Kopernik. Sam przeciw wszystkim. Prawda i odwaga dziś

Ktoś powiedział: „Stój zawsze po stronie prawdy. Nawet, gdybyś miał tam być sam… Poniżej – jeden z moich ostatnich felietonów w „Sieci”.

Mikołaj Kopernik. Najbardziej rozpoznawalny w świecie Polak. Certyfikat polskości wystawił mu sam Marcin Luter, nazywając naszego uczonego pogardliwie „sarmackim astrologiem”… „Ów Kopernik, w swojej głupocie, chce zburzyć wszystkie zasady astronomii!” – grzmiał niemiecki reformator, oburzony wizją wirującej we wszechświecie Ziemi...

Geniusz nauki – stawiany na równi z Leonardem da Vinci, Izaakiem Newtonem czy Albertem Einsteinem – zawdzięczał swój sukces nie tylko wszechstronnemu wykształceniu, zadziwiającej intuicji i nadzwyczajnym zdolnościom... Lista jego profesji jest imponująca: doktor prawa, medyk, bakałarz, kartograf, ekonomista, reformator kalendarza juliańskiego, dyplomata, tłumacz, matematyk, filozof, historyk, poeta, koneser muzyki i malarstwa...

Współczesnym absolwentom marketingu i zarządzania trudno pojąć to, że Kopernik – nie mając nawet stosownego licencjatu – skutecznie administrował 119. osadami, pisał traktaty o zagrożeniach Rzeczypospolitej i naprawie finansów publicznych… A podczas najazdu Krzyżaków osobiście dowodził obroną zamków w Olsztynie i Melzaku! I tylko w nielicznych wolnych chwilach bywał tym astronomem, który „wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię...”

Mikołaj Kopernik posiadał dwie nierozłączne cechy uczonego: upór w dążeniu do prawdy i odwagę w trwaniu przy niej, wbrew wszystkim autorytetom tego świata! W dobie tzw. poprawności politycznej i owczego pędu już zwykły ostracyzm środowiska potrafi zmusić inteligentnych zdawałoby się ludzi do idiotycznych zachowań. Dotyczy to dziś wszystkich: polityków, lekarzy, artystów, inżynierów, uczonych, nauczycieli akademickich… Zapewne prof. Jan Hartman (z tej samej co Kopernik Alma Mater) miałoby „bekę” z żarliwej religijności astronoma…

„Zdaję sobie sprawę, że idee filozofa nie podlegają ocenie zwykłych ludzi,
ponieważ jego celem jest dążenie we wszystkim do prawdy – w zakresie ludzkich
możliwości wyznaczonych przez Boga.” Mikołaj Kopernik

PS Zapraszam na premierę widowiska muzycznego pt. "KOPERNIK" w TVP1 o 15;35! Obsada gwiazdorska: Lanberry, Kasia Cerekwicka, Natalia Sikora, Halina Mlynkova, Olga Szomańska, Bożena i Lech Makowieccy, Marek Piekarczyk, Maciej Miecznikowski, Janusz Radek, Dominik Dudek, Krzysztof Kiljański, zespół Pectus, Łukasz Zagrobelny, Tadeusz Seibert, Marysia, Grześ i Krzyś Stachera.

Kierownictwo muzyczne i aranżacje: Zygmunt Kukla. Wykonawcom towarzyszy Orkiestra Kukla Band pod dyrekcją Zygmunta Kukli oraz Art Color Ballet w oryginalnej i spektakularnej choreografii. Całość widowiska dopełniają nowoczesne wizualizacje. Scenariusz, ballady: Lech Makowiecki, reż. Bolesław Pawica i Marcin Kołaczkowski.

Poniżej - link do zwiastuna koncertu „KOPERNIK” i wykaz emisji:

https://polonia.tvp.pl/69967936/kopernik-muzyczna-opowiesc-o-wielkim-uczonym

28.05.br - TVP1 godz. 15.35
TV Polonia godz. 22.45
30.05.br - TVP Rozrywka godz. 23.40
03.06.br - TVP Wilno godz. 11.20
04.06.br - TVP Wilno godz. 22.50

YouTube: 
Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

28-05-2023 [09:27] - NASZ_HENRY | Link:

Wszystko pięknie i ładnie z wyjątkiem tego, że Jan Hartman profesor zadni, od rzyci znaczy ;-)

Obrazek użytkownika Alina@Warszawa

28-05-2023 [14:15] - Alina@Warszawa | Link:

W czasach Kopernika taki człowieczek jak Hartman sprzątałby może obory. Takiego zboka nikt by nie wpuścił na Uniwersytet Jagieloński.

Obrazek użytkownika r102

28-05-2023 [17:13] - r102 | Link:

I zawsze to nieśmiertelne pytanie - czy polski astronom Kopernik umiał mówić po polsku :-)

Polski astronom z Gdańska niejaki Heweliusz nie umiał - tu akurat nie ma wąpliwości...