaskoczenia, w tył głowy. A potem wróci do gajówki i zapyta Gerlacha i Janinę, czy słyszeli strzały. Kłamiąc, iż podobno komunistyczne oddziały urządzają obławę w okolicy.
Janinie Żubryd mówi, że mąż czeka w nowej kryjówce. Idą do lasu. Morduje ją w ten sam sposób - strzałem w tył głowy. Janina była w 8-mym miesiącu ciąży. Rano Gerlach znajduje zwłoki ofiar Vaulina. Obrabowane z broni i biżuterii. Ich ciała następnie przejmie UB.

                        

Agenta Vaulina prowadził późniejszy gen. Władysław Pożoga . Rozkaz zamordowania Żubryda potwierdził w książce "Siedem rozmów z gen. dywizji W. Pożogą...". Potem wysłał 120 ludzi, by aresztować teściową, ciotkę i 5-letniego syna Żubrydów (najmłodszy więzień PRL).

W PRL Vaulin  dzięki wsparciu bezpieki, robi karierę. Jest reżyserem 20 filmów fabularnych i dokumentalnych. Laureatem wielu nagród. Przyjacielem artystów. O jego przeszłości nic nikt wtedy jeszcze nie wie
Po 1989 zaczynają pojawiać się pytania. Vaulin, na łamach Wyborczej, przyznaje się do zabójstwa. Wymyśla jednak swoją wersję - działał w samoobronie, gdyż Żubryd miał odkryć w nim agenta i planował go zlikwidować. Po jego stronie stają elity. W tym... Andrzej Wajda....

"Przywarłem do niego, a on odepchnął mnie od siebie, żeby mieć miejsce do strzału. Wtedy ja pierwszy wyrwałem ten swój pistolet i bach! Bach! Strzeliłem dwa razy, broń zadziałała. On przewrócił się i charczał (...) I wtedy poczułem zwycięstwo" - tak opisywał to w wywiadzie.

„Słowa te kreśli człowiek, który przed pół wiekiem odebrał życie pańskim rodzicom” W 1997 Vaulin pojawi się w domu syna Żubrydów (na zdjęciu, jako dziecko), wręczając jego żonie list. List mordercy do syna ofiar. Powtórzy swoją wersję. Będzie niemal chwalił się zbrodnią.

                       

O Vaulinie powstał film: "List do syna". Na pytanie dlaczego zamordował Żubrydów odpowiada w nim: "może z sadyzmu, a może lubię zabijać ludzi?"
Vaulin zablokował jego emisję w TVP. Powołał się na to, iż... nie dostał tantiemów za wykorzystanie w nim listu, który napisał.

W 1999 rusza proces. Wersję Vaulina o samoobronie obalono. Na bazie zdjęć ciał Antoniego i Janiny Żubrydów, które wykonało UB, biegli ustalili, iż strzelono im w tył głowy. Mimo to, sąd umorzył postępowanie. Zbrodnię Vaulina uznano za przedawnione przestępstwo pospolite.

Jerzy Vaulin zmarł w 2015. Został pochowany na Cmentarzu Bródnowskim w Warszawie .
Szczątków zamordowanych przez niego Antoniego i Janiny Żubrydów nie odnaleziono do dziś. Prawdopodobnie zakopano je gdzieś na zamku w Rzeszowie.

https://twitter.com/JozefKasprowicz

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika marsie

09-06-2023 [22:44] - marsie | Link:

Kaczysto, dzisiaj u Ciebie, nie tylko dlatego, że tak wyszło:
https://biuletynnowy.blogspot....
Pozdrówka!

 

Obrazek użytkownika Ryan

09-06-2023 [23:09] - Ryan | Link:

 Po jego stronie stają elity. W tym... Andrzej Wajda....

sqrwysyny dwa

Obrazek użytkownika Alina@Warszawa

09-06-2023 [23:18] - Alina@Warszawa | Link:

I to właśnie tego typu zbrodniarze, ludobójcy, zrobili wszystko po 1989 roku, aby znieść karę śmierci za zbrodnie na Polakach.
Gdyby nie znieśli, nie miałby kto wcisnąć się do nowych, "nowo-solidarnościowych" władz w roli prezydenta (Jaruzelski, Kwaśniewski) premiera (Kiszczak, Cimoszewicz, Miller). 
Najbardziej aktywnych działaczy pierwszej "Solidarności" ci zbrodniarze i bandyci wygonili za granicę, bez prawa powrotu już w latach 1981-1983.

Obrazek użytkownika Ryan

09-06-2023 [23:25] - Ryan | Link:

Gdy takim mordercom jak jaruzelski czy kiszczak kostucha w łeb zapukała to naprędce jednali się z Bogiem

Obrazek użytkownika AŁTORYDET

10-06-2023 [07:49] - AŁTORYDET | Link:

Zamordował troje ludzi i..... nic. Dobrze, że sprawiedliwość dosięgła volenowską szmatę po śmierci. Z rodziny nikt nie przyszedł na pogrzeb. Zaplątała się sąsiadka mordercy i gadała coś od rzeczy. 

Obrazek użytkownika mada

10-06-2023 [08:28] - mada | Link:

A Wajda światowej sławy i inni znamienici artyści rozwodzili się nad dylematami moralnymi konfidentów. "Co ja będę z tego miał".
Przypominam o ojcu Safjana wydającym na śmierć żołnierzy AK. Jego syn to dopiero ma dylematy moralne w Brukseli. "Jak by tu jeszcze dowalić tym potomkom bandytów?" Testament Ojca?

Obrazek użytkownika Siberian Husky Dog

10-06-2023 [15:33] - Siberian Husky Dog | Link:

Młodzi patrioci zapukali do drzwi zabójcy mjr Antoniego Żubryda
Grupa Młodzieży Wszechpolkiej oraz kibiców Legii Warszawa odwiedziła wczoraj okolice miejsca zamieszkania nieukaranego do dziś zabójcy mjr Antoniego Żubryda „Zucha" i jego małżonki Janiny

Znając również numer mieszkania tej kanalii, udaliśmy się tam. Zastaliśmy Wolena w mieszkaniu, który raczej nie spodziewał się tego typu wizyty. Nie potrafił zbyt wiele powiedzieć na swoją obronę i wystraszony zamknął drzwi, dlatego skupiliśmy się na odwiedzeniu jego sąsiadów i dalszym informowaniu okolicznych mieszkańców" – piszą w relacji zamieszczonej na portalu Facebook uczestnicy akcji.

https://niezalezna.pl/60776-mlodzi-patrioci-zapukali-do-drzwi-zabojcy-mjr-antoniego-zubryda